Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Catehism 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Catehism
Eu nu vorbeam de cat de intacta sau mai putin intacta este succesiunea apostolica la ortodocsi, ci despre liceitatea ei.

27 Mar 2009, 20:33
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Cu ajutorul lui Dumnezeu, am tradus cam un sfert din Catehismul de la Baltimore, primul catehism pe care mi-am propus să îl pun la îndemâna credincioşilor. Catehismul mare (CBC) urmează îndeaproape. Partea lucrată poate fi acum citită pe noul domeniu dedicat: www.catehism.ro

http://www.catehism.ro

02 Apr 2009, 22:23
Profil WWW
Membru Senior

Aş avea nevoie de un pic de ajutor.
Două întrebări ţin de traducere:
-cum să spun la "The Ark of the Covenant" ? "Arca Legământului" e bine? Este aceasta o denumire consacrată pe româneşte?
-cum spun romano-catolicii la "The Good Friday" ? "Vinerea Mare" sau "Vinerea Patimilor" ori altfel?

A treia ţine de exegeză:
Citesc că, în momentul morţii Mântuitorului pe Cruce, în Sfânta Sfintelor nu se mai aflau nici Tablele Legii, nici toiagul ori fragmentele de mană. Întrebare: de când nu mai erau acolo ? Ce s-a întâmplat cu ele fizic, după ce evreii au străbătut deşertul şi au făcut Primul Templu?

Mulţumesc lui Dumnezeu şi vouă, pentru răspunsuri.

14 Apr 2009, 20:21
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
Fortunatus scrie:
-cum spun romano-catolicii la "The Good Friday" ? "Vinerea Mare" sau "Vinerea Patimilor" ori altfel?

Vinerea Mare. Eu asa am gasit scris.

omnis terra veneratur

14 Apr 2009, 21:03
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Fortunatus scrie:
-cum să spun la "The Ark of the Covenant" -cum spun romano-catolicii la "The Good Friday" ? "Vinerea Mare" sau "Vinerea Patimilor" ori altfel?

.

1. The Ark of the Covenant = Chivotul Legii ?
2. "Vinerea Mare" sau "Vinerea Patimilor" . Eu stiu ca se zice in ambele feluri insa cred ca Vinerea Mare e mai folosit.

CBC reprezinta o noua traducere(fata de cea de la editura ARCB) sau o introduci pe aceea in calculator?

14 Apr 2009, 21:05
Membru Senior

Mulţumesc, fac acum modificările de rigoare. Mă grăbesc cu pagina despre patimile Mântuitorului, pentru ca măcar cei de rit răsăritean să poată să tragă folos de pe urma ei în această săptămână în care ne amintim de suferinţa Celui Răstignit.

CBC nu e traducere nouă, ci doar copierea şi tehnoredactarea în HTML a traducerii pentru care ARCB are copyright şi exclusivitate. Stăpânii şi arhiereii mei au avut bunăvoinţa să-mi permită să îl pun la dispoziţia gratuită a oricui are o conexiune la Internet, impunându-mi să urmăresc cu rigoare textul tipărit la ARCB. Altfel, dacă era după mine, mai modificam pe ici, pe colo, anume în părţile esenţiale :D

Catehismul de la Baltimore, însă, nu e nici protejat, nici nu există în română. Trebuie să îl traduc. E destinat adolescenţilor, deşi am aflat destule lucruri noi din el.

Altele vor mai urma, cu timpul. Era necesar, ca să nu se plângă nimeni că nu ai pagină de Internet pe româneşte despre sfânta noastră învăţătură.

14 Apr 2009, 22:00
Profil WWW
Membru Senior

anam scrie:
1. The Ark of the Covenant = Chivotul Legii ?

"Chivótul Legământului" sau "Arca Alianţei" (traducerile catolice mai noi - chiar şi cele întrebuinţate în liturgie - preferă a doua variantă, deşi sună oribil). Arca lui Noe se cheamă tot chivot ("cub") în greacă.

Ultima oară modificat de al-rumi pe 14 Apr 2009, 22:36, modificat 1 dată în total.

14 Apr 2009, 22:15
Membru Senior

Fortunatus scrie:
Citesc că, în momentul morţii Mântuitorului pe Cruce, în Sfânta Sfintelor nu se mai aflau nici Tablele Legii, nici toiagul ori fragmentele de mană. Întrebare: de când nu mai erau acolo ? Ce s-a întâmplat cu ele fizic, după ce evreii au străbătut deşertul şi au făcut Primul Templu?

Citat:
(Regele Solomon) a depus chivotul în Templul pe care-l zidise la Ierusalim. Când preoţii au purtat chivotul în Sfânta Sfintelor, "un nor a umplut casa Domnului... Căci slava Domnului umpluse casa Domnului" (I Regi 8, 1-11; II Cron. 5, 2-14).

Chivotul este rareori pomenit după perioada Templului lui Solomon, ultima menţiune datând din epoca lui Iosia în sec. al VII-lea î.e.n. (cf. Ier. 3, 16-17; II Cron. 35, 3).

Tradiţia rabinică sugerează că poate l-a ascuns Ieremia sau a fost dus în Babilon după distrugerea Primului Templu (Ioma, 35b-54a; Talmudul Ierusalimitean, Şek. 6, 1-2.49c). Chivotul nu este menţionat în perioada celui de-al Doilea Templu (Ioma 5, 2). În zilele noastre, toate sinagogile din lume au câte un sfânt chivot (aron haqodeş), reprezentare simbolică a celui originar. În locul tablelor Legământului, acest chivot adăposteşte sulurile Torei.

Dicţionar enciclopedic de iudaism, Hasefer, 2001, s.v. Legământ, Chivotul -lui

Monofiziţii etiopieni pretind că evreii ar fi ascuns Chivotul în Etiopia şi că el s-ar afla încă acolo (parcă într-una din bisericile lor din Aksum), dar nu dau voie nimănui să-l vadă.

14 Apr 2009, 22:34
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Fortunatus scrie:
"The Ark of the Covenant" ? "Arca Legământului" e bine? Este aceasta o denumire consacrată pe româneşte?
"Chivotul Legamantului" - este expresia folosita pe la Institutul de la Bucuresti

Fortunatus scrie:
in calendarul romano-catolic este "Vinerea Sfanta" - toate zilele dintre Florii si Pasti sunt "sfinte" (Lunea Sfanta, Martea Sfanta... Sambata Sfanta)

Fortunatus scrie:
exegeză:
Chivotul Legamantului (cu toate celea in el) a fost adus de David la Ierusalim (2Sam.6) si a fost ars, impreuna cu Templul, de Nabucodonosor in anul 587 iCh (2Rg.25)
asta stim din textul biblic

15 Apr 2009, 08:05
Membru Senior

Cristos a înviat!
MariaB scrie:
Nabucodonosor in anul 587 iCh (2Rg.25)
asta stim din textul biblic
Ce înseamnă (2Rg25)? Cartea 2 Regi are 24 capitole.

15 Apr 2009, 15:02
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul