Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Catehism 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Mesaj Catehism
Lucrez la traducerea unora dintre catehismele importante ale Bisericii. Am început cu Catehismul de la Baltimore, care e mai puţin cunoscut, cel puţin în această parte a lumii. Am să încarc cam un capitol pe săptămână, pe măsură ce capitolele sunt revizuite de pr. Cornie din Bucureşti, care are amabilitatea de a-mi asigura direcţiunea teologică, necesară pentru "Nihil Obstat".

Orice sugestie din partea fraţilor şi surorilor în Cristos, prezenţi pe forum, ar fi binevenită.

Ediţia "pilot" se formează, deocamdată, aici:
http://www.sfantulvasile.cnet.ro/catehism.htm

http://www.catehism.ro

21 Dec 2008, 22:39
Profil WWW
Membru

Mesaj Re: Catehism
Daca primiti si sugestia mea (nu stiu daca in "fratii si surorile in Cristos" includeti si ortodocsii), atunci sugerez sa fiti mai specific: spuneti "Catehismele Bisericii", cand, de fapt e vorba de Biserica Catolica. Procedand astfel, se poate sa apara confuzii, lumea crezand ca va referiti la Biserica in ansamblul ei, sau ar putea crede ca sunt catehisme ortodoxe.

25 Mar 2009, 20:32
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
Cand un catolic spune Biserica se refera la aceea din care face parte. Sau ati uitat ca sunteti pe un forum catolic?

omnis terra veneratur

25 Mar 2009, 21:56
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: România
sdcristian scrie:
Cand un catolic spune Biserica se refera la aceea din care face parte. Sau ati uitat ca sunteti pe un forum catolic?

Nu vă supăraţi, dar n-aţi observat că dl raduv întâi răspunde, apoi citeşte?

26 Mar 2009, 11:44
Membru Senior

Locaţie: România
Raduv scrie:
Daca primiti si sugestia mea (nu stiu daca in "fratii si surorile in Cristos" includeti si ortodocsii), atunci sugerez sa fiti mai specific: spuneti "Catehismele Bisericii", cand, de fapt e vorba de Biserica Catolica. Procedand astfel, se poate sa apara confuzii, lumea crezand ca va referiti la Biserica in ansamblul ei, sau ar putea crede ca sunt catehisme ortodoxe.

Dacă primiţi şi sugestia mea, străduiţi-vă să înţelegeţi că Biserica, constituită din poporul lui Dumnezeu părtaş la funcţia preoţească, profetică şi regească a lui Cristos, subzistă în Biserica Catolică, cârmuită de urmaşul lui Petru şi de Episcopii aflaţi în comuniune cu el!

Aşadar, titlul Domnului Fortunatus este corect şi explicit, prin urmare "lumea" n-ar cum să creadă că vorbim despre catehisme ortodoaxe. Sau molitfelnice...

26 Mar 2009, 11:53
Membru Senior

Catalin Aldea scrie:
Dacă primiţi şi sugestia mea, străduiţi-vă să înţelegeţi că Biserica, constituită din poporul lui Dumnezeu părtaş la funcţia preoţească, profetică şi regească a lui Cristos, subzistă în Biserica Catolică, cârmuită de urmaşul lui Petru şi de Episcopii aflaţi în comuniune cu el!

Asta din punctul dvs. de vedere sau al unui catolic. Din mesajele dvs. de pana acum am avut impresia ca aveti convingerea ca si ortodocsii cred acelasi lucru.

26 Mar 2009, 18:35
Membru Senior

Locaţie: in Ecclesia Dei
Raduv scrie:

Domnule dragă, pentru ce îl ispitiţi pe păcătosul Fortunatus să vorbească, de vreme ce a ales să postească renunţând la ceea ce îi place atât de mult: la prezenţa lui, gureşă şi sterilă, pe forum ? Dar, ca să nu fiţi nelămurit, vă răspund eu în locul lui:

Noi credem şi mărturisim că există o singură Biserică a Domnului nostru Isus Cristos, care are următoarele patru caracteristici sau mărci, după care poate fi recunoscută:
-este una singură
-este sfântă
-este catolică
-este apostolică

Prin urmare, "Biserica în ansamblul ei" este Biserica Catolică. Sau, mai pe scurt, Biserica. Deci, denumirile de "Biserica Catolică" şi de "Biserica lui Cristos" au acelaşi semnificat şi exprimă aceeaşi realitate eclezială, fiind interşanjabile. Realitatea istorică a faptului că există ramuri care s-au desprins de această Biserică, fie comunităţi ecleziale, fie chiar Biserici particulare în care descendenţa apostolică s-a transmis şi se transmite ilicit, nu înseamnă că, în esenţa lor, lucrurile s-ar fi schimbat în ultimele 2 milenii şi că, azi, nu mai credem într-o singură Biserică, ci în mai multe. După cum, atunci când veţi planta un măslin cu dreapta dv, acela va fi mereu măslinul dv, oricâte crăci şi ramuri s-ar rupe din el şi oricât v-ar durea inima să vedeţi această realitate.

În concluzie, în calitatea lor de creaturi umane care îl moştenesc pe Adam, cel plămădit de Domnul, ortodocşii sunt cu adevărat fraţi ai noştri, despre care constatăm cu durere că au părăsit casa lor. Noi aşteptăm să se întoarcă şi îi vom aştepta oricât de mult, mereu cu gândul la petrecerea care va fi când se vor înapoia şi la viţelul cel gras pregătit pentru ziua aceea.

http://www.catehism.ro
http://studentiecatolica.ro/

26 Mar 2009, 19:15
Profil WWW
Membru Senior

Oare opinia de mai sus este chiar cea a Bisericii Catolice? Si anume ca la ortodocsi de exemplu succesiunea apostolica s-a transmis ilicit??? :shock:

27 Mar 2009, 07:48
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mihai Petrescu scrie:
la ortodocsi de exemplu succesiunea apostolica s-a transmis ilicit??? :shock:
opinia BC in aceasta problema am aflat-o la cursul de Drept canonic, de la parintele Cornel (acum episcop auxiliar in Arhidieceza de Bucuresti), si este urmatoarea: in Bisericile Ortodoxe, succesiunea apostolica s-a transmis intacta

27 Mar 2009, 08:28
Membru Senior

Duhul lui Fortunatus scrie:
[
Prin urmare, "Biserica în ansamblul ei" este Biserica Catolică. Sau, mai pe scurt, Biserica. Deci, denumirile de "Biserica Catolică" şi de "Biserica lui Cristos" au acelaşi semnificat şi exprimă aceeaşi realitate eclezială, fiind interşanjabile.
În concluzie, în calitatea lor de creaturi umane care îl moştenesc pe Adam, cel plămădit de Domnul, ortodocşii sunt cu adevărat fraţi ai noştri, despre care constatăm cu durere că au părăsit casa lor. Noi aşteptăm să se întoarcă şi îi vom aştepta oricât de mult, mereu cu gândul la petrecerea care va fi când se vor înapoia şi la viţelul cel gras pregătit pentru ziua aceea.

Pe forumul cetatea cineva spunea ca doar in cultele neoprotestante avem credinciosi, in bisericile istorice foarte putini.
Fiecare crede ca biserica lui e mai buna, dar adevarul depinde de ce crede fiecare? Adevarul il arata doar Dumnezeu. Pe timpul Sf. Ilie si paganii spuneau ca ei sunt in adevar, dar Dumnezeu a aratat printr-o minune care e adevarul.

27 Mar 2009, 20:31
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul