Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 157 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 12, 13, 14, 15, 16  Următorul
Avem mai multe vieti? 
Autor Mesaj
Membru

Mesaj Re: Avem mai multe vieti?
Domnul Iisus Hristos a spus că Ioan (Botezătorul) este Ilie ce va să vină.Ce înseamnă acest fapt? :idea:

27 Feb 2013, 18:50
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
umilitul scrie:
Domnul Iisus Hristos a spus că Ioan (Botezătorul) este Ilie ce va să vină.

Unde scrie ca a spus Domnul asta ?

02 Mar 2013, 01:00
Membru Senior

Locaţie: Suceava
Non sum dignus scrie:
umilitul scrie:
Domnul Iisus Hristos a spus că Ioan (Botezătorul) este Ilie ce va să vină.

Unde scrie ca a spus Domnul asta ?

Matei 11
11. Adevarat va spun ca, dintre cei nascuti din femei, nu s-a sculat niciunul mai mare decat Ioan Botezatorul. Totusi, cel mai mic in Imparatia cerurilor este mai mare decat el.
12. Din zilele lui Ioan Botezatorul pana acum, Imparatia cerurilor se ia cu navala, si cei ce dau navala pun mana pe ea.
13. Caci pana la Ioan au prorocit toti Prorocii si Legea.
14. Si, daca vreti sa intelegeti, el este Ilie care trebuia sa vina.
15. Cine are urechi de auzit sa auda.
Marcu 9
11. Ucenicii I-au pus urmatoarea intrebare: "Pentru ce zic carturarii ca trebuie sa vina intai Ilie?"
12. El le-a raspuns: "Ilie va veni intai; si va aseza din nou toate lucrurile; tot asa dupa cum este scris despre Fiul omului ca trebuie sa patimeasca mult si sa fie defaimat.
13. Dar Eu va spun ca Ilie a si venit, si ei i-au facut ce au vrut, dupa cum este scris despre el."

facebook: birsan.florin
ID Yahoo: florin.birsan
email: florin@birsan.ro

02 Mar 2013, 15:55
Profil YIM WWW
Membru Senior

umilitul scrie:
Domnul Iisus Hristos a spus că Ioan (Botezătorul) este Ilie ce va să vină.Ce înseamnă acest fapt? :idea:

Poate versetul acesta va face lumina la intrebarea dumnevoastra :
Va merge inaintea lui Dumnezeu, in duhul si puterea lui Ilie, ca sa intoarca inimile parintilor la copii si pe cei neascultatori la umblarea in intelepciunea celor neprihaniti, ca sa gateasca Domnului un norod bine pregatit pentru El." (Luc.1:17)

Desigur de citit in context
...11. Atunci un inger al Domnului s-a aratat lui Zaharia si a stat in picioare la dreapta altarului pentru tamaiere.
12. Zaharia s-a inspaimantat, cand l-a vazut; si l-a apucat frica.
13. Dar ingerul i-a zis: "Nu te teme Zahario; fiindca rugaciunea ta a fost ascultata. Nevasta ta Elisabeta iti va naste un fiu, caruia ii vei pune numele Ioan.
14. El va fi pentru tine o pricina de bucurie si veselie, si multi se vor bucura de nasterea lui.
15. Caci va fi mare inaintea Domnului. Nu va bea nici vin, nici bautura ametitoare si se va umple de Duhul Sfant inca din pantecele maicii sale.
16. El va intoarce pe multi din fiii lui Israel la Domnul Dumnezeul lor.
17. Va merge inaintea lui Dumnezeu, in duhul si puterea lui Ilie, ca sa intoarca inimile parintilor la copii si pe cei neascultatori la umblarea in intelepciunea celor neprihaniti, ca sa gateasca Domnului un norod bine pregatit pentru El."
18. Zaharia a zis ingerului: "Din ce voi cunoaste lucrul acesta? Fiindca eu sunt batran, si nevasta mea este inaintata in varsta."
19. Drept raspuns, ingerul i-a zis: "Eu sunt Gabriel care stau inaintea lui Dumnezeu; am fost trimis sa-ti vorbesc si sa-ti aduc aceasta veste buna. ...

02 Mar 2013, 16:07
Profil YIM WWW
Membru

Sfânta Evanghelie după Matei,Capitolul 17:
"10 Şi ucenicii L-au întrebat, zicând: Pentru ce dar zic cărturarii că trebuie să vină mai întâi Ilie?
11. Iar El, răspunzând, a zis: Ilie într-adevăr va veni şi va aşeza la loc toate.
12. Eu însă vă spun vouă că Ilie a şi venit, dar ei nu l-au cunoscut, ci au făcut cu el câte au voit; aşa şi Fiul Omului va pătimi de la ei.
13. Atunci au înţeles ucenicii că Iisus le-a vorbit despre Ioan Botezătorul."
Sfânta Evanghelie după Marcu,Capitolul 9:
"11. Şi L-au întrebat pe El, zicând: Pentru ce zic fariseii şi cărturarii că trebuie să vină mai întâi Ilie?
12. Iar El le-a răspuns: Ilie, venind întâi, va aşeza iarăşi toate. Şi cum este scris despre Fiul Omului că va să pătimească multe şi să fie defăimat?
13. Dar vă zic vouă că Ilie a şi venit şi i-au făcut toate câte au voit, precum s-a scris despre el."
---------------------------------------------------------------------------------------------
Dacă Ioan este Ilie atunci putem spune că sufletul lui Ilie s-a reîntrupat devenind astfel Ioan?

03 Mar 2013, 08:50
Membru Senior

umilitul scrie:
Dacă Ioan este Ilie atunci putem spune că sufletul lui Ilie s-a reîntrupat devenind astfel Ioan?

Nicidecum, Luc.1:17 este clara din puntul sat de vedere, este vorba despre modul in care va veni si va actiona Ioan adica "in Duhul si puterea lui Ilie" . Despre reintrupare, reincarnare cred ca versetul acesta este edificator:
Evrei 9:27. Si, dupa cum oamenilor le este randuit sa moara o singura data, iar dupa aceea vine judecata,

Deci exista o singura viata in trup, finalizand cu o singura moarte in trup.

03 Mar 2013, 22:31
Profil YIM WWW
Membru Senior

Abell scrie:
... Despre reintrupare, reincarnare cred ca versetul acesta este edificator:
Evrei 9:27. Si, dupa cum oamenilor le este randuit sa moara o singura data, iar dupa aceea vine judecata,

... la care vine imediat o singură judecată particulară.

Adică la fiecare singură viață în trup este rânduită(în scopul corecției) o singură judecată particulară în care este stabilit destinul următoarei întrupări ce urmează a fi împlinit în vederea mântuirii într-o singură viață.
Cu alte cuvinte, judecata particulară se face după fiecare viață în trup, nu la mai multe vieți o judecată.

Dacă destinul se împlinește nu se mai face judecată și sufletul trece direct la viața veșnică.
24. Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are viaţă veşnică şi la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viaţă.(In5,24)

Însă dacă în această nouă viață destinul nu este(fooaarte probabil) împlinit, în următoarea judecată particulară se stabilește(pe baza dosarului vieții tocmai încheiate și a destinului stabilit anterior) un nou destin de împlinit în vederea mîntuirii într-o singură viață(următoare).

Versetul 28 vine să completeze în acest sens versetul 27.

Ultima oară modificat de Nae pe 04 Mar 2013, 01:40, modificat 1 dată în total.

04 Mar 2013, 01:33
Membru

Aşa cred şi eu că ne întrupăm mereu până la Judecata de Apoi.Cei care au fost incineraţi că aşa au vrut ei cum vor reânvia la Judecata de Apoi?
--------------------------------------
De ce şi cu voia cui toţi oameni păcătuiesc?Are omul liber arbitru de a face ceea ce vrea?

04 Mar 2013, 08:02
Membru

Abell scrie:

Eu cred totuşi că sufletul unui om se reântrupează evident tot într-un trup de om dar care nu va semăna cu trupul anterior doar dacă nu va vrea Dumnezeu altfel.
Tâlharul din drepata Domnului Iisus de pe cruce a ajuns cu El in Rai şi aşa cred că se poate întâmpla şi cu alţi răufăcători care vor plânge sincer pentru că au fost răi.De ce unii oameni fac rele?

04 Mar 2013, 08:10
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Nu-mi vine sa cred ce citesc. Acesta este un forum catolic ? Acestea sunt conceptii crestine ? Sunteti seriosi cand vorbiti de reincarnare ? Despre asta discutati voi la intrevederile de studiu biblic ? Atunci, sa vina Inchizitia ! Din pacate, de cand Sfantul Oficiu s-a pus pe tanjala si nu mai publica nici macar Indexul, ereziile isi fac de cap.

04 Mar 2013, 13:22
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 157 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 12, 13, 14, 15, 16  Următorul