Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 157 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Următorul
Avem mai multe vieti? 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Avem mai multe vieti?
Am auzit intr/un grup vorbindu/se de faptul ca noi avem mai multe vieti, in fiecare viata ne perfectionam intr/o latura psihica, afectiva, materiala... si abia cand ajungem la perfectiune intram in ceruri definitiv!

Mi s/a parut socant ce aud! Nu/mi venea sa cred de fapt cum se pot amagi unii oameni!

Este incredibil!

05 Iun 2007, 12:21
Profil YIM WWW
Membru Senior

Locaţie: Iasi
Cele bune sa se adune, cele rele sa se spele!

Ultima oară modificat de cineforumiasi pe 30 Ian 2008, 00:18, modificat 1 dată în total.

05 Iun 2007, 12:46
Membru Senior

Daca o sa mai am ocazia, am sa intreb care sutn motivele teoriei... asa pt cultura generala :lol:

05 Iun 2007, 12:49
Profil YIM WWW
Membru Senior

Pai depinde de grup! Crestinii nu pot crede asemenea aberatie. Este profund necrestina. Noi stim ca avem o viata care incepe pe pamant, o viata trecatoare, apoi prn moarte trecem la adevarata viata, viata vesnica, cea pentru care am fost creati. Hristos este calea noastra, scara spre rai. Ce rost avea jertfa Lui, daca noi avem o gramada de vieti sa ne desavarsim, apoi am sfarsi intr-un fel de disolutie (pierderein infinit)... Aceasta teorie anuleaza esenta crestinismului.

05 Iun 2007, 12:57
Profil YIM
Membru Senior

Daca o sa mai am ocazia, am sa intreb care sutn motivele teoriei... asa pt cultura generala :lol:
"motivele" constau in credintele asiatice

la crestini este putin altfel
mi se pare ca Isus nici nu neaga faptul ca ar putea avea un suflet mai multe vieti
ceea ce insa afirma cu certitudine Isus este ca aceasta viata pe care o traim acum este suficienta pentru a ajunge in Dumnezeu

eu nu neg existenta mai multor vieti si a posibilelor perfectionari
dar vreau sa traiesc viata aceasta asa incat sa ajung direct in Dumnezeu
prin Isus Cristos avem o scurtatura spre Dumnezeu
si este chiar frumos sa ne gandim ca Dumnezeu creeaza pentru fiecare om un sufletel in momentul fecundarii ovului...

05 Iun 2007, 13:34
Membru Senior

Locaţie: Iasi
Cele bune sa se adune, cele rele sa se spele!

Ultima oară modificat de cineforumiasi pe 30 Ian 2008, 00:19, modificat 1 dată în total.

05 Iun 2007, 14:04
Membru Senior

Locaţie: Suceava
mi se pare ca Isus nici nu neaga faptul ca ar putea avea un suflet mai multe vieti

Cred ca afirma chiar contrariul,

Evrei 9:27 Şi, după cum oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata,

O singura moarte implica si o singura viata, delimitarea vietii e moartea
Restul e religie orientala... reincarnare etc

facebook: birsan.florin
ID Yahoo: florin.birsan
email: florin@birsan.ro

05 Iun 2007, 14:07
Profil YIM WWW
Membru Senior

Cum putem afirma ca Isus poate fi de acord cu reincarnarea? Asta este un sincretism periculos fara acoperire evanghelica.
Cum sa aiba un suflet mai multe vieti? Un suflet e un suflet, unic, cu personalitate, Maria tu ai putea fi altcineva? Ai putea fi o furnica sau o rama de exemplu? Ai putea fi Ioana, Gica, John, Mahatma sau Vali Vijelie junior?
Nu exista fundament scripturistic la reincarnare. Iar bisericele catolice si ortodoxe nu sunt de acord cu reincarnarea.

Nici o biserica sau confesiune crestina nu poate accepta reincarnarea ca fapt de credinta. Biblia spune clar (v. mesajul lui Abell).
In Europa si America sunt propagate astfel de idei de anumiti asa-zisi "guru", care isi creeaza propriile grupari spirituale, pe sleau "secte". Este un curent esoteric modern, sincretism pur, amagirea perfecta pentru oamenii care nu se dau niciodata multumiti. Le trebuie sapte vieti sa se maturizeze! Si sapte vieti sa-si repare greselilie.
Hinduismul cunoaste reincarnarea, insa nu in forma cunoscuta la noi. Acolo se doreste atingerea Nirvanei prin lucruri bune, prin fapte nobile (karma). Nirvana este iesirea din acest cerc vicios al renasterii (samsara). Hindusii nu se bucura de cele multe vieti, fiecare viata in plus este de fapt durere si suferinta pentru ei. Numai "oamenii civilizati" sunt bucurosi sa aiba multe vieti, sa consume, sa consume, sa consume, ....

05 Iun 2007, 16:27
Preot

Locaţie: Ploiesti

Avand in vedere faptul ca noi cunoastem cele mai multe cuvinte ale Domnului Hristos prin medierea Bisericii (cu precadere, medierea bisericii din perioada apostolica), afirm cu tarie ca Biserica Apostolica si urmasii Sfintilor Apostoli, episcopii, nu au sustinut si nu sustin ideea mai multor vieti anterioare celei actuale.

Printr-o expresie, inteleasa in orizontul propovaduirii apostolice autentice, s-ar putea vorbi de ”viata vesnica”, ”viata cealalta”, cu sensul de continuarea a existentei personale intr-o dimensiune transfiguratoare a acestui trup, prin harul sfant, in Imparatia cerurilor.

In concluzie, mesajul lui Isus, cunoscut noua prin medierea Bisericii, nu ne indreptatesc sa ramanem in dubii referitor la aceasta tema; deci, omul are o singura viata, care se continua dupa inmormantare, in vesnicie, fara absolut nici o posibilitate de reintoarcere a vreunuia, cu sensul de re-nastere / reintrupare/ perfectionare pamanteasca.

05 Iun 2007, 17:41
Preot ortodox

Locaţie: Timisoara
Mesaj Re: Avem mai multe vieti?
felicia scrie:
Am auzit intr/un grup vorbindu/se de faptul ca noi avem mai multe vieti, in fiecare viata ne perfectionam intr/o latura psihica, afectiva, materiala... si abia cand ajungem la perfectiune intram in ceruri definitiv!

Mi s/a parut socant ce aud! Nu/mi venea sa cred de fapt cum se pot amagi unii oameni!

Este incredibil!

Este una dintre cele mai mari păcăleri ale Diavolului care vrea să te facă să crezi că ai mai multe şanse de mântuire. Avem o singură şansă aici, acum,pe acest pământ, a doua nu mai există.

05 Iun 2007, 19:43
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 157 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Următorul