Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Teoria Conspiratiei 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Teoria Conspiratiei
Un dialog interesant cred. Inclusiv cu extraterestrii, sau "extraterestrii" (eu nu stiu cu cine au vorbit NASA si rusii, decat ca din anii 60 suntem panicati cu ET, sau ei care au vorbit s-au panicat, asa ca nu stiu cu cine au vorbit ei si ce vad zi de zi cu mici stiri despre ET, exista si tehnica 3d foarte avansata, dar am o banuiala, irelevanta oricum, ca ei stiu mai bine ce ascund c-au vazut; daca ei nu ne zic noi cum putem sa-i ajutam sau indrumam daca e cazul).
https://www.youtube.com/watch?v=pw0QZvlkyBs

18 Mai 2016, 15:36
Membru

Locaţie: Ploiesti
Mesaj Re: Teoria Conspiratiei
Nu cred chestia asta, iti dai seama ca extraterestrii nu sunt prosti sa se arate umanitatii. Omul prin natura sa e rau, extraterestrilor le e frica sa se arate in fata noastra. Cei care zic ca au vorbit cu ei, inventeaza pt audienta. Asta cred eu

21 Mai 2016, 14:36
Membru Senior

Da, ceeace ni se arata nu este exact ceeace au primit vazut cei care au tehnologia sa o faca.
Preotul in emisiune spune, referitor la ET, si are dreptate, ca in Biblie nu ni se spune ca ar exista o alta rasa similara celei umane. Exista oameni, Dumnezeu, Sfintii Ingeri si Satana. Altceva nu ni se mai spune ca exista si Biblia este adevarul daca suntem crestini.
Acum se mai spune ca ar fi vorba despre Satana cu extraterestrii astia, ca Dumnezeu ni se reveleaza total, fara ascunzisuri, si Sfintii Ingeri Il urmeaza intru totul. Ar fi fost interesant, si nu stiu de ce dl Strainu n-a intrebat, ca in teoria conspiratiei ideea e foarte in voga acum, si pe preot si pe rabbi, ce parere au despre ideea ca ar fi vorba despre Satan si ce putem face in acest caz, sau ce inseamna.
Oricum, axiologia cu extraterestrii tine de ateism, de cand a fost prezentata povestea (anii '50-'60), Dumnezeu a fost prezentat sporadic in universul sci-fi si nu de putine ori oarecum blasfemiator (adica alternativ) la adresa Sfintelor Scripturi.

23 Mai 2016, 10:57
Membru Senior

Nu stiu pe nimeni care sa fi intalnit extraterestri sau care sa fi cunoscut pe cineva care i-a intalnit. Dv. stiti?
Mai mult, nu stiu vreun fapt/fenomen real a carui aparitie/manifestare sa aiba nevoie de existenta unor fiinte de aiurea.

La Catehism am invatat ca Satana nu e fiinta materiala, ci supra-naturala. Altfel spus nu e facut din praful de pe Terra. E extra-terestru, fara nici o indoiala. :) Ca cel care L-a ispitit pe Isus arata precum caricaturile din filmuletul cu autopsia de la Roswell?! Asta e ridicol.
O teorie a conspiratiei evolva asa incat sa includa orice evidenta ar exista impotriva ei; o astfel de "teorie" nu poate fi dovedita falsa. Pare un "lucru" dracesc, nu?

Sa fim rezonabili; nici un grup de 50 de oameni nu e in stare sa pastreze un secret timp de 50 de ani. Cu atat mai putin cand unii dintre ei sunt politicieni! In ziua de azi, cand informatia leaks pe toate partile?! Conspiratia (adica actul criminal facut pe ascuns) se dovedeste a fi adevarata in cele din urma.

25 Mai 2016, 02:45
Membru Senior

Joana Sabbagh scrie:
[...] Omul prin natura sa e rau, extraterestrilor le e frica...

"Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră" - asta e natura omului. Iar mai apoi, "a privit Dumnezeu toate câte a făcut şi iată erau bune foarte."
Eu cred ca daca omul e bun pentru Dumnezeu, o fi bun si pentru d'alde alieni. :)

25 Mai 2016, 03:02
Membru Senior

O stire mai noua. Nasa interzice cuvantul "Jesus".
https://www.youtube.com/watch?v=hB4EXdSYrww

25 Mai 2016, 13:23
Membru

Locaţie: Ploiesti
Nu cred ca e vorba de ateism. Daca stam sa ne gandim putin, Universul e imens, sunt f multe galaxii, planete etc. Va dati seama ca nu suntem singura forma de viata, nu? E logic.

Cred ca deja e prostie sa gandim ca extraterestrii tin de satanism, lol xDDDDD :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

26 Mai 2016, 11:55
Membru Senior

Care este teoria stiintifica, fundamentata si matematic (pentru a calcula probabilitatea), conform careia dimensiunea Universului vizibil duce la concluzia automata ca ar exista multe forme de viata similare omului.
Teorie stiintifica, nu o poza din spatiu (sau construita pe grafica 3D), care "spune totul."

Prostie sau nu, faptul ca nimeni nu poate demonstra existenta sau nu a iadului. Ca aceasta, iadul, framanta si pe ateisti - ca ar fi o idee stresanta care chinuie oamenii si nu rezolva nimic; si pe agnostici care sustin ca de ce ar sta Dumnezeu sa chinuie pe pacatosi ca nu are altele mai bune de facut - sa tina Universul in existenta spre exemplu? Dar asta este problema, pentru cei care se indoiesc de iad, ca nu Dumnezeu tine iadul ci Satan.

De fapt cea mai incomfortabila este nu existenta sau nu a Divinitatii, ci a lui Satan. Si parca ii inteleg si pe Nasa ca mint/ascund, ca lucrurile care nu ne convin fundamental, incercam sa le ascundem si de noi insine (demonstrata empiric de psihologie, incepand cu Freud). Important e sa ne simtim bine :D :D :D . :-({|=
\:D/

26 Mai 2016, 13:50
Membru Senior

Maria888 scrie:
O stire mai noua. Nasa interzice cuvantul "Jesus".

Nu. NASA nu interzice nici un cuvant. Conform legilor federale (amandamentul 1 la constitutie) permite exprimarea libera a convingerilor religioase (inclusiv in perimetrul institutului) dar interzice stradania de a face prozeliti folosind infrastructura institutului.

Inteleg de ce flacaul de la youTube posteaza "stirea" inainte de a se lamuri ce zic ambele parti, el face bani din reclame. Dar nu inteleg de ce dvs. o preluati 2-3 luni mai tarziu, fara sa verificati.
Cum aflam repede, nu e vorba de NASA - in general - ci de un departament al lor (Johnson Space Center) iar problema se refera la un email, trimis la toata lumea, pe adresa de serviciu. Daca ati primi la serviciu un email in care sunteti invitata la rugaciunea de seara "sa-l slavim pe Mahomed", si daca autorului i s-ar cere sa nu foloseasca numele profetului in emailul de serviciu, ar fi la fel de rau? Ar fi inca un semn ca sfarsitul e aproape?

N-am sa inteleg nicicand de ce alegem sa traim intr-o perpetua "stare de urgenta". Ceva rau e (mereu) iminent, si asta nu-i decat inceputul! Poate ca in starea normala, am avea timp sa ne gandim ca ne cam pierdem vremea, fara folos. Cum zicea bunica-mea, facem umbra pamantului, degeaba.

26 Mai 2016, 22:56
Membru Senior

Maria888 scrie:
Care este teoria stiintifica, fundamentata si matematic (pentru a calcula probabilitatea), conform careia dimensiunea Universului vizibil duce la concluzia automata ca ar exista multe forme de viata similare omului.

Parerile sunt impartite; pe de o parte, luind in calcul numarul imens de planete si numarul mic de elemente chimice (cunoscute de noi) se calculeaza ca planete ca Terra sunt multe, cu sanse reale de a suporta viata, asa ca aici. Or fi!
Pe de alta parte, universul pare a fi reglat cu mare precizie pentru a face posibila viata (noastra). Cum zicea un bine-cunoscut ateist (Stephen Hawking): "The laws of science, as we know them at present, contain many fundamental numbers, like the size of the electric charge of the electron and the ratio of the masses of the proton and the electron. ... The remarkable fact is that the values of these numbers seem to have been very finely adjusted to make possible the development of life".
Ceea ce indica un plan si vointa de a-l realiza; cu alte cuvinte un Creator. In ce fel Dumnezeu ar fi putut releva tot planul unor oameni care s-au pus pe scris (Biblia) acum cateva mii de ani?! Dar asta nu ne impiedica sa speculam, nu? ;)

Citat:
Prostie sau nu, faptul [e] ca nimeni nu poate demonstra existenta sau nu a iadului.

Legatura dintre iad si extraterestri continua sa-mi scape.

Citat:
Si parca ii inteleg si pe Nasa ca mint/ascund, ca lucrurile care nu ne convin fundamental, incercam sa le ascundem si de noi insine...

De unde stiti cu certitudine ca cei de la Nasa mint? Sunt vreo 20.000 de angajati si inca de doua ori pe atat contractori. Marea majoritate sunt oameni cinstiti, cu frica lui Dumnezeu. De ce ar minti? La ce le-ar folosi?
Pe deasupra avem ziaristii, hackerii, care cu buna sau cu rea intentie incearca sa afle tot ceea ce e ascuns. De ce nu au reusit sa gaseasca nici o dovada clara despre asa zisele intalniri cu ET?

26 Mai 2016, 23:32
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul