Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 138 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Următorul
Templierii 
Autor Mesaj
Preot

Mesaj Templierii
Am vazut ca Ordinul Templierul activeaza in Romania si are si un capelan romano-catolic.Este recunoscut acest Ordin de catre Sf.Scaun ca si continuator al Ordinului lui Jaques de Molay?

http://www.osmth.ro/

Ultima oară modificat de PadreCory pe 04 Oct 2009, 20:07, modificat 1 dată în total.

28 Sep 2006, 17:56
Profil YIM
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Ordinul Suprem Militar al Templului din Ierusalim se consideră moştenitor şi continuator legitim al tradiţiilor şi spiritului Ordinului Templului înfiinţat în 1118 de către cei nouă fondatori ai săi: HUGUES de PAYENS, GODEFROI DE SAINT-OMER, ANDRÉ DE MONTBARD, ARCHAMBEAU DE SAINT-AMAND, NIVARD DE MONTDIDIER, GONDEMAR, GODEFROI BISSOL, ROSSAL, HUGUES RIGAUD. Prin transformările şi reformele succesive, O.S.M.T.H. nu se poate considera ca fiind unul şi acelaşi cu Ordinul Templului suprimat prin Bula Papală - „Vox in Excelso” emisă în 1312 - şi condamnarea, în 1314, a conducătorilor săi, în frunte cu Marele Maestru Jacques de Molay. De curand, in arhivele Vaticanului, a fost descoperit un document prin care Papa Clement al V-lea a absolvit de orice vina Ordinul Templului si pe cavalerii sai. Acest manuscris nu a mai putut insa sa fie transformat in Bula Papala datorita intrigilor puse la cale de regele Frantei - Filip cel Frumos.

Din aceasta explicatie cam dubioasa rezulta un mare semn de intrebare.

Iar pe prima pagina a lor, in stanga sunt linkuri (imagini) catre Patriarhie, BOR, Catholica (?), Biserica Luterana C.A. Bucuresti. Deci o varza mare, care ma indoiesc ca are vreo legatura (recunoastere) cu Vaticanul.

La sfarsit:
Citat:
ORDO SUPREMUS MILITARIS TEMPLI HIEROSOLYMITANI, sub forma sa actuala, este un Ordin al tuturor crestinilor care doresc sa-si apere religia strabuna si militeaza ca un Ordin laic in slujba Bisericii Domnului Nostru Iisus Hristos.

Cat priveste capelanul, sunt mai multe discursuri/predici semnate:
Citat:
Pr. Dr. Daniel ZIKELI, Prim preot al Bisericii Evanghelice C.A. (Lutherana) din Bucuresti,
Mare Capelan al Marelui Priorat al Romaniei,
Mare Ofiţer de Onoare şi Mare Capelan al Marelui Priorat al României

Si multe activitati facute la Bis.Luterana.

Au si ceva citate de la Catholica, cred (Cele 12 neadevaruri, "Urbi et Orbi" 2006 ) si o slujba facuta de:
Citat:
Slujba religioasa de sfintire a fost oficiata de Parintele Preot Ioan Mada - Protopop al Protopopiatului Beius impreuna cu Parintele Preot Valer Parau - Protopop al Protopopiatului Zalau.

Nu am gasit nici un capelan rom-cat.

28 Sep 2006, 18:41
Profil WWW
Membru Senior

Am vizitat si eu site-ul si prima impresie este: O varianta "crestina" a unei loje masonice, prin prezentare si asezare in pagina. Cum nu inteleg ce mai cauta cuvantul "Militar" in denumire, nici nu mai am nevoie de o a doua impresie.

28 Sep 2006, 18:56
Preot

28 Sep 2006, 19:03
Profil YIM
Preot

28 Sep 2006, 19:04
Profil YIM
Preot

28 Sep 2006, 19:04
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: lumea libera, cowcity
neste aiuriti care se joaca de-a cavalerii masoni...
tot parvenitu' trebuie sa puna ceva in fata numelui si dupa cum de masoni e bucurestiu plin, au zis, gata acu se poarta templierii. ie la moda. maine o sa vezi in tara si staretia de sion, filiala crevedia.

28 Sep 2006, 19:14
Preot

Arhiepiscopia romano-catolica a numit un Mare capelan al acestui Ordin?

http://www.osmth.ro/luth170206.htm

28 Sep 2006, 19:18
Profil YIM
Membru Senior

da, e romano-catolic preotul care apare in foto. il stiu de la diverse celebrari. chiar nu-mi dau seama cum s-a ratacit acolo si sincer nici nu stiu daca el stie. ca sa nu zic mai multe.

28 Sep 2006, 19:18
Membru Senior

sa ma ierte Dumnezeu, ca poate exista oridine cavaleresti crestine din alea adevarate si care au poate ceremonialuri asemanatoare, da astia mi se par de tot rasu. is patetici rau. din ciclul "cum inventam traditia".
chiar nu stiu cu ce a gresit biserica aia luterana sa suporte asa ceva.
parca e o petrecere in pijamale sau klu klux klanu de bragadiru.
le lipseste exact ce-i esential: prestanta, spiritul; indiferent cate cearceafuri brodate isi vor pune-n cap sau cate odoare aurite vor flendura...

28 Sep 2006, 19:25
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 138 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Următorul