Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Strangere de semnaturi schimbare constitutie[art. casatorie] 
Autor Mesaj
Membru Junior

Mesaj Strangere de semnaturi schimbare constitutie[art. casatorie]
Sunt romano-catolic si vreau sa stiu daca si noi catolicii, strangem semnaturi pt schimbarea articolui privind casatoria , in care sa se stipuleze casatoria fiind formata dintr-un barbat si o femeie.
Biserica Ortodocsa a strans aproximativ 900000 [noua sute de mii ] de semnaturi.
Exista o foarte mare posibilitate , ca noi ca si catolici nefacand nimic in acest sens, sa fim "apostrofati" ca fiind de acord cu ce se intampla acum:impunerea legalizarii casatoriei cu persoane de acelasi sex.

07 Feb 2016, 09:04
Membru Senior

Mesaj Re: Strangere de semnaturi schimbare constitutie[art. casato
Fr. Ioan scrie:
Sunt romano-catolic si vreau sa stiu daca si noi catolicii, strangem semnaturi pt schimbarea articolui privind casatoria , in care sa se stipuleze casatoria fiind formata dintr-un barbat si o femeie.
Biserica Ortodocsa a strans aproximativ 900000 [noua sute de mii ] de semnaturi.
Exista o foarte mare posibilitate , ca noi ca si catolici nefacand nimic in acest sens, sa fim "apostrofati" ca fiind de acord cu ce se intampla acum:impunerea legalizarii casatoriei cu persoane de acelasi sex.
Bine ai venit Fr, Ioan.

Imi pare rau ca raspunsul meu te va dezamagi (imi cer iertare!) dar apostrofarea nu e un motiv rezonabil pentru a strange semnaturi, insa este un motiv real de cainta.
Chiar e foarte mare posibilitatea apostrofarii cu atat mai mult cu cat in tinutul catolic(occident) s-a legiferat casatoria homosexuala. Pot catolicii sa dovedeasca dezacordul lor?

Listele ortodoxe pot fi semnate si de catolici, nu? Este un motiv de comuniune.

08 Feb 2016, 03:46
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Fr. Ioan scrie:

in parohiile din Bucuresti s-au deschis aceste liste de acum doua saptamani

08 Feb 2016, 08:17
Membru Junior

Daca la biserica , catolica la care merg eu , situata la periferia Capitalei, as fi gasit aceste liste pe care sa i-mi pun semnatura, nu a-s mai fi postat pe acest forum.
Logic ar fi fost , ca asa cum sau deschis listele la Catedrala , in acelasi timp trebuiau deschise si la celelalte parohi de la periferie.

08 Feb 2016, 08:53
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Fr. Ioan scrie:
Daca la biserica , catolica la care merg eu , situata la periferia Capitalei, as fi gasit aceste liste pe care sa i-mi pun semnatura, nu a-s mai fi postat pe acest forum.
Logic ar fi fost , ca asa cum sau deschis listele la Catedrala , in acelasi timp trebuiau deschise si la celelalte parohi de la periferie.

intrebati parohul !

eu am fost in doua parohii bucurestene de la ţperiferia Capitaleiţ saptamanile acestea si listele erau la vedere

deschizand acest topic si facand afirmatia
Fr. Ioan scrie:
ati dat ocazia unor alte afirmatii inexacte precum
"Imi pare rau ca raspunsul meu te va dezamagi (imi cer iertare!) dar apostrofarea nu e un motiv rezonabil pentru a strange semnaturi, insa este un motiv real de cainta. Chiar e foarte mare posibilitatea apostrofarii cu atat mai mult cu cat in tinutul catolic(occident) s-a legiferat casatoria homosexuala. Pot catolicii sa dovedeasca dezacordul lor?"

in niciun tinutul catolic NU s-a legiferat casatoria homosexuala

10 Feb 2016, 12:25
Membru Senior

MariaB scrie:
in niciun tinutul catolic NU s-a legiferat casatoria homosexuala

Ce intelegeti prin "tinut catolic"? dar prin "casatorie homosexuala"?

In lipsa unei definitii clare, as zice despre Quebec ca este un tinut catolic. Conform codului civil: "In Québec, two people wishing to make a public commitment to live together may form a civil marriage, whether they are of the same or the opposite sex." Este sau nu este casatoria homosexuala legiferata, inca din 2004?

Discutia care se poarta e despre cine emite licenta de casatorie (adica un preot catolic sau un functionar public), nu daca e legiferata casatoria.

10 Feb 2016, 12:46
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ]