Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Vesti bune 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Vesti bune
Maria888 scrie:
Ce inseamna 'stat de drept'? Drept de la cine?

Inseamna ca puterea se sub-ordoneaza dreptului individual. In engleza sintagma e "rule of law" prin contrast cu "rule by law". Adica exista un set de legi, structurate coherent, care se aplica la fel, tuturor, "de la vladica pana la opinca", iar puterea nu face legi dupa "pohta ce pohteste".
Conceptele "coruptie" sau "abuz de putere" isi pierd intelesul (juridic) intr-un regim absolutist.

25 Noi 2016, 12:06
Membru Senior

Exista Constitutia, care cred ca asta se doreste a fi - acel set de legi care nu pot fi schimbate, si restul de legi care pot fi modificate de Parlament fara a incalca insa Constitutia. La americani stiu ca exista si jurisprudenta care este foarte puternica si complicata, alt hatis de reguli. La noi inca nu se aplica justitia prin paralelism cu alte procese ca ar fi de tot rasul. Aducem si dosarele de justitie din timpul comunismului si se va face un haos complet.
Se sugereaza ca ar trebui dizolvat Parlamentul...? :o
Asta se va intampla numai daca isi dau ei lege ca se autodizolva... Ceeace ....

Dar acum au facut un site (la noi) si oricine poate propune legi spre discutare in parlament dar trebuie sa le redacteze (adica sa stie limbajul juridic). A fost propusa spre discutare o lege daca sa se interzica sau nu bauturile carbogazoase la minori sub 18 ani... Ca nu sunt sanatoase, si zaharul e noul mare cancerigen descoperit deci trebuie interzis. N-a trecut insa.

Eu nu inteleg de ce trebuie opinia publica convinsa de ceva anume si se fac atatea campanii de informare, atata timp cat legile sunt votate de Parlament. Ei, Parlamentul trebuie convinsi, nu noi. De ce i-am ales?

25 Noi 2016, 17:19
Membru Senior

Maria888 scrie:
Eu nu inteleg de ce trebuie opinia publica convinsa de ceva anume si se fac atatea campanii de informare, atata timp cat legile sunt votate de Parlament. Ei, Parlamentul trebuie convinsi, nu noi. De ce i-am ales?

E mai bine cand lumea intelege care e problema si ce solutii sunt pentru rezolvarea ei. Altfel regulile par arbitrare. Ca sa nu mai vorbim ca incompetenta, coruptia si abuzul de putere sunt mai greu de explicat in campania de informare.

In ultima vreme e la moda "democratia directa", adica sa-l intrebam pe cetatean: vrea pungi de plastic la magazin? sa fie gratis? sa punem taxa pt. autostrada? chestiuni ce tin de administratie, mai mult decat de politica. Dupa parerea mea putina lume are suficiente date ca sa aleaga solutia corecta (cat costa sa reciclam plasticul? care sunt consecintele in materie de higiena? etc.)

Pe de alta parte, o campanie de informare ar fi fost de dorit in locul unei legi date peste noapte, care spune femeilor ce fel de costum de baie au voie sa poarte cand merg la plaja. Cred ca in astfel de cazuri s-ar auzi si vocea ratiunii, nu numai vocea Patriotului Nationale.

25 Noi 2016, 20:42
Membru Senior

Pai daca e bine ca se informeaza populatia (argumenteaza deciziile) ca sa nu para legile arbitrare, atunci e bine ca argumentarea/informarea se auto-justifica pe sine prin simplu fapt ca exista aceasta informare (de la legislativ catre populatie).

26 Noi 2016, 16:56
Membru Senior

Poate e offtopic dar poate e semn bun daca punem aici toate vestile bune (in speranta ca vor mai veni in viitor).

http://www.activenews.ro/externe/Se-int ... pil-140863

Din articol:
"Activiștii pro-avort spun că aceste lucru înseamnă o intervenție în dreptul la autonomie al femeii, dar Missy Irvin, o senatoare republicană a declarat: "Cred că femeia chiar are control asupra corpului ei. Dar, când dai viață, o faci împreună cu altcineva"."

09 Feb 2017, 13:27
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3