Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Canonizarea scitului Dionisie ca "sfânt român" 
Autor Mesaj
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Mesaj Re: Cine are monopolul romano-catolicismului ?
danielbanner scrie:
Noi suntem romano-catolici, si nu am fost si nu vom fi niciodata altceva, de exemplu greco-catolici.

De ce va deranjeaza acest lucru? Poate pentru ca avem o identitate ecleziastica, care este catolica, dar care nu este in nici un fel greco-catolica? Si prin urmare, nu Blajul este punctul nostru de reper moral si istoric?
Poate ar fi fost util sa precizati ca prin "noi" intelegeti sasii (germanii) catolici, caci pentru romani nimic nu se aplica din ce spuneti.

10 Noi 2008, 03:33
Profil WWW
Membru Senior

Mesaj Svabii din Romania si din Germania
Ioan scrie:
danielbanner scrie:
Noi suntem romano-catolici, si nu am fost si nu vom fi niciodata altceva, de exemplu greco-catolici.
Poate ar fi fost util sa precizati ca prin "noi" intelegeti sasii (germanii) catolici, caci pentru romani nimic nu se aplica din ce spuneti.

Dle Ioan, vreti sa spuneti svabi, nu sasi. In Romania sasii si zipserii sunt predominant lutherani. In Romania svabii sunt catolici, iar la ei acasa, in Germania, in landul Baden-Württemberg sunt lutherani (chiar foarte puternici lutherani). Svabii au sosit tarziu in Banat, in secolul 18 (ca veni vorba, dupa fondarea BRU). Dl Danielbanner insusi declara ca este svab (mai exact german din Vechiul Regat, de origine svab)

Cateva lucruri intereseante despre svabii din Germania pe care le cunosc din din experienta personala. in anii 1995-1997 am avut o colaborare stransa cu biomatematicienii de la Universitatea din Tübingen, am facut cercetari si scris lucrari impreuna. Spre deosebire de Dl Danielbanner erau total dezinteresati si ignoranti in probleme de istorie. Nu vorbesc despre persoane needucate, ci de academici cu doctoratul terminat, in curs de habilitare, unii dintre ei deja doctori habilitati, docenti privati, si chiar un profesor. In particular:

1) Habar nu aveau de existenta svabilor din Banat.
2) Au ramas uimiti cand le-am spus ca in Romania svabii sunt catolici, nu lutherani ca ei.
3) Nu puteau intelege de ce eram interesat de istoria lor.

In 1999 am petrecut o luna la Universitatea din Ulm. Ulm este orasul unde s-a nascut Albert Einstein si e plasat la frontiera dintre Bayern si Baden-Württemberg; Dunarea curge prin Ulm. Acolo am avut experiente similare cu o mica exceptie, exista un doctorand in fizica teoretica interesat in istorie si care auzise de svabii din Banat insa nu stia ca sunt catolici. Am fost si la Universitatea din Stuttgart de cateva ori, insa de fiecare data pentru scurt timp. In Stuttgart, cel mai mare oras svabesc, era profesor celebrul Haken, fondatorul stiintei sinergeticii. In Stuttgart nu am avut timp sa discut probleme de istorie. Alt oras svabesc din Baden-Württemberg pe care l-am vizitat este Offenburg, fara scopuri academice. M-am dus sa-l vad special pentru ca poarta acelasi nume cu oraselul meu natal, Baia de Aries (oras fondat de sasi, pe nume Offenburg). In mod surprinzator un batranel din Offenburg stia despre Offenburgul ardelenesc, in ciuda faptului ca Offenburgul din Muntii Apuseni este (de fapt era) sasesc, nu svabesc. Ma indoiesc sa mai existe sasi in Baia de Aries. Am auzit ca prin Rosia Montana mai exista cativa.
P.S. Chiar ca am imbatranit. Am uitat sa pomenesc Augsburgul, cel cu confesiunea din 1530; desi e in Bayern, e plin de svabi.

Ultima oară modificat de marcelulul pe 10 Noi 2008, 05:33, modificat 1 dată în total.

10 Noi 2008, 04:36
Membru Senior

Mesaj Re: Maghiarizarea svabilor din Nordul Romaniei
In continuare la mesajul meu despre svabii din Germania si Romania precizez ca in Nord exista svabi maghiarizati. Doua familii de svabi maghiarizati s-au mutat la mine pe strada in Baia Mare din Satu Mare, deoarece Baia Mare devenise capitala de regiune. Spre deosebire de Dl Danielbanner erau total dezinteresati de radacinile lor svabesti, nu vorbeau limba, se considerau maghiari. In copilaria mea si in Baia Mare, Baia Sprie si si in Sighet existau zipseri, insa tot asa, erau maghiarizati complet. Eu am si sasi si zipseri in familie, insa ei si-au pastrat identitatea. Zipseri migrati in Bistrita intre sasi, ceea ce a usurat pastrarea identitatii germane.

Alt univers decat cel din Romania zilelor noastre! Pe strada locuiau evrei, svabi, zipseri, maghiari. Vecinii nostri cei mai apropiati erau armeni, originari din Gherla, in mare parte maghiarizati si ei. Dl Daibucat, judecator, stia armeneste, maghiara, germana, si vorbea si o romana impecabila. Sotia si baiatul lui stiau doar maghiara si putin si romaneste.

10 Noi 2008, 05:26
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: Cine are monopolul romano-catolicismului ?
Ioan scrie:
danielbanner scrie:

De ce va deranjeaza acest lucru? Poate pentru ca avem o identitate ecleziastica, care este catolica, dar care nu este in nici un fel greco-catolica? Si prin urmare, nu Blajul este punctul nostru de reper moral si istoric?

Exista atatia romani romano-catolici in Valahia si mai ales in Moldova, ca este evident ca se aplica ceea ce spun eu. Ia ganditi-va la episcopia Milcoviei, cea de Siret, de Baia si de Bacau, asta din urma rezistand ceva mai mult. Si cei 200 si ceva de mii de catolici din Moldova ce sunt? Sunt unii cieangai maghiari, dar ceilalti sunt romani. Deci se aplica!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

10 Noi 2008, 10:09
Profil YIM
Membru Senior

marcelulul scrie:
In continuare la mesajul meu despre svabii din Germania si Romania precizez ca in Nord exista svabi maghiarizati. Doua familii de svabi maghiarizati s-au mutat la mine pe strada in Baia Mare din Satu Mare, deoarece Baia Mare devenise capitala de regiune. Spre deosebire de Dl Danielbanner erau total dezinteresati de radacinile lor svabesti, nu vorbeau limba, se considerau maghiari. In copilaria mea si in Baia Mare, Baia Sprie si si in Sighet existau zipseri, insa tot asa, erau maghiarizati complet. Eu am si sasi si zipseri in familie, insa ei si-au pastrat identitatea. Zipseri migrati in Bistrita intre sasi, ceea ce a usurat pastrarea identitatii germane.

Alt univers decat cel din Romania zilelor noastre! Pe strada locuiau evrei, svabi, zipseri, maghiari. Vecinii nostri cei mai apropiati erau armeni, originari din Gherla, in mare parte maghiarizati si ei. Dl Daibucat, judecator, stia armeneste, maghiara, germana, si vorbea si o romana impecabila. Sotia si baiatul lui stiau doar maghiara si putin si romaneste.

Foarte bine si foarte frumos. Apropo, am rude departate si la Viseul de Sus, iar aceia nu s/au maghiarizat. Puteti citi Adam Mueller Gutenbrunn, apropo de tendinte de maghiarizare - demaghiarizare. Am si rude maghiarizate la Beckescsaba, in Ungaria. Dar nu despre asta este vorba, ci despre cruciada dvs de a cuceri catolicismul romanesc, in conditiile in care istoria lui este mai veche decat cea a Unirii confesionale. De ce ar deveni un roman romano-catolic din Moldova greco-catolic? De ce credeti ca pentru romani catolicismul incepe cu Balj 1700, de ce nu recunoasteti adevarul istoric, intre timp documentat, ca catolicismul din valahia si Moldova este chiar mai vechi, prin urmare... nu Blajul este responsabil pentru primul catolicism romanesc.

10 Noi 2008, 10:14
Profil YIM
Membru Senior

Mesaj Re: Svabii din Romania si din Germania
marcelulul scrie:
Ioan scrie:
danielbanner scrie:

Dle Ioan, vreti sa spuneti svabi, nu sasi. In Romania sasii si zipserii sunt predominant lutherani. In Romania svabii sunt catolici, iar la ei acasa, in Germania, in landul Baden-Württemberg sunt lutherani (chiar foarte puternici lutherani). Svabii au sosit tarziu in Banat, in secolul 18 (ca veni vorba, dupa fondarea BRU). Dl Danielbanner insusi declara ca este svab (mai exact german din Vechiul Regat, de origine svab)

Cateva lucruri intereseante despre svabii din Germania pe care le cunosc din din experienta personala. in anii 1995-1997 am avut o colaborare stransa cu biomatematicienii de la Universitatea din Tübingen, am facut cercetari si scris lucrari impreuna. Spre deosebire de Dl Danielbanner erau total dezinteresati si ignoranti in probleme de istorie. Nu vorbesc despre persoane needucate, ci de academici cu doctoratul terminat, in curs de habilitare, unii dintre ei deja doctori habilitati, docenti privati, si chiar un profesor. In particular:

1) Habar nu aveau de existenta svabilor din Banat.
2) Au ramas uimiti cand le-am spus ca in Romania svabii sunt catolici, nu lutherani ca ei.
3) Nu puteau intelege de ce eram interesat de istoria lor.

In 1999 am petrecut o luna la Universitatea din Ulm. Ulm este orasul unde s-a nascut Albert Einstein si e plasat la frontiera dintre Bayern si Baden-Württemberg; Dunarea curge prin Ulm. Acolo am avut experiente similare cu o mica exceptie, exista un doctorand in fizica teoretica interesat in istorie si care auzise de svabii din Banat insa nu stia ca sunt catolici. Am fost si la Universitatea din Stuttgart de cateva ori, insa de fiecare data pentru scurt timp. In Stuttgart, cel mai mare oras svabesc, era profesor celebrul Haken, fondatorul stiintei sinergeticii. In Stuttgart nu am avut timp sa discut probleme de istorie. Alt oras svabesc din Baden-Württemberg pe care l-am vizitat este Offenburg, fara scopuri academice. M-am dus sa-l vad special pentru ca poarta acelasi nume cu oraselul meu natal, Baia de Aries (oras fondat de sasi, pe nume Offenburg). In mod surprinzator un batranel din Offenburg stia despre Offenburgul ardelenesc, in ciuda faptului ca Offenburgul din Muntii Apuseni este (de fapt era) sasesc, nu svabesc. Ma indoiesc sa mai existe sasi in Baia de Aries. Am auzit ca prin Rosia Montana mai exista cativa.
P.S. Chiar ca am imbatranit. Am uitat sa pomenesc Augsburgul, cel cu confesiunea din 1530; desi e in Bayern, e plin de svabi.

1. Svabii din Banat nu sunt etnic vorbind svabi din Baden Wuertenberg decat intr-o proportie mult mai mica, ci sunt franci veniti in special din actualul land Hessen. De exemplu, familia fostului episcop Kraueter venea din zona episcopiei de Fulda, intre Fulda si Frankfurt, din Aufenau. Deci pica toata argumentatia dvs. Suprapuneti neinformat denumirea generica de svabi dunareni peste cea de svabi din Baden Wuertenberg, ceea ce este istoric inexact. Nu este prima data cand faceti acest lucru, si peste cea de romani o suprapneti pe cea de catolic sau greco-catolic. De mare mirare pentru nivelul dvs stiintific ca faceti asemenea greseli majore.

Va recomand: http://www.jahrmarkt-banat.de/Jahrmarkt ... ronik.html

2. Nu conteaza ce sunt eu si ce cred eu despre mine, nu conteaza nici ca svabii au fost colonizati dupa Unirea de la 1700. Ce trebuiau sa faca, sa treaca la greco-catolicism? Conteaza ca exista o pretentie de hegemonie culturala (atat ar mai lipsi sa fie si juridica) din partea greco-catolicilor ardeleni, care nu se justifica prin nimic, atat timp cat inclusiv in Vechiul Regat al Romaniei catolicismul de rit latin este mai vechi decat 1700.

3. Ca sa nu mai purtam acest dialog absurd, va rog sa va precizati pozitia referitoare la relatia dintre catolcism si romani, dpdv istoric cu referiri la surse istorice, la izvoare. Pe ale mele izvoare referitoare la catolicism extracarpatic le cunoasteti, am dat lista de mai multe ori pe acest site.

10 Noi 2008, 10:19
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
danielbanner scrie:
Conteaza ca exista o pretentie de hegemonie culturala (atat ar mai lipsi sa fie si juridica) din partea greco-catolicilor ardeleni, (...)

Cu ce ocazie aţi constatat, domnule Daniel Banner, că există această "pretenţie de hegemonie culturală" ? Fără exemple de situaţii concrete, suntem ca şi în cazul noii colege de forum Cerasella, care vorbea despre faptul că preoţii noştri spun răutăţi în general: "palabra, palabra!". Sau "calomniaţi, calomniaţi, va rămânea mereu câte ceva! ".

Ia încercaţi un examen de conştiinţă: nu cumva aveţi dv înşivă pretenţia unei hegemonii culturale a germanilor din Ardeal ? Nu cumva e vorba de fenomenul psihologic al proiecţiei ?

http://www.catehism.ro

10 Noi 2008, 10:35
Profil WWW
Membru Senior

Fortunatus scrie:
danielbanner scrie:
Conteaza ca exista o pretentie de hegemonie culturala (atat ar mai lipsi sa fie si juridica) din partea greco-catolicilor ardeleni, (...)

Cu ce ocazie aţi constatat, domnule Daniel Banner, că există această "pretenţie de hegemonie culturală" ? Fără exemple de situaţii concrete, suntem ca şi în cazul noii colege de forum Cerasella, care vorbea despre faptul că preoţii noştri spun răutăţi în general: "palabra, palabra!". Sau "calomniaţi, calomniaţi, va rămânea mereu câte ceva! ".

Ia încercaţi un examen de conştiinţă: nu cumva aveţi dv înşivă pretenţia unei hegemonii culturale a germanilor din Ardeal ? Nu cumva e vorba de fenomenul psihologic al proiecţiei ?

1. Nu am nici o legatura cu nici un german din Ardeal, nu vb despre asa ceva, dvs. aveti proiectii. Sa ramanem la subiect.

2. Hegemonia culturala se exprima in cele doua teze ale greco-catolicilor, anume ca 1. romanii au fost catolici de la inceput si 2. cultul greco-catolic este cel potrivit sau de dorit pentru toti romanii. Acest lucru a devenit realitate in perioada antebelica atunci cand:

1. un viitor episcop greco-catolic a incercat sa schimbe limba de predare materna a seminaristilor din Bucuresti, trecand la limba romana. Noroc ca a plecat repede de acolo.
2. un episcop latin de Bucuresti a fost dur atacat de mediile greco-catolice, desi le facuse mult bine.

Ultima oară modificat de danielbanner pe 10 Noi 2008, 11:08, modificat 1 dată în total.

10 Noi 2008, 11:04
Profil YIM
Membru Senior

marcelulul scrie:

Ramaneti dator cu raspunsul acesta?

Va provoc sa imi spuneti si sa imi indicati unde si cand am spus eu

1. "walahische Zigeuner" ?
2. "ceea ce este un moft pentru un roman, sa-si bage mintile in cap" ?
3. "sa devina fluenti in germana, italiana sau maghiara, pentru ca liturghiile in limba romana trebuie interzise!" ?
4. Cand am "monopolizat" eu cultul romano-catolic? Divergentele nu le am cu fratii mei romano-catolici din Bucuresti sau din Moldova langa care imi traiesc credinta, ci cu venitii de aiurea care ar vrea sa conteste continuitatea ritului latin pentru a-l baga pe al lor in viata noastra spirituala.

10 Noi 2008, 11:05
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
danielbanner scrie:

1. Nu dvs. aveti proiectii.

Mda. Stilul lui "Ba pe-a mă-tii !"

Citat:
1. romanii au fost catolici de la inceput

Şi dv ce credeţi că au fost ? Greco-schismatici ? Am citit că pr. Dumea, romano-catolic, consideră că au fost catolici, deci teza este răspândită printre romano-catolici sau o parte a lor.

Citat:
cultul greco-catolic este cel potrivit sau de dorit pentru toti romanii.

Această apreciere se referă la românii de naţionalitate română, eu nu cred că cineva cu autoritate în BRU consideră că şvabii ar trebui să fie greco-catolici. După cum vă este cunoscut, prezenţa masivă a românilor de naţionalitate română între romano-catolici este o realitate recentă, cu excepţia celor natural romano-catolici din Moldova.

Citat:
un viitor episcop greco-catolic a incercat sa schimbe limba de predare materna a seminaristilor din Bucuresti, trecand la limba romana.

Şi azi, când nu mai este viitorul episcop cu pricina, care e limba de predare la seminar la Bucureşti ?

Citat:
2. un episcop latin de Bucuresti a fost dur atacat de mediile greco-catolice, desi le facuse mult bine.

Probabil că vă referiţi la pr Lucaciu şi Ghica, despre care aţi spus (dar fără a proba) că l-ar fi atacat pe Mons Netzhammer. Ghica a fost romano-catolic, după cum sunt sigur că nu puteţi nega. Cu drept de biritualism, dar romano-catolic. Deci, avem o afacere intra-rit, ca să zic aşa. Lucaciu poate că a vorbit mai mult ca politician decât ca preot.

http://www.catehism.ro

10 Noi 2008, 11:30
Profil WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul