Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Convertiri la catolicism 
Autor Mesaj
Membru activ

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Convertiri la catolicism
Pe siturile ortodoxe sigur gasesti o sectiune cu marturii despre convertiri la ortodoxie ale unor catolici sau anglicani, mai ales preoti: Vladimir Guitee (scuze daca nu am scris corect), Serafim Rose (parca), David Williams etc.
Stie cineva unde se poate citi despre cazuri de convertiri la catolicism (rasaritean sau latin) ale unor ortodocsi? Mai ales in zilele noastre (sau cit mai aproape).
Multumesc.

12 Mai 2006, 14:22
Administrator

Locaţie: Cluj
... şi poveştile lor clasice sunt "când am intrat prima oară într-o biserică ortodoxă am rămas fascinat şi m-am convertit la ortodoxie". Unii confundă fascinaţia cu credinţa.

Nu ştiu un sit catolic unde s-ar găsi ce doreşti tu, dar poate acest link e de folos, oferind ceva nume:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Roman_Catholic_converts

12 Mai 2006, 15:58
Profil YIM WWW
Membru activ

Locaţie: PETROSANI
Mesaj convertire
Sigur ca da ! Monseniorul Vladimir Ghika a renuntat la religia ortodoxa trecand la catolicism. Fiind intrebat de ce a facut acest lucru a ramas celebru pentru raspuns: "Ca sa devin un mai bun ortodox" (citez din memorie).
Promit ca voi reveni cu amanunte...

12 Mai 2006, 17:34
Membru activ

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: convertire
dana scrie:
Sigur ca da ! Monseniorul Vladimir Ghika a renuntat la religia ortodoxa trecand la catolicism. Fiind intrebat de ce a facut acest lucru a ramas celebru pentru raspuns: "Ca sa devin un mai bun ortodox" (citez din memorie).
Promit ca voi reveni cu amanunte...

Da, Dana, stiu de Monsenior.
Ma interesau si altele.
De exemplu am auzit de arhimandritii Daniil Ciubotaru si Teodosie Bonteanu care s-ar fi convertit de la ortodoxie. Stie cineva unde as putea citi mai multe despre acestia sau altii?
Multumesc.

23 Mai 2006, 13:03
Administrator

Locaţie: Cluj
S-au convertit într-adevăr de la ortodoxie. Una dintre experienţe este povestită în "Chinurile naşterii celei de-a doua" parcă. Cartea a apărut de mult, nu cred că se mai găseşte de vânzare. Arhimandritul Bonteanu a scris frumoasa carte "O turmă şi un păstor".

23 Mai 2006, 13:46
Profil YIM WWW
Membru activ

Locaţie: PETROSANI
Ca sa cad in desuet as putea da si un exemplu invers "celebra Monica Gabor " s-a convertit la ortodoxism.

PS
O convertita la catolicism chiar din convingere!
Dana

25 Mai 2006, 13:09
Membru Junior

Mesaj Convertiti de la ortodoxie la catolicism
Convertiti de la ortodoxie la catolicism:

Madam Swetchine, Vladimir Soloviev, Elizabeth Wolkonsky, Michael-Dimitrevitch Gerbstsoff, Ivan Gagarin, S.J., Barnabite Gregory Schouvaloff, Exarch Leonid Fedorov, Printul Vladimir Ghika, episcopul Isaias Papadopoulos, Elena Iswolsky, Helle Elpiniki Georgiades...

09 Iun 2006, 22:56
Profil WWW
Membru Junior

Mesaj Convertiti de la ortodoxie la catolicism
- Helene Stavrorandy, fiica aghiotantului regelui Greciei, ortodox, trecuta catolicism pe la 1924
- parintele Bonteno, arhimandrit ortodox, trecut la religia catolica

10 Iun 2006, 21:38
Profil WWW
Membru Senior

Mesaj ok
cunosc si un caz invers
un catolic convertit la catolicism: citit cartea lui Makarios Simonopeteritul,care e 1 catolic convertit la ortodoxie,culmea!,pe Athos

17 Iun 2006, 13:55
Preot

Locaţie: Ploiesti
Mesaj atos portos si aramis
Am mai auzit de asemenea texte, cu Atosul: personal ma bucur pentru acei ex catolici care si-au gasit linistea pe acolo, si voiam sa-i intreb pe aceia cate ceva, dar las pe alta data...

17 Iun 2006, 15:01
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul