Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6
Imaculata conceptie 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Imaculata conceptie
Nae scrie:
[...] muzeul e de artă modernă.

Daca ar fi sa-l cred pe cumatrul Einstein si teoriile lui, cum ca dimensiunea "timp" nu-i mai altfel decat latimea sau lungimea, atunci "modern" e parte din creatie tot atat cat ori-cand-alt-cand-va. Daca nu e mai aftfel acolo decat aici de ce ar fi aftfel atunci decat acum?! Iar daca nu l-as crede, n-as mai folosi GPS-ul din masina, nu? :)

03 Dec 2015, 03:32
Membru Senior

Rocinante scrie:
Nae scrie:
[...] muzeul e de artă modernă.

Daca ar fi sa-l cred pe cumatrul Einstein si teoriile lui, cum ca dimensiunea "timp" nu-i mai altfel decat latimea sau lungimea, atunci "modern" e parte din creatie tot atat cat ori-cand-alt-cand-va. Daca nu e mai aftfel acolo decat aici de ce ar fi aftfel atunci decat acum?! Iar daca nu l-as crede, n-as mai folosi GPS-ul din masina, nu? :)
Rezultă că ați vizitat muzeul MACM (pe care eu am evitat să-l numesc kitschy) de pe 185 Ste Catherine(?), fondat la 9 ani după moartea lui Einstein, cu speranța că vă veți simți la Sf Petru(Roma) ca să vedeți Pieta(acolo-atunci-aici-acum), dar se pare că n-ați reușit(deși ați plătit biletul, nu?) findcă ați observat fruntea încrețită și nu fericită; nu v-ați transpus atunci-acolo.

P.S. GPS-ul e bun, dar nu pe A40.

03 Dec 2015, 06:51
Membru Senior

Am avut bucuria sa vad Pieta de 2 ori in Italia: odata in Veneiza, la iesirea din gara, in replica, unde giulgiul fusese vopsit cu drapelul Statelor Unite intr-un mesaj de simpatie italiano-american care m-a surprins (placut) pentru cum sunt priviti americanii in Europa de Vest, si a doua oara in Catedrala Sf. Petru, in original, unde mi-a venit sa plang, unde Maria isi poarta cicatricile de la atacurile la care a fost supusa acea statuie, pentru eternitate.
Iata timpul exista, atat fizic cat si social, Pieta dinainte de atacuri nu mai exista, decat ca si amintire, si marmura originala poarta o marca pe care o orice restaurare nu o va repara niciodata, si o tristete poate universala, poate temporala sau istorica, dar foarte reala si intensa. Si oricum nu era momentul in care Maria era fericita, Fiul, Dumnezeul si Mantuitorul ei fiind rapus in corp de supliciile inutile si nedrepte, dar timpul si sufletul oamenilor au adus o tristete noua, sau o reamintire a tristetii originale, la fel de acuta indiferent de timp si spatiu.

03 Dec 2015, 12:35
Membru Senior

Dar fara indoiala ca Albie Einstein a luat de mult locul si al Mariei si al lui Iisus, poate ca el va aduce mantuire mai profunda si salvare mai reala pentru toata specia.
Succesuri!

03 Dec 2015, 14:10
Membru Senior

Nae scrie:
Rezultă că ați vizitat muzeul MACM ([...] kitschy) [...], cu speranța că vă veți simți la Sf Petru(Roma) ca să vedeți Pieta [...]

Da si nu. Adica am intrat de cateva ori la MAC si de cateva ori in Biserica Sf. Petru, in Vatican, cu intentii complet diferite, evident.
Nu cred ca obiectele de arta pot avea functia obiectelor de cult, indiferent unde ar fi expuse. In particular am o problema cu orice forma de performanta artistica in Biserica - muzica, sculpturi, tablori, deopotriva. Pieta a fost sa fie un monument funerar, nu altar la care vin turistii.

Din cate am citit, Renasterea - la timpul prezent - n-a fost privita cu ochii de acum. Arta, in general, e cu un pas in fata timpului. Iar distractia si comertul cu kitsch sunt cu doi pasi inapoi. Atunci ca si acum. Cu toate astea, imi asum riscul timpului pierdut ca sa-mi formez o parere proprie, in loc de a lipi etichete, repede si fara discernamant. Macar si numai pentru a avea pretentia de seriozitate si sinceritate, in conversatia cu generatia noua. Si sunt surprizele, ca bonus.

03 Dec 2015, 23:30
Membru Senior

Rocinante scrie:
Cu toate astea, imi asum riscul timpului pierdut ca sa-mi formez o parere proprie, in loc de a lipi etichete, repede si fara discernamant.
Discernământul Imaculatei concepții mă avertizează că riscul e inevitabil.

Maria888 scrie:
Am avut bucuria sa vad Pieta de 2 ori in Italia: odata in Veneiza, la iesirea din gara, in replica, unde giulgiul fusese vopsit cu drapelul Statelor Unite intr-un mesaj de simpatie italiano-american care m-a surprins (placut) pentru cum sunt priviti americanii in Europa de Vest, si a doua oara in Catedrala Sf. Petru, in original, unde mi-a venit sa plang, unde Maria isi poarta cicatricile de la atacurile la care a fost supusa acea statuie, pentru eternitate.
Eu la această Pieta mi-am făcut prima spovadă:

http://oradea.travel/?p=1953
Imagine

05 Dec 2015, 02:55
Membru Senior

Foarte frumoasa Biserica din Oradea si statuia! Dar cineva a aruncat vopsea sau mi se pare mie?

Cu acestea am invatat ceva nou de pe net: ca eu ma gandeam la Pieta ca e a lui Michelangelo in sine, si am vazut ca cea din Oradea e putin diferita (eu am zis ca este o interpretare a celei a lui Miche. si am gasit pe wikipedia ca exista de fapt o serie intreaga de Pieta, fiind o tema iconografica tipica in Crestinism). Eu stiam doar de Pieta a lui Miche.

Cea a lui Michelangelo are unic cred figura Mariei, de suprema supunere in fata vointei lui Dumnezeu, si dragoste iertatoare absoluta (si cei care i-au ucis Fiul). Nu inteleg cum a putut sa supere pe cineva in epoca postbelica statuia, doar uitandu-se la ea.
Nici chiar cu cei care isi deplang nefericirea acuzand Crestinismul de dogme si reguli care duc la nefericire, sau religia in general, nu inteleg ce puteau gandi, ca Michelangelo era un pacatos, era gay. Era gay, si spiritul lui deloc dogmatic a dus la anumite opere de arta foarte senzuale pentru evocarea religioasa, dar anumite elemente erau neschimbabile pentru el, ca si la Madonna din Bruges, se simte ca evoca repere religioase nu doar sculpteaza piatra.

07 Dec 2015, 16:40
Membru Senior

N-am băgat de seamă diferențele până n-am postat poza, dar chiar și așa mă gândeam că mesajul și simbolul sunt aceleași, ceea ce reiese și din căutările tale, iar pentru noutăți îți mulțumesc.

08 Dec 2015, 02:11
Membru Senior

Foarte diferita si interesanta mi se pare aceasta Pieta sec XVIII, Bavaria, stil Rococo

https://en.wikipedia.org/wiki/Piet%C3%A ... or_027.JPG

As zice ca este mai romantica (in ideea de stil romantic in arta - convulsiv, agitat, cu accent pe suferinta, dragostea dureroasa).

Asa cum aceasta care este din perioada Gotica, este iconografica mai mult decat realista, si tot transmite foarte multa suferinta:

https://en.wikipedia.org/wiki/Piet%C3%A ... 0-1400.jpg

08 Dec 2015, 12:51
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6