Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Imaculata conceptie 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Imaculata conceptie
Nae scrie:
Meditez și acum la ”nepocăința” îngerilor și mi se pare... ”inuman”, altfel spus, fără de Dumnezeu.

Presupun ca vazand consecintele, lui Adam si Evei le-a parut rau de alegerea facuta. Cine n-ar fi vrut inapoi in Rai?! Dar remuscarea asta, pentru ca nu ne (mai) place rezultatul, e imperfecta, nu reface relatia cu Dumnezeu. Si nu pentru ca El nu ne iarta, ci pentru ca noi ne-am pus in situatia de a ne teme de El. E nevoie de Isus, cu increderea Lui totala in Tatal, pentru a reface relatia omului cu Cerul, pentru a re-intra in starea de gratie.

Dumnezeu l-ar ierta pe Satan, daca Satan ar fi in stare de remuscare. Dar este? Are incredere deplina in Dumnezeu si in planul Lui? Pe cont propriu, pare ca nu-si poate redobandi starea de gratie; iar din Evanghelie aflam ca desi L-a recunoscut pe Isus, nu L-a rugat sa-l ajute.

05 Apr 2015, 18:20
Membru Senior

@Nae
In Biblie ni se spune ca ingerii - cei cazuti - nu se vor pocai. Domnul Iisus ne spune "lasati ceeace nu va trebuieste."
Daca ne concentram mintea si deci si sufletul fiind in corp, in oportunitatea salvarii, la gandurile mai inalt umaniste ale unei eventuale pocainte a diavolului, oare realizam - noi ca oameni - altceva decat sa ne alegem alt stapan decat pe Dumnezeu? Daca vrem sa judecam pe satan in numele unei milostivenii absolute sau in numele unei judecari absolute a lui de catre noi, sa ne construim o relatie de un anume fel cu el, nu repetam oare din nou pacatul originar de a afla ceea ce Dumnezeu ne-a interzis? Nu punem sub semnul indoielii Sacrificiul Mantuitorului si Invierea Sa punand sub semnul intrebarii Euharistul ce ni se da (cum ca nu ar fi necesar)? Si lui Petru cand i se opune Domnul Iisus: "nu te duce Doamne!" inainte sa fie prins, ii spune Iisus: 'taci satana!' pentru ca se opunea, chiar daca astazi il stim ca si Sfant Apostol.
Pe de alta ni se spune ca satan este de esenta divina, el are puteri, el nu este ca noi, satan nu este o persoana ca sa il intelegem si sa il asteptam sa se razgandeasca. Ne-ar fi mintit Iisus Hristos despre diavol?
Demonii din noi, facuti de raul din lume, de noi insine, de pacatele noastre, numai sub iluzia acestui inger decazut par suficient de fascinanti intr-un viitor luminos ireal in care s-ar putea rasuci in virtuti (sau puteri) in mod magic si miraculos.
Sa nu ne lasam pacaliti.
Asa este, cum a spus Rocinante, pentru ca este util, si pentru ca asa este scris.
Sa nu ne indoim niciodata de puterea lui Dumnezeu dar nici de pasiunea de a pacali pana in ultima clipa a ingerului cazut.

Oamenii au posibilitatea pocaintei pentru ca Dumnezeu insusi prin Iisus Hristos a vazut inselaciunea diavolului asupra fiintelor muritoare pe care le-a creat chiar daca erau perfecte ca Fiul. A vazut ca si pe Fiul Insusi diavolul a venit sa-l tenteze si l-a luat in iad in moarte. Nu a vazut satan nici om bun nici Dumnezeu ci doar ce vroia sa faca. Nu se spune nicaieri cum ca satan ar fi fost creat pentru ceva si ce anume, si doar in conditiile acelea raul pe care l-a facut omului ar fi fost parte din planul lui Dumnezeu.

Suntem fiinte muritoare - sa murim (spiritual) intru Domnul nu intru altceva(cineva).
Cu fiecare judecata pe care o dam celorlalti oameni ne apropiem de vocea divina interzisa care ne vrea distrugerea sub cele mai dulci forme.

Dumnezeu sa ne ajute!

16 Sep 2015, 17:42
Membru Senior

Din pacate n-am ascultat de preot si am citit cate ceva despre/din Talmud, sa vad daca este ceeace credeam eu ca este acolo. Greu este si am gasit sfasierea, cred ca cea de pe urma.
Probabil ce cred eu personal despre Yahweh si Shekinah nu exista in nicio religie a lumii si nici va exista, pentru ca nu mai e timp de noi religii. Doar trebuie sa incetez a o mai cauta in lume ca nu exista. Oamenii sunt interesati de ceeace le foloseste nu de tragedia altuia.
Ceeace nu inseamna ca nu e adevarata, dar n-o s-o mai caut. Cred ca cel mai dor imi va fi de visele cand credeam ca voi gasi in acele carti ceeace cautam.
Visele moarte sunt cea mai groaznica moarte, care nu se sfarseste niciodata. Precum dragostea, la fel si golul, este infinit.

24 Noi 2015, 18:16
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Maria888 scrie:
trebuie sa incetez a o mai cauta in lume ca nu exista
cateodata, este spre binele nostru spiritual sa ne dezorientam un pic...
doar sa nu incetezi vreodata a crede ca in Dumnezeu exista ceea ce speram fara sa si gasim in lume
de ce intarzie sa ni se arate... tine de pedagogia lui Dumnezeu

25 Noi 2015, 08:41
Membru Senior

Maria888 scrie:
Ceeace nu inseamna ca nu e adevarata, dar n-o s-o mai caut.

Uneori, drumul (calatoria) e mai important decat destinatia.

Pe de alta parte, nu cautati in carti raspunsurile la toate intrebarile. Intr-un muzeu de arta moderna, am vazut de curand o statuie a Fecioarei Maria. Era insarcinata, iar pe fata se citea ingrijorarea. Nu frica. Ci ganduri, din cele care incretesc fruntea.

26 Noi 2015, 12:34
Membru Senior

Sigur acea statuie nu era din cele rautacioase blasfemiatoare - cu apropos de ce nu si-a pus Maria intrebarea daca are optiuni fiind insarcinata etc?..

27 Noi 2015, 16:14
Membru Senior

Maria888 scrie:
Sigur acea statuie nu era din cele rautacioase blasfemiatoare - cu apropos de ce nu si-a pus Maria intrebarea daca are optiuni fiind insarcinata etc?..

Procesul de intentie, in general, si procesul de intentie a sculptorului, in particular, nu au nici un sens. Cum se spune, "beauty lies in the eyes of beholder". La fel si cu arta (cu sau fara majuscula).

Isus S-a intrupat pe Pamant, nu in Rai. Presupun ca Maria n-a fost autista, ci constienta de vulnerabilitatile conditei umane. Nici Isus nu-a fost vinovat si totusi a fost executat, nu? De ce credeti ca Maria (fara gestul lui Iosif) ar fi fost crutata? Chiar si dupa Buna Vestire, n-ar mai fi motive de ingrijorare?!
Imi place sa cred ca teologii ce definesc dogma, in religia mea, stiu asta. Si totusi, nici una din predicile pe care le-am ascultat nu mi-a spus atat de clar ca Maria nu a fost un super-hero invincibil, ci de o fiinta cu noi, cuprinsa de aceleasi griji, dureri si neputinta. Pentru ca daca nu ne e clar ca Maria e o Sfanta, si nu Superman, venim cu "da, dar..." la prima cadere, in loc sa ne para rau pentru ceea ce am facut.

27 Noi 2015, 22:49
Membru Senior

Rocinante scrie:
Maria888 scrie:
Ceeace nu inseamna ca nu e adevarata, dar n-o s-o mai caut.

Uneori, drumul (calatoria) e mai important decat destinatia.

Pe de alta parte, nu cautati in carti raspunsurile la toate intrebarile. Intr-un muzeu de arta moderna, am vazut de curand o statuie a Fecioarei Maria. Era insarcinata, iar pe fata se citea ingrijorarea. Nu frica. Ci ganduri, din cele care incretesc fruntea.
Logic, fiindcă muzeul e de artă modernă.

27. Fericit este pântecele care Te-a purtat şi fericiţi sunt sânii pe care i-ai supt!(Lc11,27b)

La fel și fruntea.

02 Dec 2015, 06:18
Membru Senior

:D
@Nae - da, da, da!
Si pe urma...:
28. Iar El a zis: Aşa este, dar fericiţi sunt cei ce ascultă cuvântul lui Dumnezeu şi-l păzesc.

Mereu m-am gandit ca in Biblie, mai ales cand au facut diverse filme (pe care eu nu le consider credincioase ci doar de entertainment) lipseste intonatia. Si oracolul de la Delhi avea probleme de interpretare a mesajelor din cauza punctuatiei. Si pe urma intonatia cat mesaj aduce in plus! Cum suna Luca 11:28 daca "dar" il citim nu ca si alternativa la ce s-a spus mai inainte ci ca exclamatie la ce s-a spus anterior - in sensul "dar voi nu stiti ca..".

02 Dec 2015, 12:41
Membru Senior

Într-adevăr, pe lângă cuvintele rostite(mesaj verbal) și intonația, accentul, ritmul, simbolistica cuvintelor(mesaj paraverbal), alături de gesturi, ținută(mesaj nonverbal), susțin și întăresc mesajul sau îl discreditează.

03 Dec 2015, 01:53
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul