Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Imaculata conceptie 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Imaculata conceptie
Nae scrie:
Nu cumva e o contradicție între aceste păreri?

Pe scurt, am afirmat ca: exista doua stari ingeresti, o singura alegere a starii si alegerea e libera.

Pentru referinta: Catechism of the Catholic Church
Scripture speaks of a sin of these angels. This "fall" consists in the free choice of these created spirits, who radically and irrevocably rejected God and his reign. [...] The devil "has sinned from the beginning".
It is the irrevocable character of their choice, and not a defect in the infinite divine mercy, that makes the angels' sin unforgivable. "There is no repentance for the angels after their fall, just as there is no repentance for men after death."

20 Ian 2015, 13:08
Membru Senior

Ceea ce coincide cu definirea "Judecatii de sine" din dogma crestin ortodoxa.

Nu se poate spune ca starea de "Judecata de sine" se intampla in mod similar Purgatoriului? Sau trebuie sa spunem ca nu este asa, ca exista mici diferente, ca sa mai pierdem din timpul care scurge ca un rau?

21 Ian 2015, 13:12
Membru Senior

Rocinante scrie:
Pe scurt, am afirmat ca: exista doua stari ingeresti, o singura alegere a starii si alegerea e libera.
Mi-e tare greu să înțeleg două stări îngerești diferite, ca de altfel și alegerea stării, care nu poate fi(dpmdv) conștientă, iar dacă nu e conștientă atunci nu poate fi o singură alegere, ci un șir continuu ce duce la starea îngerească.
Dacă ar fi conștientă, atunci ar lipsi smerenia...

Rocinante scrie:
Pentru referinta: Catechism of the Catholic Church
Scripture speaks of a sin of these angels. This "fall" consists in the free choice of these created spirits, who radically and irrevocably rejected God and his reign. [...] The devil "has sinned from the beginning".
It is the irrevocable character of their choice, and not a defect in the infinite divine mercy, that makes the angels' sin unforgivable. "There is no repentance for the angels after their fall, just as there is no repentance for men after death."
Dacă nu există ”repentance for the angels after their fall”(pocăință după ce îngerul a păcătuit) atunci îngerul nu e viu.

Admit că cei inițiați(preoți, episcopi...) au parte de o judecată mai severă, iar îngerii poate și mai și, dar nu înțeleg(spre rușinea mea) echivalența dintre starea îngerească și starea omenească de după moarte ca imposibilitate de pocăință; de două zile meditez la asta ”stând pe loc”.

23 Ian 2015, 04:23
Membru Senior

Nae scrie:
Admit că cei inițiați(preoți, episcopi...) au parte de o judecată mai severă, iar îngerii poate și mai și, dar nu înțeleg(spre rușinea mea) echivalența dintre starea îngerească și starea omenească de după moarte ca imposibilitate de pocăință; de două zile meditez la asta ”stând pe loc”.

Sa lasam la o parte cuvantul "judecata", pentru ca aici incurca.
Dvs. aveti o relatie cu Dumnezeu, va doriti sa fie cat se poate de stransa si fara sfarsit. Cand Ii aduceti o ofensa, e din greseala si va pare rau. Prin contrast, un ateu nu vrea sa aiba nici un fel de relatie, cu nici un fel de Divinitate, nici acum, si niciodata. Nu Dumnezeu il respinge, ci el refuza relatia; presupun ca dependenta i se pare umilitoare, ca lui Adam. Alegerea ateului nu e definitiva, inca n-a inteles tot ceea ce e de inteles; pana cand moare mai sunt sanse sa-si schimbe parerea, sa inteleaga ca dragostea nu e umilinta si sa-si accepte vulnerabilitatea, ca in orice relatie. Schimbarea e o tranzitie, determinata de un eveniment sau altul. Dupa moarte nu mai e nimic nou. Ateul nu va mai intelege nimic din ceea ce n-a vrut sa stie, nu va mai incepe nimic din ceea ce n-a inceput deja.
La fel cu ingerii, doar ca in cazul lor ne-intelegerea relatiei de dragoste si refuzul ei sunt dintr-odata, in afara timpului. Dar, ca si in cazul ateului, nu exista dragoste cu sila.

Acum putem pune la loc cuvantul "judecata", in perspectiva acestei relatii, nu in lipsa ei.

23 Ian 2015, 13:18
Membru Senior

DA. Asa este, cum a spus Rocinante.

23 Ian 2015, 17:42
Membru Senior

Cultul Marian este bazat pe o Zeita Romana dar nu neaparat Venus, nefiind o zeita romana ci un imprumut.

In secolul XIX au fost adoptate elemente care o descriu pe Sotia lui Dumnezeu, Shekinah.

Desi imaginistica cu valul de stele seamana cu Zeita egipteana Newt, cultul in sine nu este egiptean ci roman. Cand Papa nu este de etnie romana (latin-etrusca) cultul practicat este catre Shekinah - cum il facea Ioan Paul si Benedict-Ratzinger.
Acum fiind un roman la conducere (Francis e italian nascut in Argentina) el practica cultul initial la construirea Bisericii Catolice - dedicat zeitei Aurora.

Cand au fost "alegeri" eu l-am vrut pe Angelo Amata, Dumnezeu pe Ravasi, pe urma eu am zis ca sa fie american (ma gandeam la Dolan ca-i haios) ca sa explodeze cei cu viziunile ca va veni un papa al bestiei si va fi american, sau un spaniol pentru ca arata asa de bine "in rol" toti cardinalii din Spania (si poate ca sa dau peste nas lui Almodovar), si a rezultat Iezuitul pe care il vedeti (rezultat foarte bun, iezuitii erau oameni foarte cinstiti in credinta lor, de la inceput; daca n-ar fi facut valuri si in biserica ar fi fost mai populari).

Puteti sa va suparati pe Romani daca sunteti nemultumiti de ce au facut, dar Yahweh insasi a spus "nu faceti temple in numele meu." asa ca Textul e de partea lor.

Este foarte frumos ce face Francis, si se zice ca tine prea mult partea homosexualilor dar de fapt el nu a zis asta ci a inchis discutia spunand ca pot participa la comuniune daca simt nevoia si ca el personal "nu poate judeca un homosexual" [doar Dumnezeu o poate face] si atat a zis.

Daca vreti sa ma urati pe mine ca ma trag din sirene si nu din zane, si nu stiu cum sa fiu fiinta umana si sa joc conventia, puteti! Dar nu-l urati pe Francis/Jose doar pentru ca nu e glam, pentru ca el este om si are nevoie de confirmarea tuturor crestinilor.

25 Mar 2015, 18:01
Membru Senior

Maria888 scrie:
Cultul Marian este bazat pe o Zeita Romana dar nu neaparat Venus, nefiind o zeita romana ci un imprumut.

In secolul XIX au fost adoptate elemente care o descriu pe Sotia lui Dumnezeu, Shekinah.
, :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: , Da halatul doamna da halatul cat costa?

01 Apr 2015, 16:43
Membru Senior

Nu e vina voastra copii, e vina mea.
Am permis toate aceste lucruri. M-am lasat venerata doar pentru ca imi placeau icoanele si statuile si muzica si nu am fost in stare sa aflu ce se intampla de fapt.

Nu, nu este ok sa fii fals chiar daca ai intentii bune. Nu este ok deloc.
Acum trebuie sa plec pentru ca in mod evident nu vreti sa vorbiti cu mine. Da. Asta este.

03 Apr 2015, 12:51
Membru Senior

Maria888 scrie:
Nu, nu este ok sa fii fals chiar daca ai intentii bune. Nu este ok deloc.
Acum trebuie sa plec pentru ca in mod evident nu vreti sa vorbiti cu mine. Da. Asta este.

"Fals" este un atribut pe care dvs. il atasati (presupun) unei atitudini. Care?! A cui?! Whatever.

Ca forma de comunicare, alegeti sa vorbiti "in dodii", sa amestecati cuvinte si idei carora le dati un inteles contextual, dar pe care nu va obositi sa-l enuntati (contextul). Ca metoda, ati ales eseul, monologul, si (uneori) discursul lung, asortat cu intrebari retorice. Asta face dialogul dificil.

Ca fond, flirtati cu religia dupa moda New Age - o miscare spirituala unde totul merge, cu conditia sa fie lipsit de structura. Cam in acelasi fel in care ateismul considera ca orice idee filosofica e buna, cu conditia sa nu fie parte dintr-un sistem. Si ati ales un auditoriu catolic pentru a va exprima gandurile. Asta face dialogul imposibil.

Catolic inseamna universal, cu sensul de numitor comum, nu o ingramadire intamplatoare de oameni si idei.

03 Apr 2015, 14:21
Membru Senior

Rocinante scrie:
Nae scrie:

Sa lasam la o parte cuvantul "judecata", pentru ca aici incurca.
Dvs. aveti o relatie cu Dumnezeu, va doriti sa fie cat se poate de stransa si fara sfarsit. Cand Ii aduceti o ofensa, e din greseala si va pare rau. Prin contrast, un ateu nu vrea sa aiba nici un fel de relatie, cu nici un fel de Divinitate, nici acum, si niciodata. Nu Dumnezeu il respinge, ci el refuza relatia; presupun ca dependenta i se pare umilitoare, ca lui Adam. Alegerea ateului nu e definitiva, inca n-a inteles tot ceea ce e de inteles; pana cand moare mai sunt sanse sa-si schimbe parerea, sa inteleaga ca dragostea nu e umilinta si sa-si accepte vulnerabilitatea, ca in orice relatie. Schimbarea e o tranzitie, determinata de un eveniment sau altul. Dupa moarte nu mai e nimic nou. Ateul nu va mai intelege nimic din ceea ce n-a vrut sa stie, nu va mai incepe nimic din ceea ce n-a inceput deja.
La fel cu ingerii, doar ca in cazul lor ne-intelegerea relatiei de dragoste si refuzul ei sunt dintr-odata, in afara timpului. Dar, ca si in cazul ateului, nu exista dragoste cu sila.

Acum putem pune la loc cuvantul "judecata", in perspectiva acestei relatii, nu in lipsa ei.
Meditez și acum la ”nepocăința” îngerilor și mi se pare... ”inuman”, altfel spus, fără de Dumnezeu.
Dacă îngerii sunt în afară de timp, atunci ei nu pot cădea, iar dacă totuși au căzut(fiindcă fac parte din creație), îmi pare imposibil(nu există motiv) ca Dumnezeu să le refuze pocănța, pentru că Dumnezeu nu vrea moartea păcătosului, ci salvarea lui. - pe de-o parte.

Pe de altă parte, omul nu se mai poate pocăi pentru că nu mai are trup(nu poate înfăptui nimic), dar se căiește neîncetat(scrâșnirea dinților) pentru că în afara timpului el se eliberează de orbirea trupească(de trup) și dobândește cunoaștere universală; de aceea scrâșnește din dinți pentru că își vede nimicnicia și-i pare rău că n-a făcut ce avea de făcut la vremea potrivită.
Aici se cuprinde și mențiunea la porțiunea selectată(mărită) din mesajul dvs, că ateul(după moarte) va înțelege imediat(prin cunoaștere universală) ceea ce n-a vrut să știe, dar, așa cum spuneți, nu va mai putea începe nimic pentru că nu are trup.

Maria888 scrie:
DA. Asa este, cum a spus Rocinante.
Vreți, vă rog, să-mi descrieți(explicați)cu cuvintele dvs. motivul pentru care îngerii nu se pot pocăi?

04 Apr 2015, 16:23
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul