Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Botezul copilului...neintelegeri intre soti 
Autor Mesaj
Membru Junior

Mesaj Botezul copilului...neintelegeri intre soti
Buna ziua,
Eu sunt ortodoxa, sotul meu este catolic. Nunta am facut-o anul trecut la biserica catolica. Initial am vorbit ca vom boteza si copii catolic. Timp de un an am mers in aproape in fiecare duminica la biserica catolica cu sotul meu.. In tot acest timp nu am reusit sa ma acomodez cu obiceiurile catolice, cu modul de inchinaciune, etc, dar am continuat sa mergem. Dupa ce s-a nascut copilul i-am spus sotului ca eu numai sunt de acord sa botezam copilul catolic deoarece eu nu pot invata acest copil ceva ce nu pot face eu. De aici a iesit un mare scandal intre noi, viata noastra numai este cum era, iar concluzia sotului meu este sa botezam copilul in aceeasi zi de doua ori...in ambele religii. Ceea ce stiu eu este ca acest lucru este un mare pacat.
Ce pot face eu, cum ii pot explica ca totusi eu sunt mama copilului si ca mama are un impact foarte mare in viata copilului???
De ce sa il botez catolic cand eu nu voi putea respecta obiceiurile catolice. Sunt realista si ma gandesc ce este mai bine pentru copil.
Va rog sa imi dati parerile voastre sincere....suntem o familie in impas.
Va multumesc!

08 Sep 2013, 16:29
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Mesaj Re: Botezul copilului...neintelegeri intre soti
Laudat fie Isus!
Este trist cand se ajunge la asemenea dispute, mai ales din asemenea "motive", la doar un an de la casatorie. Pe de alta parte, deosebiri de vederi de acest tip apar foarte frecvent in familiile mixte ori cu disparitate de cult, astfel incat cazurile cand nu apar sunt foarte rare, chiar exceptionale. Multumesc Domnului, o astfel de exceptie fericita este in familia mea, unde, la fel, sotia mea este ortodoxa, iar eu sunt catolic.

Copilul nu poate fi botezat de doua ori, in niciun caz. Niciun preot nu va accepta, iar daca ii veti ascunde acest lucru ramaneti singurii raspunzatori de luarea in usor a celor sfinte, adica va puneti intr-o situatie de pacat de moarte prin incalcarea Poruncii a Doua. Ati facut bine ca ati stabilit aceste lucruri de la inceput, dar acum nu faceti bine ca nesocotiti intelegerea initiala. Daca inteleg cum trebuie, cea care s-a "sucit" sunteti dv.

In explicarea acestei schimbari de hotarare, invocati dificultatea acomodarii la obiceiurile catolice. Probabil ca va referiti la practicile catolice in general, fiindca cele legate strict de botez sunt foarte simple. Mult mai simple decat la ortodocsi. Dar dv nu ati promis ca veti CRESTE copilul catolic, ci ca il veti BOTEZA catolic. Intre felul in care botezam un copil si felul in care crestem un copil este o diferenta. Aceasta, deoarece botezul nu este intr-o anumita confesiune, adica nu exista "botez catolic" si "botez ortodox", ci un singur botez, dupa cum credem si marturisim "marturisesc UN botez spre iertarea pacatelor...". Pe de alta parte, este foarte adevarat ca botezul mai inseamna si intrarea copilului intr-o comunitate, intr-o Biserica locala, intr-un anumit ritm al vietii de credinta. Dar, toate astea se pot schimba pe parcurs. Spre exemplu, eu am fost "botezat ortodox" si am schimbat pe la 23 de ani. Desigur ca se poate si invers, desigur ca se poate si mai devreme.

In sfarsit, daca diferenta de "obiceiuri" este ceea ce va deranjeaza, o solutie ar putea fi si aceea de a boteza si a creste copilul in ritul catolic rasaritean. Botezul greco-catolic este foarte asemanator celui ortodox, ca si "obiceiurile" (se face semnul Sf Cruci de la dreapta la stanga, Pastele cade ca la ortodocsi, se saruta icoana la intrarea in biserica etc). Aceasta ar putea fi o buna solutie de compromis, permitand copilului sa fie pe deplin catolic si sa dobandeasca, in acelasi timp, obiceiuri foarte ortodoxe.

Pace si Bine!

08 Sep 2013, 23:01
Membru Senior

Non sum dignus scrie:
Laudat fie Isus!
...
Daca inteleg cum trebuie, cea care s-a "sucit" sunteti dv.

...
În veci, Amin!

Din păcate nu prea înțelegeți cum trebuie. Cuvintele ei o dau de gol; ea se descrie pe sine prin formularea cuvintelor folosite.

Nesinceritatea Irinei se vede din titlul ales anume tensionat al topicului, din disputa ”familială” care a generat deschiderea acestui topic și din mesajul formulărilor folosite.

-Ea rămâne încrâncenată în încercarea de a-și boteza copilul așa cum vrea și de aceea titlul demonstrează că ea și-a scos sabia din teacă.

-Când ea spune că ” Initial am vorbit ca vom boteza si copii catolic.” ea n-a stabilit nimic, n-a promis nimic chiar dacă soțul i-a crezut ”vorbele” vorbite, iar acestea adus pe lume un copil.

-”In tot acest timp nu am reusit sa ma acomodez cu obiceiurile catolice, cu modul de inchinaciune,...”; de fapt ea dă de înțeles că nu a vrut pentru că nu exemplifică, ci face referiri foarte ambigue.
Neacomodare cu modul de închinăciune? Obiceiuri catolice? Să fim serioși: nici nu a avut intența. Lipsa voinței ei se dovedește în formularea de mai târziu la timpul viitor: ”De ce sa il botez catolic cand eu nu voi putea respecta obiceiurile catolice.”

-”Ce pot face eu, cum ii pot explica ca totusi eu sunt mama copilului si ca mama are un impact foarte mare in viata copilului???”Are dreptate, dar oare se gândește la impactul în viața copilului a unei mame ale cărei ”vorbe” nu contează nici pentru ea?

La ce preot te-ai spovedit, Irina? I-ai spus și ”vorbele” vorbite?
Pe forum veți primi sfaturi omenești. La preot veți primi sfaturi duhovnicești.
Fiecare răspundem pentru cuvintele spuse și sfaturile date.

36. Vă spun că pentru orice cuvânt deşert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteală în ziua judecăţii.(Mt12,36)

09 Sep 2013, 04:06
Membru Junior

Imi pare rau, poate nu ma intelegeti pentru ca nu mi-am expus problema cu lux de amanunte.

Nesinceritatea Irinei se vede din titlul ales anume tensionat al topicului, din disputa ”familială” care a generat deschiderea acestui topic și din mesajul formulărilor folosite. - am denumit acest topic asa deoarece exact aceasta problema o avem...neintelegere intre soti, am fost cat se poate de sincera.

-”In tot acest timp nu am reusit sa ma acomodez cu obiceiurile catolice, cu modul de inchinaciune,...”; de fapt ea dă de înțeles că nu a vrut pentru că nu exemplifică, ci face referiri foarte ambigue.
Neacomodare cu modul de închinăciune? Obiceiuri catolice? Să fim serioși: nici nu a avut intența. Lipsa voinței ei se dovedește în formularea de mai târziu la timpul viitor: ”De ce sa il botez catolic cand eu nu voi putea respecta obiceiurile catolice.”
- aici tin sa precizez ca eu sunt persoana care insista duminica de duminica sa mergem la biserica si nu sotul meu. Daca ar fi fost dupa el poate am fi mers la biserica doar de sarbatori. Eu am mers cu el la biserica catolica timp de un an pentru ca eu imi doream ca noi ca familie sa mergem la biserica, el nu vrea sa mergem la o biserica ortodoxa. Daca eram egoista ma duceam la mine la biserica. Dar eu am incercat sa fac in asa fel incat sa il captez sa mergem mai des la biserica. In acest fel am crezut ca ma voi acomoda si eu cu obiceiurile catolice.

-”Ce pot face eu, cum ii pot explica ca totusi eu sunt mama copilului si ca mama are un impact foarte mare in viata copilului???”Are dreptate, dar oare se gândește la impactul în viața copilului a unei mame ale cărei ”vorbe” nu contează nici pentru ea? - Aici m-am referit la urmatorul lucru: nu stiu cum a fost la voi dar la mine mama este cea care m-a invatat sa ma inchin, sa ma rog, ea m-a invata obiceiurile.

Astept de la voi in continuare parerile voastre sincere.
Va multumesc tuturor!

09 Sep 2013, 20:14
Membru Senior

"Initial am vorbit ca vom boteza si copii catolic". Nu conteaza unde vor fii botezati,conteaza sa-i cresteti in spiritul crestin.

09 Sep 2013, 21:11
Membru Senior

Franciscus scrie:
"Initial am vorbit ca vom boteza si copii catolic". Nu conteaza unde vor fii botezati,conteaza sa-i cresteti in spiritul crestin.
Adevărat, nu contează decât dacă-s botezați în spiritul creștin catolic sau ortodox.

10 Sep 2013, 04:34
Membru Senior

Nae scrie:
Franciscus scrie:
Adevărat, nu contează decât dacă-s botezați în spiritul creștin catolic sau ortodox.
EXACT!!!.

10 Sep 2013, 19:55
Membru Senior

Irina21 scrie:
Imi pare rau, poate nu ma intelegeti pentru ca nu mi-am expus problema cu lux de amanunte.

.

Astept de la voi in continuare parerile voastre sincere.
Va multumesc tuturor!

http://www.rugaciunecatolica.ro/ritualu ... -botezului, sper sa va fie de folos [-o< .

10 Sep 2013, 20:10
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
inteleg ca sotul este catolic practicant. dvs participati saptamanal si de sarbatori la biserica ortodoxa?

omnis terra veneratur

14 Sep 2013, 22:13
Profil YIM
Membru Senior

Cea mai buna solutie este sa botezati copilul in Biserica Unita cu Roma asa cum vi s-a sugerat mai sus. Lucrurile ce au fost stabilite inainte de casatorie trebuie si respectate. Poate ca ar trebui sa incercati sa cititi catehismul cel mare al Bisericii Catolice. Atunci cand cineva se familiarizeaza cu invatatura Bisericii din surse sigure si nu din auzite lucrurile pot deveni mai limpezi. Asta va spun din propria experienta.
Oricum copilul va avea ore de religie ortodoxa la scoala si la biserica de cea catolica. Cand va fi mare isi va alege confesiunea in proprie cunostinta de cauza.

15 Sep 2013, 19:32
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul