Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
botez dublu 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: botez dublu
ramona24s scrie:
as avea si eu o nelamurire
eu sunt de religie ortodoxa iar sotul este reformat
cununia am facut-o la ambele biserici
acum a venit momentul botezului iar pt a nu creea neintelegeri in familie ne-am decis sa facem botezul tot la ambele biserici prima data la ortodocsi si apoi la reformati

Casatoria se poate face in ambele biserici, dar botezul unei persoane nu. Eu va sfatuiesc sa decideti dvs., si sotul si sa nu mai lasati pe altii sa se amestece. Daca veti continua asa, vor ajunge sa va spuna ce nume sa puneti copilului, cum sa spalati vasele etc. Cateodata parintii isi fac prea multe griji inutile. :wink:
Iar cu privire la blestem nu am auzit de asa ceva pana acum...

06 Noi 2011, 00:21
Membru Senior

Lăudat fie Isus!
ramona24s scrie:
...as dori sa stiu daca prin acest lucru am face un mare pacat pt ca mie m-i s-a spus ca asa ar fi ca si cum mi-as blestema copilul la o viata nesanatoasa inca de cand acesta este in fasa
oare asa sa fie...
Primul botez rămâne valabil, iar un alt botez săvârșit ar însemna călcarea primului botez(păcat). Și așa ceva poate fi iertat, chair dacă mai dificil datorită intenției de a călca primul botez prin săvârșirea celui de-al doilea; poate că agravarea asta spun unii că ar fi ca un blestem.

06 Noi 2011, 19:29
Membru Junior

Sunt botezat de doua ori : o data ortodox pentru ca nu se putea altfel atunci cind m-am nascut eu si a doua oara , de un preot greco-catolic acasa pe ascuns. INTREBARE : ce are aceasta cu punctul meu de vedere? Vreau acum cind am citit scriptura si inteleg mesajul ei sa plec la Jerusalim si sa m-a botez inca o data in Iordan . Acela il voi considera botezul MEU adevarat !

04 Dec 2011, 20:09
Membru Senior

claudiu68 scrie:
Sunt botezat de doua ori : o data ortodox pentru ca nu se putea altfel atunci cind m-am nascut eu si a doua oara , de un preot greco-catolic acasa pe ascuns. INTREBARE : ce are aceasta cu punctul meu de vedere? Vreau acum cind am citit scriptura si inteleg mesajul ei sa plec la Jerusalim si sa m-a botez inca o data in Iordan . Acela il voi considera botezul MEU adevarat !

Intrebare: ati scris meu cu majuscule ca sa-L evidentiati pe Domnul din sufletul d-vs,prezenta pecetluita prin botezul in Domnul nostru Isus Cristos, sau ca sa evidentiati eu-l d-vs, care nu se simte ocrotit in Domnul prin botezul hotarat de parinti?

06 Dec 2011, 12:39
Membru Senior

Locaţie: timis
claudiu68 scrie:

Probabil preotul greco-catolic nu a stiut de primul botez(cel efectuat de preotul ortodox). Ma indoiesc ca v-ar mai fi botezat inca o data.
Oricum repetarea unui botez valabil nu e numai o imbecilitate, e chiar sacrilegiu (chiar daca se face in mod manelistic "in Iordan").

06 Dec 2011, 17:19
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
claudiu68 scrie:
Vreau acum cind am citit scriptura si inteleg mesajul ei sa plec la Jerusalim si sa m-a botez inca o data in Iordan . Acela il voi considera botezul MEU adevarat !
este alegerea dumneavostra!

12 Dec 2011, 09:55
Membru

Locaţie: Cluj-Napoca
Unei cunostinte apropiate, de religie romano-catolica, ce voia sa treaca la religia ortodoxa, i s-a spus de catre un preot ortodox ca pentru a intra in BO nu e nevoie sa i se administreze a doua oara Taina Botezului, intrucat BO recunoaste botezul efectuat in BC. Tousi, citind canoanele BO, exprimate in mai multe sinoade pan-ortodoxe, am vazut ca versiunea oficiala a BO e ca nu exista Sf. Taine in afara ei, nerecunoscand astfel Sf. Sacramente oficiate in BC. Care sunt parerile voastre vizavi de asta? Iar daca exista o recunoastere valabila a Sf. Taine/Sacramente, aceasta e reciproca?

Imi cer scuze daca subiectul a mai fost discutat si altundeva, iar acum va importunez cu aceasta intrebare, insa m-ar interesa un punct de vedere oficial al celor doua Biserici cu privire la acest fapt.

Har si intelepciune!

"Pentru că tot trupul este ca iarba şi toată slava lui ca floarea ierbii: uscatu-s-a iarba şi floarea a căzut, Iar cuvântul Domnului rămâne în veac. Şi acesta este cuvântul, care vi s-a binevestit." (1 Petru, 1:24-25)

10 Feb 2012, 19:48
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Lucian M-D scrie:
Care sunt parerile voastre vizavi de asta?

Părerea mea este că nu există o viziune unitară a Bisericilor greco-ortodoxe în această problemă, ca şi în multe altele. La trecerea de la Biserica Catolică la cele denumite ortodoxe, practicile variază de la o ţară la alta, de la o eparhie la alta, în cadrul aceleiaşi eparhii în timpuri diferite sau chiar în funcţie de convingerile personale ale preotului săvârşitor. Astfel, unii rebotează şi remiruiesc, alţii nu reobotează, dar remiruiesc, alţii nu rebotează, nu remiruiesc ci aplică o slujbă din Molitvelnic, alţii nu întreprind nicio acţiune, explicând, oricui stă să-i asculte, că botezul a fost valid sau teologhisind că a fost iniţial invalid, dar a devenit valid retroactiv, prin iconomie.
Putem recunoaşte că o Biserică este sau nu este Biserica lui Cristos după patru semne vizibile sau mărci: unitatea ei, sfinţenia ei, caracterul ei universal şi caracterul ei apostolic. Bisericile greco-ortodoxe au probleme mari la toate cele patru capitole, cea în dezbatere fiind o problemă la capitolul unităţii de credinţă.

Citat:
Iar daca exista o recunoastere valabila a Sf. Taine/Sacramente, aceasta e reciproca?

Formularea "Biserica Catolică recunoaşte valabilitatea" ar putea, privită într-un anume fel, să preteze la confuzii: valabilitatea unei Taine nu depinde de ce recunoaşte sau nu Biserica, ci are un caracter obiectiv: este sau nu este.

Biserica Catolică a recunoscut, recunoaşte şi va recunoaşte validitatea oricărui Botez săvârşit conform criteriilor de validitate ale unei Sfinte Taine. Botezul practicat în Bisericile cerulariene corespunde, în general, acestor criterii, ca şi Botezul practicat în majoritatea comunităţilor ecleziale protestante sau de extracţie protestantă. Împrejurarea că acest lucru e sau nu reciproc, e irelevantă: Botezul l-a eliberat sau nu l-a eliberat pe catehumen din robia răului, iar răspunsul la această întrebare e unul din domeniile în care Biserica, şi numai ea, are competenţă.

13 Feb 2012, 13:02
Membru

Locaţie: Cluj-Napoca
Non sum dignus scrie:
Botezul practicat în Bisericile cerulariene corespunde, în general, acestor criterii.

Multumesc pentru raspuns. Inca o nelamurire: sa inteleg ca termenul "biserica cerulariana" este folosit ca substitut pentru numele actualei Biserici Ortodoxe, ca o aluzie la Patriarhul Cerularie al Constantinopolului?

"Pentru că tot trupul este ca iarba şi toată slava lui ca floarea ierbii: uscatu-s-a iarba şi floarea a căzut, Iar cuvântul Domnului rămâne în veac. Şi acesta este cuvântul, care vi s-a binevestit." (1 Petru, 1:24-25)

13 Feb 2012, 21:58
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Da. După cum "luterani" se referă la cei care s-au desprins de Biserică câteva secole mai târziu, în timpul lui Martin Luther şi cei lui următori.

15 Feb 2012, 10:01
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul