Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 97 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Următorul
Creştinism vs. Budism 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: Creştinism vs. Budism
ascultator scrie:
MariaB scrie:
cata scrie:
am fost pasionat de paranormal si religii asiatice. Dupa ce am aflat de crestinism mi-am dat seama ca de fapt nu stiam mai nimic, ce stiam inainte erau niste prostii, desi credeam ca stiu multe.
aveti dreptate

dar asta nu justifica afirmatii de genul
cata scrie:
Cunoasterea lor e falsa, de fapt e drumul opus crestinismului.

ceea ce puteti spune fara sa gresiti este ca este fals ceea ce ati ajuns sa cunoasteti din...

de ce sa nu va opriti la aceasta observatie?

Nu stiu ce fel de catolica sunteti doamna Maria B. Va dati cu parearea personala in tot felul de probleme de credinta fara macar sa intrebati un preot sau sa consultati catehismul catolic.
Religia budistă este falsă. Aduce cult unor zei mincinoşi. Prin urmare, nu este o religie mântuitoare. Dintre documentele (numeroase) care reflectă învăţătura dintotdeauna a Bisericii privind această deosebire, foarte lămuritor mi se pare Quaonto conficiamur moerore al Fericitului Pius al IX-lea, document din care vă traduc un pasaj edificator

dar de ce nu dati citate din Catehism, dupa spuneti, sau din Conciliul Vatican II?!?

imi dau cu parerea in mod personal, pentru ca asta inseamna a activa pe un forum
si chiar ma bazez pe texte din CBC, CV II si Biblie - asa cum le inteleg, desigur
cu preotul vorbesc ori de cate ori am dubii

19 Apr 2012, 20:22
Membru activ

Locaţie: www.sfatutil.xhost.ro
Documentul "Quaonto conficiamur moerore" al Fericitului Pius al IX-lea se bazeaza pe catehism si prezinta invatatura Bisericii cu privire la budism. Sau poate credeti ca se inseala Papa Pius al IX-lea, si vreti si alte surse ca sa va convingeti ca nu s-a inselat.
Spuneti "imi dau cu parerea in mod personal, pentru ca asta inseamna a activa pe un forum" - in probleme de credinta, chiar daca pe un forum nu trebuie sa ne dam cu parearea personala ci sa consultam invatatura Bisericii si apoi sa clarificam lucrurile puse in discutie. Dovada ca in problema budismului ati gresit cu parearea personala si uite asa ii duceti si pe altii in eroare. Budismul este o religie gresita, este o inselare si trebuie tratata ca atare. Reincarnarea in care cred budistii se bate cap in cap cu invierea ceea ce este foarte grav. Credeti ca nu conteaza in fata lui Dumnezeu daca marturisim reincarnarea in loc de inviere? Sau daca ii incurajam pe cei care ced in reincarnare (chiar daca nu ati discutat explicit despre reincarnare) in loc sa-i ajutam sa vada greseala in care sunt?

21 Apr 2012, 19:30
Profil WWW
Membru

ascultator scrie:
Spuneti "imi dau cu parerea in mod personal, pentru ca asta inseamna a activa pe un forum" - in probleme de credinta, chiar daca pe un forum nu trebuie sa ne dam cu parearea personala ci sa consultam invatatura Bisericii si apoi sa clarificam lucrurile puse in discutie

Sunt de acord desi nu as dori sa o ofensez cumva pe doamna Maria si nici pe altcineva de pe acest site dar sunt de acord ca pe un forum care are ca scop religia si problemele religioase trebuie sa fim putin atenti cand e vorba de concepte Sunt iarasi de acord cu notiunea ,retineti notiunea si nicidecum religia numita budism atata timp cat o consideram o problema filosofica, si daca si numai daca discutia se poarta relaxat pe principiu ca budismul ar avea ceva de oferit ca stiinta sociologica si filosofica. Altminteri nu exista loc de intors in domeniul religios , mai ales cand discutam de catolicism -sau ortodoxism- doua religii care se bazeaza pe doctrine si dogme bine definite si care pot fi schimbate sau interpretate decat de sus in jos in concilii nicidecum prin discutii libere purtate pe forumuri sau altminteri. Asa se comporta sectele unde orice profan poate predica si interpreta scripturile.

22 Apr 2012, 13:44
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Conciliul Vatican II - Nostra aetate
Declaratia despre relatiile Bisericii cu religiile necrestine (28 octombrie 1965)
Nostra aetate scrie:
In diferitele forme ale budismului se recunoaste insuficienta radicala a acestei lumi schimbatoare si se invata o cale pe care oamenii, cu suflet evlavios si increzator, sa poata atinge starea de eliberare perfecta sau sa ajunga la iluminarea suprema bazandu-se pe stradaniile proprii, sau pe un ajutor de sus.
De asemenea, celelalte religii existente in lume se straduiesc sa intampine, in diferite feluri, nelinistea inimii omului, punandu-i in fata cai, adica invataturi, precepte de viata si rituri sacre.
Biserica catolica nu respinge nimic din ce este adevarat si sfant in aceste religii.

23 Apr 2012, 11:40
Membru Senior

MariaB scrie:
Declaratia despre relatiile Bisericii cu religiile necrestine (28 octombrie 1965)
Nostra aetate scrie:
In diferitele forme ale budismului se recunoaste insuficienta radicala a acestei lumi schimbatoare si se invata o cale pe care oamenii, cu suflet evlavios si increzator, sa poata atinge starea de eliberare perfecta sau sa ajunga la iluminarea suprema bazandu-se pe stradaniile proprii, sau pe un ajutor de sus.
De asemenea, celelalte religii existente in lume se straduiesc sa intampine, in diferite feluri, nelinistea inimii omului, punandu-i in fata cai, adica invataturi, precepte de viata si rituri sacre.
Biserica catolica nu respinge nimic din ce este adevarat si sfant in aceste religii.

In aceasta decalaratie ar putea fi si alte sensuri. Orice lucru are si ceva adevarat, de exemplu daca un hindus spune ca un cal are patru picioare marturiseste un adevar. La fel, daca se spune in acea religie ca nu e bina sa ucizi e tot un adevar. In schimb "sfant in aceste religii" duce cu gandul la un ecumensim interreligios.

23 Apr 2012, 13:55
Membru Senior

Locaţie: Timisoara
cata scrie:
MariaB scrie:
Nostra aetate scrie:

In aceasta decalaratie ar putea fi si alte sensuri. Orice lucru are si ceva adevarat, de exemplu daca un hindus spune ca un cal are patru picioare marturiseste un adevar. La fel, daca se spune in acea religie ca nu e bina sa ucizi e tot un adevar. In schimb "sfant in aceste religii" duce cu gandul la un ecumensim interreligios.

Si mie mi se pare putin exagerata chestia cu "sfintenia"...e un fel de diplomatie catolica, un fel de "corectitudine politica" catolica. Cat despre budism, jainism, si alte "isme" ele nici macar nu pot fi considerate "religii", ci practici religioase...

23 Apr 2012, 17:47
Membru activ

MariaB scrie:
Nostra aetate scrie:

Ati dat un citat din Conciliul Vatican II. Eu zic ca asa se discuta altfel. Totusi in acest citat clar ecumenist sunt mai multe intelesuri. De exemplu eu asa inteleg (mai ales ca trebuie sa corelam si cu invatatura Biseicii care spune clar ca budismul este o "religie" gresita): Budismul invata o cale (nu neaparat buna) de eliberare perfecta - de conditia materiala lumeasca; dar nu este o cale de mantuire. "Biserica catolica nu respinge nimic din ce este adevarat si sfant in aceste religii." - este sacru sau sfant pentru ei, din punctul budistilor de vedere, dar din punctul BC nu este sfintenie in ceea ce fac ei. Cum sa fie Sfant ceva in budism cand ei nu cred in Dumnezeul Treimic sau in Inviere, de fapt nu cred practic in nimic din invatatura crestina, invatand doctrine gresite.

23 Apr 2012, 21:43
Profil WWW
Membru

ascultator scrie:
"Biserica catolica nu respinge nimic din ce este adevarat si sfant in aceste religii." - este sacru sau sfant pentru ei, din punctul budistilor de vedere, dar din punctul BC nu este sfintenie in ceea ce fac ei.

Dar unde vedeţi domnule că scrie ceea ce aţi interpretat dumneavoastră? Nu vedeţi că scrie negru pe alb "ceea ce este adevărat şi sfânt în aceste religii", iar nu "ceea ce aceste religii consideră ca adevărat şi sfânt"? Nu este evident? Am mai văzut catolici care să o dea la întoarsă dar nici chiar în halul ăsta.

23 Apr 2012, 22:03
Membru

MariaB scrie:

Nostra aetate scrie:

Daca prin asta doriti sa legitimam mixturile crestino-budiste va spun ca suntem intr-o eroare nepermisa. Paragraful de mai sus sub nici o forma nu ne dezleaga pe noi crestinii sa haladuim voiniceste pe taramurile tuturor religiilor si sa facem un cocktail crestino-budisto-tantristo-musulmanisto in incercarea noastra de a gasi un drum dupa ce ne-am abatut de la adevar. Suntem crestini :punct. Avem pe Mesia avem invierea, viata vesnica, cele zece porunci ,pentru noi Buda este un alt zeu. Pentru indieni chinezi sau alte natii care s-au nascut in budism hinduism si altele paragraful mentionat de dv din conciliu se poate aplica in ideea ca ei se pot mantui chiar necrestini fiind datorita faptului ca li s-a dat legea si se pot mantui prin lege. Parerea mea este ca paragraful mai sus mentionat incearca de fapt sa ne ajute de fapt sa intelegem ca si neamurile au sadite in inima premisele mantuirii Fiecare neam de pe pamant a primit la origini legea lui Dumnezeu ea este imprimata in sufletul omului si de aceea "Biserica catolica nu respinge nimic din ce este adevarat si sfant in aceste religii." Repet inca odata suntem crestini , eu insumi am fost de multe ori in ratacire si am incercat diferite forme iluzorii de a-mi gasi pacea si calea spre mantuire dar am descoperit perenitate si totdeauna mi s-a facut un dor teribil de Isus si biserica noastra catolica Va invit sa ne reintoarcem inima spre credinta noastra si sa incercam sa regasim miezul si profunzimea ei care sunt ca un izvor rece si limpede pentru toti insetatii :D

24 Apr 2012, 13:37
Membru activ

Leon scrie:
ascultator scrie:
"Biserica catolica nu respinge nimic din ce este adevarat si sfant in aceste religii." - este sacru sau sfant pentru ei, din punctul budistilor de vedere, dar din punctul BC nu este sfintenie in ceea ce fac ei.

Dar unde vedeţi domnule că scrie ceea ce aţi interpretat dumneavoastră? Nu vedeţi că scrie negru pe alb "ceea ce este adevărat şi sfânt în aceste religii", iar nu "ceea ce aceste religii consideră ca adevărat şi sfânt"? Nu este evident? Am mai văzut catolici care să o dea la întoarsă dar nici chiar în halul ăsta.

Ce e drept nu scrie ceea ce am interpretat eu, poate gresesc aici, dar altfel nu vad ce ar vrea sa spuna. Daca luam negru pe alb, ar insemna Conciliul Vatican II sa se contrazica cu invatatura BC din trecut referitoare la budism. Ori in mod normal, asta nu se poate.

24 Apr 2012, 19:11
Profil WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 97 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Următorul