Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 97 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următorul
Creştinism vs. Budism 
Autor Mesaj
Mesaj Re: Creştinism vs. Budism
Dealtfel Buddha si Iisus au in comun 112 pilde si invataturi ceea ce poate avea o dubla semnificatie.

27 Iun 2011, 14:56
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
mihai36 scrie:
Dealtfel Buddha si Iisus au in comun 112 pilde si invataturi ceea ce poate avea o dubla semnificatie.

care ar fi aceasta dubla semnificatie?

28 Iun 2011, 10:57
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
Holy nu se scrie cu 2 L... Si oricum, holy yoga e un oximoron.

omnis terra veneratur

29 Iun 2011, 23:19
Profil YIM
Membru Senior

Am avut ocazia sa cunosc si un budist destul de avansat. Cunostea totul, nu credeam ca se poate cunoaste atata intr-o viata. Si cu toate ca omul este initiat bine mi-a marturisit ca nu se simte realizat spiritual si ca nu este sigur ca se va realiza. Aici duce calea de unul singur fara suport Divin catre nicaieri. Ce nu inteleg, de ce budistii (ma refer la cei adevarati nu la figurantii de Buftea care sunt de toate) nu vin sau revin la crestinism care este cea mai sigura cale si probabil singura cale. Deoarece ei chiar au cunoastere spirituala nu trebuie sa le explice nimeni ce si cum ca sa-i convinga. Ciudat.

07 Iul 2011, 22:52
Profil YIM
Membru Senior

Gigi Becali scrie:
Ce nu inteleg, de ce budistii (ma refer la cei adevarati nu la figurantii de Buftea care sunt de toate) nu vin sau revin la crestinism care este cea mai sigura cale si probabil singura cale. Deoarece ei chiar au cunoastere spirituala nu trebuie sa le explice nimeni ce si cum ca sa-i convinga. Ciudat.

Cunoasterea lor e falsa, de fapt e drumul opus crestinismului. Stiu asta pentru ca inainte de a deveni credincios am fost pasionat de paranormal si religii asiatice. Dupa ce am aflat de crestinism mi-am dat seama ca de fapt nu stiam mai nimic, ce stiam inainte erau niste prostii, desi credeam ca stiu multe.

08 Iul 2011, 10:12
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
cata scrie:
am fost pasionat de paranormal si religii asiatice. Dupa ce am aflat de crestinism mi-am dat seama ca de fapt nu stiam mai nimic, ce stiam inainte erau niste prostii, desi credeam ca stiu multe.
aveti dreptate

dar asta nu justifica afirmatii de genul
cata scrie:
Cunoasterea lor e falsa, de fapt e drumul opus crestinismului.

ceea ce puteti spune fara sa gresiti este ca este fals ceea ce ati ajuns sa cunoasteti din...

de ce sa nu va opriti la aceasta observatie?

11 Iul 2011, 10:57
Membru Senior

MariaB scrie:
ceea ce puteti spune fara sa gresiti este ca este fals ceea ce ati ajuns sa cunoasteti din...

Nu era nevoie sa cunosc nimic din acele religii, pentru ca de adevarul legat de ele mi-am dat seama din crestinism. In ortodoxie avem multe lucrari legate de yoga si religiile asiatice. Stiind si ce spun si fac yoginii si cei din religiile asiatice mi-am dat seama ca e adevarat ce spun acei oameni induhovniciti.

11 Iul 2011, 11:58
Membru Senior

Problema nu cred ca sta in cunoastere sau in gandire. Eu cred, ca fata de ceea ce vor ei, ca prin forte proprii sa intre in rezonanta cu lumea spiritului, noi avem aceasta din start prin sfintele taine. In rest filosofia, inclusiv cea crestina poate fi OK, insa fara sfinte taine nu se poate. De aici se incurca lucrurile. Omul este o unitate formata din ratiune spirit si trup. Religiile asiatice se adreseaza doar ratiunii/supraratiunii-in cazul initiatilor si trupului. Altfel, filosofiile inclusiv cele crestine, sunt practicate si de sectanti, dar fara sfinte taine, iar rezultatele se cunosc. Spiritul Sfant sau Ingerii trimisi sa ne asiste, ne dau ceea ce noi nu putem obtine prin nici un fel de metoda umana, intrucat cunoasterea socratica (indiferent de unde vine ca tot pe principii socratice este) se raporteaza exclusiv la spatiul meterialist-temporar, din care ratiunea omului nu poate iesi. Aici este problema. Sunt bune filosofiile, scripturile etc. dar totul sa fie bazat pe sfintele taine.

27 Iul 2011, 20:22
Profil YIM
Membru activ

Locaţie: www.sfatutil.xhost.ro
MariaB scrie:
cata scrie:
am fost pasionat de paranormal si religii asiatice. Dupa ce am aflat de crestinism mi-am dat seama ca de fapt nu stiam mai nimic, ce stiam inainte erau niste prostii, desi credeam ca stiu multe.
aveti dreptate

dar asta nu justifica afirmatii de genul
cata scrie:
Cunoasterea lor e falsa, de fapt e drumul opus crestinismului.

Nu stiu ce fel de catolica sunteti doamna Maria B. Va dati cu parearea personala in tot felul de probleme de credinta fara macar sa intrebati un preot sau sa consultati catehismul catolic.
Religia budistă este falsă. Aduce cult unor zei mincinoşi. Prin urmare, nu este o religie mântuitoare. Dintre documentele (numeroase) care reflectă învăţătura dintotdeauna a Bisericii privind această deosebire, foarte lămuritor mi se pare Quaonto conficiamur moerore al Fericitului Pius al IX-lea, document din care vă traduc un pasaj edificator:

7. Aici, de asemenea, iubiţi fii şi venerabili fraţi, este iarăşi necesar să menţionăm şi să cenzurăm o foarte gravă greşeală în care cad unii catolici, care cred că este posibil a se ajunge la salvarea eternă trăind în eroare şi în înstrăinare de adevărata credinţă şi de unitatea catolică. O asemenea credinţă este în mod cert opusă învăţăturii catolice. Există, desigur, cei care se luptă cu ignoranţa invincibilă asupra preasfintei noastre religii. În mod sincer respectând legea naturală şi preceptele ei înscrise de Dumnezeu în orice inimă şi gata de a-L asculta pe Domnul, ei trăiesc vieţi cinstite şi sunt capabili de a atinge viaţa eternă prin virtuţile eficace ale luminii şi graţiei divine. Fiindcă Dumnezeu cunoaşte, caută şi înţelege în mod limpede minţile, inimile, gândurile şi naturile tuturor, suprema sa bunătate şi clemenţă nu îngăduie nimănui care nu este vinovat de păcat deliberat să sufere pedeapsa eternă.

8. De asemenea, bine cunoscută este învăţătura catolică potrivit căreia nimeni nu se poate salva în afara Bisericii Catolice. Salvarea eternă nu poate fi obţinută de cei care se opun autorităţii şi învăţăturii acestei Biserici şi sunt în mod obstinat separaţi de unitatea Bisericii şi de urmaşul lui Petru, Pontiful Romei, căruia "i s-a dat custodia viei de către Mântuitor" (Sinodul Ecumenic al IV-lea din Calcedon către Papa Leon). Cuvintele lui Cristos sunt suficient de limpezi: "Dacă refuză să asculte de Biserică, să vă fie vouă străin şi vameş" "Cel ce vă ascultă pe voi pe Mine Mă ascultă, şi cel ce se leapădă de voi se leapădă de Mine; iar cine se leapădă de Mine se leapădă de Cel ce M-a trimis pe Mine." (Luca 10:17), "Cel ce va crede şi se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi." (Marcu 16:16), "cel ce nu crede a şi fost osândit" (Ioan 3:18), "Cel ce nu este cu Mine este împotriva Mea; şi cel ce nu adună cu Mine risipeşte." (Luca 11:23). Sf Ap Paul spune că asemenea persoane sunt "căzuţi în păcat, fiind singuri de sine osândiţi" (Tit 3:11); prinţul Apostolilor îi numeşte "învăţători mincinoşi, care vor strecura eresuri pierzătoare şi, tăgăduind chiar pe Stăpânul Care i-a răscumpărat, îşi vor aduce lor grabnică pieire" (2 Petru2:1)

9. Dumnezeu interzice copiilor Bisericii Catolice de a fi în orice fel neprietenoşi cu cei care nu sunt uniţi cu noi prin aceleaşi legături ale credinţei şi dragostei. Dimpotrivă, să fie gata oricând să întâmpine nevoile lor sub toate aspectele carităţii creştine, fie că sunt săraci sau bolnavi sau în suferinţă. Înainte de orice, trebuie ajutaţi să iasă din întunericul erorilor în care în mod nefericit au căzut şi să fie gata de a-i aduce înapoi la adevărurile catolice şi la Maica lor iubitoare care mereu întinde mâinile ei maternale pentru a-i primi cu iubire înapoi la sânul ei. Astfel, în mod ferm aşezaţi în credinţă, speranţă şi iubire şi rodnici în orice lucru bun, ei vor câştiga salvarea eternă.

17 Apr 2012, 10:41
Profil WWW
Membru

In mod categoric Budismul nu are nici o legatura cu mantuirea si putem exemplifica fara prea multa glagorie daca intelegem ca principiile de baza ale budismului nu au nici o legatura cu viata de apoi asa cum o percepem noi crestinii . In primul rand budismul are la baza principiul reancarnarii pana la stadiul de nirvana adica inexistenta absoluta. Antagonic noi crestinii credem intr-o singura si vesnica viata dupa moarte culminata cu invierea tuturor mortilor la sfarsitul veacurilor.
Eu personal cred ca este otravitor sa asociem crestinismul cu orice forma de budism si mai cred ca toti aceia care sustin ca imbinarea budismului cu crestinismul ar fi benefica naua crestinilor se inseala crestinismul in sine fiind o religie perfecta lipsita de tentatia de a imprumuta tendinte si obiceiuri culturale ale altor religii. Iar daca dorim meditatie , introspectie , incercarea de gasire si cunoastere aprofundata a sinelui nu avem nevoie decat sa ne aplecam mai cu ravna asupra scripturilor din vechiul si noul testament si vom gasi si asa ceva . Cititi cu grija proverbele lui Solomon sau Ecleziastul si veti gasi atata intelepciune. Mai imbracati toate acestea cu invataturile domnului nostru Isus Cristos si veti vedea cum ni se releva religia religiilor , intelepciunea intelepciunilor crestinismul.

18 Apr 2012, 18:55
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 97 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următorul