Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Musulmani si crestini 
Autor Mesaj
Membru Junior

Mesaj Musulmani si crestini
Am o mare nelamurile. Am cunoscut musulmani si in Romania si in tarile arabe, in special in Egipt. Ei recunosc cateva profeti mari, printre care Adam, Moise, Iisus. In plus de asta, am avut surpriza intr-un bazar din Cairo sa pot discuta deschis toate astea cu un musulman practicant, care mi-a spus ca aplica legea islamica, adica da a 40-cea parte saracilor si atata vreme cat sotia si religia sa sunt respectate, respecta pe toata lumea. In Ierusalim, un alt musulman, la finalul ramadanului, m-a invitat la masa, ca sa implineasca regulile Islamului. Intrasem in magazineul sau ca iau o sticla cu apa doar. Nu ne cunosteam si de atunci nu ne-am mai vazut. La masa erau evrei, crestini si musulmani.
Care e pozitia Bisericii referitor la considerearea de catre Islam a lui Iisus ca Mare Profet? De ce crestinii nu fac binele pe care Biblia ne invata ca ar trebui sa-l facem? Cum ar fi imbracarea celui gol, hranirea celui flamand... Nu ma refer aici la asociatiile umanitare crestine, ci la fiecare crestin in parte. Cum de musulmanul din Ierusalim a pus la masa evrei, crestini si musulmani, pe cand noi nu ne suportam crestin cu crestin?

Cu bine,
Stelian

12 Dec 2010, 20:45
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Mesaj Re: Musulmani si crestini
steliansarlea scrie:
Care e pozitia Bisericii referitor la considerearea de catre Islam a lui Iisus ca Mare Profet?
Dupa cum probabil stiti pentru crestini Isus este mai mult decat un Mare Profet: este Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat.

steliansarlea scrie:
De ce crestinii nu fac binele pe care Biblia ne invata ca ar trebui sa-l facem? Cum ar fi imbracarea celui gol, hranirea celui flamand... Nu ma refer aici la asociatiile umanitare crestine, ci la fiecare crestin in parte.
De unde ati dedus ca 'fiecare crestin' nu face ce il invata Biblia si Biserica?
De unde ati dedus ca 'fiecare musulman' face ce il invata credinta lui?

Foarte probabil ca unii crestini fac de ii invata credinta lor, asa cum unii musulmani fac ce ii invata credinta lor.

steliansarlea scrie:
Cum de musulmanul din Ierusalim a pus la masa evrei, crestini si musulmani, pe cand noi nu ne suportam crestin cu crestin?
Nu stiu cum suportati dvoastra alti crestini, dar eu cunosc multi crestini care 'se suporta' foarte bine cu alti crestini, ca si cu evrei si musulmani.

Iar aici unde traiesc eu de multe sunt multe ocazii unde crestini impart masa cu evrei, musulmani, etc.

12 Dec 2010, 21:08
Profil WWW
Membru Senior

steliansarlea scrie:
... un alt musulman, la finalul ramadanului, m-a invitat la masa, ca sa implineasca regulile Islamului. Intrasem in magazineul sau ca iau o sticla cu apa doar. [...] Cum de musulmanul din Ierusalim a pus la masa evrei, crestini si musulmani, pe cand noi nu ne suportam crestin cu crestin?

Un coleg de servici, arab din Egipt, cu care merg de multe ori in delegatie, deschide usa cand se aseaza la masa. Asa incat oricine vrea poate intra, daca e flamand. Nu e musulman, ci crestin.
Bunica mea obisnuia sa invite la masa in ziua de Craciun pe cate un strain aflat din intamplare in oras. Si fiica ei facea la fel cat a fost in putere. Crestine, amandoua.

13 Dec 2010, 01:05
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
steliansarlea scrie:
pe cand noi nu ne suportam crestin cu crestin?
...

asa este la oameni

sunt musulmani care sunt buni musulmani si musulmani care nu sunt buni musulmani
sunt evrei care sunt buni evrei si evrei care nu sunt buni evrei
sunt crestini care sunt buni crestini si crestini care nu sunt buni crestini

pentru cum sunt musulmanii/evreii/crestinii in general, conteaza ochiul care priveste
daca vrei sa ii vezi pe cei rai si sa genealizezi, asa ii vezi
daca vrei sa ii vezi pe cei buni si sa genealizezi, asa ii vezi
daca nu, nu

13 Dec 2010, 10:52
Membru Senior

steliansarlea scrie:
Am o mare nelamurile. Am cunoscut musulmani si in Romania si in tarile arabe, in special in Egipt. Ei recunosc cateva profeti mari, printre care Adam, Moise, Iisus. In plus de asta, am avut surpriza intr-un bazar din Cairo sa pot discuta deschis toate astea cu un musulman practicant, care mi-a spus ca aplica legea islamica, adica da a 40-cea parte saracilor si atata vreme cat sotia si religia sa sunt respectate, respecta pe toata lumea. In Ierusalim, un alt musulman, la finalul ramadanului, m-a invitat la masa, ca sa implineasca regulile Islamului. Intrasem in magazineul sau ca iau o sticla cu apa doar. Nu ne cunosteam si de atunci nu ne-am mai vazut. La masa erau evrei, crestini si musulmani.
Care e pozitia Bisericii referitor la considerearea de catre Islam a lui Iisus ca Mare Profet? De ce crestinii nu fac binele pe care Biblia ne invata ca ar trebui sa-l facem? Cum ar fi imbracarea celui gol, hranirea celui flamand... Nu ma refer aici la asociatiile umanitare crestine, ci la fiecare crestin in parte. Cum de musulmanul din Ierusalim a pus la masa evrei, crestini si musulmani, pe cand noi nu ne suportam crestin cu crestin?

Cu bine,
Stelian

Da, ei iti povestesc cate in luna si in stele despre a lor, cer sa fie respectati pentru ceea ce sunt dar nu vor sa auda nimic despre ceea ce gandesc altii, animati fiind doar de " idealurile razboiului sfant ". Cand vorbesc de cel flamand si cel gol se refera strict la fratii lor musulmani! Dar sa nu vorbim despre relatia musulman-crestin ( daca zici ca cunosti bine Egiptul, scuze, Republica Islamica a Egiptului :shock: stii foarte bine de ce " tratamente " beneficiaza crestinii copt de acolo) sa luam in considereare doar taberele lor si sa vezi ca iubirea de aproapele este aceasi. Tocmai azi in Iran au dat foc unei moschee di tabara adversa unde au ars de vii 30 de pers.
Dar despre ipocrizia musulmana nu stii nimic? Nu consuma bauturi alcoolice dar sunt mari traficanti si consumatori de droguri ( doar in Coran nu scrie ca nu poti sa te droghezi #-o).
Sa vorbim despre drepturile elementare femeilor musulmane?!

15 Dec 2010, 15:46
Membru Senior

Am stat mult si am meditat la islam. Concluzie - fals complet si cu rea intentie nu din greseala.

Doctrina islamului asa cum am aflat-o de la cunoscatorii lor in stiinte islamice spune ca Mohamed a scris Coranul sub inspiratie Divina (i-a fost inspirat Coranul asemenea lui Moise). O a doua filosofie a lor este acea conform careia Coranul este o scriptura nealterata astfel incat adevarul absolut ar fi fost transmis pana in zilele noastre direct de la Dumnezeu prin Mohamed profetul Sau. Asa mint ei cu nerusinare, iar cei invatati din randurile lor stiu perfect ca mint. Cei manipulati nu isi dau seama.
In prima faza judecat logic islamul si crestinismu par complementare, islamul chiar o continuare logica. Mohamed a avut mai multe revelatii despre Isus iar Petru si ceilalti apostoli nu avea cum sa mai aibe revelatii in Vinerea neagra. Insa lucrurile se incurca intrucat minciuna este tot minciuna oricat de dibace ar fi ea iar daca ai ingerii pazitori ti se arata mai bine ca propriul chip in oglinda. Asa de bine se dezvaluie minciuna cadn ai protectie Divina. Astfel rezulta urmatoarele intrebari lamuritoare (nu incurcatoare):

1. De ce coranul este comparat cu biblia ???????????? Daca era asa de tare de ce trebuie demolata biblia prin comparatie cu coranul. Coranul e proCeva sau anti ???!!!!! Religie anticeva in materie de scripturi nu prea a mai existat pana la islam. Trinc !!! (Nu am venit sa demolez scripturile, parca asa spune Isus).

2. Si mai tare. Daca , coranul a fost dictat de Allah de ce are pasaje intregi copy/paste din biblie si nu este original ?????!!!!!!!!! Minciunica, deci nu prea a mai fost inpirat de nici un Allah ci este o colectie de scripturi interpretate dupa bunul plac in scopul exclusiv de a obtine puterea politica. Restul e istorie. Deci minciuna cu originalitea si mai ales cu inspiratia divina cade. Mohamed nu era in stare sa profeteasca nici starea vremii de maine dimineata. Adica profetul mincinos. Altul care sa pacaleasca mai multa lume nu este cunoscut in istorie. Pelerinajul la Meca, pt. chipurile a da cu pietre in satana, in fapt pt. a se inchina satanei. Deja satana este considerat un centru de inchinaciune si rugaciune, o forta indestructibila etc. Adica inchinaciune. Ca daca in islam nu exista Isus exista Mahomed si piatra neagra reprezentand-ul pe cel care l-a trimis pe Mahomed. Roatatia in sens invers acelor de ceasornic reprezinta 666 - ceea ce in mod simbolic descrie vartejul (caderea in haul iadului).

3. Si mai si. Invatatii lor nu au auzit ca o scriere si ca lexicul se modifica in timp. De ce mint poporul cu trascrierea fara modificare a coranului ?????????? Alta minciunica.

Avand in vedere minciuna in serie infinita ce mai poate fi credibil ??????????? Cati initiati/sfinti a dat islamul in toata istoria lui ??????? Va dau eu cifra zero barat sau absolut. Exact ca sectele sau ca toate nonreligiile.

19 Iun 2011, 04:55
Profil YIM
Membru Senior

Fundamentul si invatatura islamului este anti-crestina!!!dece ar venii un Inger (aici fiind vorba despre Arhanghelul Gabriel) dupa circa 600 de ani sa spuna exact contrariul?.Adica toate profetiile vechiului Testament despre venirea Lui Christos sunt in opinia islamului niste minciuni!mai bine spus Mohamed Il face pe adevaratul Dumnezeu mincinos!!!!!tot ceea ce El a aratat profetilor Lui si tot ceea ce le-a spus nu mai sunt valabile daca ne luam dupa Coran.Coranul spune ca ,Christos nu a murit pe cruce(daca El nu ar fi murit pe cruce,credinta noastra ar fii in zadar!)si ca El nu ar fii Inviat a-3-azi!!.La sfarsitul lumii Christos va venii pe un cal alb(in islam Mohamed pe un cal negru!!)tot in Coran se spune ca Isus Christos la sfarsitul lumii a-i va judeca pe oameni in Damasc.Intrebare ?:daca Christos este un "simplu profet"dupa cum ne spune Coranul cum poate El sa judece lumea?Allah fiind Atotputernicul?.Ce profet sau apostol in Vechiul sau in Noul Testament a avut revelatii de La Dumnezeu in timp ce facea sex??care din cei ,cei a-i urmau pe profeti sau apostoli au omorat femei (de fata cu profetii sau apostolii)care isi alaptau nou-nascutii taiandule membrele si straigand Dumnezeu E Mare?nici unul!!!!!!!!!.Toata invatatura islamului are la baza ANTI-CRESTINISMUL!!!!!!!!!!!!si invaturile Coranului sunt exact contrariul Bibliei.Multi sunt chemati,putini sunt alesi!Pax Vobis!!.

19 Iun 2011, 11:05
Membru Senior

Gigi Becali scrie:
Am stat mult si am meditat la islam. Concluzie - fals complet si cu rea intentie nu din greseala.

E un lucru bun ca v-ati schimbat parerile in privinta asta.

19 Iun 2011, 19:09
Membru Senior

Minciuna are picioare scurte si il tradeaza pe autor oricat de iscusit ar fi. In epoca informatiei tot ce va fi cladit pe minciuna se va darama ca in legenda mesterului Manole. Manipularea nu mai tine.

21 Iun 2011, 01:15
Profil YIM
Membru Senior

In Quar'an Issa (care ar fi Iisus) nu este profetul central ci doar pomeneste de venirea lui Mohamed (The Comforter).

Deci crestinismul considerand ca Iisus ar fi Yahweh (sau Allah in musulmanism ca si importanta) este in contradictie enotica cu religia musulmana. Dar cum se comporta oamenii indiferent de ceeace au dedus ca trebuie sa nu facut, este altceva. Faptul viu ca oamenii sunt diferiti.

Cat despre traditii conflictuale intre crestin si crestin tinute cu dintii de anumiti oameni, asta este tot alegere individuala.

Exista credinta enotica, credinta traita si credinta spirituala.

Dar de ce am tine partea pe de alta parte unui ateu rautacios precum Salman Rushdie daca el a gasit sa isi faca cariera jignind pe Gabriel si pe inca cateva personaje biblice doar pentru ca vrem sa convingem ca musulmanismul ar fi fals? Ah? De ce?

Dumnezeu prin Iisus ne spune ca atata vreme cat suntem oi sau miei ne va ajuta, daca ne comportam ca lupii El nu are turma de protejat, lupii se descurca singuri, n-au nevoie de ajutor.
Cei mai multi castiga (aduni evrei+crestini+musulmani) si tot nu iesi cu mai mult de 50% din cele 10 miliarde de oameni.
Asa ca...
Ca daca vorbim de manipulare aceea se poate face si prin stiri. Cine s-ar duce acum dintr noi, de aici in Syria sa vada exact ce face Isis (si cine este Isis...) si in Nigeria ca sa vada cine este Boko Haram si ce vor ei?

Toata lumea zice "civilizatia occidentala" ca este amenintata. Noi zicem: "Doamne apara-mi bani, casele si sanatatea mea si a prietenilor mei!" Ha-ha? Ce va zice Isus la asta?
Care a fost tentatia in desert a lui Isus? si nu ce zice filmul (sa zicem cel al lui Scorsese facut intr-o tara crestina de producatori evrei).
Ce crestina e Europa (Norvegia si Suedia si Olanda mai ales!) ca si propaganda europeeana.
Da si America... da si ce evrei cinstiti conduc in Israel! Ce de musulmani cititi si cunoscatori de Quar'an aplica Sharia!

Arta de a pierde, cea mai mare invatatura a lui Isus. Fericiti, facatorii de PACE! (care nu e armata cum ziceau romanii ca daca vrei pace trebuie s-o mentii smechereste asa, rasucit)
Fericire promite Domnul, dar nu promite supravietuire. SUPRA-vietuire.

Nu promite supravietuire. DELOC.
Deloc. Deloc.

Bliss.

17 Mar 2015, 19:31
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ]