Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Sinuciderea 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Sinuciderea
Adde scrie:
cata scrie:
Dar credeti ca BOR si-a facut destul de bine auzita vocea, a depus eforturi sa explice si sa linisteasca populatia? De BC sau alte culte nici nu mai zic, pt. ca le e oricum destul de greu intr-o tara majoritar ortodoxa.

La televiziunile publice poate ajunge cineva doar daca este invitat. Atat cat m-am uitat eu am vazut si un preot la o emisiune. In schimb am vazut la Trinitas o emisiune speciala despre acest subiect.

20 Iul 2010, 20:33
Membru

Mesaj Re: Cateva nelamuriri
Adde scrie:
Nu este bine sa te rogi pt. aceste suflete, nu este voie sau e pur si simplu inutil din moment ce oricum nu se mai pot mantui?

Nu este voie sa te rogi public (mai ales sa dai Liturghii) fiindca oricum nu se mai pot mantui. E ca si cand ai da pomelnic pentru un mahomedan. Tot asa era si in BC, cum bine spune dl Serban. BO nu a schimbat nimic, BC a schimbat.

21 Iul 2010, 09:46
Membru Senior

Raduv scrie:
Adde scrie:
Nu este bine sa te rogi pt. aceste suflete, nu este voie sau e pur si simplu inutil din moment ce oricum nu se mai pot mantui?

Nu este voie sa te rogi public (mai ales sa dai Liturghii) fiindca oricum nu se mai pot mantui. E ca si cand ai da pomelnic pentru un mahomedan. Tot asa era si in BC, cum bine spune dl Serban. BO nu a schimbat nimic, BC a schimbat.

Nici BOR nu inmormanta un sinucigas cu preot,acum o face.Cum nu a schimbat nimic?

21 Iul 2010, 20:39
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
Raduv scrie:
E ca si cand ai da pomelnic pentru un mahomedan.

Eu nu cred ca toti necatolicii sau necrestinii sunt condamnati automat. Oricum, Dumnezeu ii judeca, nu noi. Oare daca eu am si bunici ortodocsi, n-ar trebui sa ma rog pt ei, ca oricum n-are rost? Nu cred.

omnis terra veneratur

26 Iul 2010, 22:18
Profil YIM
Membru activ

CV II spune clar ca cei nebotezati, in circumstantele in care Evanghelia nu a ajuns la ei, daca traiesc o viata morala indemnata de binele comun pus de Dumnezeu in inima omului, se mantuiesc! Nu ca toti cei nebotezati ajung direct in iad.

O sa revin cu documentul magisterial, nu-mi vine in minte acum.

26 Iul 2010, 22:24
Membru Senior

Lăudat fie Isus!

Vă rog să-mi spuneţi unde este sinuciderea pomenită în CBC?

26 Iul 2010, 23:17
Membru activ

CBC 2280-2283

http://catehism.ro/CBC_074.htm

27 Iul 2010, 00:08
Membru

Locaţie: cluj-napoca
cosmin330@ scrie:
Raduv scrie:
Adde scrie:

Nici BOR nu inmormanta un sinucigas cu preot,acum o face.Cum nu a schimbat nimic?

1. Dumnezeu este cel care ii va judeca pe sinucigasi iar EL nu tine cont de "masura" cu care socoteste omul...Si de fapt importa motivatia gestului....conditiile producerii acestui act....ca nu pot fi bagati in aceeasi oala fata careia i s-a urat de viata ca a lasat-o iubitul cu cel care se sinucide de ex. ca sa scape de la moarte pe altcineva...ca sa nu tradeze...etc....
2. in ortodoxie nu se accepta in biserica sicriul celui plecat si se oficiaza afara o slujba f scurta pentru sinucigas....
3. nicaieri in Scripturi nu scrie sa nu te rogi pentru sinucigasi...dc sa fie rugaciunea un pacat? CINE din noi poate avea certitudinea ca cel mort nu va fi mantuit cu voia Lui?

07 Noi 2010, 21:47
Profil YIM
Membru Senior

Cei nebotezati sau imperfecti din anumite puncte de vedere dar nedecazuti definitiv ajung in purgatoriu.
Cei spovediti care nu au mai pacatuit nimic pana la moarte ajung direct in rai fara judecata de apoi. Asta e scopul mantuirii ca sa nu mai ajungi la judecata de apoi (cum ar fi obtinerea gratierii aici pe sol). In rest absolut oricine ajunge la judecata de apoi este condamnabil la moarte daca nu a obtinut gratierea. Indiferent ce zice nu stiu ce cbc poate din considerente absolut diplomatice.
Deseori se intampla (si am avut caz) ca un muribund sa fie tinut fortat de Dumnezeu in agonie pana se spovedeste. A fost la noi un caz cu o adventista de aproape 100 care a stat 3 sapt in agonie si dupa ce a cerut sa se spovedeasca la un preot ortodox a reusit sa-si dea duhul. E f. important si foarte adevarat ca Dumnezeu lucreaza NUMAI prin Biserca ci nu prin secte sau prin alte categorii de cumetrii.

07 Iul 2011, 23:15
Profil YIM
Membru Senior

Din cate am inteles de la preotii ortodocsi slujba facuta de ei in cazul sinucigasilor este exclusiv pentru consilierea familiei ramase in viata. In rest nu stiu mai multe, in ceea ce priveste cum si pt. cine se roaga. Mai stiu ca nu se fac pomeni si parastase sau restul ritualurilor specifice lor.

27 Iul 2011, 20:27
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2