Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 96 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Cum rezista catolicismul asediului (neo)protestant? 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: Cum rezista catolicismul asediului (neo)protestant?
sarbumihai scrie:
sdcristian scrie:
Un lucru pe care trebuie sa-l recunoastem cultelor neoprotestante este misionarismul actual. Cel putin pentru Romania.
Ma intreb de ce nu putem (noi, catolicii sau chiar si ortodocsii) sa ne organizam mai bine pentru a evita "hemoragia" de credinciosi.
Amin, frate! Ai grait direct dupa pohta sufletului meu. Despre asta este vorba: lipsa unui misionaris comparabil cu cel neoprotestant.
de ce sa ne comparam cu neoprotestantii?
ei au un misionarism agresiv poate tocmai pentru ca nu au ceea ce avem noi (la Liturghie, de exemplu)

sarbumihai scrie:
Am observat adesea la ortodocsi si catolici o atitudine de genul "nu e bine sa-ti schimbi religia". Mie mi se pare ca este o atitudine vecina cu indiferentismul religios. Important nu este sa iti urmezi religia pe care ai mostenit-o, ci sa urmezi religia adevarata.
Desi e, probabil, mai comod sa urmezi religia in care te-ai nascut din pura intamplare.
"pura intamplare"?
oare?!?
singura vocatie spirituala pe care am simtit-o eu in viata mea a fost spre Yoga
am fost puternic atrasa de spiritualitatea yoghina si am simtit ca este exact ceea ce mi s-ar potrivi perfect
tot ce citeam/practicam mi se potrivea perfect
cum de am ajuns totusi sa imi traiesc botezul crestin?
mi-am dat seama ca, daca Dumnezeu ar fi vrut sa ajung la El prin Yoga, m-as fi nascut in India...
dar m-am nascut pe pamant crestin, deci menirea mea este sa fiu crestina
ce fel de crestina? (parintii mei erau si sunt atei)
am iesit in strada hotarata sa accept ce intalneam mai intai in cale - si am aceptat
oricat de ciudat ar parea, intr-o tara majoritar ortodoxa, eu am intalnit manastirea catolica din cartier
as fi putut intalni un neoprotestant, un musulman... - as si acceptat
mi-am asumat planul lui Dumnezeu cu mine
am inceput sa citesc Biblia si Catehismul
si mi-am dat seama ca tot ce simteam ca mi se potriveste in Yoga ESTE si in credinta mea catolica
va dau doua exemple:
1. Rugaciunea "Tatal nostru..." energizeaza cei 7 centri de energie subtila ai omului
2. Prarthasana este pozitia in picioare cu mainile in rugaciune (palmele apropiate si degetele in sus)
- simteam nevoia energizarii centrilor... pentru ca simteam nevoia de Rugaciune

sarbumihai scrie:
un neoprotestant este ferm convins ca papistasii nu au habar de Biblie si ca atunci cand o folosesc ii denatureaza textul.
Ei bine, trebuie sa le aratam ca suntem la fel de buni cunosacatori ai Scripturii cum se cred ei ca ar fi - dar mai ales trebuie facuti sa inteleaga ca la toate acuzatiile lor la adresa telogiei catolice exista raspunsuri biblice.
la cat de buni cunoscatori ai Scripturii sunt, daca nu inteleg "ca la toate acuzatiile lor la adresa telogiei catolice exista raspunsuri biblice" este pentru ca nu vor sa inteleaga
de ce ii oblig eu?

sarbumihai scrie:
Netul geme de materiale apologetice catolice scrise tocmai pentru a raspunde neoprotestantilor. Ele sunt in limba engelza si provin din SUA, iar aceea dintre noi care stim engelza am face, cred, un mare serviciu BC din Romania daca am face cunoscute argumentele prezentate in ele.
da, este o idee buna
daca o puteti face, felicitari!
doar ca materialele acestea se adreseaza protestantilor - deci lor sa le oferim aceste materiale
aduceti-le aici si fiecare va alege din ele ce ii este de folos in discutia cu neoprotestantii din preajma lui

05 Mai 2010, 08:06
Membru Senior

sarbumihai scrie:
Netul geme de materiale apologetice catolice scrise tocmai pentru a raspunde neoprotestantilor. Ele sunt in limba engelza si provin din SUA, iar aceea dintre noi care stim engelza am face, cred, un mare serviciu BC din Romania daca am face cunoscute argumentele prezentate in ele.

Ma bucur ca sunteti interesat de credinta si dogme si aveti si cunostinte in aceasta privinta, la fel ca dl. leonard care scrie mai rar din pacate.
Aceste raspunsuri catre neoprotestanti sunt interesante si folositoare si ortodocsilor, in mare parte cred ca argumentele sunt aceleasi fata de neoprotestanti.

06 Mai 2010, 13:13
Membru Senior

Locaţie: Timisoara
Desi e, probabil, mai comod sa urmezi religia in care te-ai nascut din pura intamplare. [/quote] "pura intamplare"?
oare?!?
nsingura vocatie spirituala pe care am simtit-o eu in viata mea a fost spre Yoga
am fost puternic atrasa de spiritualitatea yoghia si am simtit ca este exact ceea ce mi s-ar potrivi perfect
tot ce citeam/practicam mi se potrivea perfect

cum de am ajuns totusi sa imi traiesc botezul crestin?
mi-am dat seama ca, daca Dumnezeu ar fi vrut sa ajung la El prin Yoga, m-as fi nascut in India...
dar m-am nascut pe pamant crestin, deci menirea mea este sa fiu crestina

si mi-am dat seama ca tot ce simteam ca mi se potriveste in Yoga ESTE si in credinta mea catolica
va dau doua exemple:
1. Rugaciunea "Tatal nostru..." energizeaza cei 7 centri de energie subtila ai omului
2. Prarthasana este pozitia in picioare cu mainile in rugaciune (palmele apropiate si degetele in sus)
- simteam nevoia energizarii centrilor... pentru ca simteam nevoia de Rugaciune

Va atrag respectuos atentia ca prin Yoga se ajunge oriunde numai la Dumnezeu nu!!! Exista o intreaga literatura care dovedeste incarcatura malefica a pseudo-spiritualitatii indiene! Iar Rugaciunea Tatal Nostru nu are ca scop "energizarea".Inclusiv "centrii" descrisi in practica Yoga reprezinta niste naluciri!

07 Mai 2010, 09:18
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Yoram54 scrie:
Va atrag respectuos atentia ca prin Yoga se ajunge oriunde numai la Dumnezeu nu!!! Exista o intreaga literatura care dovedeste incarcatura malefica a pseudo-spiritualitatii indiene! Iar Rugaciunea Tatal Nostru nu are ca scop "energizarea".Inclusiv "centrii" descrisi in practica Yoga reprezinta niste naluciri!
va rog sa ma scuzati pentru neclaritati
m-a cam luat valul discutiei...

voiam sa spun ca nimic nu este "pura intamplare" la Dumnezeu

07 Mai 2010, 10:46
Membru activ

Nu exista spiritualitate reala in Yoga .
In yoga oamenii il cauta pe Dumnezeu ,pe cand crestinismul este forma prin care Dumnezeu il reveleaza pe om pentru al cunoaste pe El.
In crestinism Dumnezeu i se arata omului in supranaturalul realitatii Sfintelor Taine .
In crestinism Dumnezeu i se daruieste omului si a venit prin Fiul Sau aratandu-se pe sine poporului evreu ales ,jertfindu-se pentru toti oamenii pamantului.
De aceea crestinismul nu poate fi asemanat cu nici o procedura prin care omul il poate intalni pe Dumnezeu ,pentru ca ,crestinismul este realitatea traitoare a comuniunii permanente dintre om si Dumnezeu.

20 Iun 2010, 09:08
Profil WWW
Membru Senior

Lasand la o parte tehnicile yoga, mai putin importante dpdv catolic (sau deloc) tin sa transmit bucuria mea fratilor catolici intrucat azi in joia Mare am castigat un razboi crucial in fata adventistilor de la mine, demoland complet in fata comunitatii, cu ajutorul Adevarului o personalitatea importanta si deosebit de influenta de-a lor (au o tehnica de manipulare deosebita si e f. greu sa-i demolezi). Ca pe vremea cruciadelor. Asa trebuie procedat cu sectantii. Daca, cu ortodocsii ne certam frateste si chiar prosteste, sectantii trebuie desfiintati intrucat sunt mai periculosi ca drogurile (spala creiere in masa). Am primit imediat si sprijinul comunitatii ortodoxe.
NU VA ALIATI CU SECTANTII IMPOTRIVA ORTODOCSILOR INTRUCAT COMITETI UN SACRILEGIU !

Fara secte !!! Secta este cel mai mare rau posibil. Nimic nu distruge mai mult decat sectarismul.

Intrebare: Nu cumva rolul antitezei ortodoxo-catolice este acela de a rezulta evolutia spre bine a Bisericii ?? Intrucat fara teza si antiteza evolutia ar fi stopata si s-ar fi dizolvat totul in istorie de mult.

03 Apr 2012, 22:52
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 96 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10