Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Crestinismul, Islamul si Mozaismul 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Crestinismul, Islamul si Mozaismul
Hazlie faza de mai sus.

In general nu prea pot fi comparate decat islamismul cu mozaismul. Crestinismul este raspunsul tuturor religiilor adica ar trebuie sa rezolve problema religiilor. Crestinismul nu este divizat nici macar cat de putin. Decat daca luam in considerare impostura, dar aia nu mai este analiza serioasa. Impostura cu infiintarea bisericutelor gen garaj este cea mai buna afacere in state dar si in lume. Cu cat lumea este mai credula cu atat mai multe secte. La ora actuala sunt catalogate peste 6000 de secte autointitulate biserici. Va dati seama ca nu poate fi luata in serios asa ceva. Asa sunt si regi si imparati pe la Buzescu etc. Toti aia cu mustati sunt regi si imparati evident autoincoronati. Asa si cu asa zisele puzderii de autointitulate biserici multe prin garaje si cotainere.
In afara crestinismului atat islamismul cat si mozaismul pleaca de la niste minciune intentionate exclusiv pentru puterea politica si financiara la fel ca absolut toate religiile precrestine sau pagane. Nimic adevarat in ele. Moise zpune ca i*a dictat Dumnezeu Legea in timp ce a copiat-o de la Hamurabi (putea macar sa-l treaca la bibliografie ca asa se face) iar Mohamed la fel a copiat la greu de peste tot. Amandoi si-au condus turmele de dobitoace ca numai dobitoacele se organizeaza in turma. Animalele de prada fiind mai inteligente (ca de trebuie sa le poata vana pe celelalte) ori sunt solitare ori se organizeaza in haita. Dacii nu intamplator aveau lupul ca animal sacru. Spiritul de turma este pt. manipulare. E simplu vrei sa fii liber trebuie in primul rand sa iesi din turma si sa fii mai intai tu, sa te descoperi si pe urma mai poti sa si evoluezi. Altfel nimic.

07 Iul 2011, 23:03
Profil YIM
Membru Senior

Gigi Becali scrie:
Moise zpune ca i*a dictat Dumnezeu Legea in timp ce a copiat-o de la Hamurabi (putea macar sa-l treaca la bibliografie ca asa se face) iar Mohamed la fel a copiat la greu de peste tot. Amandoi si-au condus turmele de dobitoace ca numai dobitoacele se organizeaza in turma. Animalele de prada fiind mai inteligente (ca de trebuie sa le poata vana pe celelalte) ori sunt solitare ori se organizeaza in haita. Dacii nu intamplator aveau lupul ca animal sacru. Spiritul de turma este pt. manipulare. E simplu vrei sa fii liber trebuie in primul rand sa iesi din turma si sa fii mai intai tu, sa te descoperi si pe urma mai poti sa si evoluezi. Altfel nimic.

Si noi crestinii credem in Vechiul Testament si spunem ca Dumnezeu i-a dictat lui Moise primele carti, fara legatura cu Hamurabi, Moise fiind in Egipt si neexistand internet sa afle pe vremea aceea. :)

08 Iul 2011, 10:09
Membru Senior

Locaţie: Timisoara
cata scrie:
Gigi Becali scrie:
Moise zpune ca i*a dictat Dumnezeu Legea in timp ce a copiat-o de la Hamurabi (putea macar sa-l treaca la bibliografie ca asa se face) iar Mohamed la fel a copiat la greu de peste tot. Amandoi si-au condus turmele de dobitoace ca numai dobitoacele se organizeaza in turma. Animalele de prada fiind mai inteligente (ca de trebuie sa le poata vana pe celelalte) ori sunt solitare ori se organizeaza in haita. Dacii nu intamplator aveau lupul ca animal sacru. Spiritul de turma este pt. manipulare. E simplu vrei sa fii liber trebuie in primul rand sa iesi din turma si sa fii mai intai tu, sa te descoperi si pe urma mai poti sa si evoluezi. Altfel nimic.

Si noi crestinii credem in Vechiul Testament si spunem ca Dumnezeu i-a dictat lui Moise primele carti, fara legatura cu Hamurabi, Moise fiind in Egipt si neexistand internet sa afle pe vremea aceea. :)

Mai stii ca Moise o fi reincarnarea lui Hammurabi? Si Mahomed a amandurora??? :D

08 Iul 2011, 17:52
Membru Senior

De la un timp in coace am observat ca pe frumosul nostru Forum Catolic avem o gramada de "experti in teologie"fie ca sunt catolici sau ortodocsi sau mai stiu eu ce!!!!!!!!!!!!! toti isi dau cu parerea despre diferite teme.Bine, nu e nimic grav ,este chiar foarte bine ca unii membrii ai acestui forum sunt "atat de cititi in ale teologiei".Dar imi pun si eu (ca neexpert)o intrebare?! :cum pot ADMINISTRATORII acestui FORUM sa treaca cu vederea jignirile aduse de Becali Lui Dumnezeu,Bisericii Lui si Profetilor Sai?!!!!!ca si credincios ROMANO-CATOLIC refuz CATEGORIC(si fara dar si poate!!!)orice jignire adusa Profetului MOISE si poporului evreu!!!!.Cum puteti domnule Becali sa-l numiti pe Moise(mana dreapt a Lui Dumnezeu in Vechiul Testament)un mincinos?facandu-l pe Moise mincinos automat Il faceti si pe Dumnezeu mincinos!!!.Cand CHRISTOS i-a spus lui Petru "paste turma Mea"oare tot la "dobitoace" s-a referit?!.Eu personal credeam ca Becali este un adevarat crestin catolic,insa dumnealui dovedeste din ce in ce mai mult ca a picat de la dreapta credinta .Multi sunt chemati,putini sunt alesi!!!!.

08 Iul 2011, 21:08
Membru Senior

Franciscus scrie:
cum pot ADMINISTRATORII acestui FORUM sa treaca cu vederea jignirile aduse de Becali Lui Dumnezeu,Bisericii Lui si Profetilor Sai?!!!!!

E vara, or fi pe undeva pe malul marii, multumind Domnului pentru maretia unui apus de soare.

Pe de alta parte, Dumnezeu nu pare a se folosi de parola de admin. Nici Isus, pe cruce.
Noi insa, nu mai stim ce-i bine si ce-i rau, in lipsa admin-ilor? Nu mai stim a ne ruga?

Pentru a fi cetateni ai Cerului, trebuie sa fim mai intai cetateni ai pamantului. Eu asa cred.

10 Iul 2011, 19:19
Membru Senior

Franciscus scrie:
De la un timp in coace am observat ca pe frumosul nostru Forum Catolic avem o gramada de "experti in teologie"fie ca sunt catolici sau ortodocsi sau mai stiu eu ce!!!!!!!!!!!!! toti isi dau cu parerea despre diferite teme.Bine, nu e nimic grav ,este chiar foarte bine ca unii membrii ai acestui forum sunt "atat de cititi in ale teologiei".Dar imi pun si eu (ca neexpert)o intrebare?! :cum pot ADMINISTRATORII acestui FORUM sa treaca cu vederea jignirile aduse de Becali Lui Dumnezeu,Bisericii Lui si Profetilor Sai?!!!!!ca si credincios ROMANO-CATOLIC refuz CATEGORIC(si fara dar si poate!!!)orice jignire adusa Profetului MOISE si poporului evreu!!!!.Cum puteti domnule Becali sa-l numiti pe Moise(mana dreapt a Lui Dumnezeu in Vechiul Testament)un mincinos?facandu-l pe Moise mincinos automat Il faceti si pe Dumnezeu mincinos!!!.Cand CHRISTOS i-a spus lui Petru "paste turma Mea"oare tot la "dobitoace" s-a referit?!.Eu personal credeam ca Becali este un adevarat crestin catolic,insa dumnealui dovedeste din ce in ce mai mult ca a picat de la dreapta credinta .Multi sunt chemati,putini sunt alesi!!!!.

1. Esti catolic ca asa te-ai nascut sau din credinta ? Ca e mare diferenta. Autodenumirea d-ta Franciscus imi spune ca te crezi ceea ce nu esti. Spre deosebire de Moise Sf.Francisc (nu Franciscus) chiar figureaza in calendarul catolic si e mare. Calomnia este tot minciuna. Nu ai de unde sa scoti vreun rand unde l-am jignit pe Dumnezeu sau vreun sfant recunoscut de BC. Ca oi fi d-ta mozaicofil e treba d-ta dar asta e un forum catolic. Pe urma ce legatura fata de subiectul de fata o avea Moise cu Sf.Petru nu stiu. Nu stau sa-ti copiez referirile din Evanghelie ale Mantuitorului, care pt. cultura ta generala nu a fost evreu, fata de Iudei. Mai citeste si altceva in afara de brosuri adventiste (ca de acolo tragi concuzii din astea standard evreofile). Cand esti liber mai poti sa si gandesti.

04 Apr 2012, 00:18
Profil YIM
Membru Senior

1.Sunt ROMANO-CATOLIC BOTEZAT SI DIN CONVINGERE!!!!!!!!!!!!!!!!!! si nu cred ca asta ar trebuii sa va preocupe pe DUMNEAVOASTRA(nu ne tutuim).Numele Sfantului Francisc de Asisi in limba latina se scrie astfel: Franciscus Assisiensis ,Francisc(Franz) este numele meu de botez.Cititi cu atentie mesajul dumneavoastra si veti vedea jignirile aduse Lui Dumnezeu!!!nu sunt inventiile mele!!.
PS.Omnia fert aetas, animum quoque.

22 Apr 2012, 21:16
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Gigi Becali scrie:
... Mantuitorului, care pt. cultura ta generala nu a fost evreu...

Mantuitorul Isus a fost evreu!

23 Apr 2012, 10:47
Membru

În ultima vreme Oreste a făcut două emisiuni cu un islamic şi cu un iudaist, el pretinzând că ar fi fost creştinul de la masă. Cum vedeţi tipul de dialog pe care îl poartă cu cei doi invitaţi, în contextul diferenţelor religioase măcar aparente între cei trei?

Despre pace si credinta – iudaism, crestinism, islam
http://cristytepes.wordpress.com/2012/04/18/codul-lui-oreste-11-februarie/

Ce este omul fara Dumnezeu ?
http://cristytepes.wordpress.com/2012/04/17/codul-lui-oreste-31-martie-07-aprilie-14-aprilie/

24 Apr 2012, 14:01
Membru Senior

Fundamentalismul asa zis catolic este tot una cu sectarismul, chiar mai rau. Viziunea este la fel limitata in ambele cazuri. Insa la calomnie nu se poate raspunde decat intr-un singur fel, cu demascarea (intrucat stiu cine sunteti cei care imi inventati de toate, ca m-am plictisit sa fiu de origine nesanatoasa de inainte de 89). Azi nu mai suntem amenintati cu beciul ci defaimati in toate felurile, ca sa nu existam.
E adevarat ca pe vremea lui Moise nu se inventase internetul insa mai citeau si ei pana sa scrie. Moise a fost crescut si educat de faraon. Isus stia atat de bine scripturile ca-i uimea pe cei mai invatati Rabini ai vremii inca de mic, etc. Spre deosebire de internautii de azi care in afara de wiki si eventual brosuri sectare sau manuale securistice nu au deschis nimic in viata lor.
DPDV genetic Isus a fost frate geaman cu Maria (100% genetica umana a Ei), daca ne recunoastem credinta pana la capat. DPDV al locului nasterii si educatiei a vorbit aramita. Acuma natura umana a lui Isus si-o revendica si palestinieinii si evreii. Nu ar fi rau daca ar fi cinstiti si L-ar urma.

15 Noi 2012, 00:01
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul