Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
despre Holocaust 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Mesaj Re: Antisemitism
marcelulul scrie:
5) Stalin nu a fost Evreu, ci Georgian (si preot pe deasupra).

Nu, Stalin nu a fost nici o clipă preot. A urmat cursuri la seminar (dar nici pe alea nu le-a terminat) şi nu a fost hirotonit. Adevărul este că Stalin a fost dat afară de la seminar, încât ura sa faţă de religie şi, cu precădere, faţă de preoţi este psihanalizabilă. Cel puţin naziştii, deşi erau atei, i-au lăsat pe preoţii neimplicaţi politic în pace, nu i-au târât prin lagăre.

Citat:
Acelasi lucru au facut si Comunistii Romani, i-au usis pe multi dintre evreii din randurile lor.

Două exemple, vă rog. Nu încercaţi să aduceţi exemplul lui Marcel Pauker, ucis ca urmare a denunţului soţiei sale Ana Pauker, pentru ca aceasta să se evidenţieze în lupta de clasă.

http://www.catehism.ro

14 Oct 2007, 22:18
Profil WWW
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Mesaj Re: Ioan scrie mult(1938 msg) marcelulul putin(30)
marcelulul scrie:
Nicu scrie:
marcelulul scrie:
Imi pare rau ca m-ati starnit, nu ar trebui sa raspund.

Am citit răspunsul pe care ni l-a dat de orgoliul dvs, deşi dvs. n-aţi vrut. Ar fi fost mai bine pentru dvs. să nu-l daţi pentru că ceea ce aţi scris vă va citit (la vremea potrivită).

Cu sinceritatea şi consideraţia potrivite pentru vârsta dvs., vă scriu că inima mea mă îndeamnă să vă transmit ca pe acest forum mai mult să citiţi (eventual să întrebaţi) şi mai puţin să scrieţi.
N-am observat nici un regret referitor la necredinţa declarată, ba, din contra!

Mărie Ţie, Doamne, mărire Ţie!

....................
3) Sunt extrem de surprins da dvs, cu 1938 de mesaje spuneti ca eu, cu numai 30 de mesaje scriu mult. 30 mesaje intr-un an de membership e extrem de putin.

Surprinzator pentru un iubitor al stiintei si exactitudinii sa faca confuzie intre "Ioan" si "Nicu"! Macar daca era "Nelu", mai intelegeam :) .

marcelulul scrie:
Cine stie, poate ca acest forum nu e democratic, nu toate persoanele au drepturi egale, Quod licet Iovi, non licet bovi. Inteleg sa fi admonestat doar daca mesajele mele sunt necivilizate, ceea ce, cred eu, nu e adevarat. Cred ca ar fi mai potrivit sa admonestati pe cei cu atitudini antisemite.

4) Excesul de mesaje din cursul weekendului a fost datorat de iritarea produsa de atitudiunile antisemite din acest forum.

Nu orice contestare a opiniilor (pro)semite inseamna antisemitism! Contestarea cifrelor vehiculate despre holocaust (inclusiv in Romania) nu inseamna antisemitism.
Nu am vazut / citit pe nimeni (cel putin in acest forum) care sa conteste sau sa scuze prigonirea evreilor in timpul celui de-al doilea razboi.

14 Oct 2007, 23:09
Profil WWW
Membru Senior

Mesaj Am incheiat capitolul despre Evrei
Ioan scrie:
i
Cu sinceritatea şi consideraţia potrivite pentru vârsta dvs., vă scriu că inima mea mă îndeamnă să vă transmit ca pe acest forum... .

Am pierdut 4-5 ore luptand impotriva antisemitismului, e prea mult, nu-i lupta mea, Evreii, daca or ajunge pe acest forum so-r lupta ei. Un bunic al meu, preot greco-catolic si canonic, era pro-evreu si anti-legionar, a avut un prieten evreu in copilarie care a pierit in Holocaust. Se enerva foste tare cand auzea tiradele anti-evreiesti ale unor fosti legionari, ajunsi intre timp mari comunisti, probabil ca l-am mostenit. Imi pare mult mai interesant subiectul despre interactiunea intre evolutionism si catolicism, biologi cu contributii esentiale la genetica si evolutionism au fost in acelasi timp preoti si/sau calugari catolici (Theilard de Chardin, Mendel) In plus unii biologi evolutionisti sunt in acelasi timp catolici devotati. De exemplu Luigi Luca Cavalli Sforza, pe care il cunosc personal, si cu care am publicat mai multe lucrari impreuna. La un moment dat Papa Ioan Paul al II-lea la decorat pentru lucrarile lui de genetica. El are o relatie speciala cu Biserica Catolica, in multe din cercetaril;e lui de genetica evolutionista s-a folosit de statistica vitala existenta in recordurile parohiale.
In alta ordine de idei am corectat eroarea cu "Nicu"

15 Oct 2007, 02:18
Administrator

Mesaj Re: Am incheiat capitolul despre Evrei
marcelulul scrie:
Ioan scrie:
i
Cu sinceritatea şi consideraţia potrivite pentru vârsta dvs., vă scriu că inima mea mă îndeamnă să vă transmit ca pe acest forum... .

Este a doua oara cand imi puneti mie in gura lucruri spuse de altcineva. Sper (deocamdata) ca este doar o greseala tehnica.

marcelulul scrie:

Nu prea se vede. :roll:

15 Oct 2007, 15:26
Profil WWW
Membru Senior

Mesaj Hai sa facem pace. Greseasla Tehnica?
Ioan scrie:
marcelulul scrie:
Ioan scrie:
i

Este a doua oara cand imi puneti mie in gura lucruri spuse de altcineva. Sper (deocamdata) ca este doar o greseala tehnica.

marcelulul scrie:

Nu prea se vede. :roll:

Niciodata nu am citat ca ale dvs lucruri spuse de altcineva.

Prima data, unele propozitii ALE DVS, din greseala le-am citat ca apartinand altei persoane (Nicu in loc de Ioan). Nu stiu exact ce s-a intamplat, probabil am editat in mod gresit o structura ierarhica de citari. Am corectat aceasta eroare in postul respectiv.

Ultima data, am citat un fragment de fraza care va apartine, anume:
"Cu sinceritatea şi consideraţia potrivite pentru vârsta dvs., vă scriu că inima mea mă îndeamnă să vă transmit ca pe acest forum... "

Eu am considerat ca prin postul precedent am facut pace cu dvs. Sper ca si dvs aveti aceeasi parere.

15 Oct 2007, 16:31
Administrator

Mesaj Re: Hai sa facem pace. Greseasla Tehnica?
marcelulul scrie:

Prima data, unele propozitii ALE DVS, din greseala le-am citat ca apartinand altei persoane (Nicu in loc de Ioan).

Nu. Nu eu v-am sfatuit sa va limitati la a citi pe forum. Deci mentionarea numarului meu de mesaje (1938) este inoportuna.

marcelulul scrie:
"Cu sinceritatea şi consideraţia potrivite pentru vârsta dvs., vă scriu că inima mea mă îndeamnă să vă transmit ca pe acest forum... "

As dori sa revedeti acel citat. Nu trebuie sa-mi demonstrati mie, caci eu stiu bine ce am spus (si ce nu am spus!).

marcelulul scrie:
Eu am considerat ca prin postul precedent am facut pace cu dvs. Sper ca si dvs aveti aceeasi parere.

Nu e vorba de pace, ci de conformitate.

Nu cred ca are rost sa continuam, mai ales ca topicul initial a fost 'decupat' si nu mai sunt toate postarile in varianta initiala. Asa cum am spus, consider ca sunt doar greseli tehnice si va invit doar sa fiti mai atent. Este neplacut sa ti se atribuie vorbe pe care nu le-ai spus.

15 Oct 2007, 16:50
Profil WWW
Membru Senior

Mesaj despre holocaust
Lăudat fie Iisus şi Maria!

Recunosc că eu am scris:

Cu sinceritatea şi consideraţia potrivite pentru vârsta dvs., vă scriu că inima mea mă îndeamnă să vă transmit ca pe acest forum mai mult să citiţi (eventual să întrebaţi) şi mai puţin să scrieţi.

Îmi cer scuze dacă v-a deranjat ceva. Am făcut asta pentru că am crezut că v-ar fi mai de folos(pentru sufletul dvs., evident) să citiţi şi să vă familiarizaţi cu subiecte de credinţă, decât să ne aduceţi în faţă subiecte fără legătură cu credinţa.
Ştiinţa stabileşte cu mijloace specifice toate caracteristicile(dacă poate) unui obiect, fenomen, dar nu poate merge dincolo de atât; nu poate (şi nici nu-i stă în atribuţii) să dovedească originea materiei, a vieţii, a omului, sensul lor, capacităţile spirituale ale omului ş.a. N-are nici o legătură, nici pro, nici contra, cu Dumnezeu. Ştiinţa şi credinţa sunt două metode la dispoziţia omului, care se susţin pentru a-L cunoaşte şi preamări pe Dumnezeu. Dar pentru că "ştiinţa" este exactă, palpabilă (ca şi trupul) i pare rezonabil să intre în competiţie cu cele ale sufletului.

15 Oct 2007, 18:46
Membru Senior

Mesaj Imi cer Scuze; MaOSX, Linux, Alternative Software
Ioan scrie:
marcelulul scrie:

Prima data, unele propozitii ALE DVS, din greseala le-am citat ca apartinand altei persoane (Nicu in loc de Ioan).

Nu. Nu eu v-am sfatuit sa va limitati la a citi pe forum. Deci mentionarea numarului meu de mesaje (1938) este inoportuna.

marcelulul scrie:

As dori sa revedeti acel citat. Nu trebuie sa-mi demonstrati mie, caci eu stiu bine ce am spus (si ce nu am spus!).

marcelulul scrie:

Nu e vorba de pace, ci de conformitate.

Nu cred ca are rost sa continuam, mai ales ca topicul initial a fost 'decupat' si nu mai sunt toate postarile in varianta initiala. Asa cum am spus, consider ca sunt doar greseli tehnice si va invit doar sa fiti mai atent. Este neplacut sa ti se atribuie vorbe pe care nu le-ai spus.

Aveti dreptate, din cauza unei erori de editare a unei ierarhii de citari, v-am atribuit un mesaj care nu va apartine. Mai rau, am corectat mod gresit postul meu initial, schimband "Nicu" cu "Ioan". Imi cer scuze pentru eroarea mea, mentionarea nr. dvs de mesaje a fost inoportuna.

Sistemul de postare al forumului imi pare greoi. In plus paginile arata cu totul altfel in Macintosh (in Safari) si altfel in Linux ( in Konqueror); straniu, deoare Safari este bazat pe Konqueror. Windows nu folosesc pentru Internet, nu stiu cum e acolo. Eu as prefera un sistem tip "Slashdot" sau "Wiki". Daca s-ar fi folosit unul dintre aceste sisteme probabil ca nu as fi gresit. Ar fi foarte bine daca s-ar putea trece la unul din aceste sisteme, sunt mult mai usor de folosit. Wiki e Open Source, s-ar putea ca si Slashdot sa fie, insa nu sunt sigur. Probabil ca e prea tarziu pentru o astfel de tranzitie, intr-un an si jumatate de existenta a forumurilor s-au acumulat o multime de discutii.

15 Oct 2007, 19:14
Membru Junior

Mesaj Re: Holocaustul in Transnistria
Florin Ardelean scrie:
substratul antisemitismului unor spirite deschise precum chiar si Eminescu spre exemplu

Dar, oare, spirite precum de exemplu Eminescu au urit, macar o clipa, pe vreun semen, de indiferent ce neam?

Despre acest subiect, la http://www.scribd.com/doc/4511706/EMINE ... A-POLITICA , am citit cartea EMINESCU INTERZIS. GANDIREA POLITICA. Raspunsul din ea imi limpezeste multe...

11 Ian 2009, 10:22
Profil WWW
Membru Junior

Mesaj Re: Antisemitism
marcelulul scrie:
Stalin nu a fost Evreu, ci Georgian (si preot pe deasupra)

Ca sa ne putem pronunta vreodata ca da sau ca nu (si, bineinteles, sa facem aceasta in cunostiinta de cauza) sugerez sa nu ignoram nici una dintre sursele documentare pe care le intilnim.
De aceea, semnalez consideratiile publicate de cercetatorul Traian Romanescu asupra subiectului. Le citez din cartea http://www.scribd.com/doc/9362741/istoriainterzisa (Radu Mihai Crisan, Istoria interzisa, Editura Tibo, Bucuresti, 2008) , in care ele sint preluate sub titlul de grupaj DJUGASVILI. NUMELE ADEVARAT AL LUI STALIN.

„Numele «Djugasvili» inseamna in georgiana «fiu de evreu». In aceasta limba, pentru evreu se spune literar «uria», dar exista de asemenea si cuvantul «djuga», sinonim cu «uria», care indica originea evreilor caucazieni, veniti aici dintr-o colonie portugheza. Cealalta parte a numelui lui Stalin, «svili», inseamna in georgiana «fiu»”. (Traian Romanescu, Marea Conspiratie Evreiasca, Editura Logos, Bucuresti, 1997, pag. 72)

(„Cine a fost Iosif Vissarionovici Stalin?
Se spune ca era crestin ortodox de «sange pur» georgian, nascut la Gori, in Caucazia, si ca pentru un timp a frecventat un seminar. Desi exista diverse «documente» cum ar fi fotografiile si fotocopiile, care pot fi adevarate sau false, fiindca au aparut dupa revolutia comunista, ofiterii Serviciului Secret Roman au cules propriile lor informatii chiar in Caucazia, in timpul celui de al doilea razboi mondial, informatii care scot la lumina si dezvaluie, cel putin pentru noi, misterul vietii si carierei lui Stalin. Ca religie, familia lui se pare ca a fost intr-adevar crestin ortodoxa, dar ca «rasa» Stalin nu era un georgian pur. De multe ori evreii care traiesc izolati intr-o societate crestina prefera, din comoditate, sa adopte in mod formal religia comunitatii, ca sa nu fie priviti de crestini ca indivizi periculosi. Dar asta nu schimba cu nimic caracterul acestor oameni si, ori de cate ori se iveste ocazia, ei se ridica impotriva religiei adoptive, de a carei protectie nu mai au nevoie si, ca buni evrei ce sunt de fapt, incearca sa o distruga. Stalin, dictatorul rosu, a fost evreu de origine si in acest sens exista multe probe.
Adevaratul nume al lui Stalin era David Visarion Djugasvili, caruia i se mai spunea si Kosba. Numele de Iosif si Visarion, pe care le purtau Stalin si tatal sau, nu erau folosite de crestinii ortodocsi. Crestinii nu primeau nume de origine evreiasca precum Iosif, Benjamin, Solomon, Miriam etc., ci nume de origine greceasca, slava si latina, pe langa cele locale. De aici, o prima concluzie: prenumele lui Stalin indica de la inceput ca este evreu de origine.
Numele «Djugasvili» inseamna in georgiana «fiu de evreu». In aceasta limba, pentru evreu se spune literar «uria», dar exista de asemenea si cuvantul «djuga», sinonim cu «uria», care indica originea evreilor caucazieni, veniti aici dintr-o colonie portugheza. Cealalta parte a numelui lui Stalin, «svili», inseamna in georgiana «fiu».
Numele de Kosba sau Koba, sub care era cunoscut Stalin ca revolutionar in Caucaz, nu era decat numele legendarului evreu Bar-Kosba, care in [anul] 165 d.C. a condus o rascoala a evreilor impotriva romanilor, in timpul domniei lui Hadrian. In aceasta rascoala Bar-Kosba a fost numit de catre marii rabini «Mesia», dar rascoala s-a terminat rau pentru evreime, care a fost imprastiata de romani in diferite provincii ale Imperiului. Pentru ca adevaratul sau nume ii trada originea evreiasca, Stalin a preferat sa-l schimbe cu cel rusesc de Iosif Vissarionovici Stalin.
Originea ii era tradata si de trasaturile fetei. Georgienii sunt in general oameni inalti si bine dezvoltati fizic, pe cand Stalin avea doar un metru saizeci inaltime. Acest fapt i-a obligat pe urmasi sa-l urce pe un scaun «invizibil» in lacasul Mausoleului, ca sa apara mai «impozant» pentru masele care defilau in siruri nesfarsite prin Piata Rosie din Moscova. Fizionomia lui Stalin era tipic evreiasca si probabil de aceea, ca sa-i ascunda aceste trasaturi, toate fotografiile care i se publicau erau in prealabil retusate.
Familia, sau mai bine zis familiile lui Stalin au fost de origine pur evreiasca. Prima sotie a lui Stalin era o evreica din Caucaz, Kati Schwanitz, cunoscuta sub numele de Katerina Svanidze. Ea a fost mama lui Iacob Davidovici Djugasvili (de ce Iacob si nu un nume autentic rus sau caucazian?), fiul cel mare al lui Stalin, capturat in timpul razboiului de germani, in ziua de 16 iulie 1941, si disparut, probabil executat la sfarsitul razboiului. A doua nevasta a fost Nadia Alleluiah, cunoscuta sub pseudonimul de Aleluieva. Fosta secretara particulara a lui Stalin i-a devenit nevasta, mama a lui Vasili si a Svetlanei Stalin. Nadia Alleluiah a fost asasinata de propriul ei sot, in 1932, din cauza relatiei adultere cu evreul Gleizer, el insusi executat in acelasi an din ordinul lui Stalin, ca «trotkist». Sinuciderea Nadiei Aleluieva a fost o minciuna scornita de comunisti pentru a-l apara pe Stalin, care isi ucisese propria nevasta. A treia nevasta a dictatorului rosu, Rosa Kaganovici, era, cum se stie, sora faimosilor Kaganovici, evrei care detineau un adevarat control asupra U.R.S.S., fiindca au fost singurii care, in ciuda schimbarilor specifice regimului rosu, s-au mentinut in posturi cheie si controlau cea mai importanta ramura a vietii economice comuniste, industria.
Cel de-al doilea fiu al lui Stalin, Vasili Iosipovici Djugasvili, general in armata rusa, caruia i se spunea «Vulturul» pe vremea cand traia tatal sau, are o fata tipica de evreu: par rosu, fata plina de pistrui, nari de evreu, urechi mari si buze groase. Cat timp a trait Stalin, fiul lui a locuit la Moscova si era considerat unul dintre cele mai respingatoare personaje de la Kremlin.
Fiica lui Stalin, Svetlana, s-a casatorit in 1951 cu evreul Mihail Kaganovici, unul din stapanii Rusiei sovietice. Intrebarea e: de ce nu s-a casatorit Svetlana cu un rus oarecare, ci tocmai cu un evreu? Fireste, pentru ca si ea era evreica si respecta normele Talmudului, care interzice evreilor sa se casatoreasca cu ne-evrei, pentru a nu altera «poporul ales de Dumnezeu».
Intre anii 1949-1950, Svetlana Stalin a fost in relatii amoroase cu ziaristul evreu Alexei Keplen. Svetlana ar fi putut gasi usor in «paradisul» creat de tatal ei un iubit rus. Dar, cum rusii de atunci si de azi sunt doar sclavi ai evreimii ascunse sub pseudonime, ei nu si-ar fi putut permite sa intretina relatii cu «elita evreiasca» reprezentata de Svetlana Iosipovici Djugasvili.
Cum se explica faptul ca georgianul de «sange pur» s-a preocupat de problema nationala evreiasca inca din 1912? In acel an, Djugasvili a scris un articol intitulat «Problema nationala si social-democratia», in care se ocupa in principal de problema nationala evreiasca. Articolul a fost publicat la Viena in numerele 3, 4 si 5 din 1913 ale revistei «Prosvescenie». Stalin amintea ca exista un numar mare de evrei in Daghestan si Caucazia, adica tara lui de origine, si se ocupa de posibilitatea organizarii evreimii intr-o natiune. Inainte de a scrie acest articol, Stalin a consultat o bi[bli]ografie vasta pe aceasta tema, printre care «Problema nationala» a lui Springer, «Problema nationala si social-democratia» a lui Bauer, ambii evrei(;), si protocoalele celui de-al IV-lea, al VI-lea si al VII-lea Congres Evreiesc, care au avut loc la Bielostok (Polonia) in aprilie 1901, la Zürich (Elvetia) in aprilie 1905 si la Lvov (Polonia) in decembrie 1906, ca si protocoalele celui de-al VIII-lea si celui de al IX-lea Congres al Bund-ului evreiesc, desfasurate in septembrie 1910 la Lvov si iunie 1912 la Viena. De ce acorda Stalin atata interes problemei internationale a evreilor, cu mult inainte de revolutia comunista?”... (Traian Romanescu, Marea Conspiratie Evreiasca, Editura Logos, Bucuresti, 1997, pag. 72, 73)
„Orice persoana cu judecata care nu se lasa influentata de presa intelege fara mari dificultati ca nici un ne-evreu nu ar fi putut anihila din interiorul Rusiei puterea organizata de zecile de evrei(;) creatorii statului sovietic. Si nici un ne-evreu, spre exemplu Stalin (daca n-ar fi fost evreu de origine) n-ar fi fost tolerat si ajutat de un grup de evrei ca Apfelbaum (Zinoviev), Rosenfeld (Kamenev), Sobelsohn (Radek) etc., sa il elimine pe unul de-ai lor, cum a fost cazul lui Bronstein (Trotki)”. (Traian Romanescu, Marea Conspiratie Evreiasca, Editura Logos, Bucuresti, 1997, pag. 87)
„Orice om «fara experienta politica», dar cu capul limpede stie ca atunci cand este vorba despre o banda de asasini, cum a fost cea a organizatorilor si conducatorilor revolutiei bolsevice, nu poate exista niciodata intelegere intre membrii ei si ca, mai devreme sau mai tarziu, vor aparea rivalitati interne, diferente care vor conduce la lichidarea celui mai slab. Asa s-a intamplat intre Stalin si Trotki si mai tarziu intre Stalin si Kamenev, Buharin, Radek etc. Nu este vorba aici de antisemitism, ci de o simpla rivalitate tribala”. (Traian Romanescu, Marea Conspiratie Evreiasca, Editura Logos, Bucuresti, 1997, pag. 87)
„Evreii din Occident si instrumentele lor recrutate dintre crestini au dat lumii o versiune gresita despre luptele interne din Rusia, ca sa creeze impresia ca cei «cativa» evrei amestecati «din intamplare» in revolutia bolsevica au fost exclusi si inlocuiti cu «rusi antisemiti» si ca nici comunismul nu este altceva decat o noua «reeditare» a vechiului imperialism tarist, la fel de antisemit ca si acela. Ignoranta Occidentului cu privire la organizarea secreta si la conducerea omorurilor din Rusia, dar mai ales cu privire la adevarata nationalitate a autorilor a permis ca minciunile iudeo-masoneriei sa ia locul adevarului”. (Traian Romanescu, Marea Conspiratie Evreiasca, Editura Logos, Bucuresti, 1997, pag. 87)
„Cei implicati in conspiratia iudaica mondiala au adus lumea in starea de confuzie de astazi. Evreii nu sunt prosti si stiu ce fac. Singurii care nu inteleg ce se intampla sunt ne-evreii. Cateva milioane de evrei organizati si lucrand pe ascuns sunt pe punctul de a distruge viata si fericirea tuturor popoarelor lumii.
In ciuda luptelor interne pe care le-a dus impotriva fratilor sai rivali, Stalin si-a interpretat fara cusur rolul in conspiratie – tocmai de aceea masoneria iudaica americana i-a cedat cu atata usurinta jumatate din Europa si aproape toata Asia”. (Traian Romanescu, Marea Conspiratie Evreiasca, Editura Logos, Bucuresti, 1997, pag. 87)
„Lupta dintre Stalin si Trotki a fost o consecinta fireasca a mortii lui Lenin. Intotdeauna cand moare un dictator mostenitorii lui se lupta pentru a-i lua locul. Asa s-a intamplat si in Rusia.
Iudaismul occidental tipa ca «georgianul» Stalin a inlaturat «vechea garda» (evreiasca) a lui Lenin prin procese si epurari. Si chiar asa s-a intamplat. Stalin a inlaturat vechea garda leninista, dar numai pentru a o inlocui cu alta asemanatoare. Mai abil decat Trotki in materie de intrigi politice si cu ajutorul evreilor Apfelbaum, Rosenfeld, Sobelsohn sau, cum se prezentau ei, Zinoviev, Kamenev, Radek, si altii, Stalin a reusit sa invinga. Dar asta nu a schimbat cu nimic natura regimului comunist, politica lui si soarta poporului rus”. (Traian Romanescu, Marea Conspiratie Evreiasca, Editura Logos, Bucuresti, 1997, pag. 87))

12 Ian 2009, 10:31
Profil WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul