Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
despre Holocaust 
Autor Mesaj
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Mesaj Re: Ce greseli au facut Evreii?
marcelulul scrie:
3) VA ROG SA IMI EXPLICATI, CE VINA AU AVUT EVREII?

Pentru mai multa exactitate (stiintifica !), si vorbind de evreii din Transnistria:

Eu am citit (in carti publicate, nu mai stiu unde), ca la retragerea soldatilor romani din Basarabia (ca urmare a ultimatului sovietic din vara 1940), retragere foarte precipitata, in dezordine, grupurile razlete de soldati romani (in retragere!) au fost impuscati de evrei (militanti stangisti) bucurosi ca scapa de romani si ca vin sovieticii 'eliberatori'.

In conditii de razboi (sa nu uitam acest 'amanunt') astfel de acte sunt motiv clar de represiune. Asta a fost motivul (romanesc al) deportarii evreilor din Transnistria, inclusiv sabotajele militare si economice in perioada ocupatiei romanesti.

13 Oct 2007, 14:17
Profil WWW
Membru Senior

Mesaj Antisemitism
Ioan scrie:
marcelulul scrie:
3) VA ROG SA IMI EXPLICATI, CE VINA AU AVUT EVREII?

Pentru mai multa exactitate (stiintifica !), si vorbind de evreii din Transnistria:

Eu am citit (in carti publicate, nu mai stiu unde), ca la retragerea soldatilor romani din Basarabia (ca urmare a ultimatului sovietic din vara 1940), retragere foarte precipitata, in dezordine, grupurile razlete de soldati romani (in retragere!) au fost impuscati de evrei (militanti stangisti) bucurosi ca scapa de romani si ca vin sovieticii 'eliberatori'.

In conditii de razboi (sa nu uitam acest 'amanunt') astfel de acte sunt motiv clar de represiune. Asta a fost motivul (romanesc al) deportarii evreilor din Transnistria, inclusiv sabotajele militare si economice in perioada ocupatiei romanesti.

1) Sunt familiar cu ceea ce mentionati Dvs. O MICA parte a populatiei Evreiesti care avea convingeri Marxiste si a luptat impotriva Romanilor. Acest lucru a fost folosit drept PRETEXT, pentru a trimite la moarte sigura sute de mii de Evrei, care in majoritate nu erau Marxisti si nu au impuscat pe nimeni. Procentul de Marxisti intre Evrei era cam acelasi ca procentul de Marxisti intre Maghiarii din partea de Ardeal ramasa la Romani, insa, surpriza!, numai Evreii, nu si Ungurii au fost deportati.

2) Catolicismul are uneori un mesaj antisemitic clar. Sigur, nu e o pozitie oficiala, insa multi catolici o au. AM FOST EXTREM DE SURPRINS cand am intalnit atitudini antisemite in acest forum. Educatia mea religioasa din copilarie s-a bazat pe manualele scolare publicate la Blaj in perioada interbelica. Intr-un manual de Istoria Bisericii Universale (pentru clasa a 12 a, a 8-a din perioada anteberlica) se discuta despre comunism, iar Marx era mentionat intotdeauna ca Evreul Marx. Un lucru fals, Marx s-a nascut Lutheran, tatal sau s-a convertit la Lutheranism de la Iudaism. Se pare ca pentru autorii manualului un Evreu, convertit la crestinism nu e crestin adevarat, orice ar face, tot Evreu ramane.

14 Oct 2007, 19:10
Membru Senior

Mesaj Re: Antisemitism
marcelulul scrie:
Catolicismul are uneori un mesaj antisemitic clar. Sigur, nu e o pozitie oficiala, insa multi catolici o au.

Marea majoritate a catolicilor nu sunt antisemiti, dar orice evreu de bine daca spui adevarul despre ei te catalogheaza drept antisemit. Cazul Norvegiei este doar unul, ambasadorul Israelului in Norvegia acuza guvernul norvegian de antisemitism doar, pentru ca se arata ingrijorati de soarta detinutilor palestinieni din inchisorile israeliene. Scriitorul Jostein Gaarder este un alt caz.
http://ro.altermedia.info/antisistem/po ... #more-4862

Miscarea Legionara nu a fost neaparat antisemita, a aparut ca un raspuns la comunismul evreiesc care ameninta din Rusia. Dovada ca cei mai multi anticomunisti au fost moldovenii. Stiau de solhozuri, colhozuri etc. A fost doar o organizatie religioasa si nationalista.

Ultima oară modificat de andrees pe 15 Noi 2007, 14:32, modificat de 2 ori în total.

14 Oct 2007, 20:17
Membru Senior

Locaţie: ORADEA
Mesaj Re: Nirvana versus paradisul crestin
Fortunatus scrie:
În România, deportări masive au existat în Transnistria, din motive în primul rând militare asupra cărora voi aduce precizări cu altă ocazie. În rest, deportări masive nu au existat...

Evreii din mediul rural au fost concentrati in ghetouri si in Romania. Stiu asta din documente ale protopopiatului greco-catolic Beius, deoarece protopopul greco-catolic (care era in bune relatii cu rabinul din Beius) a protestat fata de masura deportarii evreilor. A existat in mod cert un asftel de ordin si stiu sigur ca in Bihor a fost pus in practica (ma refer la sudul Bihorului care a ramas in Romania). Nu am date suficiente din restul tarii pentru ca nu am fost preocupat in mod special de aceasta problema, dar in mod sigur Beiusul nu a fost un caz izolat.

14 Oct 2007, 20:33
Membru Senior

Locaţie: ORADEA
De fapt despre ce discutam la acest topic :?:

14 Oct 2007, 20:34
Membru Senior

Mesaj Re: Ioan scrie mult(1938 msg) marcelulul putin(30)
marcelulul scrie:

Genocidul Sovietic (zece milioane)

Care genocid! Numai in Ucraina au fost lasati sa moara vreo cinci milioane fara sa se faca ceva, din contra... Din pacate nr. genocidului sovietc este mult mai mare. Dar sa revenim la subiectul topicului.

14 Oct 2007, 20:50
Membru Senior

Mesaj Re: Antisemitism
andrees scrie:
Marea majoritate a catolicilor nu sunt antisemiti, dar orice evreu de bine daca spui adevarul despre ei te catalogheaza drept antisemit.
http://ro.altermedia.info/antisistem/po ... #more-4862

Miscarea Legionara nu a fost neaparat antisemita, a aparut ca un raspuns la comunismul evreiesc care ameninta din Rusia. Dovada ca

Expresia 'comunism evreu' e tipica pentru antisemitism. ESTE STATUL ISRTAEL COMUNIST?

Comunismul nu este o doctrina inventata (numai) de Evrei.
1) Comunistii utopici (Fourier, Saint Simon, etc) nu au fost Evrei
2) Marx, desi provenea din stramosi evrei, nu era el insusi evreu, s-a nascut Lutheran. Cultural nu era Evreu, a crescut intr-un mediu crestin. Un evreu convertit la crestinism nu mai e Evreu. Period.
3) Engels nu a fost Evreu.
4) Lenin avea stramosi de diferite nationalitati (intre care si evrei din paretea unui bunic) insa genetic era predominant tatar (se vedea clar din fata lui ca era tatar). Genetic era doar 12.5% Evreu, insa cultural nu era de loc, familia lui era rusificata complet.
5) Stalin nu a fost Evreu, ci Georgian (si preot pe deasupra). Stalin, nu Lenin a fost autorul Genocidului.
6) Dintre cei mari, singurul 100% Evreu a fost Trotsky, atat genetic cat si cultural, poate de aceea a sfarsit-o rau.
7) In statele comuniste care au suprevietuit pana acum, in principal China si Cuba, componenta evreiasca e quasi-inexistenta.

In orice miscare de extensiune mondiala, gasesti indivizi de toare nationalitatile. Societatile Evreiesti erau polarizate intre bogati si saraci, ceea ce i-a radicalizat pe Evreii saraci si i-a facut Comunisti. Rusia avea o mare comunitate Evreiasca, nu-i de mirare ca multi comunisti au foat Evrei, insa multi dintre Evreii Comunisti au fost ucisi in timpul Genocidului Sovietic. Acelasi lucru au facut si Comunistii Romani, i-au usis pe multi dintre evreii din randurile lor.

14 Oct 2007, 21:02
Membru Senior

Mesaj Hipersensitivitatea Israelului; Evrei antisemiti
andrees scrie:
marcelulul scrie:
Catolicismul are uneori un mesaj antisemitic clar. Sigur, nu e o pozitie oficiala, insa multi catolici o au.

Marea majoritate a catolicilor nu sunt antisemiti, dar orice evreu de bine daca spui adevarul despre ei te catalogheaza drept antisemit. Cazul Norvegiei este doar unul, ambasadorul Israelului in Norvegia acuza guvernul norvegian de antisemitism doar, pentru ca se arata ingrijorati de soarta detinutilor palestinieni din inchisorile israeliene. Scriitorul Jostein Gaarder este un alt caz.

Transformarea evreilor din exploatati in exploatatori e un lucru straniu. Pana in 1948, cu unele exceptii (de ex radicalii comunisti) erau un popr sfios, politicos si speriat. Experienta ingrozitoare a Holocaustului i-a inrait si radicalizat. La asta se adauga tratamentul prost pe care l-au primit de la populatiile locale in cei 2 mii de ani de diaspora. Aceste fapte explica (in parte), insa nu justifica tratamentul Palestinienilor in Israel. Tratamentul Palestinienilor, desi crud si injust, nu poate fi totusi copmparat cu atrocitatile lui Hitler.

Iraelul ataca pe oricine critica politica lor oficiala, inclusiv pe Evrei. Exista foarte multi Evrei Antisemiti (mai corect Evrei Antievrei), care critica politica oficiala a Israelului. Intre ei se numara celebritati, de ex Soros si Chomsky. Eu am mare admiratie pentru ambii. Soros este un filozof devenit om de afaceri, extrem de generos, care a donat mai bine de jumatate din averea lui (peste $6Billion din $12SMiliarde) pentru scopuri umanitare. Noam Chomsky e un om de stiinta si filozof, cu contributii importante in diferite domenii, de la lingvistica matematica la genetica si genomica, poate putin prea de stanga pentru gustul meu, insa oricum un mare ganditor.

14 Oct 2007, 21:26
Membru Senior

Expresia 'comunism evreu' e tipica pentru antisemitism. ESTE STATUL ISRTAEL COMUNIST?

Am afirmat eu undeva ca statul israelian este comunist. Am spus doar ca eu condamn crimele care le fac asupra populatiei civile palestiniene...
Nu am negat ca au murit 6 milioane de evrei in Holocaust si este regretabil ca s-a intamplat asa.
Am sustinut si voi sustine ca multi evrei (nu toti), au fost comunisti (cei care le-au ordonat sau executat crimele nu au nici o scuza), unii au fost doar teoriticieni, altii au fost criminali de-a dreptul. Acestia din urma nu trebuie iertati. Multi din jurul lui Lenin si Stalin au fost evrei... Nici un om fie el evreu, crestin, musulman, budist, hindus nu are scuza pentru uciderea altui om. Asa ca sa nu le gasim scuze. Poetul Osip Mandelstam desi a fost evreu nu a fost comunist si din aceasta cauza a sfarsit in mod tragic in lagar, la groapa comuna.
Un celebru rabin spunea:
"Unii il numesc Marxism, eu il numesc Iudaism".
Multi chinezi s-au specializat in URSS..., dar cu toatea asta viata in inchisorile din China a fost mult mai blanda.

Ultima oară modificat de andrees pe 14 Oct 2007, 22:03, modificat 1 dată în total.

14 Oct 2007, 21:45
Membru Senior

Mesaj Re: Hipersensitivitatea Israelului; Evrei antisemiti
marcelulul scrie:
Pana in 1948, cu unele exceptii (de ex radicalii comunisti) erau un popr sfios, politicos si speriat. Experienta ingrozitoare a Holocaustului i-a inrait si radicalizat.

Vrei sa cred asta... Perioada lui Lenin nu a fost pentru unii prea blanda... Eu as zice ca tocmai cei care au trecut prin Holocaust eu devenit umani. Nu spun ca toti evreii sunt criminali, doar ca unii au facut lucruri regretabile in numele comunismului.
Oricum cred ca ar trebui sa revenim la subiectul topicului.

14 Oct 2007, 22:01
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul