Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5
despre Holocaust 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: despre Holocaust
M-am gandit de asemenea la cifre. In prima faza parea o aberatie numarul 6 urmat de 6 zerouri. Insa mi-am adus aminte ca un mos din familia mea s-a ocupat in timpul razboiului cu caratul marfarelor cu evrei morti. Unde ii ducea nu stiu. Insa de asemenea mai exista persoane, veterani de razboi de atunci pe care daca ii intrebi se feresc sa vorbeasca despre subiect, probabil din teama de a nu fi declarate criminali de razboi. Este clar ca ceva a fost. Prima data am crezut ca din cifra aia de 6 milioane ce rezulta in urma recensamintelor de inainte si de dupa au mai reusit sa scape (prin negarea etniei prin emigrare etc). Insa vazand unde poate ajunge cretinismul si cu cata precizie nu cred ca era posibil.
In nici un caz nu trebuie confundata ideologia chiar nazista sau de care o fi ea ca tot filosofie este cu crima impotriva umanitati si cu persoanele bolnave ajunse in situatia de a o duce la capat. Motivatii bolnave pentru crimele schizoide se pot gasi din orice. Ultimul l-a invocat pe Vlad Tepes, maine poimaine altul il poate invoca pe Mihai Eminescu samd asa cum Hitler il invoca pe Nietzsche. Acuma ce sa facem sa scoatem toate valorile din carti pentru ca exista bolnavi mintali ???? Lumea a acuzat filosofia lui Nietzsche care defineste supraomul in raport cu omul obisnuit - ceea ce de altfel fac toate filosofiile pozitiviste din lume. Este total gresit in a acuza filosofia si gandirea datorita crimelor schizoido-paranoide aparute de cele mai multe ori din betia puterii. Dar fata de politicienii, ganditorii nu au avut nici putere si nici nu au trait bine vreodata, deci nu avem cum sa comparam sau sa-i acuzam pe unii care au trait de cele mai multe ori in mizerie dedicandu-si viata exclusiv cunoasterii cu ceilalti care si-au dedicat viata huzurului si bunului plac considerand in ultimul fel oamenii de regula avand mai putina consideratie decat pentru animalele de companie. Sa nu uitam ca tovarasa academicianca ii considera pe oamenii de rand viermi, ori schimb comunismul descris de Platon si nici odata de Ceausescu sau altii de nivelul lui becali, nu postuleaza nicaieri asa ceva. La fel si in celelalte cazuri insa ceausismul ramane un reper usor de analizat in istoria crimei cu ajutorul caruia se poate explica si intelege hitlerismul pentru a se gasi solutii eficiente in combaterea fenomenului. Cel mai simplu ar fi un control medical complet si monitorizarea permanenta tuturor persoanelor cu probleme mintale. Cati depresivi sinucigasi ar putea fi salvati cu ajutorul unei bratari cu chip ?? Cate crime schizoide ar putea fi curmate astfel ???? Nu stiu cine a scos teoria ca chipurile ar contine draci, sau ca ar incalca libertatile omului ?? Asa ceva nu poate avea nici baza stiintifica si in nici un caz vreo baza teologica. Intrebati pe oricine in domeniu sa vedeti ca sunt filme de siliciu pe care sunt litografiati tranzistori si nimic mai mult si exista in viata noastra a tuturor de zeci de ani. Altfel odata cu evolutia tehnologiei maine poimaine oricine e suparat pe viata si nu e monitorizat va putea face rost de praf radioactiv iar crimele vor fi cu multe zerouri. Sau va putea pune incarcaturi nucleare sau altele de distrugere in masa si le va putea actiona de oriunde printr-o simpla placa de retea conectata la net. Sau cate metode or mai putea fi gasite pentru a omora in masa ca de facut rau nu e mare lucru.

27 Iul 2011, 18:53
Profil YIM
Membru Senior

600 000? unde scrie asta? De unde? In cataloagele oficiale AIPAC care sunt usor de gasit pe internet, unde sunt trecute tarile precum si faptul daca au avut sau nu lagare de exterminare (analiza oficiala din cate stiu eu AIPAC este singura organizatie care a produs rapoartele oficiale despre numarul victimelor Holocaustului atat al evreilor cat si al ne-evreilor - puteti gasi si numarul de polonezi, tigani, metisi, chiar si Nativi Americani - cum i-au prins si pe ei ? dar stiu ca si ei erau "indezirabili", omorati prin acel program de exterminare). Romania este trecuta cu 270 000 de victime (morti) din cei 609 000 de evrei inregistrati inainte de inceperea Holocaustului. Nu a avut lagare de exterminare pe teritoriul tarii precum alte tari.
Termenul folosit este "estimated murdered" pentru ca este foarte greu de numarat intr-o masa de corpuri carbonizate sau mutilate ramase in lagare, mai ales ca bombardamentele de la sfarsitul razboiului au atins si unele lagarele de exterminare, dar nu pe toate. La un moment dat numaratoarea s-a oprit si s-a estimat numarul, pentru ca era o sursa de infectie si tinea in loc foarte multa lume mai ales Armata Americana care a participat la numaratoare (impreuna cu populatia germana, adusa de americani, si ca parte din pedeapsa - desi evreii s-au opus la acest lucru, au zis ca o vor face ei - si pentru a nu tine in loc soldatii care erau necesari relatiei fata de U. Sovietica).
Numaratoarea s-a bazat pe referendumul celor care nu au fost deportati prin diferenta. Toti insa cei care aveau tatuat numarul de inmatriculare au primit acel titlu in care se spune "Holocaust survivor" chiar daca au supravietuit lagarelor sau deportarii.

13 Ian 2015, 18:47
Membru Senior

Din expresia vernaculara a anti-semitismului romanesc:
"poporul dement al lui iahve", "jidanca maricica pe care a f.... duhu sfant in cap", "nu va mai duceti la biserica sa stati sa va uitati la mortii evreilor pe pereti!", "scursura demonica din desert", "cuptoru geme, ma, evreilor!" (de la auschwitz-birkenau), "iudeo cretinism", "maica-ta-i cretina isuse!", mai multe variatii cu cretinismul si evreii ca asta da bine, nazistii exterminand si persoanele cu dizabilitati mentale, "abureala din febra evreilor" (despre Biblie).
Asa ca, daca se argumenteaza ca nu puteau fi asa de multi evrei din Romania morti in timpul Holocaustului, poporul roman compenseaza prin sentimente sincere, de o mare amploare, care imbratiseaza anti-semitismul la dimensiuni cosmice atotcuprinzatoare. Ba mai mult, mai nou - si asta s-ar putea dovedi periculos in viitor, dar romanul este viteaz - s-a ajuns la concluzia ganditoare ca si religia musulmana este de fapt semita, arabii fiind si ei niste "harapo-semito-mahomedani" + glumele de rigoare cu Mahomed si homosexualii (aici cred ca fac pereche cu italianul Scorsese cu "Last Temptation of Christ").
Chiar si convertirea evreilor la crestinism si legaturile cu biserica au o reflexie de gandire: "cand o intra diavolul chior in biserica" (daca nu stiti ce e cu diavolul chior trebuie neaparat sa cautati pe net maretul pamflet german cu "all juda" de prin anii '20-'30).
Sinceritatea este dezarmanta, si oricum preferabila zambetelor strambe si "civilizate" ale englezilor si americanilor, care iubesc poporul evreu pe hartie (pentru ca s-a descoperit un pasaj in Biblie care promite beneficii si ajutoare de la Dumnezeu celor care ii ajuta pe evrei, si in alta parte blesteme celor care le fac rau) dar se pare ca au cam format aceste trupe de asalt islamic pe care zic ca s-ar chinui sa le opreasca (sau sa le controleze hehe...).

La roman insa nu se fac gandiri din astea, rasucistice si serpoase. Sentimentele sunt clare.
Eisbaer, kaltes Eis - cum spune cantecul ...

Ca si o consolare pentru mine, sunt sigura ca romanii (cu exceptia celor educati prin strainatate) nu vor saruta picioarele faraonului doar pentru ca Biblia "demonizeaza mareata cultura si creatie a Imperiului Egiptean"si daca nu-ti plac evreii atunci sa-ti placa faraonii, ca ...si cine-i ala si ce vrea, si...e tot de pe acolo de la smintiti (harapo-semito-mahomedani).

27 Feb 2015, 12:11
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5