Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
despre Holocaust 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj 6x10^6 Victime ale Holocaustului
Fortunatus scrie:
Dacă numărul evreilor omorâţi în război a crescut la 6 milioane (600 000 în România), de ce nu arecreşte numărul protestanţiolor asasinaţi de catolicii francezi la 500 000 ? Cum spuneam, istoria are geometrie variabilă. În funcţie de interese. Mai există şi cazuri inverse. De cei 60 000 de români ucişi de Ceauşescu la Revoluţie vă amintiţi ? Cifre aruncate aiurea.

6X10^6 este cifra acceptata peste tot pentru numarul total de victime ale Holocaustului. Vreti sa spuneti ca au murit mai multi? (. Nu stiu care sunt estimarile actuale in cazul Romaniei, insa la sfarsitul anilor 90 Israelul estimase ca circa 300 mii de Evrei au fost omarati in Romania. De unde provine cifra citata de3 dvs (600 mii?)

Din cate stiu eu Romania si tarile vecine au participat la Holocaust, cu exceptia Bulgariei.

12 Oct 2007, 18:03
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Mesaj Re: 6x10^6 Victime ale Holocaustului
marcelulul scrie:
6X10^6 este cifra acceptata peste tot...

... este cifra impusa peste tot.

marcelulul scrie:
Din cate stiu eu Romania si tarile vecine au participat la Holocaust, cu exceptia Bulgariei.

Conform unor anumite opinii. Din nou o generalizare neavenita.

12 Oct 2007, 18:36
Profil WWW
Membru Senior

Mesaj Holocaustul in Transnistria
Ioan scrie:
marcelulul scrie:
6X10^6 este cifra acceptata peste tot...

... este cifra impusa peste tot.

marcelulul scrie:

Conform unor anumite opinii. Din nou o generalizare neavenita.

Un unchi al meu, colonel de artilerie, mobilizat in Basarabia, a fost martor ocular la Holocaustul din Transnistria. Holocaustul in Romania a fost o realitate, nu stiu de ce unii dintre Romani considera ca este prefrabil sa ignoram adevarul.

Nu am simpatie pentru Bulgaria, insa ei au fost singura natiune din zona care nu a omorat evrei in perioada Holocaustului

12 Oct 2007, 20:09
Membru Senior

Mesaj Re: Holocaustul in Transnistria
marcelulul scrie:
Un unchi al meu, colonel de artilerie, mobilizat in Basarabia, a fost martor ocular la Holocaustul din Transnistria. Holocaustul in Romania a fost o realitate, nu stiu de ce unii dintre Romani considera ca este prefrabil sa ignoram adevarul.

Nu am simpatie pentru Bulgaria, insa ei au fost singura natiune din zona care nu a omorat evrei in perioada Holocaustului

Ai idee cati evrei erau in Bulgaria antebelica si cati in Romania?
Ai idee cum au ajuns evreii in Romania si cum s-au dezvoltat in partea a doua a secolului 19?
Ai idee care este substratul antisemitismului unor spirite deschise precum chiar si Eminescu spre exemplu?

Nu am intelegere pentru antisemitism, nici pentru deportarile si omorurile genocide din Romania (Transnistria) sau aievea.
Dar au niste explicatii, iar evreii insisi ar trebui sa traga consecintele adecvate pentru a nu se mai repeta conditiile antisemitismului. Adica, sa nu mai dea apa antisemitismului si antisemitilor.

Iar asta o spune o persoana care este mai degraba apreciativ la adresa evreilor cu care a intrat in contact.

12 Oct 2007, 21:18
Membru Senior

Mesaj Circumstante atenuante pt Holocaust in Romania???
Florin Ardelean scrie:
marcelulul scrie:

Ai idee cum au ajuns evreii in Romania si cum s-au dezvoltat in partea a doua a secolului 19?
Ai idee care este substratul antisemitismului unor spirite deschise precum chiar si Eminescu spre exemplu?

Nu am intelegere pentru antisemitism, nici pentru deportarile si omorurile genocide din Romania (Transnistria) sau aievea.
Dar au niste explicatii, iar evreii insisi ar trebui sa traga consecintele adecvate pentru a nu se mai repeta conditiile antisemitismului. Adica, sa nu mai dea apa antisemitismului si antisemitilor.

Iar asta o spune o persoana care este mai degraba apreciativ la adresa evreilor cu care a intrat in contact.

Motivele Holocaustului au fost aceleasi peste tot, populatiile locale (Germani,Italieni, Maghiari, Croati, Romani) aveau perceptia (falsa) ca Evreii se imbogateau pe pielea bastinasilor. Ignorau faptul ca popoarele in diaspora (Evrei, Armeni, Georgieni, etc) au dezvoltat abilitati deosebite pentru a suprevietui intr-un mediu strain, de multe ori ostil. In plus crestinismul (cel putin indirect) transmitea un mesaj ostil referitor la Evrei, au fost cei care l-au condamnat pe Christos. Metamorfozarea asta din "popor ales' al lui Dumnezeu in paria este ceva foarte ciudat.

Ideea ca Evreii au fost responsabili pentru Holocaust imi pare o aberatie. Au fost mai priceputi in afaceri si s-au imbogatiti, in proces au creat intreprinderi care au oferit locuri de munca, au produs profit care a intrat in circulatie si au imbunatatit economia Romaniei. Ar fi trebuit sa fie decorati ca antreprenori priceputi, nu sa fie omorati. Au respectat regulile jocului (capitalist) si multi din ei s-au imbogatit, ce a fost rau in asta? Ideea asta cu 'supt sangele poporului' miroase a Marxism, si se poate aplica la totii antreprenorii si capitalistii, fie ei Romani, Evrei sau Unguri.

Numerele sunt mai putin importante, stim acest lucru foarte bine in legatura cu retrocedarea bunurilor BRU. Bulgaria a facut parte intregranta sute de ani din Imperiul Otoman, si a avut o minoritate evreiasca substantiala, in special Sefarzi (in contrast Romania, in special in Ardeal si Moldova au fost mai multi Ashkenazi) Oricum, in momentul de fata, in Bulgaria, la fel ca si in Romania nu prea sunt Evrei.

Referitor la cei aproape un milion de Evrei care au parasit tara, au fost o mare pierdere pentru Romania (acelasi lucru este valabil si pentru Germani). Erau o populatie educata si activa economic care a avut o mare contributie la societate in toate domeniile, stiinta, literatura, economie. Acum , in loc sa imbogateasca Romania prin munca lor, imbogatesc Israelul, Startele Unite, etc. Se pare ca nu invatam niomic din Istorie. Deportarea Evreilor si Musulmanilio din Peninsula Iberica a fost o mare pierdere pentru Spania si Portugalia

In orice caz Holocaustul a fost ceva ingrozitor si cauzle lui sunt irelevante, judecam doar faptele, care, in particular, sunt in defavoarea Romaniei.

13 Oct 2007, 03:15
Membru Senior

Mesaj Romanul gaseste scuze pentru orice, de ex. Holocaust
Florin Ardelean scrie:
marcelulul scrie:

Romanii au obiceiul ciudat de a se tangui tot timpul, de exemplu:

1) Sigur, avem coruptie, insa spre deosebire de alte tari avem o scuza, am luat obiceiul de la Turci
2) EU a Intarziat cu acceptarea noastra, pentru ca suntem o tara orientala. Never mind ca nu eram destul de maturi pentru integrare - Grecii sunt la fel de orientali ca noi si sunt de multa vreme in EU.
3) Sigur, am participat la Holocaust, insa avem scuze, i-am omorat pe Evrei pentru ca (percepem) ca ne-au exploatat economic.

Suntem ca un copil care sa smiorcaie tot timpul, nu avem nici un pic de barbatie. Omul e supus greselii. MACAR ODATA sa recunoastem ca am gresit. DA, AM OMORAT EVREI IN TIMPUL HOLOCAUSTULUI, NE PARE RAU. Ignorarea adevarului nu ajuta la nimic, restul omerii va considera ca suntem o adunatura de mincinosi.

13 Oct 2007, 03:30
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Mesaj Re: Nirvana versus paradisul crestin
Este o mare varză. Nimeni nu contestă că holocaustul a existat, era vorba de numărul victimelor care a tot crescut. În mod interesat, evident, pe măsură ce ţările (mă refer la Germania mai ales) au început să dea bani per capita. În România, deportări masive au existat în Transnistria, din motive în primul rând militare asupra cărora voi aduce precizări cu altă ocazie. În rest, deportări masive nu au existat, am documente de primă mână care atestă că evreii au mers la muncă patriotică la cărat zăpadă, în timp ce românii mergeau pe front. Dealtfel, este semnificativ că se vorbeşte numai de holocaustul săracilor evrei, în timp ce nimeni nu pare a remarca faptul că a existat un holocaust al catolicilor polonezi, pesemne pentru că nu s-au dat bani, vieţile lor fiind mai puţin importante.
Un alt lucru semnificativ este faptul că nimeni nu vorbeşte despre celălalt holocaust, cel al Armatei Roşii. De sudeţi aţi auzit ? De la istorie, fiindcă de la geografie e mai greu: aproape că au dispărut, mulţumită soldatului rus. Nici vieţile lor nu au costat nimic.

La fel, nimeni nu susţine aberaţia că numai evreii ar fi fost responsabili pentru holocaust. Este vorba de un binom călăi-victime, în care fiecare a avut co-responsabilitatea sa pentru că s-a ajuns unde s-a ajuns. Desigur, nu toţi evreii au fost co-responsabili, aşa cum nu putem crede că toţi germanii au fost criminali.

Ca om de ştiinţă, mă surpinde să văd că păreţi a da crezare numărului de 600 de mii de victime şi în acelaşi timp să susţineţi că ţara s-a golit de evrei prin plecarea unui milion. E o problemă de aritmetică. Un calcul simplu arată că din 16 evrei, 6 au fost omorâţi de regimul Antonescu. Încă o gogoaşă susţinută de oameni de ştiinţă.

Dar nu mă pot aştepta la o abordare sistematică de la cineva care susţine că:

marcelulul scrie:
Nirvana inseamnma non-existenta

http://www.catehism.ro

13 Oct 2007, 06:14
Profil WWW
Membru Senior

Mesaj Ce greseli au facut Evreii?
Fortunatus scrie:

La fel, nimeni nu susţine aberaţia că numai evreii ar fi fost responsabili pentru holocaust. Este vorba de un binom călăi-victime, în care fiecare a avut co-responsabilitatea sa pentru că s-a ajuns unde s-a ajuns. Desigur, nu toţi evreii au fost co-responsabili, aşa cum nu putem crede că toţi germanii au fost criminali.

1) Eu nu am mentionat cifra de 600 mii Evrei victime in Romania. Cifra pe care o stiam eu este de circa 300 mii.
2) In OPINIA MEA Evreii nu au avut nici o vina, e o lege naturala a capitalismului sa incerci sa te imbogatesti si sa prosperi. Din cate stiu eu pe vremea aceea EVREII NU AU OMORAT PE NIMENI, deci nu meritau sa fie deportati si trimisi la moarte sigura. Sigur acum ii maltrateaza pe palestinieni (insa nu ii trimit la camere de gazare). Oricum, faptele rele care le fac Evreii acuma nu au nici o legatura cu Holocaustul, care a avut loc acum 60 de ani.
3) VA ROG SA IMI EXPLICATI, CE VINA AU AVUT EVREII?
4) Sigur, au fost si alte genociduri in Secolul 20, unele mai mari decat Holocaustul (10 milioane omorati de Stalin) iar altele mai mici (1.5-1.6 milioane Armeni omorati de Turci) Subiectul discutiei este insa Holocaustul, nu aceste genociduri. Religia celor omorati e irelevanta, Evrei, Catolici Polonezi, Ortodocsi Rusi, Armeni Gregorieni, Musulmani Tatari din URSS, toti sunt oameni.

13 Oct 2007, 08:02
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Mesaj Re: Divinitatile diferitelor religii exista
marcelulul scrie:
Am privilegiul de a trai intr-o epoca in care pot deeclara public ca sunt ateu fara ca sa fiu ars pe rug.

În ce epocă au fost ateii arşi pe rug ?
Înţeleg că sunteţi "om de ştiinţă", dar precis ştiinţa dv nu este istoria.

http://www.catehism.ro

13 Oct 2007, 09:42
Profil WWW
Membru Senior

Evreii au adus comunismul in Rusia si Romania... Majoritatea celor care controlau Ceka in vremea lui Lenin erau evrei. Evreii comunisti au intrat pe tancuri sovietice in Romania si au impus un regim strain de neam si de tara. Consider ca macar unele tari printre care si Romania ar trebui sa ne plangem noua de mila si abia apoi si evreilor din ww2. Planul comunistilor veniti in Romania era sa o dezmembreze: Transilvania si ii revine Ungariei, Moldova URSS-ului, iar Muntenia Bulgariei. Trist, dar adevarat.
Totusi comunismul in Romania a produs mai multe victime pe timp de pace decat cele doua razboaie mondiale la un loc!
Imediat dupa Revolutia din 1989 Rabinul Moses Rosen a binevoit sa il acuze pe Episcopul Ortodox Vasile Trifu ca ar fi legionar! Din aceasta cauza a fost expulzat. Vai americanii nu permit in tara lor fascisti, dar prin anii 1980 guvernatorul SUA a intervenit la Ceausescu pentru un general evreu sa poata emigra in SUA pe motiv ca este discriminat religios. Saracutul, dar cum si-a castigat titlul de general! Fiind tortionar... Meserie nobila de altfel! Despre rabinul Moses Rosen Securitatea declara cu ocazia unei vizite in SUA ca face treaba mai buna decat ambasadorul, reuseste sa bage discordie intre romanii aflati in exil.
Termenul de iudeo-comunism nu ne apartine. Comunismul se face vinovat de multe crime impotriva umanitatii, ca nu se va face niciodata un proces... este altceva.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Comunismul ... 9Fi_evreii
Elie Wiesel laureat al Premiului Nobel pentru pace, persoana controversata, aduce acuzatii false si grave poporului roman. Ca evreu care s-a nascut in Romania, poate ca nu ar fi fost cazul.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Elie_Wiesel
A fost decorat de presedintele Ion Iliescu, iar multe personalitati au refuzat medaliile in semn de protest.
PMR cand au ajuns la putere aveau 2000 membrii din care 1500 evrei.
Cativa evrei comunsiti care ne-au adus multa "bucurie":
Marcel Pauker, Ana Pauker, Sigi Beiner, Elisabeta Luca, Mauriciu Strul, Teohari Georgescu, Silviu Brucan, Mihai Roller, Leon Tismaneanu, Miron Constantinescu, Kohn Hillel, Misa Oigeinsten, Bella Iosovici, Celac, Steiner, Nicolae Dulgheru etc. Multi evrei si-au schimbat numele si au adoptat unele romanesti, cum ar fi Miron Constantinescu, Sorin Toma etc. pentru a fi depistati mai greu de catre oamenii obisnuiti.
Se discuta prea mult despre Holocaust si prea putin despre rolul evreilor in comunism. Poate gresec, dar aceasta este parerea mea!

Ultima oară modificat de andrees pe 14 Oct 2007, 23:30, modificat 1 dată în total.

13 Oct 2007, 12:32
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul