Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 149 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Următorul
Creştinii, islamismul şi viitorul Europei 
Autor Mesaj
Membru

Mesaj Re: Creştinii, islamismul şi viitorul Europei
Rocinante scrie:
Arkis Wode scrie:
Si nu religia ucide (nu as putea avea o convingere atat de primitiva, adica sa pun o eticheta atat de rudimentara), ci anumite interpretari sectarist-fanatice, care merg perfect combinate cu celalalt faantism, chiar mai periculos, deoarece nu distruge doar oameni si credinte, ci si planeta, faantism nascut de revolutiile burgheze: fanatismul banului.

Am reactionat "alergic", iar daca mesajul meu v-a parut ofensiv, a fost fara intentie si-mi pare rau.

Cu cuvinte se poate demonstra orice, inclusiv opusul. Faptul ca acele cuvinte (interpretate sectarist-fanatic) sunt culese din textele religioase, filosofice, sau din cartile de istorie nu are relevanta, dupa parerea mea. Hamas sau KKK au aceeasi urzeala, iar Divinitatea e la fel de departe de amandoua. Vreau sa spun ca argumentul "stiintific" al profesorilor de istorie, cum ca ateismul e antidotul, se bazeaza pe o ipoteza falsa, dar este acceptat ca "logic" cat timp noi, non-ateii, batem moneda.

Violenta din Middle East este un fapt, dar identificarea cauzei nu duce direct la solutie. As zice, din contra.

Nici o problema, domnule, nu mi s-a parut ofensiv. Eu imi cer scuze daca sunt mai taios in exprimare.
Aveti dreptate in esenta, doar ca..o precizare privind Hamas: desi au metode tipice gherilelor politice urbane, adica mai pe sleau terorism, totusi cauza pentru care lupta nu este chiar atat de absurda precum cea a KKK. Una este sa lupti pentru a iti apara poporul si credint,a folisind arme si metode cel putin la fel de murdare ca ale adversarului, si alta este ucizi oameni doar pentru ca...sunt de culoare sau sunt albi si sunt "iubitori de negri".

18 Sep 2015, 13:48
Membru Senior

Arkis Wode scrie:
[...] o precizare privind Hamas: desi au metode tipice gherilelor politice urbane, adica mai pe sleau terorism, totusi cauza pentru care lupta nu este chiar atat de absurda precum cea a KKK.

Intram in zona nisipurilor miscatoare. Pentru un copil crescut si educat intr-o familie de albi rasisti, culoarea pielii nu e doar un detaliu, ci un act de identitate, un (in)semn facut de Dumnezeu la nastere, ca semnul crucii, la botez. Termenii alb/negru au semnificatia bun/rau, lumina/intuneric, nu doar valoarea unui pixel in format jpeg. Cu timpul, prin lentila asta, lumea se vede altfel si actiunile KKK par okay.

Daca ar exista vreo "cauza" care sa justifice violenta (alta decat slabiciunea), presupun ca Isus ar fi fost violent, uneori. N-o fi fost lumea de atunci altfel decat acum.

18 Sep 2015, 14:33
Membru

Iata o voce destul de avizata:

http://moshemordechai.eu/de-la-cota-de- ... lu-nea-ue/

18 Sep 2015, 14:35
Membru Senior

Dar Apostolii, Sfintii si Martirii nu au vorbit tot cu oamenii ne-crestinii, si multi au platit cu pedepse mai grele decat taierea capului (tatal Sf. Mc. Varvara/Barbara ii taie capul la sfarsit, dupa ce a torturat, ca semn de cainta ca isi mutilase fiica extrem de frumoasa se spune)? Oare ce este mai periculos - sa ne temen de refugiati sau sa nu ii ajutam pe refugiati?
Dumnezeu ne apara daca ne vede, ca sa ne vada trebuie sa traim in Duhul Lui prin Crucea Fiului Sau.
De ce nu isi pune nimeni problema si asa - dintre cei indoctrinati, sau poate toti dintre acesti musulmani, se asteapta sa gaseasca in Europa pe fiii cruciatilor cu sabia in mana (de care se vor apara conform Koran, si astfel violenta este perfect justificata). Daca nu gasesc ceeace li s-a zis (de Imam, de Isis sau de traditia lor) oare vor reactiona la fel? Veti spune - dar sunt crestini si in Orientul Mijlociu si nu s-au oprit de la violenta contra lor. Si asa este dar este o explicatie sau o scuza? Si oare in fata lui Dumnezeu exista explicatii sau scuze pentru violenta chiar si defensiva (cum este in Koran)? Daca muscam ca se ne aparam ce rost mai are Crucea de pe piept sau din inima?
Cineva a zis ca acum este "clar Pesach pentru noi crestinii". Probabil ca asa este. Sa nu uitam de Invierea Mantuitorului prin iertare si mila nu doar sa ne speriem de cazne si patimi sau sa ni le imaginam constant.
Cat despre intentiile si privirile de sus ale UE/Bruxelles/Berlin/Paris/Londra din punct de vedere spiritual nu putem decat sa le ignoram. Asta este tot ce vor toti cei care lucreaza in negura urii, sa lasi dispretul din privirile lor, planurile stricacioase de chin si frica de viitor sa fie mai mari decat Dumnezeu sau da, decat frica de Dumnezeu.
Btw KKK sustin ca ei APARA USA, si America adevarata, rasa alba etc, ei nu zic ca ataca pe nimeni. Ei considera ca apara.

Dumnezeu sa ne ierte pe toti, si mai cu seama pe dusmanii nostri.

18 Sep 2015, 16:07
Membru Senior

Arkis Wode scrie:

Despre terorismul in Europa:
http://thinkprogress.org/world/2015/01/ ... sm-europe/

si in US:
http://www.washingtonsblog.com/2013/05/ ... -2012.html

Cum zicea saptamana trecuta fostul ministru al apararii (Canada), s-ar putea incepe cu copii, cei care sunt singuri, fara parinti. Apoi mame cu copii, pe urma familii intregi cu copii. Riscul ar fi neglijabil.
http://www.theglobeandmail.com/news/nat ... e26348108/

19 Sep 2015, 00:31
Membru

Dumnezeu sa ii ierte pe victimele incendiului din Colectiv si pe victimele atentatelor teroriste islamiste din Paris.
Cred ca orice comentariu e de prisos. Nu doar ca islamofobia este necesara, dar va trebui sa fie linia directoare a politicii europene unite si, de ce nu, a unei atitudini apologetice din partea tuturor crestinilor. Teroristii aceia ucid: evrei, crestini de toate confesiunile (pentru ca sunt pe un forum catolic, sa ne rugam pentru odihna sufletelor caldeenilor catolici, ucisi in nenumarate atentate in Irak, si melkitilor uniti din Siria, supusi aceluiasi macel, de catre aceiasi autori, si maronitilor din Liban) musulmani siiti, kurzi yezidi, budisti, animisti, atei, orice. Ucid fara mila si copii. Copii!!!
Stiti cum se baga cainele sau pisica cu nasul in....dejectie daca au facut-o unde nu trebuie. Cam asa ar trebui procedat cu ultraecumenistii-sincretisti, fie ei ierarhi sau clerici sau mireni, deopotriva din BO si alte culte, care bat campii zicand ca noi si musulmanii avem acelasi Dumnezeu. Gresit. Noi nu veneram Intunericul. Si nu elogiem crima. Sa omori oameni in numele cauzei tale este dement. Ah, ai o idee anume despre lume si viata, si vrei sa triumfe? Poftim: exista ceva numit exemplu personal.
Nu ma deranjeaza cei care practica un monoteism fanatic de strict, dar...adora un meteorit (sau epava spatiala, sau ce o fi) undeva in desert. Sa fie la ei acolo. Totul e sa nu ucida oameni in numele ideilor lor sau dumnezeroului lor. In Australia exista...cultul Jedi (probabil ca si Sith, pe undeva :) ). "Infantilism", veti zice. Poate. Dar, ciudati cum sunt, tipii aia nu au ucis si nu vor ucide pe nimeni. Sau amishii. Sau scopiti. Sau altii. Ce folos ca Domnul Isus si Preasfanta Maica Sa sunt cinstiti si citati in Quran, daca invatatura Lui este trecuta intre paranteze. Nu prea conteaza ce spui, ci ce faci. Urma (fapta) alege. Si fapta islamului radical este una singura: moarte.

14 Noi 2015, 20:21
Membru Senior

Arkis Wode scrie:
Nu doar ca islamofobia este necesara, dar va trebui sa fie linia directoare a politicii europene unite si, de ce nu, a unei atitudini apologetice din partea tuturor crestinilor. Teroristii aceia ucid: evrei, crestini de toate confesiunile

Nu exista justificare pentru violenta. Punct.

Pe de alta parte, fobia tine de patologia mintii; e o boala ce trebuie identificata si tratata ca atare, cu atat mai mult cand afecteaza o intreaga colectivitate, cum sunt cazurile de xenofobie, homofobie, islamofobie, etc.
In particular, termenul "islamofobie" - inventat recent - nici nu prea are sens; inteleg ca va e frica de musulmani, nu de islam.

15 Noi 2015, 21:52
Membru

Rocinante scrie:
Arkis Wode scrie:
Nu doar ca islamofobia este necesara, dar va trebui sa fie linia directoare a politicii europene unite si, de ce nu, a unei atitudini apologetice din partea tuturor crestinilor. Teroristii aceia ucid: evrei, crestini de toate confesiunile

Nu exista justificare pentru violenta. Punct.

Pe de alta parte, fobia tine de patologia mintii; e o boala ce trebuie identificata si tratata ca atare, cu atat mai mult cand afecteaza o intreaga colectivitate, cum sunt cazurile de xenofobie, homofobie, islamofobie, etc.
In particular, termenul "islamofobie" - inventat recent - nici nu prea are sens; inteleg ca va e frica de musulmani, nu de islam.

In regula, nu am fost suficient de clar. Ma gandesc ca musulmanii radicali trebuie repatriati. Nu e vorba de violenta; le las islamistilor extremisti instigarea la/exercitarea de violenta impotriva unor semeni, umani ca si ei. Tocmai pentru ca ei ucid acei oameni, trebuie exilati. Ati vazut lista lunga a confesiunilor, raselor si convingerilor carora le apartin victimele islamismului radical. Daca ati citi o predica a unui imam din SI sau un discurs al unui lider din Hamas ati fi socat, cum am fost si eu. Au o ura bolnava fata de crestini, evrei si alti "necredinciosi". Aveti idee cate familii evreiesti au cel putin un membru ucis de rachetele Hamasului? Sau cat de putini crestini practicanti au ramas vii si intregi in Siria si Irak? Islamul radical este cauza. Noi crestinii nu propagam violenta sau moartea. Ei, islamistii radicalizati, insa o fac. Din plin. Puteti contesta asta?
Nu imi e teama de islam/musulmani in particular, ci de orice credinta sau ideologie care revendica fanatic, peste ideea de viata a semenului chiar, exclusivitatea la adevar, si propovaduirea acelui adevar prin arme. Da, imi este teama de orice este militant in sensul terorist sau fanatic: ca sunt atei-marxisti sau musulmani, sau altceva. Am vecini musulmani, si am prieteni musulmani. Dumnezeu sa ii binecuvanteze. Nici lor, nici mie nu ne-ar trece prin cap ideea de violenta mutual destructiva avand ca motivatie singulara (si adanc criminala si stupida) doar diferentele dintre noi. Bine, in vremurile primitive ale luptelor tribale sau ale VT, era altceva. Se presupune ca am invatat la nivel de specie care este valoarea vietii.
Nici o credinta sau ideologie nu este mai presus de o viata de om. O apostazie care pastreaza viata e preferabila oricarui act de credinta care pune litera mai presus de carne si suflet.

16 Noi 2015, 18:15
Membru Senior

Premisa pe care o enuntati e corecta. Dar nu pot fi de acord cu concluzia. Frica e buna cand poti fugi de pericol, nu cand trebuie sa stai pe loc (la figurat).

Sunt 3 milioane de musulmani in Paris. Nu pot fi extrasi si expulzati. Marea majoritate sunt oameni de treaba, pe care "fuga" i-a salvat. Nici secventa Iran-Afganistan-Iran-Siria (cu sau fara francezi la bordul avioanelor de razboi) nu duce la solutia pe care politicienii timpului o tot promit.
De frica facem tampenii, dam foc la moscheia unor musulmani inocenti, cum au facut compatriotii mei, la 7000 km distanta de Paris. Fara nici un motiv!

Argumentul meu e impotriva fricii.
In orasul in care stau, soferii beti omoara cu mult mai multi inocenti decat fanatismul musulman. Prohibitia alcoolului nu e solutia.
Ieri, in US, numarul celor ucisi de politie in 2015 ajunsese la 1000! Razboiul civil nu e solutia.

Argumentul meu e si impotriva degetului indreptat in directia gresita.
Stalin, Mao & Co au omorat cu mult mai multi decat toti fanaticii religiosi, de toate culorile (inclusiv cele crestine) la un loc. Nocivitatea unor idei deviante, sustinute si intretinute de un sentiment religios, nu e cu nimic mai periculoasa decat nocivitatea unor idei deviante sustinute de lipsa oricarui sentiment religios.

Argumentul meu e o pledoarie impotriva manipularii. E suficient de rau ca musulmanii slabi, cu credinta putina, sunt manipulati de falsii profeti ai timpului, si aleg sa moara, impreuna cu sute de inocenti in jurul lor. Nu e nevoie si de manipularea extremismului ateu.
Minus cu minus da plus numai la exercitiile de algebra din clasa a sasea. Viata e mai complicata de atat.

Citat:
Nici o credinta sau ideologie nu este mai presus de o viata de om. O apostazie care pastreaza viata e preferabila oricarui act de credinta care pune litera mai presus de carne si suflet.

Cred ca Isus e de alta parere. Credinta e in suflet, iar viata fara suflet e vax.

17 Noi 2015, 13:25
Membru Senior

Arkis Wode scrie:
...
Dacă tu ești (foarte probabil) botezat creștin, atunci tocmai ți-ai tras cu stângu-n dreptu', după cum ți-a spus și Rocinante.

38. Căci de cel ce se va ruşina de Mine şi de cuvintele Mele, în neamul acesta desfrânat şi păcătos, şi Fiul Omului Se va ruşina de el, când va veni întru slava Tatălui său cu sfinţii îngeri.(Mc8,38)

18 Noi 2015, 08:10
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 149 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Următorul