Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 149 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Următorul
Creştinii, islamismul şi viitorul Europei 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
Mesaj Re: Creştinii, islamismul şi viitorul Europei
Poate era mai bine sa folositi conditionalul ... (Daca bisericile nu sunt centrate pe Cristos atunci....). Altfel se poate intelege ca faceti insinuari. Daca aveti ceva de spus, spuneti direct.
Nu stiu cum pune cineva la indoiala ca biserica catolica il are in centru pe Cristos. In timpul liturghiei este evident, nu mai spun de euharistie sau arhitectura unei biserici sau cinstea acordata crucii care face trimitere directa la jertfa lui Cristos.
In ceea ce o priveste pe fecioara Maria, daca analalizati superficial cultul sfintilor puteti usor cadea prada acestei greseli.
Iar despre invatatura bisericii si traditii nu inteleg cum puteti spune asa ceva cand intreaga invatatura sau traditia bisericii sunt centrate pe Cristos. E ca si cum ai spune ca nu faci matematica cand te ocupi de inmultiri doar pentru ca nu e adunare cand de fapt inmultirea este o adunare multipla.

omnis terra veneratur

29 Oct 2008, 23:32
Profil YIM
Membru

Locaţie: Romania
Se prea poate sa gresesc uneori. Cat despre gramatica, recunosc, fac multe greseli, eu nefiind romanca. Si imi cer scuze.

30 Oct 2008, 08:27
Membru Senior

Norkis scrie:
claracomsa, din ce cauza autoritatile europene nu iau atitudine in acest sens? Din ce cauza nu iau masuri atunci cand musulmani isi casatoresc fiice de 12 ani, sau isi violeaza sotiile in mod sistematic sau isi terorizeaza profesorii de istorie care vorbesc despre holocaust? Dar iau atitudine atunci cand o fata rroma de 15 ani este data in casatorie, atunci cand o nativa primeste o singura palma din partea sotului sau atunci cand un elev filmeaza o ora de curs in mod nepermis.

Cred ca nu i-au masurile de care vorbesti din cauza ca europenii sufera de un sindrom foarte ciudat: tind sa-si respinga propria cultura si sa se simta vinovati pentru trecutul lor istoric (de exemplu, pentru colonialism, antisemitism etc.). De asta s-a ajuns la o exacerbare a multiculturalismului care in sine este o notiune pozitiva, dar care, tocmai fiindca europenii isi resping propriile valori culturale, a ajuns acum un instrument cu care isi sapa propria groapa. In alta ordine de idei, este fireste bine, dupa parerea mea, ca autoritatile iau atitudine cand copilele rome sunt maritate la 14 ani sau cand unele femei sunt batute de soti. Lucrurile astea nu trebuie puse in opozitie, apartin unor compartimente diferite.
Tratatul de la Lisabona, din cate stiu eu, are alta menire decat sa mentioneze sanctiuni de vreun fel sau altul. Este un document politic, nu juridic. Cred ca nu trebuie sa amestecam borcanele. Justitia din toate tarile UE sanctioneaza pedofilia. Iar cazuri de copii molestati se gasesc, din pacate, nu numai printre musulmani, dupa cum stim cu totii. Au fost destule situatii de care orice crestin catolic se rusineaza, nu-i asa?
Ceea ce ramane un adevar este insa potentialul de intoleranta si agresivitate inerent islamismului si pericolul pe care-l reprezinta pentru Europa. Cu asta sunt de acord.

30 Oct 2008, 10:45
Membru Junior

Pericolul din partea islamului ne cam paste pe toti, crestini sau nu.

Din perspectiva mea, zilele crestinismului sunt numarate. oamenii merg din ce in ce mai putin la biserica (si doar cei batrani, care saracii nu mai au multe), facultatile de teologie sunt umplute de tineri care abia ishi trec bacalaureatul.

DIn pacate pentru crestini, e vina sistemului. Eu sincer ma bucur ca lumea devine din ce in ce mai atee, mai ales acum, in momentul in care psihologia pare ca a ajuns sa poata da omului alinarea de care are nevoie.

N-as vrea totusi ca dupa ce scapam de un rau (crestinismul), sa dam de altul (islamul).

Sa va fac si o mica comparatie: In anii 1000-1500 (aproximatie)dupa Cristos, in Europa era o epoca ce se cheama Evul Mediu. Ce faceau crestinii atunci? Stiti foarte bine. Omorau, minti, suflete si trupuri, la gramada, in numele "Domnului". A trebuit sa vina renasterea, ca sa se inceteze agresivitatea religioasa, sigur, au aparut alte forme, dar in principiu Europa s-a cam saturat de razboi.

Ei bine, islamul isi sarbatoreste acum a 1500-ea zi de nastere (aproximativ). E de asteptat din partea lor sa fie inca violenti. Dar se vad semne de revolta si intre ei. Femeile se emancipeaza, spre exemplu. Au inceput sa interpreteze Coranul mai "simbolic"....

Ei bine, islamul e totusi violent inca. Poate ca nu o sa-i treaca in curand, dar trebuie sa facem tot ce putem ca sa ne aparam de el.

Nici eu, ca om, nici voi, ca crestini, nu cred ca vrem sa ajungem sa trebuiasca sa alegem intre a ne converti la islam sau a muri. Ar fi de preferat sa nu pateasca asta nimeni, dar decat noi, mai bine ei, pana se cumintesc.

Deci din punctul meu de vedere, vom lupta, daca nu impreuna, macar in paralel cu islamul, iar apoi am increderea ca crestinismul se va stinge de la sine.

03 Noi 2008, 16:35
Profil WWW
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Vlad Ardelean scrie:
...facultatile de teologie sunt umplute de tineri care abia ishi trec bacalaureatul.
Aveti ceva date concrete sau doar o impresie?

Vlad Ardelean scrie:
N-as vrea totusi ca dupa ce scapam de un rau (crestinismul), ...
Ne dati si nou un exemplu in care crestinismul v-a facut rau? Sau unui cunoscut?

Vlad Ardelean scrie:
... In anii 1000-1500 (aproximatie)dupa Cristos,...
Repetati cu voce tare aceasta fraza. Ce intelegeti prin "dupa Cristos'? Cine este "Cristos"? De ce "dupa Cristos"?

Vlad Ardelean scrie:
Ce faceau crestinii atunci? Stiti foarte bine.
Unii stim, unii nu prea. Crestinii iubesc, se roaga, fac bine. Altii omoara "minti, suflete si trupuri, la gramada, in numele "Domnului".".

Vlad Ardelean scrie:
Nici eu, ca om, nici voi, ca crestini, nu cred ca vrem sa ajungem sa trebuiasca sa alegem intre a ne converti la islam sau a muri.
Pentru crestini alegerea este foarte usoara asa cum s-a dovedit de nenumarate ori.

03 Noi 2008, 18:00
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Vlad Ardelean scrie:

Sa va fac si o mica comparatie: In anii 1000-1500 (aproximatie)dupa Cristos, in Europa era o epoca ce se cheama Evul Mediu. Ce faceau crestinii atunci? Stiti foarte bine. Omorau, minti, suflete si trupuri, la gramada, in numele "Domnului".

Pe mine, unul, mă revoltă să citesc enunţuri din manualele de propagandă materialist-atee pe un forum care se doreşte catolic.
Ca să-i răspund, totuşi, acestui libercugetător, am să amintesc că în anii 1940-2008 după Cristos (sau, dacă preferaţi, anii 147-215 după Robespierre) în Europa e o epocă ce se cheamă Contemporană. Cam ce fac liber-cugetătorii în această epocă ? Ştiţi foarte bine. Omoară minţi, suflete, trupuri, la grămadă, în numele zeilor lor: "Democraţia", "Modernitatea", "Drepturile Omului", "Făurirea Omului Nou" etc.

http://www.catehism.ro

03 Noi 2008, 21:56
Profil WWW
Membru Senior

Vlad Ardelean scrie:
Din perspectiva mea, zilele crestinismului sunt numarate. oamenii merg din ce in ce mai putin la biserica (si doar cei batrani, care saracii nu mai au multe), facultatile de teologie sunt umplute de tineri care abia ishi trec bacalaureatul.

Mai merg totusi si unii mai tineri ... Si din pacate nu numai facultatile de teologie au problema respectiva, ci cam toate. Crede-ma, ca lucrez in sistem.

Vlad Ardelean scrie:
Eu sincer ma bucur ca lumea devine din ce in ce mai atee, mai ales acum, in momentul in care psihologia pare ca a ajuns sa poata da omului alinarea de care are nevoie.

Omul are nevoie si de altceva decat alinare, cred. De niste repere si de raspunsuri la intrebari fundamentale de tipul "cine suntem? de ce suntem? unde ne ducem?" si altele asemenea. Problema noastra este ca nu ne mai prea punem aceste intrebari. Lumea este, in opinia mea, nu tot mai atee, ci tot mai confuza.

Vlad Ardelean scrie:
Sa va fac si o mica comparatie: In anii 1000-1500 (aproximatie)dupa Cristos, in Europa era o epoca ce se cheama Evul Mediu. Ce faceau crestinii atunci? Stiti foarte bine. Omorau, minti, suflete si trupuri, la gramada, in numele "Domnului". A trebuit sa vina renasterea, ca sa se inceteze agresivitatea religioasa, sigur, au aparut alte forme, dar in principiu Europa s-a cam saturat de razboi.

Da, crestinii omorau, musulmanii omorau, vechii romani omorau, ateii omoara ... Este un adevar tragic ca omul omoara si distruge - indiferent de flamura sub care o face. Iar Renasterea nu a facut ca agresivitatea religioasa sa inceteze, din pacete. Razboiul de 30 de ani a fost dupa Renastere, parca. Europa s-a saturat de razboi mult dupa Renastere.

Vlad Ardelean scrie:
Deci din punctul meu de vedere, vom lupta, daca nu impreuna, macar in paralel cu islamul, iar apoi am increderea ca crestinismul se va stinge de la sine.

Si cu ce va fi inlocuit? Oamenii vor sa creada in ceva. Daca le iei bisericile si pe Dumnezeu ajung sa creada intr-un om (Hitler, Stalin, Mao), intr-o idee (marxism, nazism, comunism, piata), adica exact in lucrurile in care nu trebuie sa investesti credinta, ci discernamant, scepticism si prudenta.

04 Noi 2008, 14:31
Membru Senior

Lăudat fie Isus şi Maria!
claracomsa scrie:
Vlad Ardelean scrie:

Si cu ce va fi inlocuit? Oamenii vor sa creada in ceva. Daca le iei bisericile si pe Dumnezeu ajung sa creada intr-un om (Hitler, Stalin, Mao), intr-o idee (marxism, nazism, comunism, piata), adica exact in lucrurile in care nu trebuie sa investesti credinta, ci discernamant, scepticism si prudenta.
Este exact cel mai bun răspuns pe care vi-l daţi chiar dvs privind şi disputa cu democraţia.
Credinţa este un aspect prea profund ca să poată fi înlocuit cu unele periferice precum scepticism si prudenţă, iar discernământul n-are valoare dacă nu implică în analiză şi credinţa; lezarea acestora din urmă pot fi suportate, dar credinţa este în inimă. Comportamentul omului nu poate face abstracţie de inima sa.

10...Pune-voi legile Mele în cugetul lor şi în inima lor le voi scrie, şi voi fi lor Dumnezeu şi ei vor fi poporul Meu.(Evr8,10)

Ultima oară modificat de Nicu pe 04 Noi 2008, 21:20, modificat 1 dată în total.

04 Noi 2008, 19:15
Membru Senior

Nicu scrie:
Este exact cel mai bun răspuns pe care vi-l daţi chiar dvs privind şi disputa cu democraţia.

Nu vreau sa reiau disputa legata de democratie. Doar atat mai spun despre acest subiect: pentru mine, democratia nu este o ideologie sau un surogat de religie, ci tipul de societate care pana acum s-a dovedit cel mai putin nociv pentru majoritatea oamenilor. Nu se afla in nici un fel in contradictie cu trairea religiei crestine si nu poate fi pusa pe acelasi plan cu ideologiile pe care le-am mentionat in postarea anterioara. Va rog sa nu mai insistati in aceasta directie.

04 Noi 2008, 20:18
Membru Senior

Lăudat fie Isus şi Maria!
claracomsa scrie:
1-pentru mine, democratia nu este o ideologie sau un surogat de religie, ci tipul de societate care pana acum s-a dovedit cel mai putin nociv pentru majoritatea oamenilor.

2-Va rog sa nu mai insistati in aceasta directie.
1-Pentru ochi(ca la viza auto), într-adevăr, s-a dovedit cel mai puţin nociv. Dumnezeu însă, nu vizualizează, ci "iubirizează".

2- Am înţeles!

04 Noi 2008, 21:30
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 149 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Următorul