Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Problema calendarului bisericesc 
Autor Mesaj
Membru

Mesaj Re: Problema calendarului bisericesc
Eu nu am exagerat,ci am spus adevarul.

27 Oct 2015, 14:56
Membru

In Biserica Ortodoxa masoneria a schimbat calendarul.Schimbarea calendarului din Biserica Ortodoxa are legatura cu ecumenismul.

27 Oct 2015, 15:05
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Fotie scrie:
Eu nu am exagerat,ci am spus adevarul.
omul cu greu poate spune ca 'a spus adevaral'

spun
'astazi, 28 octombrie 2015, la Bucuresti, soarele a rasarit la ora 6 si 46 de minute'
am spus adevarul?
nu tocmai

am spus, este adevrat, cateva lucruri adevarate
dar este fals ca 'soarele rasare'
adevarul este ca 'pamantul se roteste in jurul axei sale'
iar noi am 'vazut' soarele, astazi, 28 octombrie 2015, la Bucuresti, incepand cu ora 6 si 46 de minute

si cu alte ziceri si mai ales interpretari ale lor, este la fel

28 Oct 2015, 09:24
Membru

Fiecare om vede soarele rasarind din zona sa geografica.M-ati inteles ce am vrut sa zic.Invatatura Bisericii e geocentrista,nu heliocentrista.Adevarul despre calendar l-am spus.

28 Oct 2015, 21:02
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Fotie scrie:
M-ati inteles ce am vrut sa zic.
Adevarul despre calendar l-am spus.
si dumneavoastra ati inteles ce am vrut sa spun
ati spus exact acea parte de adevar despre calendar pe care ati vrut sa o puneti in evidenta

Fotie scrie:
Invatatura Bisericii e geocentrista,nu heliocentrista.
oare?
invatatura Bisericii il are in centru pe Dumnezeu si este indreptata spre om
geocentrismul si heliocentrismul ii sunt indiferente
cum indiferente ii sunt atractia gravitationala, Teorema lui Pitagora, calculul astronomic al Echinoctiului...

29 Oct 2015, 11:52
Membru

Despre calendar am vorbit corect,nu am vorbit cum spuneti de acea parte pe care vreau sa o pun in evidenta.Stiti ce am vrut sa spun cu geocentrismul.Da,biblic si patristic,e valid geocentrismul.Vedeti pe www.hexaimeron.ro ,si pe www.axa.info.ro .

30 Oct 2015, 00:11
Membru

Fotie scrie:
Despre calendar am vorbit corect,nu am vorbit cum spuneti de acea parte pe care vreau sa o pun in evidenta.Stiti ce am vrut sa spun cu geocentrismul.Da,biblic si patristic,e valid geocentrismul.Vedeti pe http://www.hexaimeron.ro ,si pe http://www.axa.info.ro .

Al doilea sait citat de dvs. este destul de...cu multe tendinte extremiste. Mai ales in lumina noilor legi, nu doresc sa citesc prostiile mistice scrise acolo. Si oricum, biblic sau nu, patristic sau nu, geocentrismul e...pur si simplu stupid. Pentru persoane cu cel putin patru clase primare, desigur.

31 Oct 2015, 14:38
Membru

Nu aveti dreptate.Inseamna ca negati Sfintele Scripturi si pe Sfintii Parinti!

31 Oct 2015, 20:19
Membru

Schimbarea calendarului in Biserica Ortodoxa are legatura cu erezia eclesiologica a ecumenismului,ce e creatia masoneriei. www.ortodoxie-catolicism.ro www.ortodoxie-ecumenism.com http://despremasonerie.blogspot.com/

31 Oct 2015, 20:22
Membru

Fotie scrie:
Nu aveti dreptate.Inseamna ca negati Sfintele Scripturi si pe Sfintii Parinti!

Biserica e vie. Deci, se schimba. Sau, pentru dvs. este asemanatoare unei pietre incremenite, cu nimic viu in ea? Doamne fereste, sa nu fie!
On-topic: va intreb, ce relevanta are un simplu calendar pentru mantuire? Din cate stiu, datele de diverse sarbatori in Biserica sunt stabilite de Biserica la Sinoade Ecumenice sau Locale, iar aceste decizii pot fi inlocuite de altele consecutive lor. Este simplu. Dvs. folositi lumanari sau curent electric? Traind acum si aici, raspunsul e clar. Acum doua secole, raspunsul ar fi fost altul. Exista ceva numit contextualizare, si aceasta este extrem de importanta, inclusiv in viata spirituala.
Priviti la gazdele noastre: au facut turburare in Biserica, cand Papa Grigorie a schimbat calendarul? Nu. Si tot de Biserica vorbim, nu de vreun grup paramilitar sau politic. Vorbim de o ierarhie bazata pe pastrarea si succesiunea harului. Deci, nu e permisa nici o abatare, sau spun ortodocsii mai paseisti, "sminteala".

01 Noi 2015, 19:41
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul