Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Problema calendarului bisericesc 
Autor Mesaj
Membru

Mesaj Re: Problema calendarului bisericesc
Ganditi in maniera catolica.Dogmele nu se pot schimba.Nu are legatura calendarul cu mantuirea,dar calendarul iulian e scheletul tipicului folosit de ortodocsi.

01 Noi 2015, 20:38
Membru Senior

Craciun fericit, Fotie!

Iata din nou ninsoarea a venit la noi dupa calendarul original.

Un argument pentru calendarul lui Sosigene vs. cel al lui Grigorias - calendarul Iulian pierdea o zi trei sute, sau la o suta treizeci si ceva dupa alte calcule; calendarul Gregorian pierde o zi la 4 ani pe care o adauga din nou. Deci o eroare recurenta la patru ani vs. o eroare la suta.

07 Ian 2016, 12:34
Membru

Am explicat problema calendarului in mare.Imi spuneti doar de un aspect al calendarului.

10 Ian 2016, 09:50
Preot

Sa nu uitam ca dupa primul razboi mondial s-a trecut la noul calendar.

18 Ian 2016, 00:34
Profil YIM
Membru Senior

Eu nu inteleg, cum poate masoneria sa forteze o Biserica Apostolica sa faca ceva sau altceva? Oare pe Apostoli nu au incercat sa ii forteze asa si si pe dincolo? Si au cedat? Pe rusi de ce nu i-a fortat? Ca e mai mare Biserica lor? Sau i-a fortat si BORu a zis nu? Indiferent de motivul adoptarii calendarului nou, celelalte Patriarhii au trecut peste, stilistii nu au sustinerea Patriarhilor care urmeaza calendarul iulian.
Bisericile Ortodoxe dupa calendarul iulian (Rusia, Grecia, Ierusalim) nu recunosc canonicitatea Stilistilor din Romania, sau a Bisericii Ruse din exil, care dupa '89 reboteaza oameni in Rusia (botezul este unic!), nu recunosc canonicitatea Episcopilor locali care nu au plecat in exil in timpul comunismului ci au stat pe loc, sustinand ca si calendarul este doar un instrument iar legea canonica este fundamentala pentru Biserica fiind de la Sfintii Apostoli.
Parintele Cleopa despre calendarul de stil vechi si stil nou:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/25stilvn.htm
Asta in conditiile in care nu este si el un eretic pentru ca nu raspunde dupa cum trebuie, si, acum cativa ani a laudat pe Benedict (Ratzinger) pentru ceva cu care era de acord din a spus papa la acel moment, motiv pentru care, teologi mai de seama de stil vechi ca Danion Vasile au cerut excomunicarea Parintelui Cleopa:
https://www.youtube.com/watch?v=QBPeNRYQCSY folosind ca si motiv sustinerea calendarului de stil nou.
Intre timp Danion Vasile s-a razgandit si s-a reintors in BOR. Deci la calendarul rau. Deci unde e adevarul? Presupun ca masonii l-au fortat si pe Danion Vasile.
Folosirea calendarului ca si motiv de schisma, deasupra dreptului canonic, incalcand deciziile Patriarhiilor, este cu totul altceva decat observatia ca si calendarul iulian nu trebuia schimbat din niciun motiv, pentru ca si Credinta si Biserica tin de eternitate nu lume si moda, nici macar de stiinta si astrologie.
Ce le pasa masonilor de un calendar sau altul ca ei nu sunt crestini? Pentru ei ar fi mai bine sa nu fie niciun fel de calendar de niciun stil si niciun fel de biserica de niciun stil.

18 Ian 2016, 12:46
Membru

Nu cunoasteti multe aspecte.Biserica Greaca e pe nou.Biserica Rusa a trecut pe nou dar a retrecut pe vechi.Biserica Rusa din Exil avea comuniune si cu Oficiala si cu zelotistii,acum e unita cu Patriarhia Moscovei.Masonii au creat ecumenismul iar ecumenistii vor sa se uneasca,de aceea masono-ecumenistii au schimbat calendarul.Danion a trecut pentru o perioada la Slatioara,dar eu l-am scos afara.Parintele Cleopa Ilie are multe neadevaruri in privinta calendarului.Dar aproape toti din BOR il copiaza.

08 Apr 2016, 08:17
Membru Senior

Da stiu putin si este multa confuzie pentru ca se doreste neaparat calendar nou si data fixa de Paste (ceeace e imposibil doar dupa criteriul ca trebuie sa fie dupa cel evreiesc). Daca vor data fixa de Paste trebuie sa ii convinga pe toti rabinii sa aibe si ei data fixa ca sa ii impace pe ortodocsi, sau sa convinga pe cei ierarhi din Ortodoxie sa treaca cu forta peste restul Bisericii si sa schimbe complet data de calculare a Pastelor (se poate sa le fie mai usor asta decat sa convinga pe rabini de ceva).
Va marturisesc ca sunt foarte confuzata in continuare cu Biserica Greciei. Ma rog este vina mea daca am idolatrizat ortodoxia greaca doar pentru ca este greaca. Stiu ca fenomenul se numeste elenism, sau pan-elenism.
Pana acum am mai cautat si am inteles cu masonii ce spuneti, ca sunt in biserica de fapt membrii masoni, ca si in secolul XX la inceput parca Grecia a avut un patriarh impus de un mason (probabil tot mason si patriarhul).
Nu pot comenta despre Parintele Cleopa decat ca va cred pe cuvant. El de fapt nu a sustinut nicio parte din ce am inteles, ceeace nu e tocmai bine dar nu pot eu sa il critic ca nu ma compar. Mai aproape de suflet pentru mine sunt Parintele Arsenie Papacioc si Fageteanu, adica inteleg mai mult din ce spun ei, Parintele Cleopa vorbeste pentru cei care stiu mai multa teologie si diverse probleme dogmatice.

08 Apr 2016, 11:24
Membru Senior

Hristos a Inviat!

01 Mai 2016, 19:23
Membru Senior

Locaţie: Buzau-Romania
Adevarat ca a inviat!

02 Mai 2016, 06:10
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3