Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Monahismul la catolici 
Autor Mesaj
Membru

Mesaj Monahismul la catolici
Imi puteti explica cum cineva poate ajunge in monahism la o manastire Catolica? La Ortodoxie stiu practica si cerintele, dar la Catolicism? Care e varsta minima pentru a deveni monah?
In Ortodoxie stiu ca atunci cand cineva vrea sa fie calugar, este mai intai testat de staret sa vada daca respectivul face ascultare; si in Catolicism se procedeaza la fel? Si de asemenea, un calugar catolic poate fi misionar? Stiu ca la ortodocsi este destul de greu sa primeasca aprobare pentru a iesi din manastire pentru misiune.

20 Oct 2015, 16:22
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: Monahismul la catolici
Nicolae6 scrie:
Imi puteti explica cum cineva poate ajunge in monahism la o manastire Catolica? La Ortodoxie stiu practica si cerintele, dar la Catolicism? Care e varsta minima pentru a deveni monah?
In Ortodoxie stiu ca atunci cand cineva vrea sa fie calugar, este mai intai testat de staret sa vada daca respectivul face ascultare; si in Catolicism se procedeaza la fel? Si de asemenea, un calugar catolic poate fi misionar? Stiu ca la ortodocsi este destul de greu sa primeasca aprobare pentru a iesi din manastire pentru misiune.

deosebire: monahismul ortodox este de un singur 'fel', monahismul catolic este de mai multe 'feluri'
in rest, cam totul e 'la fel'
'chemarea' conteaza (cu 'testare', desigur)

in monahismul catolic exista mai multe 'reguli'
unele 'reguli' presupun misionariat, unele sunt de clauzura...

21 Oct 2015, 08:02
Membru

[quote="MariaB"In Ortodoxie stiu ca atunci cand cineva vrea sa fie calugar, este mai intai testat de staret sa vada daca respectivul face ascultare; si in Catolicism se procedeaza la fel? Si de asemenea, un calugar catolic poate fi misionar? Stiu ca la ortodocsi este destul de greu sa primeasca aprobare pentru a iesi din manastire pentru misiune.[/quote]
deosebire: monahismul ortodox este de un singur 'fel', monahismul catolic este de mai multe 'feluri'
in rest, cam totul e 'la fel'
'chemarea' conteaza (cu 'testare', desigur)

in monahismul catolic exista mai multe 'reguli'
unele 'reguli' presupun misionariat, unele sunt de clauzura...[/quote]
Multumesc. Si daca cineva doreste sa devina calugar catolic unde trebuie sa mearga? Am vazut ca in Romania nu prea sunt manastiri catolice.

21 Oct 2015, 15:13
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Nicolae6 scrie:
Si daca cineva doreste sa devina calugar catolic unde trebuie sa mearga?
Am vazut ca in Romania nu prea sunt manastiri catolice.

cand cineva vrea sa devina calugar
se duce la manstirea unde simte chemarea

manastiri catolice sunt multe in Romania

22 Oct 2015, 10:34
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Nicolae6 scrie:
Imi puteti explica cum cineva poate ajunge in monahism la o manastire Catolica? (...) Si de asemenea, un calugar catolic poate fi misionar?

In oricare dieceza (eparhia) exista un responsabil diecezan cu vocatiile. Informati-va cu cine trebuie sa vorbiti dand telefon la dieceza (in cazul ritului apusean) sau la eparhia (in cazul ritului rasaritean) de care zona dv geografica apartine.

Lista diecezelor Bisericii Romano-Catolice din tara noastra este aici:
http://www.catholica.ro/biserica-romano-catolica/

Dand clic pe picatura care reprezinta dieceza cea mai apropiata ajungeti la situl ei.

Lista eparhiilor Bisericii Romane Unite este aici:
http://www.bru.ro/bru/

Dand clic pe meniul din bara de meniu gasiti datele de contact ale eparhiei de care apartineti.

In privinta celei de a doua intrebari e mai greu de explicat in doua vorbe. Eu insumi nu am priceput si am fost prada confuziei ani buni dupa convertirea mea la catolicism. Radacina confuziei este punerea semnului egal intre "calugar" si "persoana consacrata".

Calugarii catolici nu au vocatie misionara. Ei pot fi trimisi in misiuni numai in mod exceptional si pe durate limitate. Vocatie misionara au religiosii. Religiosii sunt persoane consacrate, adica depun legaminte (de ascultare, de castitate, de saracie). Ei fac parte din "trupele regulate ale Bisericii Luptatoare". Intocmai ca si calugarii, de care se deosebesc tocmai prin faptul ca isi duc viata evanghelica in lume sau nu departe de ea. In lipsa unui termen uzual in romana, uneori intalnim scris, de exemplu, despre franciscani ca fac parte dintr-un "ordin calugaresc". Dar franciscanii nu sunt calugari si protesteaza daca sunt numiti astfel. Un calugar este un om consacrat care este legat de o manastire. Acolo traieste si (in principiu), acolo moare. Dimpotriva, un frate (franciscan, sau dominican, sau iezuit etc) sta o vreme intr-un loc, alta in alt loc. Nu are manastire. Merge acolo unde il trimite Biserica, acolo unde e mai mare nevoie de el.

Sunt mai multe feluri de calugari: benedictini (cei mai multi), cistercieni, trapisti etc, in functie de chemarile lor speciale si de regula lor (de exemplu benedictinii consacra mai mult timp cantatului si au coruri faimoase, cistercienii sunt mai "de clauzura", adica nu ies din manastiri, trapistii nu au dreptul sa primeasca de pomana, ci trebuie sa traiasca din munca lor, motiv pentru care sunt creatorii faimoasei branze "Trapist", etc etc).

Sunt si multe feluri de frati, si ei in functie de calitatile, preferintele, chemarile lor speciale:
Franciscanii (cu mai multe subdiviziuni) isi fac stabilimente (ei le numesc "conventuri") la marginea oraselor mici. Sunt cersetori, adica traiesc din ce le da lumea. Le place natura si au chemare spre evanghelizarea copiilor si tinerilor, sunt foarte buni organizatori de tabere, excursii, pelerinaje.
Dominicanii (nu exista in Romania) au stabilimente (ei le numesc "priorate") in orase mari, metropole. Ei au chemare speciala spre evanghelizare si doctrina. Au faimoase biblioteci si citesc pe ruptelea. Cel mai mare teolog catolic, de la Sfantul Pavel incoace, a fost un dominican: Sf Toma din Aquino.
Iezuitii nu isi fac stabilimente de loc. Traiesc in apartamente de bloc sau case, cel mult cativa la un loc. Deci ei traiesc suta la suta in lume. Au chemare speciala pentru misiuni, re-evanghelizare si stiinte, exceland in stiinte exacte (fizica, matematica etc). Ati auzit, poate, de seismologie, acea "stiinta a cutremurelor si eruptiilor" ? Ei bine, e o stiinta iezuita. Ati auzit de Observatorul Astronomic al Vaticanului ? Cine s-ar ocupa mai bine de el decat un iezuit ?
Visul unui frate franciscan e sa hraneasca o caprioara din palma, visul unui frate dominican este sa gaseasca o Evanghelie adnotata de mana Sfantului Apostol Luca, visul unui frate iezuit este sa calculeze coordonatele unde ar trebui sa fie o supernova si sa verifice ipoteza. Visul unui calugar benedictin este ca abatia sa sa fie ca un colt de rai, visul unui cistercian este sa il laude pe Domnul ziua si noaptea, etc.

In sfarsit, misionari pot fi si laicii. Fie laici obisnuiti, fie laici care au depus numai unele voturi, sau pe toate dar nu cu intentie perpetua, ci temporara. Acestia se numesc "tertiari".

Dupa cum vedeti, e nevoie de orientare in feluritele feluri numite popular si indistinct "calugarie", de aceea fiecare episcop a numit persoane pricepute care sa-i ghideze pe cei care simt chemare sau doar cred ca o simt sau nu sunt siguri de o simt sau nu.

Succes!

29 Oct 2015, 10:02
Membru

Țin să menționez că eu sunt ortodox și am venit aici datorită faptului că știu că strămoșii mei au fost latini, nu slavi și de aceea aș vrea să (re)iau "legătura" cu Roma.

08 Mar 2016, 17:49
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Nicolae6 scrie:
Țin să menționez că eu sunt ortodox și am venit aici datorită faptului că știu că strămoșii mei au fost latini, nu slavi și de aceea aș vrea să (re)iau "legătura" cu Roma.

Ortodocsii, initial din Transilvania, care au reluat legatura cu Roma au format Biserica Greco-Catolica (unita cu Roma), cu scaunul (initial la Fagaras), astazi la Blaj (="mica Roma"). Intelectualii lor au fondat "Scoala Ardeleana" si curentul latinist, avand mari merite in emanciparea romanilor din Transilvania, dezvoltarea sentimentului national si intrand, apoi, in lupta politica, prin "Partida Nationala". Pe vechile pagini ale forumului puteti intalni multe detalii si dezbateri despre ce a fost, este si va fi Biserica Romana Unita. Altfel spus, catolicismul romanesc de rit roman rasaritean (=bizantin)

Un calugar si preot al acestei Biserici, din Ordinul Bazilitan mi-a scos sufletul din apele namoloase ale Marii Moarte. Se numea Vasile Mare si, in prezent, se afla cu Domnul pe care l-a slujit o viata. Vasile cel Mare este sfantul tutelar al acestui ordin, Vasile Mare se numea spiritualul meu. Este un viitor sfant al Bisericii Greco-Catolice. Rugati-va pentru el si (parerea mea) rugati-va deja lui ca unui mijlocitor ales de Domnul.

28 Mar 2016, 20:08
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ]