Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Cateva intrebari 
Autor Mesaj
Membru

Mesaj Cateva intrebari
Buna seara! Sunt nou pe acest forum si as dori sa va adresez cateva intrebari. Mentionez ca sunt Ortodox, dar ma intereseaza si Catolicismul.
1. Ce este filioque si de ce ortodocsii spun ca e cea mai mare greseala dogmatica?
2. De ce Papa este considerat capul suprem al Bisericii crestine, adica loctiitorul lui Hristos pe pamant ? am vazut pe unele site-uri ortodoxe ca aceasta ar fi o "mandrie draceasca"
3. Voi, catolicii, credeti ca Papa este infailibil?De asemenea, am gasit asta pe un sit ortodox
4. La voi a aparut o dogma noua?Numita "imaculata conceptie"? Aceasta dogma spune ca Maica Domnului este nascuta din Duhul Sfant
5. Ce sunt indulgentele papale?E adevarat ca daca i se ofera multi bani poti face orice pacate, ca el tot te dezleaga?

Aceste lucruri le-am gasit aici, nu sunt inventate de mine. As vrea sa stiu, care este adevarul? Va multumesc!

03 Iun 2015, 20:12
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: Cateva intrebari
Nicolae6
a sasea intrebare
Nicolae6 scrie:
care este adevarul?
iti da raspuns la primele cinci si la toate celelalte
raspunsul este, evident: Mantuitorul - El este Adevarul

cat despre raspunsurile la celelate in trebari, le vei gasi cand vei fi pregatit sa le afli
ele nu pot fi spuse aici, in cateva randuri, si fara sa se delimiteze exact "domeniul de definitie"

asa cum nu poate raspunde cineva la intrebari de genul "ce este broasca?" sau "ce este ionizarea?" fara o pozitionare intr-un anumit domeniu de definitie

vorbeste-ne despre "domeniu tau de definitie"
si vedem cum te putem lamuri

04 Iun 2015, 14:14
Membru

MariaB scrie:

Si ce trebuie sa inteleg prin acest domeniude definitie?

04 Iun 2015, 17:19
Membru Senior

Nicolae6 scrie:
MariaB scrie:

este esentiala perspectiva din care se cauta anumite raspunsuri
mai ales acum cand se pot cauta pe net raspunsuri la aproape orice...

ca sa dam un raspuns trebuie sa stim cui il dam, din ce perspectiva se cauta raspunsul...

de exemplu
intrebarea nr. 1
Nicolae6 scrie:
Ce este filioque si de ce ortodocsii spun ca e cea mai mare greseala dogmatica?

ce pot sa inteleg eu (dorind sa dau un raspuns) din aceasta intrebare?
din perspectiva catolica, nu prea se poate explica unui ortodox "de ce ortodocsii spun ca e cea mai mare greseala dogmatica"
si asta e clar de ce: de unde sa stie catolicul cum sa explice ortodoxului de ce ortocdocsii spun...?
in plus, ce reprezinta filioque e usor de gasit prin cautare pe net
ce raspunsuri obtinute prin aceste cautari au ridicat alte semne de intrebare?
...

04 Iun 2015, 19:58
Membru Senior

Nicolae6 scrie:
MariaB scrie:

Trebuie sa intelegi ca ti se ofera o noua sansa. Foloseste ocazia pentru a te delimita de comportamentul tipic de troll.
Semnul ortografic "?" nu e suficient pentru a justifica repetarea unei minciuni, iar necunoasterea nu mai e o scuza acceptabila cand orice adolescent stie sa caute pe net. Incearca: "hey google, define immaculate conception"; sau: "hey google, define indulgence". Asta in cazul in care te intereseaza sincer Catolicismul si nu doar incalcarea conventiilor sociale.
Trolling - chiar si fara intentie - e un comportament antisocial; psihologii spun ca vine din dorinta de a atrage atentia cu orice chip (chiar si cea negativa), dovedeste imaturitate si, uneori, dispare cu varsta. ;)

08 Iun 2015, 12:02
Membru

Rocinante scrie:
Trebuie sa intelegi ca ti se ofera o noua sansa. Foloseste ocazia pentru a te delimita de comportamentul tipic de troll.
Semnul ortografic "?" nu e suficient pentru a justifica repetarea unei minciuni, iar necunoasterea nu mai e o scuza acceptabila cand orice adolescent stie sa caute pe net. Incearca: "hey google, define immaculate conception"; sau: "hey google, define indulgence". Asta in cazul in care te intereseaza sincer Catolicismul si nu doar incalcarea conventiilor sociale.
Trolling - chiar si fara intentie - e un comportament antisocial; psihologii spun ca vine din dorinta de a atrage atentia cu orice chip (chiar si cea negativa), dovedeste imaturitate si, uneori, dispare cu varsta. ;)

Nu inteleg de unde reiese ca sunt troll, dar daca asa tratati voi membrii noi care nu cunosc mai nimic despre aceasta religie, e clar.

05 Iul 2015, 09:24
Membru Senior

Nicolae6 scrie:
Rocinante scrie:

Nu inteleg de unde reiese ca sunt troll, dar daca asa tratati voi membrii noi care nu cunosc mai nimic despre aceasta religie, e clar.

s-a spus mai sus "comportament de troll"
si s-a subliniat "Trolling - chiar si fara intentie"

deci, ce va "e clar"?

06 Iul 2015, 08:24
Membru Senior

Nicolae6 scrie:

Incerc altfel. Pe un site in care posesorii de aparate de fotografiat Fujifilm discuta despre camerele lor, eu intreb: "E adevarat ca aparatele Fujifilm sunt scumpe si fac poze urate, cu albul virat spre cyan? (am citit asta pe un site Canon)".
Sau, intr-un forum unde avocatii discuta intre ei chestii avocatesti, eu intreb: "E adevarat ca avocatii au confiscat limbajul legal, asa incat legile sunt de ne-inteles si e nevoie sa platesti bani grei avocatilor pentru a-ti fi recunoscute drepturile? (am citit asta alt-undeva)"

La ce fel de raspunsuri ar trebui sa ma astept?!

Dupa cum ne spune wikipedia, troll-ul seamana samanta discordiei. Daca-l hranesti, devine enervant. Asa incat, daca sincer cauti raspunsuri, formuleaza intrebarile intr-un limbaj decent si cu respect fata de cei ce impartasesc anumite idei, chiar daca nu esti de acord cu ideile lor. In plus, nu te angaja in discutii cand nu esti deschis pentru schimbul de pareri. Daca ai trecut pe langa toate lucrurile, ai inteles tot si nu mai e nimic nou de aflat, alege monologul.

09 Iul 2015, 12:26
Membru

Rocinante scrie:
Nicolae6 scrie:

Incerc altfel. Pe un site in care posesorii de aparate de fotografiat Fujifilm discuta despre camerele lor, eu intreb: "E adevarat ca aparatele Fujifilm sunt scumpe si fac poze urate, cu albul virat spre cyan? (am citit asta pe un site Canon)".
Sau, intr-un forum unde avocatii discuta intre ei chestii avocatesti, eu intreb: "E adevarat ca avocatii au confiscat limbajul legal, asa incat legile sunt de ne-inteles si e nevoie sa platesti bani grei avocatilor pentru a-ti fi recunoscute drepturile? (am citit asta alt-undeva)"

La ce fel de raspunsuri ar trebui sa ma astept?!

Dupa cum ne spune wikipedia, troll-ul seamana samanta discordiei. Daca-l hranesti, devine enervant. Asa incat, daca sincer cauti raspunsuri, formuleaza intrebarile intr-un limbaj decent si cu respect fata de cei ce impartasesc anumite idei, chiar daca nu esti de acord cu ideile lor. In plus, nu te angaja in discutii cand nu esti deschis pentru schimbul de pareri. Daca ai trecut pe langa toate lucrurile, ai inteles tot si nu mai e nimic nou de aflat, alege monologul.

Si dupa mintea ta, cum ar trebui formulate intrebarile?Intr-un mod academic?
"In plus, nu te angaja in discutii cand nu esti deschis pentru schimbul de pareri"- care schimb de pareri?vad ca tu si ai tai colegi de breasla ati deviat de la subiect, trecand de la intrebarile de natura religioasa la modul cum sunt forumulate intrebarile...va este rusine cu religia voastra?Si un sfat:data viitoare, incearca sa nu reprosezi altuia ca nu ii respecta pe ceilalti, atata timp cat tu vi si il critici pe acel cineva.

17 Iul 2015, 11:39
Membru

MariaB scrie:
Nicolae6 scrie:
Rocinante scrie:

s-a spus mai sus "comportament de troll"
si s-a subliniat "Trolling - chiar si fara intentie"

deci, ce va "e clar"?

Cand copilul tau(daca ai) te intreaba ceva, ii spui ca este troll ? Cand intrebi preotul ceva la Biserica iti spune ca esti troll? Banuiesc ca ar fi fost mult mai usor daca cineva imi raspundea la acele intrebari, fara sa facem mare caz din asa ceva, si se inchidea topicul. Dar asa este romanul, pana nu comenteaza si nu ia la misto pe cel de langa el parca nu iese treaba. Se pare ca tu esti troll, nu eu..sa caut pe Google?chiar iti multumesc ca m-ai informat...folosesc calculatorul de 9 ani de zile. Vad ca e simplu sa zici cauta pe Google, dar de raspuns frumos nu sti. Atunci ce rost ar mai avea cartile?ce rost mai are sa te duci la Biserica? daca tot imi spui sa caut pe Google, nu imi mai trebuie sa ma duc la slujba, dau un search pe Youtube si gata.

17 Iul 2015, 11:49
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul