Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Sfinti parinti comuni ortodoxiei si romano catolicismului 
Autor Mesaj
Membru Junior

Locaţie: Timisoara
Mesaj Sfinti parinti comuni ortodoxiei si romano catolicismului
Care sunt Sfinti Parinti comuni Ortodoxiei si Romano Catolicismului si binenteles care sunt scrierile comune ? Fiind "proaspat" in biserica Romano Catolica as doori sa stiu raspunsusl la aceasta intrebare,va multumesc si laudat sa fie Isus ! :)

30 Aug 2014, 04:01
Membru Junior

Locaţie: Timisoara
Mesaj Re: Sfinti parinti comuni ortodoxiei si romano catolicismulu
Nimeni nimic ? :(

08 Sep 2014, 00:49
Membru Senior

ioan1984 scrie:
Care sunt Sfinti Parinti comuni Ortodoxiei si Romano Catolicismului si binenteles care sunt scrierile comune ? Fiind "proaspat" in biserica Romano Catolica as doori sa stiu raspunsusl la aceasta intrebare,va multumesc si laudat sa fie Isus ! :)

Cei de pana la schisma din 1054.

13 Sep 2014, 04:37
Membru Senior

Intrebati-l pe Putin:

http://www.evz.ro/ortodoxismul-ca-ideol ... ismul.html

14 Sep 2014, 15:00
Membru Senior

O sa enumar sfintii importanti dintre cele doua biserici:
Sfanta Fecioara Maria si Sfintii Apostoli
Sfinti Arhangheli Mihail si Gavriil
Sfantul Constantin si Sfanta Elena (cu valoare fundamentala pentru Biserica si crestinism mai ales daca vorbim despre Roma si Imperiul Roman)
Sfantul Ioan Botezatorul
Sfantul Vasile cel Mare in biserica greco-catolica (aici gasim mai multi sfinti comuni).

alti sfinti despre care stiu
Sfantul Dimitrie cel Nou - de curand a fost si am aflat
Sfanta Mare Mucenita Ecaterina
Sfanta Mucenita Marina (ea este comuna de fapt in Biserica Catolica a fost numita Magdalena si este una dintre cei 14 vindecatori; Marina ajuta pe cei posedati de demoni)

Pentru ca oamenii s-au suparat pe aici de intrebare as vrea sa mai spun si diferenta doctrinara care sta la baza schismei (motivul real nu il stiu), si anume interpretarea Sfintei Treimi - Tatal, Fiul si Sfantul Duh: in biserica catolica s-a sustinut ca exista o subordonare intre Tata si Fiu si anume Tatal impune Fiului, in biserica ortodoxa se sustinea ca intre Cei Trei nu exista subordonare. De fapt intre timp se pare ca divergenta a fost exagerata fiind in ambele biserici recunoscuta atat unitatea cat si substanta divina dintre cele 3 persoane (substantiae in latina, insemnand substanta, adica fire individuala).
Nu stiu pozitia Bisericii Catolice despre profeti care B.O. ii recunoaste ca si Sfinti Profeti (Moise, Iov). In schimb ramane comuna viziunea asupra Bibliei (in varianta initiala nu in cea numita Biblia Noului Ierusalim care este foarte diferita de Biblia Ortodoxa) de a recunoaste drept canonic Noul Testament, Geneza si anumite parti din Vechiul Testament considerat necanonic. Nu stiu daca B.C. recunoaste Psalmul 108 foarte important in liturghia ortodoxa. Mai sunt diferente si de tinerea postului (in B.C. postul se tine fara a manca carne dar se mananca oua si lapte in B.O. post inseamna fara nimic de provenienta animala, se exclud si ouale si laptele).

11 Noi 2014, 16:42
Membru Senior

Ah si Sfantul Anton este sfant comun intre cele doua biserici! Foarte important in ambele.

11 Noi 2014, 16:44
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ]