Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Unitate , unitate , unitate ! 
Autor Mesaj
Membru activ

Mesaj Unitate , unitate , unitate !
Auzean cu ceva timp in urma acest cuvant iesind cin gurile oamenilor atunci cand sfantul papa Ioan Paul al II-lea ne vizita tara ,imi amintesc cum sfantul parinte spunea de Romania ca este Gradina Maicii Domnului si acest lucru imi bucura sufletul pentru ca venea de la cineva care urma sa fie adus de Biserica printre sfintii sai.
Citesc un articol in situl Catolica si aflu cu bucurie la inceput un drum spre impacare al celor doua comfesiuni ortodoxa si catolica ,dar cand citesc mai departe vad un numar ce reprezinta anul 2025 ,anul cand va fi aniversat primul conciliu , de la Nicea de catre cele doua "Biserici surori ".
Parca speranta sufletului meu ca sa vad in viata aceasta o reconciliere dintre frati se pierde .
Nu mai sunt nici tanar ca sa mai am aceasta speranta aprinsa in inima mea si vad parca cum se indeparteaza nu numai stindardul unitatii ci si bucuria schimbarii neamului omenesc inspre cele sfinte.
Ma cuprinde un sentiment de tristete si durere mare , simt un fel de dejavu stiind parca care va fi judecata fata de neamul omenesc.a Mantuitorului nostru , de altfel dreapta .
Toata fiinta mea este sfasiata de o mare mila si in acelasi timp compasiune fata de noi toti sii ma prosternez in fata Domnului Dumnezeului nostru Isus Cristos , cerindu-i indurare si mila , cerandu-i sa ma jertfeasca pe mine asa cum El m-a chemat sa fiu .
Am fost binecuvantat de Dumnezeu sa il slujesc si chemat sa intorc inimile oamenilor catre El si catre cele sfinte ale Sale si ale Imparatiei Sale.
Nu sunt mai presus ca nimeni si din suflet o spun ca nimeni sa nu aiba vreun gand de gelozie sau vreun gand care sa ii sminteasca fiinta in vreun fel ,pentru ca eu sunt dator Domnului meu si nu ar ajunge nici viata aceasta si nici macar viata vesnica ca sa-i fiu recunoscator pentru tot ceea ce a facut pentru mine si familia mea,prietenii mei ,colegii mei si pentru toti cei carora eu l-am rugat sa se indure de ei ,de sufletele lor ,de sufletele celor adormiti ,mai ales de cele din Purgatoriu.
Domnul meu ,Isuse Fiule Preasfant al Preasfantului si Preainaltului nostru Tata ceresc vreau si primesc toata suferinta pe care tu mi-ai pregatit-o ca semn al iubirii mele pentru tine si pentru ceilalti oameni .
Voi tulbura inimile oamenilor cu ajutorul Mantuitorului dar nu pentru durerea lor ci pentru fericirea lor o fac ,ca sa limpezesc in acelasi timp mintile lor ca ei sa vada adevarul din toata fiinta lor ,trupul acestei lumi si sufletul supranatural.
Maica noastra Preacurata fecioara Maria este cea care s-a rugat si se roaga incontinu pentru noi la Domnul ,ca sa primim indurarea Lui si mila Lui , dar nu este de ajuns ,pentru ca omul s-a ratacit cu totul intr-o lume a exuberantei si a bogatiei contrastand cu saracia si durerea din aceeasi lume a pacatului .
Tinerii au modele de viata gresite ,copii nu mai pot fi feriti de pacatele acestei lumi si se lovesc de problemele si greutatile acestei lumi nebune si pacatoase de timpuriu ,pierzandu-si inocenta de la varste fragede ,din cauza pacatelor parintilor si ale tuturor celorlalti.
Sfantul parinte papa Francisc nu este sprijinit de cardinali pentru ca a impus vointa Lui Dumnezeu cu adevarat in randul clericilor , o viata traita in modestie si continua prosternare catre Domnul nostru Isus Cristos cerand indurare si miluinta pentru oameni.
Toate acestea ,coraborarate cu cadarea clerului catre cele lumesti mi-au indurerat inima si mai tare .
Maica mea pe patul suferintei cele de pe urma , cu putin timp inainte de a pleca din aceasta lume a vazut ceea ce pana atunci nu a vazut si cu lacrimi in ochi mi-a atribuit un merit sau o cinste de care nu sunt vrednic si nu vreau sa o gandesc , indiferent de chemarea mea si va chem si pe voi la tacere si modestie indiferent de ceea ce voi veti vedea si veti auzi ,pentru ca nimic nu este de la mine ci toate sunt de la Dumnezeu si ale Lui Dumnezeu .
Rog ca preotii sa nu se simta lezati in nici un fel de ceea ce citesc aici si sa continue viata lor in juramant fata de Isus Cristos Domnul nostru.
Asa cum stim , Dumnezeu nu ne paraseste niciodata si El voieste ca regatul Sau sa fie si in inauntrul fiintelor noastre , ca noi sa primim mangaierea Lui alaturi de iubirea Lui.
Domnul a spus sfantei Brigita ca nu si-a lasat nici un loc neatins de loviturile oamenilor si tot trupul Sau a simtit durere si suferinta de la talpile picioarelor Lui si pana la crestetul capului Lui , primind 5480 de lovituri, pentru iertarea pacatelor noastre ,din prea mare iubire pentru noi , ca noi sa redevenim copiii cei de inceput ai Tatalui ceresc .
Iubitii mei , conservatorismul nostru nu ne-a apropiat mai mult de Dumnezeu pentru ca ne-am iubit doar pe noi insine in egoism si familiarism ieftin ,departandu-ne in traire de porunca cea mai mare, porunca iubirii fata de Dumnezeu si fata de aproapele nostru.
Citind din revelatiile sfintilor avute cu Dumnezeu si din propriile mele trairi , vad un contrast cu ceea ce un parinte mi-a spus odata , facandu-ma sa nu am incredere in propria chemare si adevarul revelat si anume ca sa lasam pe Mantuitor ca El sa le faca pe toate , dar nu mi-a explicat si cum , dar mi-a dat de inteles ca noi doar trebuie sa ne riugam .
Dand ascultare acestui sfat , sufletul meu nu numai ca s-a tulburat devenind si mai deschis chemarii Lui Dumnezeu .
Am vazut ca Mantuitorul vrea ca noi sa lucram pentru El aici in aceasta viata , noi toti oamenii nu numai cei alesi si doreste ca noi sa fim jertfe pentru El asa cum El pentru noi a fost,in intelesul in care vrea sa ne daruim viata Lui si nu stapanitorului acestei lumi , Isus Cristos doreste sa-l iubim pe El mai mult decat orice fiinta de pe pamant sau din ceruri si descoperind in acelasi timp adevarul ca El ,Domnul nostru este in inauntrul fiintelor noastre .
Timpul ne este furat cu adevarat de problemele acestei lumi , de viata aceasta neadevarata si mincinoasa ,o viata pe care o traim din vina noastra a celor de la inceput cretie .
Daca ceva ne misca fiintele cu adevarat din aceasta viata traita in aceasta lume ,acel lucru este suferinta Mantuitorului noastru Isus Cristos pentru noi si nimic nu este egal sau mai presus de acest mister descoperit omului ,ce este dragostea Dumnezeului nostru Cel adevarat si Sfant in persoana Tatalui ceresc ,a Fiului Sau preaiubit Isus Cristos si a Duhului Sfant .
Asa cum Domnul ne-a promis , El este si va fi cu noi pana la sfarsitul vietilor noastre de aici si nimanui altcuiva nu trebuie sa-i deschidem fiinta spre a locui cu noi decat Lui,Domnul nostru Mantuitorul si Rascumparatorul nostru ,Preasfantul Fiu al Preasfantului nostru Dumnezeu atotputernic Tata ceresc ,creatorul cerului si al pamantului ,al tuturor vazutelor si nevazutelor si al intregului univers.Amin

01 Iun 2014, 19:05
Profil WWW
Membru Senior

Mesaj Re: Unitate , unitate , unitate !
Ei, dar se fac schimbari chiar acum desi oamenii credinciosi din ambele parti comenteaza si sunt nemultumiti. Nu se poate in Romania, unde aspectul Roman (de la Roma) al crestinismului nu a fost niciodata sub semnul intrebarii, ca si cele doua biserici sa fie certate.
Ortodoxia este autocefala si ceea ce alege B.O.R. poate fi putin diferit de ritmul ortodoxiei de la Constantinopol.
Dar!..plansetele ca si lament nu sunt o forma de credinta crestina reala, ci lacrimile adevarate, cu sentimentul renuntarii de sine sunt dogma in ambele biserici drept unicul drum spre Rai.
Dar vezi ca si oamenii mai degraba cred orice persoana care sustine ca are revelatii, unii de la Maica Domnului, unii direct de la Iisus Hristos, decat sa aibe incredere in biserica si in preoti.
Vigilenta este buna numai daca izvoraste din adevarata credinta nu din amaraciune, pizma sau si mai rau enervare. Preotii, patriarhii, papii nu sunt actori care trebuie sa ii distreze pe oameni in weekend in lipsa de activitate mai simpatica.
Ce ma doare cand vad ca oamenii, credinciosii, Corpus Christi, sunt cei care baga strambe acestei uniri, si sustin ca este o forma de pervetire si corupere, ca ei din mosi stramosi stiu altfel, ca unii au facut si ceilalti au dres. Biserica din mosii lor stramosi, Constantin si Elena, era una.
Si spiritul nu poate decat creste afland despre traditiile celorlalti nu cu dispret ci cu interes si respect si evident bucurie. Ca impacarea nu poate fi decat izvor de bucurie pentru un suflet pe calea vindecarii.

12 Noi 2014, 13:59
Membru nou

Mesaj Re: Unitate , unitate , unitate !
Buna seara, Rafael tare mult as vrea sa vorbim

20 Noi 2014, 21:58
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ]