Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Ortodox Convertit la Greco-Catolici si Hirotonit 
Autor Mesaj
Membru Junior

Mesaj Ortodox Convertit la Greco-Catolici si Hirotonit
In mare cam ce am scris la introducere pe linkul urmator viewtopic.php?f=10&t=26&start=690 cel scris de ioan 30
Citat:
Ma numesc Ioan,am terminat seminarul Teologic-Ortodox din Timisoara la Liceul Carmen Sylva,sant specializat in Tipic Biserices si in Liturgica Teoretica,Generala si Speciala.Sotia acum 8 luni m-a parasit iar recent am avut divortul,baiatul meu care pe 18 Martie face 5 anisori a ramas cu mine pana la 18 ani,ea plecand in Italia la ... munca.In ortodoxie fiind divortat pot deveni preot sau diacon doar daca raman singur,celib.Mi-e greu,desi am ajutorul parintilor tot e greu,as dori sa stiu daca ma convertesc la Greco Catolici ma pot casatori si sa pot fi Hirotonit ori canoanele sunt aceleasi ca la ortodocsi,asta ca sa nu spun cate necazuri mi-a adus B.O.R. cand inca eram casatorit cand am cerut Hirotonirea !

09 Mar 2014, 21:36
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Mesaj Re: Ortodox Convertit la Greco-Catolici si Hirotonit
Bine ati venit!

Imi pare rau de divort. E o mare drama care va loveste pe dv si pe copilul dv. Capul sus, nu disperati! In desertul calatoriei dv spre Tara Fagaduita, lasati-va condus de Domnul, care ii stie pe ai Lui si ii mangaie !

Este bine sa discutati pe temea unei eventuale convertiri cu preotul parohiei catolice celei mai apropiate. Dar, din cate imi dau seama din putinele randuri scrise, este de asteptat ca preotul sa va indemne sa va mai ganditi.
Cel care cheama la convertire este Spiritul Sfant! Dar, in afara de Spiritul Sfant, asupra sufletului omului actioneaza, cu sugestiile lor, si tot felul de alte spirite, si nu toate sunt bune. Cum putem, atunci, sti ca o chemare, de exemplu chemarea spre convertire, vine de la Imparatul Ceresc ? Si nu vine, cumva, de la nenumitul, ori de la lume, ori de la partea din noi pe care nu am lepadat-o, inca, spre a ne umple de Cristos ?

Una dintre caile dupa care stim aceasta e raspunsul la intrebarea: "puterea care ne indeamna la convertire ne impinge, ori ne atrage ?". Fiindca Spiritul Sfant nu ne impinge niciodata, ci mereu, fiind inaintea noastra, ne atrage. Daca ceea ce ne indeamna spre convertire este, cum ar spune psihologia de azi, o "motivatie negativa" (sau, cum ar fi spus clasicii, o "actiune vis a tergo", e de presupus ca nu vine de la Domnul. Motive precum "BOR mi-a facut mult rau" NU sunt (daca sunt singure), motive legitime de convertire. Nici chiar dorinta de hirotonie nu este un motiv legitim. Motiv legitim de convertire este atunci cand ajungeti la concluzia ca Domnul nostru a infiintat o singura Biserica si ca aceasta este Biserica Catolica. Si cand inima nu va va lasa sa mai fiti separat nicio clipa de poporul Sau, care este Biserica Catolica. Daca veti simti, acum ori in alta perioada a vietii, o asemenea miscare in inima, care e mai mult decat o atractie, e un fel de sete aproape fizica, atunci sa stiti nu numai ca puteti sa va convertiti, ci ca trebuie neaparat sa faceti aceasta, spre binele sufletului dv.

Trebuie sa va mai spun ca o casatorie ortodoxa este valabila si in Biserica catolica (de orice rit). Sotia dv fiind botezata, chiar daca nu se converteste, nu veti beneficia de privilegiu paulin. In Biserica Catolica se socoteste ca o casatorie este o legatura pe care niciun om, fie el episcop ori Papa insusi, nu o poate desface. Numai moartea o desface, in sensul ca obligatiile contractate, inclusiv obligatia de fidelitate, se mentin si in caz de divort civil (care nici nu exista in ochii Bisericii, vorbindu-se numai de separarea corpurilor). Singura metoda prin care va puteti casatori este sa nu fiti deja casatorit, adica, in cazul dv, sa nu fi avut loc o casatorie valida. Asta inseamna proces canonic.

Dar, poate ca nu am inteles eu bine situatia, ori poate ca nu cunosc ce trebuie facut: luati ceea ce v-am scris sub beneficiu de inventar si fixati o intalnire cu preotul greco-catolic din parohia dv. Daca nu stiti cine este acela, telefonati ori scrieti ori mergeti la episcopia greco-catolica. Cel putin eu, cam cand eram de varsta dv, asa am facut si, dupa cateva intrevederi cu un adevarat pescar de oameni (cu dreptii sa-l odihneasca Dumnezeu), intalniri in care eu mi-am clarificat niste lucruri din catolicism, iar parintele si-a clarificat de ce vreau sa ma convertesc si in ce hal e sufletul meu, am (re)devenit, din ortodox, catolic.

Laudat fie Domnul!

10 Mar 2014, 01:11
Membru Junior

Non sum dignus scrie:
Bine ati venit!

Imi pare rau de divort. E o mare drama care va loveste pe dv si pe copilul dv. Capul sus, nu disperati! In desertul calatoriei dv spre Tara Fagaduita, lasati-va condus de Domnul, care ii stie pe ai Lui si ii mangaie !

Este bine sa discutati pe temea unei eventuale convertiri cu preotul parohiei catolice celei mai apropiate. Dar, din cate imi dau seama din putinele randuri scrise, este de asteptat ca preotul sa va indemne sa va mai ganditi.
Cel care cheama la convertire este Spiritul Sfant! Dar, in afara de Spiritul Sfant, asupra sufletului omului actioneaza, cu sugestiile lor, si tot felul de alte spirite, si nu toate sunt bune. Cum putem, atunci, sti ca o chemare, de exemplu chemarea spre convertire, vine de la Imparatul Ceresc ? Si nu vine, cumva, de la nenumitul, ori de la lume, ori de la partea din noi pe care nu am lepadat-o, inca, spre a ne umple de Cristos ?

Una dintre caile dupa care stim aceasta e raspunsul la intrebarea: "puterea care ne indeamna la convertire ne impinge, ori ne atrage ?". Fiindca Spiritul Sfant nu ne impinge niciodata, ci mereu, fiind inaintea noastra, ne atrage. Daca ceea ce ne indeamna spre convertire este, cum ar spune psihologia de azi, o "motivatie negativa" (sau, cum ar fi spus clasicii, o "actiune vis a tergo", e de presupus ca nu vine de la Domnul. Motive precum "BOR mi-a facut mult rau" NU sunt (daca sunt singure), motive legitime de convertire. Nici chiar dorinta de hirotonie nu este un motiv legitim. Motiv legitim de convertire este atunci cand ajungeti la concluzia ca Domnul nostru a infiintat o singura Biserica si ca aceasta este Biserica Catolica. Si cand inima nu va va lasa sa mai fiti separat nicio clipa de poporul Sau, care este Biserica Catolica. Daca veti simti, acum ori in alta perioada a vietii, o asemenea miscare in inima, care e mai mult decat o atractie, e un fel de sete aproape fizica, atunci sa stiti nu numai ca puteti sa va convertiti, ci ca trebuie neaparat sa faceti aceasta, spre binele sufletului dv.

Trebuie sa va mai spun ca o casatorie ortodoxa este valabila si in Biserica catolica (de orice rit). Sotia dv fiind botezata, chiar daca nu se converteste, nu veti beneficia de privilegiu paulin. In Biserica Catolica se socoteste ca o casatorie este o legatura pe care niciun om, fie el episcop ori Papa insusi, nu o poate desface. Numai moartea o desface, in sensul ca obligatiile contractate, inclusiv obligatia de fidelitate, se mentin si in caz de divort civil (care nici nu exista in ochii Bisericii, vorbindu-se numai de separarea corpurilor). Singura metoda prin care va puteti casatori este sa nu fiti deja casatorit, adica, in cazul dv, sa nu fi avut loc o casatorie valida. Asta inseamna proces canonic.

Dar, poate ca nu am inteles eu bine situatia, ori poate ca nu cunosc ce trebuie facut: luati ceea ce v-am scris sub beneficiu de inventar si fixati o intalnire cu preotul greco-catolic din parohia dv. Daca nu stiti cine este acela, telefonati ori scrieti ori mergeti la episcopia greco-catolica. Cel putin eu, cam cand eram de varsta dv, asa am facut si, dupa cateva intrevederi cu un adevarat pescar de oameni (cu dreptii sa-l odihneasca Dumnezeu), intalniri in care eu mi-am clarificat niste lucruri din catolicism, iar parintele si-a clarificat de ce vreau sa ma convertesc si in ce hal e sufletul meu, am (re)devenit, din ortodox, catolic.

Laudat fie Domnul!

Va multumesc bunele si "de pasi indreptatoare" sfaturi , va multumesc de timpul acordst si voi face intocmai cum ati mentionat tinandu-va la curent cu ce voi realiza,va multumesc inca odata !

10 Mar 2014, 05:35
Membru Junior

Citind acest topic cumva mi-a deschis ochii ca sa vad ca orice om poate trece printr-o asemenea drama, chiar si cei alesi de domnul. Cred ca e o situatie atat de ingrata, cand un preot pateste asa ceva fara sa isi doreasca. este destul de susceptibil faptul ca daca erati un om de rand, v-ati fi gasit repede pe cineva, asa insa e de admirat curajul, credinta in Domnul. Va admir si va respect, plus ca faceti tot posibilul sa urmati vocatia chiar in urma unei astfel de drame.

20 Mar 2014, 14:21
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Ioan30, iata, a trecut mai bine de o luna de la initierea acestui topic. S-a mai linistit zbuciumatul suflet al fratiei voastre, s-au mai limpezit apele in familia dv, ori in ceea ce a ramas din ea ?

29 Apr 2014, 21:00
Preot

Locaţie: Ploiesti
În linia de principiu, greco-catolicii recunosc căsătoria oficiată în B.O., iar divorțul civil nu se consideră ca o dezlegare de Căsătoria religioasă - deci, la greco-catolici, nu s-ar admite o a doua căsătorie atâta timp cât soția vă trăiește (chiar divoțați civil fiind).

Așata deja ar clalrifica mai mult situația dumneavoastră, sub aspectul căsătoriei.

Pentru ca cineva să devină greco-catolic, e nevoie de exprimare a acestei voințe, însă pentru un candidat la preoție e nevoie de a contacta un episcop greco-catolic - ori secretariatul unei episcopii, pentru a afla mai multe detalii concrete, pentru situația dumneavoastră.

15 Ian 2015, 15:19
Membru Senior

Locaţie: in Inima Mariei
Care este logica schimbarii din Sfantul Duh in Spiritul Sfant? ...si de Doamne, indura-te de noi, din Doamne miluieste?... Desi Atanasie Anghel a spus clar ca sa fie nimic schimbat in liturghie... De ce oare exagerarile latiniste ale Scolii ardelene au trebuit sa fie impuse si in biserica?
Ai grija Ioane peste ce gasesti aici... Poate nu ti-e dat sa fi preot...sau te-ai invatat cu un trai usor...

http://nemuritorii-carpatini.blogspot.com

06 Aug 2015, 23:32
Profil WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ]