Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 114 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Următorul
Inchizitia 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Inchizitia
Eu nu arunc nimanui cu noroi pe fata [-X ,consider ca pe acest forum catolic sunt la mine acasa(asa consider eu,daca nu e asa imi cer scuze fata de administratori) iar dvs fie ca va place fie ca nu ,sunteti musafir aici,iar musafirii nu-i jignesc pe parintii si pe fratii gazdelor,corect?!(adica BC si Sfintii ei).Imi cer scuze daca i-am jignit pe unii ortodocsi de pe acest forum!! :oops: !!eu m-am referit la dvs si la alti membrii care mereu jignesc BC chiar daca nu folositi un vocabular vulgar,de jignit ne jigniti.Considerati ca noi catolicii ne credem mereu tuturor superiori,insa din comentarile dvs si ale altora deduc ,contrariul ca BO e fara de greseala si ca numai si numai catolicii sunt devina si nu dvs.Va rog sa deschideti ochii si sa va uitati bine cine a aruncat primul cu noroi pe fata celuilalt,gazda sau oaspetii?!Pax Vobis [-o< .

03 Mai 2011, 16:33
Nu e nici o imbecilitate.
E adevar istoric.
Spuneti-mi varianta dvs.

03 Mai 2011, 16:34
Faptul ca polemizam pe anumite subiecte nu inseamna ca va jignesc.
Aratati-mi unde anume v-am jignit.

03 Mai 2011, 16:42
Membru Senior

Locaţie: timis
vladut scrie:
Nu e nici o imbecilitate.
E adevar istoric.
Spuneti-mi varianta dvs.

Nu exista mai multe variate, adevarul faptic este unic.
Vad ca insisti sa vinzi rosii gradinarului.
Intamplator unii dintre cei care activam pe acest forum, avem specializare in istorie. Adica suntem oameni de meserie, deci mataluta "incerci sa inveti pe popa carte" (parintele Cleopa).
Biserica Greco-Catolica din Romania a aparut ca urmare a unirii Mitropoliei Ortodoxe Romanesti de la Balgrad(Alba-Iulia), cu Biserica Catolica. Actul s-a infaptuit in anul 1700, adica inainte ca generalul tau Bukow sa se nasca.

04 Mai 2011, 16:12
Profil YIM
Mai Cosmin,
degeaba te dai matale istoric ca nu ai dreptate.
S-a format intr-adevar la 1700, dar nu a prins la populatia din Ardeal.
Poporul nu a primit-o atunci, decat foarte putini.
De impus s-a impus cu forta.
Nu mai falsificati istoria precum comunistii.

04 Mai 2011, 20:05
Membru Senior

Locaţie: timis
vladut scrie:
Mai Cosmin,
degeaba te dai matale istoric ca nu ai dreptate.
S-a format intr-adevar la 1700, dar nu a prins la populatia din Ardeal.
Poporul nu a primit-o atunci, decat foarte putini.
De impus s-a impus cu forta.
Nu mai falsificati istoria precum comunistii.

Nu ma dau istoric (inca nu am publicat nimic) :) , dar chiar profesez in domeniu.
Si nu am gand sa continui o discutie cu cineva care habar nu are despre ce vorbeste.
Nu esti decat un diversionist.
Rog moderatorii sa-si faca treaba.

04 Mai 2011, 21:03
Profil YIM
Si chiar si la 1700, cei care au trecut la catolicism, tot fortati au trecut, pentru ca romanii ortodocsi din Transilvania erau lipsiti de drepturi. Imparatul austriac Leopold 1 daduse drepturi si privilegii doar catolicilor si protestantilor prin diploma leopoldina, iar ca natii, numai ungurii, sasii si secuii se bucurau de privilegii, iar romanii erau lipsiti de drepturi politice si religioase.

04 Mai 2011, 21:07
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Userul 'vladut' si-a terminat misiunea pe aici. Sper sa fie o lectie si pentru alti 'prieteni' care nu-si gasesc alt loc unde sa-si racoreasca anti-catolicismul pravoslavnic.

04 Mai 2011, 22:04
Profil WWW
Membru

Locaţie: Oradea
Imi cer scuze pentru interventia mea in acest topic. Probabil ca ar trebui sa deschid unul nou.
Urmaresc siteul acesta de cateva saptamani si, din pacate, constat ca foarte multe dintre topice se termina cu ”concluzii” destul de violente verbal intre noi fratii crestini (ma refer in special la BO vs. RC/GC). Nu credeti ca ar fi cazul sa se caute puncte comune in discutie, nu sa se scoata intotdeauna in evidenta diferentele? Daca stam sa ne gandim fie si doar pentru o clipa, aceste diferente nu sunt deloc importante mantuirii sau unei vieti mai pline in Cristos. Care-i rostul ma intreb eu in a provoca constant zazanie? Care-i cauza, alta decat mandrii si balonari personale?
Haideti fratilor, reveniti-va in simitiri si iubiti-va in Cristos. Despre asta vom fi intrebati cu siguranta la judecata. Despre celelalte.. mai putin.
Pax vobis

05 Mai 2011, 08:13
Ioan scrie:
gnothe_aletheia scrie:
...nu pot să mi-l imaginez pe sfântul Petru nici fugind de răspundere ca ultimul laş,...
In afara de cazul 'clasic' al tradarii Mantuitorului :).

Despre Petru ca papă al Bisericii Universale romano-catolicii, aşa am înţeles, vorbesc de abia după evenimentele de la Ioan 20;21 şi Fapte 1;2, pentru că propriu-zis Biserica nu exista înainte. Deci ceea ce aţi spus nu se susţine.

05 Mai 2011, 08:56
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 114 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Următorul