Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 121 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 9, 10, 11, 12, 13
Amin 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Este Biserica-Catolica Eretica?Nu!!!!.
Citat:
"Tu esti Kephas stanca pe care Eu Imi Voi intemeia Biserica iar fortele iadului nu o vor birui in veci"
Franciscus
Punctul pe o rana!
Se pare ca exista o intreaga discutie daca prin Keifa (era si o cetate cu acest nume) este aici numit Petru dupa numele lui evreiesc sau Keifa cetatea.

Argumentul pentru care ar fi vorba despre cetate este auto-referential la ideea ca in Biserica (cetate) salasluieste Duhul Sfant.
Argumentul pentru care ar fi vorba de Petru - persoana, om - este in Biblie cand Paul le spune Corintenilor "voi sunteti templul lui Dumnezeu" (deci templul lui Dumnezeu sunt oamenii). Iisus spune asemenea "fiecare fir din cap va este numarat." (deci se refera fizic, la oameni, la fiinta umana). Deci cand Dumnezeu spune temelie de Biserica s-ar referi in mod clar la oameni, la fiinta umana, deci implicit in citat la Petru.

Motivul pentru care Petru nu a fost ales drept Keifa in acel pasaj este evident tradarea lui. Adica este o judecata adresata asupra lui Petru ca si Keifa. Sa spui ca Petru nu poate Keifa temelia Bisericii este de fapt sa il judeci: [nu poate fi vorba de Petru pentru ca....] - judecata. Sa spui afirmativ de fapt confirmi anumite pasaje repetitive din Biblie. Oare care este adevarul, zic unii?
Eu am inteles ca Iisus ca parte din mesajul biblic este si ca oamenii sa nu se mai judece intre ei. Dar pe de alta parte se spune ca oamenii trebuie sa urmeze pe Iisus care a spus "de ce as da in voi daca nu va iubesc?"
Eu am inteles ca daca urmezi pe cineva, ca sa poti urma pe cineva, sa poti avea un reper ca sa il urmezi, trebuie sa fie cumva exterior fiintei tale. Dar prin Euharist, Duhul (sau Spiritul) Sfant intra in oameni si atunci unii se gandesc cum ca este obligatoriu sa judece si aici nu stiu care este calea dar stiu care este calea iubirii de oameni (care nu corupe).

Exista 1000 de motive sa judeci pe altcineva pentru ca, ne spune Biblia omul a pacatuit de la inceput (deci a si continuat). Cand vezi toate aceste motive poti sa aplici o judecata sau nu. In vreme de pace (speram sa dureze) judecata se aplica prin diverse modalitati: ocara, cuvinte grele, limitarea optiunilor celui judecat cum ca a facut rau sau este rau. Exista suferinta ce isi fac oamenii unii altora si in pace, si in civilizatie, si tribal in padure, si acasa, si la scoala, si peste tot inclusiv la spital.
Poti face rau cuiva pe care ai constatat ca este pacatos sau daunator. Poti. Dar trebuie?

Ca sa nu mai vorbim cand galceava ajunge intre pastori pentru ca spre deosebire de Vechiul Legamant, Noul Legamant ii face pe preotii in al doilea templu al lui Melchizedek nu doar invatatori (Rabini) dar si pastori (ghidand pe oameni si prin fapta nu doar prin vorba).
Dupa cum viata ne arata orice om, poate chiar si nebotezat, poate citi Biblia, poate citi acum si regulile Sfantului Ioan Gura de Aur, si alte reguli ale Bisericii le poate afla. Dar este el (sau ea) pastor (sau pastorita) al (a) lui Iisus Hristos daca ne invata despre cum judeca Dumnezeu si cine ajunge in iad si cine in rai? Ca i s-a spus asa? De catre cine?
N-as numi pe nimeni fals profet pentru ca ajungem la razboi de aici e clar.
Si falsii profeti au foarte mult rol in confirmarea credintei celor care spun ca iubesc pe Dumnezeu in persoana Fiului Sau Iisus. Pentru ca la examen este mai dificil, nu este mai usor. Oricine ne face rau este si o tentatie de la cel necurat sa facem ca ei si sa raspundem si un test de la Dumnezeu.
Si si. Cred ca este diferit fata de "sau sau".

06 Mar 2015, 17:33
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 121 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 9, 10, 11, 12, 13