Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Sfantul Mucenic Hristofor - sfantul cu cap de caine 
Autor Mesaj
Membru

Mesaj Re: Sfantul Mucenic Hristofor - sfantul cu cap de caine
Circulă şi o explicaţie etimologică: kinocefalia atribuită Sf. Cristofor ar proveni din înţelegerea greşită a lui Cananeus (aici, Canaanul e luat ca desemând Levantul meridional: nu numai Palestina, dar şi Fenicia, o parte din vestul Siriei …), dar mie mi se pare cam arbitrară, cu toate că nu imposibilă (e o explicaţie laborioasă, pretinde influenţa unui termen latin asupra grecilor, care ar fi presupus greşit semnificaţia cuvântului, iar de la greci răstălmăcirea ricoşează înapoi la apuseni, pentru că atributul kinocefaliei există şi în hagiografia scrisă în Vest …); a fost observată asemănarea cu viaţa Sf. Mina, dar nici în această direcţie nu cred că trebuie exagerat cu identificările.
Eu cred că reprezentarea teriomorfă e o confuzie între capul de miel şi acela de câine (confuzie care mai survine şi în zilele noastre, primăvara, la piaţă).

29 Sep 2015, 12:36
Membru

Cel care trece râul, chiar cel care îi ajută pe alţii să traverseze râul, slujind în modul acesta, simte nu numai povara aproape strivitoare a lumii, ci şi pe a Creatorului ei, ‘povara transcendentului’. La ţintă, însă, un semn al biruinţei.
Cineva alege, în locul postului şi al rugăciunii, o muncă fizică, drept lucrare duhovnicească. Îndrumătorul lui îi acceptă această formă de asceză. Numai că în această strădanie a lui, el va întâlni apăsarea aproape strivitoare a lumii şi a Creatorului ei.
(Continuând să mă gândesc la legenda Sf. Cristofor.)
Legendele acestea mai vechi sunt foarte înrudite, cum e şi firesc, cu imaginarul religios al ‘Patericului’, sunt parabole.

29 Sep 2015, 20:22
Membru Senior

Exista mai multe reprezentari iconografice ale Sfantului Hristofor, nu are intotdeauna cap de caine.
Si am gasit si un canon de rugaciune.
http://www.doxologia.ro/canon-cantari/c ... -hristofor
Eu personal nu am mai mai vazut multi sfinti reprezentati iconografic cu Pruncul Iisus Hristos impreuna. In orice caz nu in acest mod.
Si cuvintele din canonul de rugaciune sunt foarte diferite de alte rugaciuni, si aduc o anumita confuzie, esentiala se pare pentru anumite parcursuri. Drum/trecere/depasire/intoarcere.

21 Apr 2016, 15:05
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3