Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 155 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 12, 13, 14, 15, 16  Următorul
Catolicii si ortodocsii se pot intelege. 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Catolicii si ortodocsii se pot intelege.
Ioan scrie:
Nu demult din partea BC s-a lamurit aceasta (falsa) problema. Intr-o forma simplificata, explicatia este:
Ce numim acum Biserici Ortodoxe sunt parti ale Bisericii, sau asa numite Biserici locale.

Deci nu este corect sa punem in opozitie 'BO sau BC'. Mai ales ca nu exista o BO! (vezi si razvratirile sistematice ale Muntelui Athos fata de 'seful' lor direct, patriarhul Constantinopolului [-X ).

Aceasta doar din punctul de vedere al BC, nu si al BO. Daca va referiti la declaratia Papei Benedict mie mi se pare ca a fost o reintoarcere la conservatorism, in opozitie fata de ecumenismul de pana atunci (si nu nuami mi emi se pare, ci si altor culte, inclusiv ortodocsii si Patriarhul Teoctist a facut o declaratie in acea vreme).
Papa Benedict spunea ca "BC este unica si adevarata Biserica a lui Hrisots", iar bisericile ortodoxe sunt doar "biserici particulare". In timp ce alte culte neoprotestante nici nu sunt numite biserici.
Asadar bisericile ortodoxe sunt in afara BC, doar daca va referiti la un alt document. Si cum am mai precizat eu apreciez mai mult pozitiile transante, conservatoare, decat pozitiile moderniste, ecumeniste, de confuzie generala.
Din cate imi dau seama Biserici locale sunt numite Bisericile greco-catolice, venite apoi in comuniunea cu BC. Ar fi fost interesant ca BC sa considere BO ca facand parte din BC, dar ortodocsii sa nu doreasca acest lucru, ca si faptul ca resping un primat papal.

Din punct de vedere ortodox membrii BO sunt cei botezati in BO si aflati in comuniune euharistica. Cum spunea un preot de la biserica de aici, reintram in Biserica de fiecare data cand ne impartasim. Chiar si in cazul pacatelor, cand se da o oprire de la Impartasanie pe o perioada, suntem scosi in acea perioada din comuniune. De aceea nici macar stilistii nu sunt considerati ca fac parte din BO, sunt considerati schismatici care au rupt legatura cu BO. Iar stilistii spun despre ortodocsi ca nu mai au har si taine valide, deci acelasi lucru cred si ei.
Si exista BO, chiar daca mai sunt frictiuni sau neintelegeri intre diferitele Patriarhii sau in cadrul aceleiasi Patriarhii, acestea existau si in primul mileniu. BO este unita de aceeasi credinta, nu exista in nicio Patriarhie o cat de mica diferenta doctrinara, sau chiar in ceea ce priveste practica liturgica sau canoanele. Doar in ceea ce priveste calendarul, dar nu e dogma. Si in primul mileniu, daca un patriarh sau episcop facea ceva gresit erau nemultumiri si atentionari. Iar in cazul erorilor grave, ca erezia, nu numai ca nu trebuie urmat orbeste acel ierarh, dar trebuie sa i se atraga atentia si sa se se intrerupa pe acea perioada comuniunea cu el. Nu e cazul Patriarhului ecumenic, nu a cazut in erezie, si nu prea a fost cazul pana acum, de aceea BO nu s-a mai faramitat dupa schisma din 1054 (doar o infima parte s-a despartit cu calendarul, in Romania sunt doar 20-30 de mii de stilisti, in alte tari si mai putini).

14 Mar 2012, 12:52
Membru Senior

Din cate am inteles BC este unica iar restul au rangul de Arhiepiscopii, cum este de exemplu BCG Arhiepiscopie Majora. In aceiasi categorie intra BOR si alte patriarhii. Biserica nu este decat una Sfanta Catolica si Apostolica constituita din comuniunea respectiva.

Inca un lucru important. NU exista BO. Poate BOR. Precum nu exista nici BCR ca ar iesi sigla bancii respective :)). Exista diverite comunitati ale BC.

Asa frictiuni exista peste tot. Ca intre ucenici lui Cristos. Fara contradictie fundamentala nu ar exista evolutie iar Biserica s-ar stinge in timp.

Sectele nu au cum sa fie considerate biserici. Aici este vorma de cei apartinand sectelor care isi doresc sa fie catolici/ortodocsi dar nu pot sa o faca vizibil din varii motive, pentru ca Biserica este si pentru individ nu numai pentru comunitate. Pentru ei se poarta totusi un dialog ci nu pentru a ajunge in concordanta cu principiile sectelor.

08 Apr 2012, 20:35
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: timis
O neglijenta jenanta din partea clerului eparhial ortodox din Bihor:
http://www.youtube.com/watch?v=gOzlyBtVK64
Scaparea de sub control a unei multimi de huligani(nu-i numesc ortodocsi), poate avea efecte sumbre.

08 Mai 2012, 17:14
Profil YIM
Membru Senior

cosmin330 scrie:
O neglijenta jenanta din partea clerului eparhial ortodox din Bihor:
http://www.youtube.com/watch?v=gOzlyBtVK64
Scaparea de sub control a unei multimi de huligani(nu-i numesc ortodocsi), poate avea efecte sumbre.
Persoana care a postat clipul pe youtube, s-a exprimat la fel de jenant afirmând că reprezentanții BOR au înjurat, blestemat și huiduit, ceea ce, chiar dacă ar fi adevărat(și nu e), nu trebuie spus în veci. Tocmai de aceea se întâmplă pentru că nu există preocuparea de a tăcea; lipsa tăcerii provoacă agitația.

Isus Cristos a fost biciuit, scuipat și răstignit fără să comenteze.

08 Mai 2012, 19:43
Membru Senior

Locaţie: timis
Nae scrie:
Persoana care a postat clipul pe youtube, s-a exprimat la fel de jenant afirmând că reprezentanții BOR au înjurat, blestemat și huiduit, ceea ce, chiar dacă ar fi adevărat(și nu e), nu trebuie spus în veci.

Corect.

08 Mai 2012, 20:09
Profil YIM
Membru Senior

Invatatura de minte pentru ecumenicoizi, multiculturnici si alti "agiornati". NU am avut nimic de invatat de la ortodocsi, nimic niciodata.

03 Iun 2012, 21:37
Membru Senior

Hermina scrie:
Invatatura de minte pentru ecumenicoizi, multiculturnici si alti "agiornati". NU am avut nimic de invatat de la ortodocsi, nimic niciodata.
Eu am avut.

P.S. Nu de la cata(din păcate).

04 Iun 2012, 19:34
Membru Senior

Nae scrie:
Hermina scrie:
Eu am avut.

P.S. Nu de la cata(din păcate).

Ce ati invatat? Ca cerul e albastru si iarba verde? Cum sa nu va faceti treaba pana la capat? Cum ca nu conteaza ce faci pentru ca imparatia lui Dumnezeu e din alta lume? Ia uitati ce e de invatat de la romani:

http://www.evz.ro/detalii/stiri/tara-tu ... 85570.html

09 Iun 2012, 19:13
Membru Senior

Uite ce ar fi fost posibil sa invatati de la marea ortodoxie, care nu e din lumea aceasta precum catolicii si nici nu face misionarism pe orizontala ca protestantii ci pe verticala (asa se spune, nu?):

http://www.capital.ro/detalii-articole/ ... 68118.html

Am vazut cu ocazia Greciei cam ce strica ortodocsii in acest club european, care ar fi trebuit sa ramana catolico-protestant. Nici Romania nu ar fi meritat sa intre in EU. Uite de asta: http://www.evz.ro/detalii/stiri/exclusi ... 62674.html

Ce, nu credeti ca ortodocsii sunt vinovati pentru criza morala din Romania? Si noi ne pierdem timpul cu ecumenismul. Dar vai, stai ca noi suntem mari si tari si numai raii ca Hermina nu ne noua recunosc meritele, propunandu-ne modele straine de cultura, ia uite ce buni suntem: http://www.dailybusiness.ro/stiri-compa ... nia-77920/

PS Nici nu ma mir ca nu primesc nici o replica, stiti foarte bine ca e adevarat ce zic si nu mai aveti ce sa spuneti. "Modelul" romanesc de existenta este unul falimentar in toate domeniile, dar noi suntem prea pudibonzi ca sa o recunoastem.

22 Iun 2012, 18:14
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
Jenant oricum... nu e nevoie de nicio replica pentru ca nimeni nu se va injosi sa va caute exemplele cu duiumul de lipsa de moralitate si mocirla care se gasesc si in vestul dvs preaslavit. Cred de fapt ca ati fi in stare sa va laudati si cu fasicismul. Cand va cadea si Spania ce veti mai face? A, stiu, de vina vor fi emigrantii ortodocsi...

omnis terra veneratur

01 Iul 2012, 13:32
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 155 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 12, 13, 14, 15, 16  Următorul