Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 100 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Convertirea la credinta Romano-Catolica 
Autor Mesaj
Membru Junior

Locaţie: constanta
Credeti-ma....nu va doresc sa fiti in locul meu :) , nu-i doresc nimanui.
Oricum va multumec mult...si mi-ar placea sa stiu ca daca mai am nelamuriri in ceeace priveste religia si ritualul sa pot sa revin pe acest forum

19 Iun 2008, 11:34
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
daca mai am nelamuriri in ceeace priveste religia si ritualul sa pot sa revin pe acest forum

Acesta este principalul scop al forumului catolic (care totusi nu poate inlocui legatura vie cu Cristos). Nelamuriri avem toti. Eu am aflat de multe ori raspunsuri bune pe forum.

In ceea ce priveste convertirea, adica aprinderea sufletului de iubirea lui Dumnezeu, ea poate veni nu numai dupa, ci si ca urmare a Sfintelor Sacramente, care actioneaza in chip nevazut si, de aceea, se mai numesc si Taine. Eu m-am convertit in timpul si imediat dupa vremea studentiei, adica la mare distanta de Botez si la o distanta considerabila dupa primele Impartasiri. La mine convertirea a durat mai multi ani, la altii am auzit ca se poate intampla intr-o clipa. Fiecaruia, cum ii randuieste Spiritul Sfant.

http://www.catehism.ro

19 Iun 2008, 12:00
Profil WWW
Membru Senior

Shtima scrie:
Vreau sa fiu convinsa ca ceea ce fac e bine.
E foarte bine!
Am citit dialogul de până acum şi mi se întăreşte convingerea că vei face cu putere şi din convingere ceea ce doreşti după ce vei lua legătura cu un preot catolic.
Shtima scrie:
Dar adevarata mea retinere este in ceea ce priveste ideea ca actul de rugaciune sau un ritual dedicat divinitatii (indiferent care) trebuie mijlocita.

...Biserica nu a inspirat incredere (... comertul cu indulgente...).

Vei vedea că nu rugăciunea trebuie mijlocită, nu ce vrei tu să oferi, ci ceea ce primeşti; cu răbdare vei înţelege.

În "comerţul" cu indulgenţe, eu văd că ai observat (din greşeală) un aspect foarte "lumesc" şi anume cât primeşte sau cere biserica; eu propun să observi ceea ce este dispus să plătească(bunul material la care doreşte să renunţe) cineva pentru a dobândi o inimă mai curată. Asta este de fapt esenţa indulgenţei pentru că în goana după bunuri se murdăreşte sufletul.

Observ că ai multe cunoştinţe şi informaţii de anvergură din multe religii.
Mărire Ţie, Doamne, mărire Ţie!

19 Iun 2008, 17:11
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
am gasit ceva care ma implineste intr-un mod spiritual
foarte frumos raspuns
mai trebuie doar sa constientizati/acceptati faptul ca implinirea despre care vorbiti este un dar, insa asa cum daruieste Dumnezeu: iti da, dar nu iti baga in traista
cu alte cuvinte, implinirea dumneavoastra spirituala depinde acum numai de dumneavoastra, de cum bagati darul in traista personala...

Shtima scrie:
ceea ce mi se pare incoerent, in general in legatura cu religiile, este ca fiecare propovaduieste adevarul, fiecare isi sustine dreptul la intaietate.
dar il si are - fiecare
stiti cum este la Metrou cand este aglomeratie pe peron?
se aude: "va rugam sa folositi toate usile trenului!"
eu pot sa ma intreb cum sa intru pe mai multe usi deodata - dar nu acesta este semnsul, nu-i asa!
la fel este in diferite credinte cu dreptul la intaietate

Shtima scrie:
adevarata mea retinere este in ceea ce priveste ideea ca actul de rugaciune sau un ritual dedicat divinitatii (indiferent care) trebuie mijlocita..preot, brahman sau orice altceva nu conteaza.
In Crez daca nu ma insel e inclusa si biserica. De ce este necesara credinta intr-o institutie, cu alte cuvinte credinta in niste oameni egali cu oricare altii, pt a putea fi pe deplin integrat cum se zice 'in sanul domnului'.
exista in comunitatile religioase o practica pe care cei care privesc din exterior nu prea o inteleg: ascultarea
o sa fac o paralelea cu profesoara mea de matematica
nu prea stia sa rezolve orice problema, dar avea un asa talent pedagogic sa ma ajute pe mine sa gasesc rezolvari, incat a fost exact ceea ce aveam eu nevoie - asa ca am facut matematica
dar nu am putut sa devin profesor pentru ca eu stiam sa rezolv multe probleme, dar nu stiam sa ii ajut pe altii sa si le rezolve singuri
faptul ca exista niste oameni egali cu toti ceilalti care sunt pusi in anumite slujiri bisericesti, nu ii ridica mai sus decat pe ceilalti in ochii lui Dumnezeu, nu inseamna ca sunt neaparat mai buni decat noi ceilalti (parerea mea personala este ca multi dintre calugari/preoti sunt calugari/preoti tocmai pentru ca altfel nu ar fi putut sa fie buni in fata lui Dumnezeu - asta e sansa lor...)

Shtima scrie:
dumneavoastra nu ati fost niciodata privit cu ochi reci si dispretuiori pt ca nu sunteti botezat/a si nu vi s-a spus niciodata in fata ca aveti sufletul murdar din aceasta cauza
exact asa cum dumneavoastra nu ati fost niciodata privit cu ochi reci si dispretuiori pt ca nu sunteti catolic/a si nu vi s-a spus niciodata in fata ca aveti sufletul murdar din aceasta cauza
deci, chair va intelegem!

Shtima scrie:
Ma intrebam daca pot discuta cu un preot despre religie si Dumnezeu. asta mi-as dori mai mult. Vreau sa fiu convinsa ca ceea ce fac e bine
daca ajungeti sa vorbiti cu un preot (catolic), nu veti putea evita aceste discutii, daca vreti sa cereti botezul
la noi in parohie, o familie care a venit sa ceara Botezul crestin catolic pentru un copil de cateva saptamani, intrebata de ce doreste acest Botez a raspuns ca doreste Botezul pentru sanatatea copilului - asa ca li s-a recomandat sa caute un medic
daca spui unui preot ca vrei sa te botezi, nicidecum nu esti botezat imediat!!!

20 Iun 2008, 08:27
Membru Junior

Locaţie: constanta
Nici nu imi doresc sa fiu botezata imediat. Vreau doar sa abordez diferite teme de discutie cu un preot. NU caut sa imi am o sanatate mai buna prin botez :roll: :) ..cred ca am depasit de mult stadiul superstitiilor.
Este mai degraba o dorinta a mea pt a ma simti intr-un fel usurata de faptul ca stau pe margine si priesc totul din afara. Intr-un cuvant, nu stiu daca cel mai potrivit, imi doresc o izbavire de solitaritate si sa ma inegerez intr-un fel

20 Iun 2008, 09:07
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Vreau doar sa abordez diferite teme de discutie cu un preot
pentru asta, vorbeste cu preotul pe care il intalnesti in preajma ta
eu, provenind dintr-o familie atee si afland ca sunt botezata crestineste, am simtit la un moment dat o chemare de a afla mai multe despre botezul meu
am iesit la un moment dat pe strada si mi-am p[ropus sa abordez prima calugarita pe care o intalnesc - era o zi de luni, dupa pranz
nu am intalnit nicio calugarita - in centrul Bucurestiului erau mereu, dar nu si in ziua aceea
eu, insa, eram hotarata sa vorbesc in acea zi cu o calugarita despre botezul meu (ma gandeam ca preotul poate ca are si alte obligatii si nu are timp pentru mine, iar calugarita si-ar putea face mai usor un timp pentru mine)
asa ca m-am intors in cartier si am batut la poarta manastirii pe care o stiam...

atunci am aflat ca si la manastiri este impartirea in ortodoxe si catolice (eu eram convinsa ca noi, crestinii romani ortodocsi, nu suntem sub jurisdictia Papei de la Roma doar pe motiv de stat comunist care nu permite legaturile cu Occidentul... - era in vara lui 1992)
am vorbit mai intai cu portatrul care m-a indrumat spre o manastire ortodoxa, banuind ca sunt botezatra ortodox, dar eu am spus ca vreau sa vorbesc in acel moment si acoloo cu cineva (mi ese parea ca, daca ma intorc in acel moment, nu as mai ajunge niciodata sa bat la usile Crestinismului)
apoi am vorbit cu maica superioara - m-a invata sa imi fac cruce si mi-a dat un mic catehism sa citesc
apoi am vorbit cu sora Cristiana care se ocupa cu tinerii din cartier care participau la activitati in manastire
sora Cristiana mi-a spus ca pot vorbi cu un preot din parohia despre care am aflat ca era in zona unde locuiam eu
preotul acela era exact ceea ce aveam eu nevoie si a ramas duhovnicul meu

asta este povestea convertirii mele
apoi am aprofundat cunostintele despre Crestinism (Institutul Teologic), Catolicism (participand la viata de credinta a comunitatii parohiale de care apartin) si Ortodoxie (impreuna cu preotul meu am intrat prima data in Catedrala Patriarhala din Bucuresti)

nu stiu totul si nu am inteles tot ce am aflat, dar ma simt in siguranta in rugaciune

20 Iun 2008, 12:58
Membru Senior

MariaB scrie:
asta este povestea convertirii mele

nu stiu totul si nu am inteles tot ce am aflat, dar ma simt in siguranta in rugaciune
Foarte frumoasă povest(ir)ea şi hotărârea ta. Eu îmi dau seama că tu voiai şi chiar erai hotărâtă să crezi cu putere.

"13. Căci Dumnezeu este Cel ce lucrează în voi şi ca să voiţi şi ca să săvârşiţi, după a Lui bunăvoinţă."(Fil 2,13)

20 Iun 2008, 16:19
Membru nou

Mesaj Re:
Shtima scrie:
... Vreau sa fiu convinsa ca ceea ce fac e bine

Si Dummezeu a vrut si vrea sa ne mantuiasca. Dar de la a vrea pana la a se infaptui a fost necesara o lucrare f.f. dureroasa pentru Dansul dar de la care nu s-a ferit. Asadar a fost nevoie printre altele ca Fiul lui Dumnezeu, intrupat, sa asculte de Tatal Ceresc fara nici o impotrivire. De fapt nici nu se punea problema impotrivirii. Asa ca a ascultat asa cum aflam, citind, ca : "Isus s-a facut ascultator pana la moarte si inca moarte pe cruce".

Si dumneavoastra sesizez ca vreti ceva. Ceea ce va doriti, aceasta convingere, nu este altceva decat un dar de la Dumnezeu. Nimeni nu se poate simti in siguranta si in liniste interioara deplina, nimeni nu poate fi convins de ceva, decat daca a primit aceasta convingere in dar de la Tatal Ceresc.

Dansul este Tatal, dumneavoastra fiu. Ca sa primiti trebuie supunere, ascultare dar pe care nici nu o veti simti ci mai degraba va fi un efect secundar al iubirii dvs, fata de Tata. Nici un copil nu pune la indoiala caile prin care tatal sau asigura cele trebuincioase.

Asadar, dumneavoastra, trebuie sa faceti ascultare urmand exemplul lui Cristos. Dar de cine ?!? Aici este reala dvs problema dupa parerea mea umila.
Insa este foarte simplu. Nu trebuie decat sa luati exemplul lui Isus. Ascultati indiferent de suferinta pe care vi-o produce.
De ex. supunerea fata de Biserica va provoaca o suferinta, chiar daca intelectuala, in acest moment de incertitudine sau fata de un preot cand dvs. vedeti ca si dansul greseste. Dar in ciuda aceste suferinte dvs. faceti-o pentru ca aceasta va cere Dumnezeu, Tatal cel care va da toate inclusiv ceea ce cautati acum. Deci pentru aceasta, din iubire, faceti si dumneavoastra ceva pentru Dansul.

Este simplu. Curaj. Cereti-I.
Dumnezeu este cu noi si nimeni impotriva noastra.

06 Sep 2008, 20:38
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Cluj-Napoca
Mesaj Re:
Shtima scrie:
Este mai degraba o dorinta a mea pt a ma simti intr-un fel usurata de faptul ca stau pe margine si priesc totul din afara.

Ce se mai aude? Ati batut la usa ca sa intrati?

06 Sep 2008, 23:10
Profil YIM WWW
Membru Senior

Mesaj Re: Convertirea la credinta Romano-Catolica
Un ortodox de ocazie (inmormantari si cununii) se poate converti atat la romano cat si la greco-catolici in functie de unde il trage inima. In Romania nimeni nu-l poate forta unde sa se converteasca intrucat libera credinta este garantata. Uneori (cazul meu) cultul bizantin nu este inteles. Poate ca era inspirata si BOR daca se latiniza mai mult. (Nu stiu aici cum era mai bine pt. BOR ca nu sunt Mafalda.) Nici o Biserica Romano-Catolica din Romania nu va refuza nimanui accesul sau convertirea. E mai bine sa se duca la ritul care-l intelege si sa asculte astfel Cuvantul Domnului decat sa se duca undeva unde nu pricepe nimic. Canonul respectiv se refera la cei ancorati in ortodoxie si care nu se pot desparti de ritul bizantin (trebuie vazut acest sens al legii) si care totusi vor sa fie si bizantini dar si in comuniune cu Sanctitatea Sa.
Slava Domnului ca au si fratii greco-catolici bazin imens (chiar mai mare decat partea romano insa neexploatat) de unde sa se inmulteasca in Romania si chiar nu trebuie sa forteze de loc. Sunt preoti cu parohii intregi care vor sa se converteasca la BGC (ca au inceput sa se sature si unii preoti ortodocsi).

06 Aug 2009, 03:39
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 100 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10