Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
doresti sa traiesti o experienta intr-o manastire din canada 
Autor Mesaj
Membru Junior

Mesaj doresti sa traiesti o experienta intr-o manastire din canada
Bun gasit !
Sunt nou pe aici dar as dori sa va impartasesc cateva posibilitati de a deveni calugar intr-o manastire catolica din Quebec-Canada.
Eu locuiesc in canada si am vizitat mai multe manastiri catolice..am intalnit si manastiri foarte frumoase dar din pacate goale..3-4 calugari doar...
Am vorbit cu responsabilul manastirii si mi-a propus daca pot sa caut tineri care doresc dar nu neaparat sa traiasca tot timpul acolo, dar tineri care doresc sa vina in canada sa traiasca la manastire sa participe la viata de acolo de exemplu la aceasta manastire este si o fabrica de ciocolata....se poate lucra la bucatarie etc....conditiile ar fi cazare + masa gratuit..doar biletul de avion il platesti...
daca vrei mai multe detalii scrie la adresa rebelul2000@yahoo.fr iti voi da detaliile cu adresa de e-mail a responsabilului manastirii ...eventual te pot ajuta in traducerea e-mailurilor catre ei etc...

21 Sep 2009, 17:35
Membru Senior

Mesaj Re: doresti sa traiesti o experienta intr-o manastire din canada
Asadar, sa inteleg ca este o lipsa acuta de vocatii??? :oops:

21 Sep 2009, 19:07
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Mihai Petrescu scrie:
Asadar, sa inteleg ca este o lipsa acuta de vocatii??? :oops:
In combinatie cu facilitati imobiliare uriase.

21 Sep 2009, 19:46
Profil WWW
Membru Junior

da...este o lipsa acuta de calugari...bisericile sunt inchise ba chiar transformate in biblioteci etc...dar este o manastire frumoasa, curata..eu zic ca merita pt cei ce au vocatie.

21 Sep 2009, 20:12
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Tot aud de ani de zile de lipsa vocaţiilor. Dar eu nu cred că există o adevărată lipsă a vocaţiilor, ci mai degrabă o lipsă a răspunsurilor la vocaţii. De ce să dăm vina pe Cristos, că ar fi încetat să-i cheme pe oameni ? Eu cred că oamenii nu mai aud (sau dacă aud nu mai răspund, ba chiar îşi pun mâinile la urechi) ceea ce e un pic altceva.

La urma urmei, de ce să ne facem călugări şi preoţi, potrivit opticii noii teologii pe care o întâlnim atât de des ? Dacă toate sunt egale şi dacă sanctitatea vieţii de familie este egală cu cea a vieţii în celibat, atunci de ce să trăieşti în celibat ? Dacă Biserica nu mai este văzută ca o realitate ce coboară de sus în jos, ci "Biserica suntem noi" (We are the Church), atunci pentru ce să depui vot de ascultare ? Adică ce, nu sunt eu egal cu mitropolitul ? Ceva-ceva tot am prins de la fraţii mei calvinişti: eu sunt preot. Poate că nu ştiaţi, dar e timpul să dezvălui acest lucru pe forum: sunt preot şi cer administratorilor să-mi atârne şi mie plăcuţa cu "preot" în dreptul numelui meu. Aflaţi cu toţii că sunt preot prin preoţia de obşte. Şi voi sunteţi preoţi, ca şi mine. Prin Botez. Dar ce spun eu Botez, e destul să dorim Botezul şi iată-ne preoţi. Aşa că de ce să mai primim tonsura şi hirotonia ? Aşa, o ieşire la mănăstire de maxim câteva luni până trece criza economică, mai înţeleg. Mai ne bucurăm de frumuseţile imobiliare ale mănăstirii, mai lucrăm un pic la fabrica de ciocolată ca să practicăm pregustarea minunilor rânduite pentru noi de Divinitate, mai "trăim o experienţă într-o mănăstire din canada", asta da. Dar de ce să depunem voturi perpetue ? Care să fie perpetue până ce facem cerere de reducere la starea laicală prin căsătoria noastră ? Valabilă până la următoarea căsătorie ?

Eu nu cred că este nici o criză a vocaţiilor, iubiţilor. Eu cred că este o criză a credinţei. Relele toate, de acolo pleacă.

http://www.catehism.ro

21 Sep 2009, 20:54
Profil WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ]