Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 144 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 15  Următorul
Întoarcerea la ortodoxie 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Teologie 'occidentala', Iezuiti, Rationaslismul protestant
Mike scrie:
Daca ar fi sa vorbim de progresul teologilor occidentali, ati putea sa-mi dati niste exemple?.

In primul rand trebuie sa aveti in vedere ca nu sunt un teolog, ci un fizician si chimist teoretician devenit un expert in biologie matematica, genetica moleculara si a populatiilor. Evolutionismul biologic este 'painea mea cea de toate zilele'.

Ca om de stiinta ma bucur ca BC are o filozofie oficiala care incearca sa impace stiinta cu religia, sigur in masura in care e posibil, sau cel putin sa stabileasca un armistitiu. Curatirea tomismului de elemente demodate, modernizarea lui, introducerea conceptiei ca neotomismul este o filozofie care evolueaza, introducerea distinctiei intre adevaruri constatate si adevaruri relevate (teoria dublului adevar), sunt dezvoltari extrem de pozitive in teologia BC. Introducerea unei doctrine sociale bine definite a BC in secolul 19 e de asemenea o dezvoltare pozitiva.

In plus apreciez in mod deosebit contributia, de la contrareforma incoace, a unor ordine calugaresti, cum sunt cel piarist si iezuit, care pun acentul evanghelizarii prin educatie, nu numai religioasa, cat mai ales laica. Ordinul Iezuit, e o realizare extraordinara, neegalata in nici o religie. Iezuitii primesc in primul rand o educatie stiintifica (matematica, fizica, biologie, etc), pe cheltuiala ordinului, mind you!, si abia dupa aceea studiaza teologia. Multi Iezuiti au contributii stiintifice majore, sunt Iezuiti cu Premiul Nobel! Au ortodocsii asa ceva? Calugari astrofizicieni, experti in chimie cuantica, fizica materiei condensate, paleontologi, antropologi? Au avut vreodata un Teilhard de Chardin (antropolog, paleontolog)? Un abate Lemaitre (cosmolog, astrofizician)? Au Bisericile Ortodoxe institutii similare cu Academia Sfantului Scaun?

Pe partea protestanta admir rationalismul protestant, care a deschis calea pentru epoca luminilor, democratia moderna si societatea civila din zilele noastre.

O observatie generala. In zilele noastre BC are o realizare extraordinara, in unele privinte este conservatoare, in altele extrem de progresista, reuseste sa controleze aceste doua tendinte opuse. In zilele noastre fundamentalistii ultraconservatori, cei care cred in asbsurditati de genul universul este tanar, de 7-8 mii de ani, spun ca evolutionismul biologic e o prostie si pretind, din fericire fara succes, ca absurditati de genul 'intelligent design' trebuie predate la ora de biologie, nu sunt catolici, ci unii protestanti extremisti. Sigur, nu toti protestantii sunt fundamentalisti, multi sunt la fel de moderati ca si catolicii.

Intrebare. Ce atitudini au Bisericile Ortodoxe in legatura cu aceste probleme? Aplica politica strutului, le ignora, sau au doctrini bine definite, similare cu cele ale BC?

14 Ian 2008, 07:16
Membru

Locaţie: Bucuresti
Mike scrie:
Daca ar fi sa vorbim de progresul teologilor occidentali, ati putea sa-mi dati niste exemple?.

Ca om de stiinta ma bucur ca BC are o filozofie oficiala care incearca sa impace stiinta cu religia, sigur in masura in care e posibil, sau cel putin sa stabileasca un armistitiu.

Eu cred ca e bine ca Biserica sa nu se pronunte in probleme care ii depasesc competenta. Se poate gresi fie dezaproband o teorie stiintifica, cum a fost in cazul lui Giordano Bruno, fie aproband (cum ar putea fi astazi cazul cu teoria Big-Bangului si evolutionismul, chiar daca acestea sunt bine acceptate in mediul stiintific). Biserica trebuie sa respecte ceea ce a revelat Dumnezeu, iar in problemele neclare sau disputate, mai bine sa nu impuna un punct de vedere oficial.
Despre evolutionism/creationism un crestin este dator sa creada un singur lucru: Dumnezeu este Facatorul tuturor celor vazute si nevazute. Cum le-a creat, cand le-a creat nu ne-a descoperit cu exactitate. Sa lasam pe seama stiintei sa caute explicatii. Biserica invatatoare trebuie sa indemne pe credinciosi catre ceea ce a poruncit Dumnezeu. "Fericiti cei curati cu inima, ca aceia Il vor vedea pe Dumnezeu". Cunoasterea teologica se da unor inimi curate. Bineinteles ca nu trebuie incurajata prostia, dar la Dumnezeu nu se ajunge prin stiinta. Oamenii de stiinta, oricat de geniali ar fi, nu pot sa depaseasca planul orizontal, creat. Ceea ce ridica pe om deasupra creaturalului este harul lui Dumnezeu. Si acest har se da celor care asculta de Dumnezeu, nu oamenilor de stiinta. A fi om de stiinta este din punct de vedere spiritual o pozitie neutra: nu e nici bine, nici rau. Poate fi si bine (o minte ascutita este utila in orice demers al omului), poate fi si rau (daca aluneca in orbirea mandriei), depinde de atitudinea acelui om de stiinta.

marcelulul scrie:
In plus apreciez in mod deosebit contributia, de la contrareforma incoace, a unor ordine calugaresti, cum sunt cel piarist si iezuit, care pun acentul evanghelizarii prin educatie, nu numai religioasa, cat mai ales laica. Ordinul Iezuit, e o realizare extraordinara, neegalata in nici o religie. Iezuitii primesc in primul rand o educatie stiintifica (matematica, fizica, biologie, etc), pe cheltuiala ordinului, mind you!, si abia dupa aceea studiaza teologia. Multi Iezuiti au contributii stiintifice majore, sunt Iezuiti cu Premiul Nobel!

Bravo lor ca oameni de stiinta!
marcelulul scrie:
Au ortodocsii asa ceva? Calugari astrofizicieni, experti in chimie cuantica, fizica materiei condensate, paleontologi, antropologi? Au avut vreodata un Teilhard de Chardin (antropolog, paleontolog)? Un abate Lemaitre (cosmolog, astrofizician)? Au Bisericile Ortodoxe institutii similare cu Academia Sfantului Scaun?

N-am auzit, dar dintr-o perspectiva pur teologica, nu e nicio pierdere.
Apoi, cine se raspandeste in lucrurile din afara, nu mai are suficient timp sau suficienta concentrare pentru cele dinlauntru.

Prima problema dezbatuta in controversa dintre Sf. Grigorie Palama si Varlaam a fost aceea a cunoasterii. Atunci s-au confruntat doua conceptii: cunoasterea teologica, intuitiva, prin descoperire facuta de Dumnezeu in inima omului curatit de patimi vs. cunoastere prin ratiune, discursiva.
In general vorbind, daca cineva doreste sa inteleaga diferentele esentiale care despart confesiunile occidentale de ortodoxie, trebuie sa cunoasca problematica disputelor isihaste. In limba romana gasiti studiul pr. Staniloae: "Viata si invatatura Sf. Grigorie Palama", aflat astazi la a treia editie.
Ca ortodox si admirator al teologiei Sf. Grigorie Palama, cred sincer ca ortodoxia a facut atunci o alegere esentiala, a adus o clarificare in doctrina care sa indice credinciosilor ortodocsi drumul de urmat. Calea ortodoxa este calea Sf. Grigorie Palama. Calea Occidentului este cea a oponentilor acestuia: Varlaam, Grigorie Akyndinos si Nichihor Gregoras, care, desi bizantini, exprimau punctul de vedere al teologiei scolastice catolice.
Am vazut ca s-a mai ridicat aceasta problema de alti forumisti ortodocsi, dar fara a fi luati in serios. Astazi, sub masca "complementaritatii" se ascunde comoditatea. Spui ca Sf. Toma si Sf. Grigorie sunt complementari si ai scapat de efort. In realitate nu sunt. Ortodoxia a fost secole de-a randul gresit inteleasa (subapreciata) in Occident si redusa la o suma de ritualuri arhaice. De-abia astazi isi face cunoscuta frumusetea si atractivitatea teologica. Occidentalii convertiti la ortodoxie au ajuns la ea de cele mai multe ori mergand pe calea mistica, cautand sa-l cunoasca pe Dumnezeu prin traire crestina, nu prin obtinerea de diplome universitare. Chiar si topicul acesta a plecat de la constatarea ca unele convertiri la ortodoxie nu s-au facut oricum, ci dupa cautari asidue, prin intrarea in monahismul ortodox.

Ca mi-ati dat exemplul cu iezuitii, pot sa apreciez pregatirea lor intelectuala, dar, dupa standardele monahismului ortodox, sunt niste monahi superficiali. Mari invatati in cele din afara, in intelepciunea lumii acesteia, dar nu si in cele din interior.
De aceea, repet, nu e nicio pierdere pentru Biserica Ortodoxa ca nu gireaza ordine, institutii, unversitati, laboratoare etc. care sa se ocupe cu altceva decat teologia.
N-as vrea sa credeti ca idealizez situatia din ortodoxie, ca si cum ar fi isihasti pe toate drumurile. Evident ca nu e asa, este distanta foarte mare intre teorie si practica. Dar nici nu e de blamat ca nu au si ortodocsii laureati ai premiului Nobel sau un Teilhard de Chardin. By the way, acest Teilhard de Chardin nu este eretic? Eu asa auzisem.

14 Ian 2008, 23:39
Membru Senior

Mesaj Re: Ortodocsii mult mai aproape de catolici decat de protest
Mike scrie:
Dupa standardele actuale ale libertatii de constiinta, Biserica Catolica a savarsit atunci un abuz.
Pentru ca reforma din interior a esuat, fiind inabusita de absolutismul papal, s-a ajuns la sciziune, protestantii despartindu-se de BC..
Reforma catolica (aia din interior de care pomenesti tinere Mike/Luca) a avut succes. Unora le place sa-i zica Contrareforma. Dupa mine expresia este cel putin neinspirata daca nu manipulatorie.
Ruptura lutheriana (unii ii zic erezie, dar mi se pare mai degraba simplificare, dar, in fine, fiecare poate folosi cuvintele cum doreste) a insemnat o despartire de BC si nu "reforma interna".
Reforma interna au facut un Francisc de Assisi sau Dominic de Gonzaga, ori Ignatiu de Loyola, Tereza de Avila si ceilalti mari reformatori ai secolului 16, impreuna cu Conciliul al 19-lea si unii dintre Papii Reformei (Catolice).
Wycliffe si toti discipolii sai de peste veacuri au produs rascoala (daca te raportezi la Biserica din care au izvorat), ruptura sau revolutie (cum vreti sa le spuneti)

Chestiunea ca abuzul si absolutismul papal (?!) ar fi dus la esecul reformei din interior (Reformei Catolice) este o capodopera a gandirii L&M care trebuie patentata.
Daca ai fi deschis orice carte de istorie a BC, toate fara exceptie dau ca si cauza a "Reformei" lutheriene cel putin 3 cauze: istorice, politice si religioase. Iar la ultima poti divide intre mostenirea wycliffiana propagata in timp si lungul sir de papi cu moralitate deficitara, cu scaderea prestigiului papal.

Ia-o ca un ultim avertisment: daca doresti sa inovezi istoria, fa-o, dar fara sa o faci in scopul de a denigra BC si a induce polemica ieftina!
Mike scrie:
Protestantii au pastrat din catolicism Filioque, doctrina Sf. Augustin despre pacatul stramosesc (de unde au dezvoltat conceptia forensica despre mantuire), conceptia rationalista despre cunoastere, metoda teologica,
???
Idem ca mai sus. Abtine-te de a face inovatii teoretice doar de a mai da o lovitura imperialistilor.
Iarasi ii bagi pe toti protestantii (evanghelicii) in aceeasi oala?
Mike scrie:
doctrina despre infailibilitate, trecand de la infailibilitatea unuia (papa) la infailibilitatea fiecaruia.

Doctrina despre infailibilitate am mai dezbatut-o si daca vrei sa aduci inovatii teologice --> e treaba ta, dar nu pe costul timpului si rabdarii mele si a celorlalti catolici.
Iar chestiunea cu infailibilitatea individuala, poate doar a lui L&M.
Ramane avertismentul de mai sus!

Personal m-am saturat sa tot fac corectii la niste aberatii intelectuale ale tale si a celor ca si tine.
Daca ar fi o discutie iintre noi, te-as trimite la studiu.
Asa cred ca nu trebuie lasati in ceata manipulatorie ceilalti co-forumisti.
Dar, repet, nu pe costul timpului meu si al celorlalti.

14 Ian 2008, 23:58
Membru Senior

Mesaj Teilhard de Chardin
Mike scrie:
By the way, acest Teilhard de Chardin nu este eretic? Eu asa auzisem.

Nu a fost declarat niciodata eretic, desi in cursul vietii scrierile lui au fost subiectul unor controverse. Situatia este inca neclara

http://en.wikipedia.org/wiki/Teilhard_d ... _officials
http://www.faculty.fairfield.edu/jmac/s ... ilhard.htm

15 Ian 2008, 00:28
Membru Senior

Florin Ardelean scrie:
Mike scrie:
Protestantii au pastrat din catolicism Filioque, doctrina Sf. Augustin despre pacatul stramosesc (de unde au dezvoltat conceptia forensica despre mantuire), conceptia rationalista despre cunoastere, metoda teologica,
???
Idem ca mai sus. Abtine-te de a face inovatii teoretice doar de a mai da o lovitura imperialistilor. Iarasi ii bagi pe toti protestantii (evanghelicii) in aceeasi oala?
Mike scrie:
doctrina despre infailibilitate, trecand de la infailibilitatea unuia (papa) la infailibilitatea fiecaruia.

Punerea la gramada a unor doctrine ale unor diferite tipuri de protestantism m-a deranjat, insa m-am abtinut de la orice comentarii. Nu ma pot abtine insa sa remarc, de unde filioque la unitarieni, care au renuntat la conceptul de Sfanta Treime?. Nu e o religie exotica de pe alte meleaguri, ci un familiara din Romania, desi putin numeroasa, raspandita in tot Ardealul, una din cele 4 religii recepte recunoscute de Dieta din Turda. Bunicul mea avea vecin un pastor unitarian, bun prieten, cu care avea tot timpul discutii religioase in contradictoriu, sigur, pe un ton amical, mult mai civilizat decat discutiile intre catolici si ortodocsi de pe forum.

15 Ian 2008, 00:47
Membru

Florin Ardelean scrie:
Personal m-am saturat sa tot fac corectii la niste aberatii intelectuale ale tale si a celor ca si tine.
Daca ar fi o discutie iintre noi, te-as trimite la studiu.
Asa cred ca nu trebuie lasati in ceata manipulatorie ceilalti co-forumisti.
Dar, repet, nu pe costul timpului meu si al celorlalti.

Domnule Florin Ardelean, nu vreau sa polemizez cu dvs. Nu pentru ca ati fi un adversar redutabil. Dimpotriva, am impresia uneori ca nu intelegeti bine sensul unor mesaje. Sau poate ca aveti talentul de a rastalmaci.
Orice afirmatie care nu corespunde cu sabloanele cu care operati va scoate din sarite si "va insulta intelectul". Arma dvs. este indignarea. Ma rog, poate ca sunteti o persoana mai fragila, fiecare cu darul sau de la Dumnezeu.

In ceea ce priveste invitatia de a merge la studiu, o gasesc binevenita, totdeauna este cate ceva de invatat. Acelasi lucru este valabil si pentru dvs. Eu, de bine de rau, am mai deschis cate o carte catolica. Nu v-ar strica, daca vreti sa fiti credibil intr-un dialog cu ortodocsii, sa cititi si dvs. din cartile ortodoxe. Slava Domnului, traim in Romania ortodoxa, librariile sunt pline, aveti de unde sa alegeti. Daca veti urma indemnul meu, veti constata ca nu sunt deloc un inovator care trebuie sa-si patenteze ideile. Sunt patentate de mult. Altii sunt cei care nu cunosc aceste patente si au o reactie de uimire cand aud despre ele.

Voi cauta sa evit acele topicuri unde sunteti activ dvs. si alti cativa forumisti mai sensibili. Prefer sa discut cu catolicul (prin botez) - ateu (prin convingere) Marcelulul. E mult mai dezinhibat si mai fair-play. Nu se supara, nu pleaca cu jucariile, nu ameninta.

15 Ian 2008, 00:51
Membru

marcelulul scrie:
Punerea la gramada a unor doctrine ale unor diferite tipuri de protestantism m-a deranjat, insa m-am abtinut de la orice comentarii. Nu ma pot abtine insa sa remarc, de unde filioque la unitarieni, care au renuntat la conceptul de Sfanta Treime?. Nu e o religie exotica de pe alte meleaguri, ci un familiara din Romania, desi putin numeroasa, raspandita in tot Ardealul, una din cele 4 religii recepte recunoscute de Dieta din Turda.

Cand se spune simplu "protestantism", se subintelege ca este vorba de mainstream, nu de unitarieni.
Unitarienii, martorii lui Iehova, adventistii, mormonii nu sunt din mainstream.

15 Ian 2008, 00:57
Membru Senior

Mesaj Unitarienii sunt mainstream in Ardeal
Mike scrie:
Unitarienii, martorii lui Iehova, adventistii, mormonii nu sunt din mainstream.

Unitarianismul e o religie istorica, 'mainstream' in Transilvania, una din cele patru religii recepte. Religia ortodoxa era recepta doar in masura in care era consideriata 'calvinism de rit oriental' Sigur, in ochii Dietei calvinizarea ortodocsilor ardeleni era un fapt implinit, mare a fost surpriza cand a aparut Unirea. Adio calvinism!. Cel putin in majoritate, sate calvine romanesti au supravietuit in Partium pana in secolul 19.

15 Ian 2008, 02:36
Membru Senior

Mesaj Întoarcerea la ortodoxie
Lăudat fie Isus şi Maria!

Cu iertare vă rog sa mă corectaţi dacă greşesc.
Cred că se poate face o confuzie între uniaţi(greco-catolici) şi unitarieni(nu-i cunosc cine sunt).
Oare greşesc?

Ultima oară modificat de Nicu pe 15 Ian 2008, 05:27, modificat 1 dată în total.

15 Ian 2008, 04:29
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Mesaj Re: Întoarcerea la ortodoxie
Nicu scrie:
Lăudat fie Isus şi Maria!

Cu iertare vă rog sa mă corectaţi dacă greşesc.
Cred că se poate face o confuzie între uniaţi(greco-catolici) şi unitarieni(nu cunosc ce-i cu ei).
Oare greşesc?

Greco-catolicii s-au mai numit uniti nu uniati, unitarienii sunt protestanti, una din ramurile vechi protestante.

15 Ian 2008, 04:41
Profil WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 144 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 15  Următorul