Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 144 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Următorul
Întoarcerea la ortodoxie 
Autor Mesaj
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Mesaj Re: Întoarcerea la ortodoxie
cata scrie:
Am aflat aici ca si in BRU tot un Sinod alege.
Hi, hi, hi! :lol: :lol: :lol:

Buna comparatia, necazul este ca nu e nici o legatura intre termeni: In timp ce Sinodul BRU a intrat, in corpore, in puscarie, cel BOR era pe partea cealalta a gardului - vezi Dragoslavele!

10 Aug 2009, 16:06
Profil WWW
Membru Senior

Ioan scrie:
cata scrie:

Buna comparatia, necazul este ca nu e nici o legatura intre termeni: In timp ce Sinodul BRU a intrat, in corpore, in puscarie, cel BOR era pe partea cealalta a gardului - vezi Dragoslavele!

Nu avea legatura cu situatia de atunci, era vorba in general. Legat de situatia de atunci, nu puteau sa se ceara in inchisoare, nici martirii nu se duceau de obicei sa se sacrifice, doar cand erau adusi la judecata. Desfiintarea BRU s-a datorat hotararilor luate la Moscova. Clerul greco-catolic aflase de ceea ce s-a intamplat in Ucraina inainte de actiunile din Romania si se asteptau la aceeasi soarta (nu mai stiu unde am citit cateva consfatuiri de atunci). Din cate am inteles, in primii ani si Biserica Catolica a avut de suferit drastic, datorita faptului ca nu era bine vazuta de autoritatile comuniste.
Nu cred ca e atat de important o intrecere cu cine a suferit cel mai mult sub comunisti. Ce sa mai zicem de Martorii lui Yehova, care au suferit si sub regimul nazist.

10 Aug 2009, 18:26
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
cata scrie:
Ioan scrie:
cata scrie:

Nu avea legatura cu situatia de atunci, era vorba in general.
Ba avea legatura, era raspuns direct la comentariul lui Fortunatus apropo de cine este/participa la Sinod.

cata scrie:
Ce sa mai zicem de Martorii lui Yehova, care au suferit si sub regimul nazist.
Aici apare o alta problema de esenta: depinde pentru ce au suferit! Astfel sunt multi care au murit aruncati animalelor in circurile romane, dar nu toti sunt martiri!

10 Aug 2009, 18:34
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
cata scrie:
Nu cred ca e atat de important o intrecere cu cine a suferit cel mai mult sub comunisti. Ce sa mai zicem de Martorii lui Yehova, care au suferit si sub regimul nazist.

Mai aproape de Dumnezeu sunt martorii lui Iehova decât fariseii şi arhiereii din Sanhedrinul BOR. Primii vor putea invoca eroarea materială, zicând "Doamne, nu am ştiut !", pe când ceilalţi, nu. Pe primii îi văd canonindu-se, împărţind Biblii în ediţie proprie şi propovăduind Cuvântul Domnului aşa cum l-au priceput ei, pe ceilalţi îi văd ghiftuindu-se, practicând simonia la scară mare, turnându-se şi făcând orice altceva decât aşteaptă Dumnezeu şi oamenii de la nişte arhipăstori. Colaboraţionismul, ipocrizia, dublul limbaj şi dublul standard pe care le-am văzut la mahării smintitori de oameni din BOR m-au umplut, pe vremea când eram ortodox, de scârbă şi mâhnire şi m-au făcut să îmi doresc să plec chiar atunci, imediat, pe loc din aşa corabie degenerată şi în derivă.

http://www.catehism.ro

10 Aug 2009, 19:04
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: Timisoara
Fortunatus scrie:
cata scrie:

Mai aproape de Dumnezeu sunt martorii lui Iehova decât fariseii şi arhiereii din Sanhedrinul BOR. Primii vor putea invoca eroarea materială, zicând "Doamne, nu am ştiut !", pe când ceilalţi, nu. Pe primii îi văd canonindu-se, împărţind Biblii în ediţie proprie şi propovăduind Cuvântul Domnului aşa cum l-au priceput ei, pe ceilalţi îi văd ghiftuindu-se, practicând simonia la scară mare, turnându-se şi făcând orice altceva decât aşteaptă Dumnezeu şi oamenii de la nişte arhipăstori. Colaboraţionismul, ipocrizia, dublul limbaj şi dublul standard pe care le-am văzut la mahării smintitori de oameni din BOR m-au umplut, pe vremea când eram ortodox, de scârbă şi mâhnire şi m-au făcut să îmi doresc să plec chiar atunci, imediat, pe loc din aşa corabie degenerată şi în derivă.

Trist dar ADEVARAT!

10 Aug 2009, 20:34
Membru Senior

Votez cu Fortunatus. Slava Domnului ca nu au reusit sa ne faca sa ne pierdem credinta.
Intrebare (sugestie) de baraj (pentru ortodocsi): De ce nu face BOR gestul de a-l canoniza sfant pe Sf.Papa Ioan Paul II ? Sau macar niste cereri din partea anticomunistilor BOR. A avut importante merite in demolarea comunismului inclusiv in zona ortodoxa. La BOR sunt mult mai usoare procedurile privind canonizarea. BOR s-ar putea lauda in mod mincinos (ca de obicei) ca un Papa s-a intors la ortodoxie etc. Cum de nu s-au gandit la jmecherii din astea ?
Problema ridicata cu dublul limbaj si cu ipocrizia e si mai grava. Nu sunt izolate aceste atitudini ci generale. Nu te chemi preot BOR daca nu esti asa. Eu din mai mult de 20 nu am vazut unul cu altfel de caracter. De parca le face cineva un vaccin cu fariseism si ipocrizie. Nu am cunoscut categorie de oameni mai rai. Cat fura politicienii este nesemnificativ. Sa vedeti averile preotilor BOR dupa numai cativa ani de preotie. Nu reusiti dvs. in occident intr-o viata cat astia aici in cativa ani.

10 Aug 2009, 22:08
Profil YIM
Membru Senior

Fortunatus scrie:
pe ceilalţi îi văd ghiftuindu-se, practicând simonia la scară mare, turnându-se şi făcând orice altceva decât aşteaptă Dumnezeu şi oamenii de la nişte arhipăstori. Colaboraţionismul, ipocrizia, dublul limbaj şi dublul standard pe care le-am văzut la mahării smintitori de oameni din BOR m-au umplut, pe vremea când eram ortodox, de scârbă şi mâhnire şi m-au făcut să îmi doresc să plec chiar atunci, imediat, pe loc din aşa corabie degenerată şi în derivă.

Din fericire situatia nu este asa, este o imagine privind ortodoxia din afara, o imagine construita si de unii ziaristi. Si eu cand nu eram credincios eram atent doar la ce se scria in presa despre religie si fiecare caz negativ imi intarea parerea (multe erau neadevarate). De cand am devenit credincios mi-am schimbat parerea, am intalnit doar preoti buni pe unde am fost. Am discutat cu atei care erau foarte revoltati ca trebuie sa plateasca o taxa la casatorie sau botez. Chiar si unii credinciosi nepracticanti spun asta, desi nu ajung in rest niciodata la biserica. In schimb credinciosii practicanti nu prea am vazut sa se planga, desi contribuie si la slujbe material, cumpara lumanari si altele.
Chiar si cei cativa care gresesc, eu nu ma gandesc sa condamn pe cineva, ma gandesc la multele mele pacate si nu pot arunca piatra. De altfel acestea nu au importanta, important e sa existe har, preotul sa poata spovedi, sa tina Sfanta Liturghie, etc. De mult timp donatismul a fost condamnat, oricine e hirotonit beneficiaza de har si poate face Sfintele Taine. Chiar spunea undeva ca un sfant induhovnicit, facator de minuni, nu poate face ce face un biet preot, adica sa ierte pacatele si toate celelalte Taine. Au fost si mari pacatosi care apoi au devenit sfinti si faceau minuni.
Dupa ce mi-am pus intrebari la inceput si m-am gandit si la ce zic alte culte am ajuns sa fiu convins, asa ca pot spune ca acum se poate spune ca iubesc ortodoxia, nu am gasit pana acum vreo contradictie in invatatura de credinta, e perfecta. Nu m-am uitat care e mai mare, in tari mai bogate si mai civilizate, daca promoveaza mai mult cultura, etc., m-am uitat dupa ceea ce arata Dumnezeu, ca doar El arata adevarul. Si am vazut in BO har peste har, minuni la fel cum spunea si facea Iisus, oameni sfinti facatori de minuni. Cum spunea si orbul din Biblie, poate cineva sa faca toate acestea daca nu e de la Dumnezeu? Bunul Dumnezeu face nenumarate minuni in BO si aceasta nu e mantuitoare? Bineinteles ca este.

11 Aug 2009, 14:38
Membru Senior

Locaţie: România
cata scrie:
De mult timp donatismul a fost condamnat...
Mă gândesc adesea la condamnarea donatismului şi parcă îmi pare rău... cred că se află un mic donatist în orice creştin cuminte şi nu-l pot condamna. Derapajele pe care dl Fortunatus şi alţii le-au semnalat nu mai înseamnă demult simple cazuri izolate în BOR, ci tind să devină o regulă. Nu puteţi nega asta.

11 Aug 2009, 14:45
Membru Senior

Gigi Becali scrie:
Intrebare (sugestie) de baraj (pentru ortodocsi): De ce nu face BOR gestul de a-l canoniza sfant pe Sf.Papa Ioan Paul II ?

Ortodoxia credinţei este condiţe sine qua non pentru canonizare în BO. Nu se pot canoniza heterodocşi/eretici.

11 Aug 2009, 16:41
Membru Senior

al-rumi scrie:
Gigi Becali scrie:
Intrebare (sugestie) de baraj (pentru ortodocsi): De ce nu face BOR gestul de a-l canoniza sfant pe Sf.Papa Ioan Paul II ?

Ortodoxia credinţei este condiţe sine qua non pentru canonizare în BO. Nu se pot canoniza heterodocşi/eretici.

Pai atunci e grav pentru ortodoxia romanesca, intrucat este afurisit de drept canonic tot clerul ortodox care s-a rugat cu Sf.Parinte. Deci cine mai este in ortodoxie si cine este in afara in situatia de fata. (Ori Papa este ortodox, ori tot clerul respectiv este afurisit si nu mai este ortodox). Daca le place sofistica, asta e, se ajunge nicaieri cu asa ceva.

11 Aug 2009, 22:38
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 144 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Următorul