Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 144 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Următorul
Întoarcerea la ortodoxie 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Întoarcerea la ortodoxie
Felicitari domnului Fortunatus pentru dezvaluirile de pe forum. Sincer nu stiam de acea lista mincinoasa de martiri fabricati. Poate va ganditi d-le Fortunatus la un articol mai amplu (studiu) pe aceasta tema. Cred ca ar face inconjurul globului si rating cat nu a avut nimeni in media.
In legatura cu ortodoxia: Eu cred ca inaintea Domnului nimeni nu este ortodox. BC merge pe calea ortodoxiei insa catolcii nu au nerusinarea sa se autointituleze ortodocsi.
La nivel foarte mic au existat si anticomunisti ortodocsi insa au fost maziliti urgent de BOR sau au ramas anonimi toata viata. Preotul Sorin din Rosiorii de Vede - demolatorul statuii lui Lenin din ,,Piata Scanteii'' a trebuit sa aleaga calea exilului fiin dsilit de BOR. Iata ce face BOR cand apare vreun antistalinist chiar printre ei. Nici nu mai era nevoie ca statul tovarasului Iliescu sa intreprinda ceva. Se mai vorbeste un minut pe undeva azi de preotul Sorin ? Nu pe mediile romanesti (pe Discovery da in schimb) ca da rau pentru BOR aparatoarea leninismului prin ''90. Prin Moldova (de la un prieten de acolo) Biserica ortodoxa a umblat din casa in casa sa-i sustina pe comunisti (si chiar cu urnele mobile pe la tara). Deci se pare ca in ortodoxie comunismul de tip bolsevic e treaba generala. Ma indoiesc ca aceasta s-ar datora lui Platon (unii dintre cei mai grecofili ortodocsi spun ca Platon ar fi fost promotorul crestinismului, nu va speriati ca sigur am auzit teza asta printre ei) intrucat acolo e vb. de alt fel de comunism. Mai degraba ar fi vorba de servilism fata de oricine e temporar la putere. Nu i-o durea coloana vertebrala de atatea aplecaciuni ? Cred ca or mai fi exemple (eu il stiu pe acesta intrucat este la cateva case de mine) si de aceea apelez atat la cunostintele lui Fortunatus cat si la altii care stiu exemple asemanatoare sa adunam materiale pentru un studiu. Pentru modul cum l-au mazilit pe preotul Sorin (la care multi colegi preoti inca tin mult) sa le fie rusine ! Nu cred ca vreo organizatie de tip BO mai are cum sa-si revina la ceva normal (ca de Biserica sunt mai departe decat necrestinii chiar daca sunt doxa de teologie, asta fiind o circumstanta agravanta). Fara o conducere unica de care sa asculte toti in mod absolut (ca in cazul BC) vor fi din ce in ce mai multe BO ca e firesc. Poate vreo minune insa dupa cum sunt datele actuale greu de intrevazut.

06 Aug 2009, 01:57
Profil YIM
Membru Senior

Gigi Becali scrie:
Felicitari domnului Fortunatus pentru dezvaluirile de pe forum. Sincer nu stiam de acea lista mincinoasa de martiri fabricati. Poate va ganditi d-le Fortunatus la un articol mai amplu (studiu) pe aceasta tema. Cred ca ar face inconjurul globului si rating cat nu a avut nimeni in media.
In legatura cu ortodoxia: Eu cred ca inaintea Domnului nimeni nu este ortodox. BC merge pe calea ortodoxiei insa catolcii nu au nerusinarea sa se autointituleze ortodocsi.
La nivel foarte mic au existat si anticomunisti ortodocsi insa au fost maziliti urgent de BOR sau au ramas anonimi toata viata. Preotul Sorin din Rosiorii de Vede - demolatorul statuii lui Lenin din ,,Piata Scanteii'' a trebuit sa aleaga calea exilului fiin dsilit de BOR. Iata ce face BOR cand apare vreun antistalinist chiar printre ei. Nici nu mai era nevoie ca statul tovarasului Iliescu sa intreprinda ceva. Se mai vorbeste un minut pe undeva azi de preotul Sorin ? Nu pe mediile romanesti (pe Discovery da in schimb) ca da rau pentru BOR aparatoarea leninismului prin ''90. Prin Moldova (de la un prieten de acolo) Biserica ortodoxa a umblat din casa in casa sa-i sustina pe comunisti (si chiar cu urnele mobile pe la tara). Deci se pare ca in ortodoxie comunismul de tip bolsevic e treaba generala. Ma indoiesc ca aceasta s-ar datora lui Platon (unii dintre cei mai grecofili ortodocsi spun ca Platon ar fi fost promotorul crestinismului, nu va speriati ca sigur am auzit teza asta printre ei) intrucat acolo e vb. de alt fel de comunism. Mai degraba ar fi vorba de servilism fata de oricine e temporar la putere. Nu i-o durea coloana vertebrala de atatea aplecaciuni ? Cred ca or mai fi exemple (eu il stiu pe acesta intrucat este la cateva case de mine) si de aceea apelez atat la cunostintele lui Fortunatus cat si la altii care stiu exemple asemanatoare sa adunam materiale pentru un studiu. Pentru modul cum l-au mazilit pe preotul Sorin (la care multi colegi preoti inca tin mult) sa le fie rusine ! Nu cred ca vreo organizatie de tip BO mai are cum sa-si revina la ceva normal (ca de Biserica sunt mai departe decat necrestinii chiar daca sunt doxa de teologie, asta fiind o circumstanta agravanta). Fara o conducere unica de care sa asculte toti in mod absolut (ca in cazul BC) vor fi din ce in ce mai multe BO ca e firesc. Poate vreo minune insa dupa cum sunt datele actuale greu de intrevazut.

M-am uitat si eu sa vad ce ati dezvaluit in mesajele de acum 1-2 ani. Daca citeati mai departe in mesaje vedeati ca era de fapt o lista ce cuprindea si catolici si greco-catolici ce au murit in inchisoare. Sursa era un ziar din SUA, articol publicat la pagina cititorului. Probabil lista e facuta de cineva din SUA, apare si episcopul Policarp Morusca, episcop pana in 1939 al romanilor din SUA.
Legat de acuzatiile celelalte. In localitatile unde erau bunicii mei, preotii au fost arestati. Din cate stiu multi preoti au avut parte de acesta tratament. Marii duhovnici au facut inchisoare. Chiar la biserica de langa mine, povestea directorul primei scoli romanesti ca atunci cand au venit comunistii l-au impuscat pe preot din cauza credintei. Majoritatea viitorilor patriarhi si multi preoti au fost inscrisi in miscarea legionara, vazand un front impotriva comunismului.
Iar despre asta cu aproape toti au colaborat e un fel de mit urban. Avem doar cazul Corneanu (care e clar) si alti 2-3 episcopi care au semnat un angajament fara sa dea vreo declaratie. In rest nu exista un alt dosar, nici despre vreun patriarh. Eu am mai scris despre asta, de exemplu si aici: viewtopic.php?f=17&t=2250&st=0&sk=t&sd=a&hilit=Unirea+tuturor+crestinilor%2C+da%2C+dar+in+Ortodoxie%21+Alladin&start=210
Care e diferenta fata de tarile catolice unde a fost regim comunist? Intre cei 12 Apostoli nu a fost si unul care L-a tradat pe Iisus? A incurajat Domnul pe zeloti, i-a laudat ca luptau impotriva stapanirii romane pagane? Ceea ce a facut fiecare e pacatul lui, prin pocainta si spovedanie se iarta orice pacat. Chiar un papa a jertfit idolilor in timpul prigoanei romane, dar apoi s-a cait si s-a reintors la crestinism.

07 Aug 2009, 22:51
Membru Senior

Arestarile unora din miscarea legionara nu are legatura cu crestinismul. Putem extinde si in sfera politica discutiile insa aici era vorba de altceva. Cei care pierd razboaiele (ca asa ceva promoveaza legionarii nu pacea) o mai iau si pe coaja. Asta e. Daca castigau ceilalti stateau comunistii pe la mititica. De fapt era o moda instituita de partidele istorice nu de catre comunisti (ca nici acelea nu au fost prea departe de comunisti). De fapt in Romania comunistii au continuat regula cu bagatul adversarilor politici la puscarie.
Daca ar fi decat Corneanu in culpa (care nu decat a semnat ci a inregistrat succese importante in ateizare (v.notele securitatii care-l laudau ori aia nu-si permiteau sa dezinformeze sau sa minta) de ce Sf.Sinod nu cere in scris publicarea tuturor dosarelor care-i priveste. Din cate se stie au cerut exact invers (si chiar au facut presiuni). In drept oricine se opune unui control se face vinovat de acel delict (daca nu credeti intrebati un jurist). Corneanu ca si ceilalti cativa au deranjat si de aceea au dosarele publicate in schimb ce restul au slujit in continuare puterea politica cu un servilism rusinos.
Nu stiu despre ce Papa vorbiti, insa Sf.Papa Ioan Paul II a contribuit in mod esential la caderea comunismului in timp ce ierarhii BO contribuie si azi la mentinerea comunismului (v. in Moldova ce au facut de curand). Defaimandu-l pe Sanctitatea Sa deja depasiti regulile forumului. Prin Polonia, Ungaria sau alte tari din comunism nu a fost nici pe departe ce a fost in Romania. Poate in acele tari existau si oameni de buna credinta care credeau sincer in comunism. Intr-o tara in care totul mergea bine aveai dreptul sa crezi in regimul politic respectiv. In nici un caz nu se putea compara nici o tara din blocul de est cu Romania (ceausescu era peste tot si in toate; 2 ore de curent; 2 ore de program TV; daca vroiai sa vezi studio X de la bulgari iti trebuia baterie de 12V + TV sport, duminica munca patriotica, detasari fortate pe la canal, mancare mai putina ca sa nu avem boli de nutritie etc).
Biserica nu combate si nu sustine vreo doctrina politica ci combate numai comunismul de tip ateist asa cum a fost in Romania sau prin preajma. Exista in America Latina ultracomunisti dar in acelasi timp si ultracatolici. Nimeni nu are nimic cu nimeni atata timp cat se respecta dreptul la credinta. Doar nu o sa se apuce Biserica de doctrine politice. Problema BOR este promovarea ateismului in mod ascuns chiar si in zilele de azi. Aici e problema care trebuia lamurita. Puteau fi de inteles cei din Sf.Sinod daca ar fi fost agenti ai serviciilor secrete gen spioni sau benoclisti pe la incursiunile tovarasilor in multime (nu era foarte grav) insa au fost promotorii ateismului (aici ii doare intrucat ateismul este prima treapta de satanizare).
Nu cred ca minciuna cu tov. Corneanu caz intamplator tine. Poate pe la oligofrenii de gr.3. Problema este ca mincinosii trebuie sa mai fie si inteligenti ca sa aibe imaginatie si sa poata insela lumea. Se vede ca nu au lucrat in CI ca Gen.Rugina pentru care am tot respectul (erau numai turnatori de 2 lei).

08 Aug 2009, 00:20
Profil YIM
Membru Senior

Gigi Becali scrie:
De fapt in Romania comunistii au continuat regula cu bagatul adversarilor politici la puscarie.

Diferenta e ca pentru comunisti aproape tot ce nu era in concordanta cu doctrina lor constituia o amenintare. Nu au putut sa faca tot ce au facut in Rusia (unde Biserica a fost aproape desfiintata in primii ani), dar au incercat.
Cum ziceti si dvs., la noi a fost un regim mai crunt decat in alte tari comuniste (afara de Rusia), mai ales in primii ani, probabil pentru ca aici existau foarte putini simpatizanti dupa razboi.
Gigi Becali scrie:
In drept oricine se opune unui control se face vinovat de acel delict (daca nu credeti intrebati un jurist). Corneanu ca si ceilalti cativa au deranjat si de aceea au dosarele publicate in schimb ce restul au slujit in continuare puterea politica cu un servilism rusinos.

Cred ca sunteti gresit informat. IPS Corneanu a dezvaluit imediat dupa revolutie colaborarea sa. In dosarul sau scrie chiar ca promovarea ca episcop s-ar putea sa se fi datorat securitatii. De mai multi ani toti ierarhii ortodocsi au fost verificati (episcopi, mitropoliti, etc.). Din cate stiu dosarele preotilor nu au fost verificate. Asa s-a intamplat si la alte culte, de exemplu asa s-a aflat ca un cunoscut pastor neoprotestant, Iosif Ton, a fost colaborator.
Gigi Becali scrie:
Nu stiu despre ce Papa vorbiti, insa Sf.Papa Ioan Paul II a contribuit in mod esential la caderea comunismului in timp ce ierarhii BO contribuie si azi la mentinerea comunismului (v. in Moldova ce au facut de curand). Defaimandu-l pe Sanctitatea Sa deja depasiti regulile forumului.

Nu stiu ce ati inteles dvs., era vorba de Papa Marcelin de la sfarsitul sec. III, despre asta am scris si aici: viewtopic.php?f=26&t=2571&p=60836&hilit=papa+marcelin#p60836
Defaimarea si calomina inseamna acuzatii gratuire, fara sustinere, nu afirmatii argumentate. De exemplu: "BO a colaborat aproape in totalitate cu securitatea", etc.
Gigi Becali scrie:
Problema BOR este promovarea ateismului in mod ascuns chiar si in zilele de azi.

Daca nu e iar o acuza gratuita la adresa BOR, si e vorba de lupta contra ateismului sunt mai multe aspecte. Biserica nu poate trece peste optiunea libera a cuiva, asa cum nici Dumnezeu nu o face. Are influenta doar asupra celor ce sunt in Biserica, adica cei alesi. La recensamant s-au declarat doar 8000 atei, Biserica are o problema la fel de mare cu invatatura inteleasa gresit (gen stiinte paranormale) si prozelitismul neoprotestant.

09 Aug 2009, 19:31
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
cata scrie:
Majoritatea viitorilor patriarhi (...) au fost inscrisi in miscarea legionara

Aberaţie. Atribuiţi majorităţii patriarhilor un merit pe care nu îl au. Doar Miron Cristea a cochetat, o vreme, cu Mişcarea, mai exact atâta cât i-a convenit, după care, când roata s-a schimbat, a devenit unul dintre persecutorii ei. Pe legionari îi putem recunoaşte uşor, domnule cătă: sunt cei care au făcut cel puţin 15 ani de puşcărie politică, în afară de minoritatea celor care au făcut pact cu diavolul roşu, aşa cum îmi pare a fi fost cu un ierarh de pe la Cluj. Cine a făcut puşcărie politică din cei de la vârful BOR ? Marina ? Moisescu ? Arăpaşu ? Cacaia majoritate ?

cata scrie:
In dosarul sau scrie chiar ca promovarea ca episcop s-ar putea sa se fi datorat securitatii.

Păi cum să se datoreze promovarea lui Corneanu Securităţii dacă, din câte ne spuneţi, el e singurul arhiereu securist care a călcat vreodată în Sanhedrinul BOR ? Am priceput de la dv că în BOR nu e ca în BC, unde vine numele episcopului de la Roma pe sârmă, ci ne-aţi explicat că în BOR ceilalţi episcopi aleg pe unul de-al lor prin vot democratic şi egal, exact aşa ca apostolii, astfel încât vicarul din Mangalia are aceeaşi putere pe care o are patriarhul ! Eu cel puţin cu imaginea asta am rămas din ceea ce spuneţi despre realităţile din BOR.

http://www.catehism.ro

Ultima oară modificat de Fortunatus pe 09 Aug 2009, 20:11, modificat 1 dată în total.

09 Aug 2009, 20:07
Profil WWW
Membru Senior

Tin sa corectez putin. In anii de dupa Bresnev incomparabil mai rau era in Romania ca in Rusia. Nu stiu cum era mai inainte (sunt nascut in ''70). Activistii romani permanent au fost mai zelosi si mai hoti. Rusii in schimb au avut probleme grele de rezolvat, de aceea este greu de comentat (ne-ar mai trebui inca un forum numai pt. asta). Sa nu uitam pedagogia Rusa care a alfabetizat Romania iar cand am facut noi manuale si programe scolare se vede regresul. Eu cred ca politicienii rusi au demonstrat mult mai multa serioazitate decat ai nostrii (repet din citite si auzite nu am trait epoca). Cel putin in materie de coruptie dar si in ceea ce priveste prestanta politicianului la varf care la ei nu se rupe in figuri ca la noi. Dupa opinia mea cea mai importanta greseala (si capitala) a fost ateismul. Nu trebuia confundata coruptia din BORusa (care trebuia starpita chiar in forta) cu credinta adevarata. Situatia s-a inrautatit treptat in Romania tocmai odata cu castigarea independentei fata de Moscova. Nu stiu de ce politicienii nostri au fost mai rai decat fortele de ocupatie nu numai in ceea ce priveste perioada comunista. Noi daca aveam ceva de judecat era sa-i judecam pe ai nostri intr-un proces real al comunismului care sa scoata la iveala adevarul si faptele. Altfel perioada aceasta de istorie nu va putea fi scrisa. Nu mai aveam fosti turnatori mari conducatori morali (episcopi, pastori etc). Punctul 8 de la timisoara cu extensiile de rigoare si in cadrul Bisericii oricare ar fi ea, intrucat slujitorii Ei nu ar trebui sa fie in afara legii si nici mai presus de aceasta.
In legatura cu deciziile CNSAS. Dupa cum stiti au fost declarate neconstitutionale deci vorbim degeaba. Deocamdata conform deciziilor judecatoresti (a Curtii Constitutionale) toti sunt curati ca lacrima. Ceea ce justitia dezincrimineaza ramane dezincriminat. Cine o fi facut asemenea demersuri ?
Iata (printre multe altele):

http://www.mediafax.ro/social/bor-cnsas ... 8%3B899561

Despre care morala crestina mai este vorba ?
De ce nu s-a ridicat BOR in 89-90 (cand a inceput sa-si ceara drepturile) si sa ceara inca de atunci deconspirarea dosarelor care-i privesc ? Era firesc si normal in primul rand Sf.Sinod BOR sa incepa curatenia. Pai va spun eu nu avea cine sa o faca intrucat toti sunt implicati. Azi si-au mai lustruit dosarele si mai ales au reusit sa inabuse CNSAS intrucat chiar daca se smechereste un dosar raman cele ale urmaritilor si e greu sa stearga toate urmele.

09 Aug 2009, 21:29
Profil YIM
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Rareori am auzit/citit aberatii mai multe si mai mari decat in postarea de mai sus! :^o

Va doresc sa va invete copilul dupa pedagogia sovietica din anii '50, '60 si dupa acele manuale #-o . Totusi ce vina are el ca ta-su bate campii! :roll:

10 Aug 2009, 01:29
Profil WWW
Membru Senior

Probabil faptul ca majoritatea romanilor de la tara de inainte de 48 erau complet analfabeti vi se pare o tampenie insa asta era realitatea. Mai cititi. Cu siguranta ca despre primele teorii din lume ale invatarii de tip stimul-raspuns (si multe altele) ale lui Pavlov nu ati auzit.
Eu vreau sa arat ca nu rusii sau americani sunt de vina pt. Romania si nici macar un sistem politic comunist sau capitalist. De vina sunt insasi conducatorii nostri stimati si mai cu seama criza morala (ateista sau chiar neateista). La noi nu o sa mearga nici un sistem politic in starea acuala de fapt. Acesta este fondul discutiei. Daca vreti putem face un topic separat cu ce scoala era mai buna (cea stalinista; cea ceausista sau cea postrevolutionara (cu succesuri)).

10 Aug 2009, 01:39
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Gigi Becali scrie:
Eu vreau sa arat ca nu rusii sau americani sunt de vina pt. Romania si nici macar un sistem politic comunist sau capitalist. De vina sunt insasi conducatorii nostri stimati ...
si ca sa avem o imagine completa:
fiecare comunitate are conducatorul pe care il merita!

nu sistemul este de vina
sistemul este un produs al conducerii sistemului
si nu conducerea sistemului este de vina, in ultima instanta
conducerea sistemului este un produs al comunitatii
deci, comunitatea, noi insine, impreuna si separat...

10 Aug 2009, 09:22
Membru Senior

Fortunatus scrie:
cata scrie:
Majoritatea viitorilor patriarhi (...) au fost inscrisi in miscarea legionara

Aberaţie. Atribuiţi majorităţii patriarhilor un merit pe care nu îl au. Doar Miron Cristea a cochetat, o vreme, cu Mişcarea, mai exact atâta cât i-a convenit, după care, când roata s-a schimbat, a devenit unul dintre persecutorii ei. Pe legionari îi putem recunoaşte uşor, domnule cătă: sunt cei care au făcut cel puţin 15 ani de puşcărie politică, în afară de minoritatea celor care au făcut pact cu diavolul roşu, aşa cum îmi pare a fi fost cu un ierarh de pe la Cluj. Cine a făcut puşcărie politică din cei de la vârful BOR ? Marina ? Moisescu ? Arăpaşu ? Cacaia majoritate ?

Am scris si in link-ul dat mai sus, chiar in discutia cu dvs. Nu stiu daca era un merit. Patriarhul Teoctist a fost inscris in miscarea legionara, a declarat chiar dansul, in urma acuzatiilor din notita data la securitate de un diacon, ca a participat la incendierea unei sinagogi, in timpul rebeliunii. A spus ca nu a participat la nicio actiune, a fost doar inscris, crezand la inceput in idealurile miscarii. Despre Patriarhul Iustin se scrie ca a facut parte din miscare. Unii au presupus (deci fara dovezi) ca poate din cauza asta ar fi fost manipulat de securitate.
Despre acestia stiam eu, de aceea am zis majoritatea si nu toti. Despre Patriarhul Nicodim nu stiu nimic in legatura cu asta, am citit doar ca s-a opus regimului comunist si a incercat chiar realizarea unor legaturi externe pentru inlaturarea regimului. Nici despre Patriarhul Justinian, doar o notita la securitate care spune: " „Justinian Marina, desemnat cu conducerea treburilor Patriarhiei în calitate de locotenent de patriarh (…) este indicat ca având o atitudine antidemocratică şi ca slujitor al elementelor reacţionare, naţional-ţărăniste şi legionare, cu care a stat în permanent contact.". Dar cred ca asta era exprimarea obisnuita a securistilor.
Patriarhul Justinian, denigrat cel mai mult, declara: „Strategia pe termen scurt, spunea el, presupune confruntare cu un duşman inegal şi, eventual, martiri. E posibil acest lucru. Sunt câteva exemple în Bulgaria şi alte exemple în Rusia, dar eu vreau ca pe durata acestei stăpâniri preoţii mei să nu fie în puşcărie, ci în bisericile lor, să facă Liturghie, pe cât este posibil”. (Atitudini, p. 14)
Mie mi se pare ca a fost o strategie inteleapta, in Bulgaria si Rusia inregistrandu-se dupa caderea comunismului un procent mare de atei. E adevarat, se spune ca in declaratii se sustinea regimul, dar prin fapte se pastra grija pentru Biserica si intarirea ei. Asta pana cand comunistii si-au dat seama de ceea ce se petrecea si, in urma opozitiei crescande din manastiri, mai intai sunt arestati membrii din cler si apropiati ai Patriarhului, apoi e redusa drastic activitatea manastirilor. Patriarhul e izolat 6 luni intr-o manastire, datorita protestelor. Mai detaliat despre aceasta perioada aici: http://www.revistanoinu.com/Patriarhul- ... grare.html
Cat despre IPS Bartolomeu, eu am scris aici, nu stiu daca ati reusit sa cititi: viewtopic.php?f=2&t=2832&st=0&sk=t&sd=a&hilit=Bartolomeu+Anania Cred ca e destul de clar ca sunt neadevaruri.
Fortunatus scrie:
cata scrie:
In dosarul sau scrie chiar ca promovarea ca episcop s-ar putea sa se fi datorat securitatii.

Păi cum să se datoreze promovarea lui Corneanu Securităţii dacă, din câte ne spuneţi, el e singurul arhiereu securist care a călcat vreodată în Sanhedrinul BOR ? Am priceput de la dv că în BOR nu e ca în BC, unde vine numele episcopului de la Roma pe sârmă, ci ne-aţi explicat că în BOR ceilalţi episcopi aleg pe unul de-al lor prin vot democratic şi egal, exact aşa ca apostolii, astfel încât vicarul din Mangalia are aceeaşi putere pe care o are patriarhul ! Eu cel puţin cu imaginea asta am rămas din ceea ce spuneţi despre realităţile din BOR.

Nu mai stiu daca am scris si eu despre cum functioneaza Sinodul, stiu ca dl. al-rumi, dar nu are importanta. Am aflat aici ca si in BRU tot un Sinod alege.
Ceea ce vroiam sa spun: in dosarul de securitate scrie ca, in urma activitatii corespunzatoare, IPS Corneanu va fi propus spre avansare (nu-mi mai amintesc exact cum scria si nu vreu sa mai caut). Nu se stie daca era doar o intentie. Stim ca orice numire de catre Sinod trebuia aprobata de organele statului. Adica Sinodul numea si mai semanu apoi si organele ca s-a luat la cunostinta. De exemplu se putea ca sa fie respinsi toti candidatii de catre reprezentantii statului si pe lista Sinodului sa fie doar un candidat (asta ma gandesc eu, e parerea mea).

10 Aug 2009, 15:47
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 144 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Următorul