Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 144 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Următorul
Întoarcerea la ortodoxie 
Autor Mesaj
Membru activ

Locaţie: Timişoara
Mesaj Întoarcerea la ortodoxie
Un detaliu vrednic de luat în seamă, după părerea mea: convertirile de la ortodoxie la catolicism au loc, în general, la vârste nu prea coapte şi la persoane cu mai mult entuziasm decât pregătire teologică. Monseniorul Ghika însuşi a venit în contact cu romano-catolicismul în copilărie şi s-a convertit în tinereţe, fapt ce a întristat-o profund pe mama sa.

Convertirile de la catolicism la ortodoxie sunt mult mai rare, dar cei ce se convertesc sunt, de regulă, monahi sau teologi consacraţi şi o fac la vârste suficient de înaintate. Deja Sf. Grigorie Palamas ne pomeneşte un caz celebru din secolul XIII - cel al Sf. Nichifor din Singurătate (vezi Filocalia, vol. VII).

În vremurile recente, au existat mai multe cazuri. Arhimandritul Placide Deseille, fost călugăr trapist la Bellefontaine, ilustru patrolog, încearcă iniţial să folosească exclusiv liturghia bizantină, rămânând catolic, şi înfiinţează o comunitate trapistă de rit bizantin. Văzând că această situaţie nu le aducea roade duhovniceşti şi că Biserica în care se aflau nu mai era Biserica Părinţilor din vechime, el şi cea mai mare parte a călugărilor săi trec la ortodoxie la mânăstirea aghiorită Simonopetras. Actualmente, Pr. Deseille este stareţul unui metoc al acestei mânăstiri din Franţa. A se vedea Arhim. Placide Deseille, Ce este ortodoxia?, Ed. Reîntregirea, Alba Iulia, 2004. În aceeaşi mânăstire athonită locuieşte Pr. Makarios Simonopetritul, şi el fost călugăr trapist francez, a cărui teză de doctorat a apărut la editura Deisis (Triodul explicat). Un alt caz, ceva mai dramatic, este al lui David Balfour, monah de la Chevetogne, convertit la ortodoxie după o vizită la Athos - vezi corespondenţa lui cu Arhim. Sofronie în Nevoinţa cunoaşterii lui Dumnezeu, trad. rom. de Ierom. Rafail Noica, Ed. Reîntregirea, Alba Iulia, 2006.

În SUA, am auzit de o mânăstire franciscană care a trecut în bloc la ortodoxie: http://www.newsketemonks.com/history.htm. Este celebră şi convertirea lui Jaroslav Pelikan din 1997 (fost lutheran, de origine cehă; autorul lucrării Tradiţia creştină. O istorie a dezvoltării doctrinei) - la venerabila vârstă de 74 de ani! Un alt lutheran convertit la ortodoxie este compozitorul estonian Arvo Pärt.

Profesorul Andrew Louth s-a convertit de la anglicanism la ortodoxie (în română au apărut trei cărţi de-ale sale la editura Deisis - o monografie despre Sf. Dionisie Areopagitul, Originile tradiţiei mistice creştine. De la Platon la Dionisie Areopagitul şi Desluşirea Tainei. Despre natura teologiei).

Anul trecut, în drum spre Athos, l-am întâlnit pe Părintele Paisios într-o mânăstire grecească din Chalkidiki (Sf. Arsenie Capadocianul). Barbă blond-roşcată, ochi albaştri, statură înaltă, greacă vorbită cu accent german. Mi-a mărturisit că a fost multă vreme paroh catolic în Viena şi că acolo şi-a întâlnit părintele duhovnic - stareţul mânăstirii în care locuia şi ucenic al celebrului Bătrân Paisie Aghioritul. La Vatoped, unde am fost găzduiţi în Sf. Munte, duhovnicul de serviciu pentru pelerinii occidentali de limbă franceză, germană sau engleză este ieromonahul Irineu, fost călugăr catolic; alt vatopedin fusese abate benedictin în Mexic. Aproape în fiecare mânăstire athonită vieţuiesc 4-5 sau mai mulţi occidentali. Mai toţi au fost cândva catolici.

În ţară, am întâlnit pe la mânăstirile ortodoxe monahi benedictini veniţi în vizită. Toţi sunt buni cunoscători ai Părinţilor greci şi ai liturghiei bizantine. Unele abaţii îşi trimit chiar novicii să şadă în mânăstirile ortodoxe pentru o perioadă mai lungă sau mai scurtă. Aceşti monahi vorbesc despre subiecte ca infailibilitatea papală, Conciliul Vatican II sau reforma liturgică din Occident cu mult scepticism şi recunosc că teologia ortodoxă este mult mai coerentă şi mai solid ancorată în gândirea patristică decât catolicismul modern, în care se manifestă o mulţime de curente mai degrabă discordante decât complementare.

Ultima oară modificat de Romaios pe 07 Ian 2008, 19:09, modificat 1 dată în total.

05 Ian 2008, 15:42
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Ce este aceasta "Întoarcerea la ortodoxie" şi cum poate cineva, adoptând un curent care rătăceşte, să se întoarcă ?
De întoarcere vorbim în cazul Fiului Risipitor. Acesta, după ce a rupt comuniunea cu tatăl său şi cu fratele său, mergând pe ceea ce credea el că este "drumul lui propriu", după mult timp s-a întors acasă (când a terminat banii). Într-un astfel de caz, da, putem vorbi de întoarcere.
De întoarcere mai putem vorbi şi în cazul Bisericii Greco-Catolice: în acest caz, fii şi fiicele ortodocşilor din Ardeal au decis, sub ascultarea preoţilor şi arhipăstorului lor să se întoarcă acasă refăcând cordonul ombilical care aduce viaţa credinciosului: legătura cu Roma, care fusese ruptă prin vremelnicia istoriei.
Iarăşi mai putem vorbi de întoarcere în cazul unei comunităţi precum cea de la Pesceana de Vâlcea, în care păstorul a citit dumnezeieştile semne şi, având o viaţă plină de curăţenie, care se ştie că este cea mai puternică predică pe care un preot o poate predica, a fost urmat de credincioşii săi.
În sfârşit, tot de întoarcere mai putem vorbi în cazul liderului mondial al teologilor protestanţi, mai marele unei organizaţii formate din 6000 de specialişti în despicat firul dumnezeieştilor adevăruri în 4: el a venit la credinţa cea adevărată, renunţând spre bătrâneţe la şefie, glorie, carieră, atunci când a auzit: "Vino şi urmează-Mă !"

http://www.catehism.ro

05 Ian 2008, 19:09
Profil WWW
Membru Senior

Mesaj Convertire nu intoarcere la ortodoxie
Romaios scrie:
Convertirile de la catolicism la ortodoxie sunt mult mai rare, dar cei ce se convertesc sunt, de regulă, monahi sau teologi consacraţi şi o fac la vârste suficient de înaintate. Deja Sf. Grigorie Palamas ne pomeneşte un caz celebru din secolul XIII - cel al Sf. Nichifor din Singurătate (vezi Filocalia, vol. VII).

Prin intoarcere la ortodoxie eu inteleg urmatoarea situatie: Un ortodox se converteste la alta religie (crestina sau necrestina, sau chiar la ateism) dupa care revine la religia initiala ortodoxa. O convertire dubla, in sensuri opuse, a doua convertire o anuleaza pe prima.

Exemplele dvs se referea la convertiri simple, nu la intoarceri.

Exemple de convertire la varsta matura de la ortodoxie la catolicism, sunt ale eruditilor bizantini care au emigrat in Italia imediat dupa Caderea Constantinopolului; unii dintrei ei au atins ranguri inalte in Biserica Romana, episcopi, arhiepiscopi, cardinali.

Ultima oară modificat de marcelulul pe 05 Ian 2008, 23:36, modificat de 2 ori în total.

05 Ian 2008, 23:27
Membru Senior

Mesaj S-a convertit El Greco la Catolicism?
Despre El Greco sunt doua teorii

1) A fost catolic de la inceput, deoarece s-a nascut pe o posesiune 'overseas' a Venetiei (Creta) unde coexistau ortodocsi si catolici. Prin nastere el era cetatean Venetian.
2) S-a nascut Ortodox si s-a convertit la Catolicism la maturitate.

Care e opinia dvs?.

05 Ian 2008, 23:33
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Opinia mea este că e un pictor uriaş. Rar mă entuziasmez în faţa unei opere de artă. În cazul lui El Greco mi se întâmplă mereu. Primele capodopere de-ale lui le-am admirat la Budapesta, în anii '90, nu îmi mai amintesc dacă era o expoziţie sau erau din pinacoteca muzeului.

http://www.catehism.ro

06 Ian 2008, 00:00
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: ORADEA
Mesaj Re: Întoarcerea la ortodoxie
Romaios scrie:
Convertirile de la catolicism la ortodoxie sunt mult mai rare, dar cei ce se convertesc sunt, de regulă, monahi sau teologi consacraţi şi o fac la vârste suficient de înaintate.

Se "convertesc" catolicii divortati care doresc sa se recasatoreasca.

06 Ian 2008, 00:27
Membru activ

Mesaj Re: Convertire nu intoarcere la ortodoxie
marcelulul scrie:
Prin intoarcere la ortodoxie eu inteleg urmatoarea situatie: Un ortodox se converteste la alta religie (crestina sau necrestina, sau chiar la ateism) dupa care revine la religia initiala ortodoxa. O convertire dubla, in sensuri opuse, a doua convertire o anuleaza pe prima.

Situaţia descrisă de Dvs. este cazul meu (şapte ani am fost catolic). Am folosit termenul de "întoarcere" în celelalte cazuri, bazându-mă pe cuvintele prin care unele din aceste persoane descriu ce s-a întâmplat cu ele - mai toţi vorbesc de o "întoarcere acasă". Asta pentru că, deşi ei înşişi nu au fost ortodocşi înainte de a se converti, Occidentul a fost vreme de 1000 de ani ortodox, iar, aşa cum spune Părintele Rafail Noica, ortodoxia este "starea firească a omului".

marcelulul scrie:
Exemple de convertire la varsta matura de la ortodoxie la catolicism, sunt ale eruditilor bizantini care au emigrat in Italia imediat dupa Caderea Constantinopolului; unii dintrei ei au atins ranguri inalte in Biserica Romana, episcopi, arhiepiscopi, cardinali.

Nu ştiu în ce măsură acei oameni (unioniştii şi latinofronii din Bizanţ) au acţionat din convingere şi în ce măsură din interes. Poate unii vor fi fost sinceri (mă gândesc la un Akindynos), dar aceştia nu au fost nici monahi, nici mari Sfinţi, ci umanişti şi erudiţi. Iar umanismul implica şi atunci ca şi astăzi o mare doză de relativism dogmatic. Cât despre brâiele roşii cu care s-au ales după convertire, socot că era doar firesc ca Roma să le răsplătească serviciile şi propaganda unionistă pe care au desfăşurat-o cu osârdie printre compatrioţii lor.

06 Ian 2008, 01:40
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Romaios scrie:
Cât despre brâiele roşii cu care s-au ales după convertire, socot că era doar firesc ca Roma să le răsplătească serviciile şi propaganda unionistă pe care au desfăşurat-o cu osârdie printre compatrioţii lor.

Ca si sfintii nou introdusi in calendar (Sofronie de la Cioara si celalalt) :oops:

06 Ian 2008, 02:14
Profil WWW
Membru activ

Ioan scrie:
Romaios scrie:
Cât despre brâiele roşii cu care s-au ales după convertire, socot că era doar firesc ca Roma să le răsplătească serviciile şi propaganda unionistă pe care au desfăşurat-o cu osârdie printre compatrioţii lor.

Ca si sfintii nou introdusi in calendar (Sofronie de la Cioara si celalalt) :oops:

Fost-au oare Cuvioşii Sofronie şi Visarion vlădici? Eu n-am auzit...

06 Ian 2008, 02:19
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Romaios scrie:
Ioan scrie:
Romaios scrie:

Fost-au oare Cuvioşii Sofronie şi Visarion vlădici? Eu n-am auzit...

Cu atat mai mare le este rasplata, fiind considerati sfinti ! :roll:

06 Ian 2008, 02:21
Profil WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 144 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Următorul