Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Tiranii marunti 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Cluj-Napoca
Mesaj Tiranii marunti
Nu demult am auzit la radio citindu-se un eseu de Petru Cretia: Tiranii marunti se numeste; mi-a placut atat de mult incat l-am cautat pe net; l-am si gasit si dau aici legatura celor care doresc (nu e lung; sub trei pagini mici). E in volumul Eseuri morale la paginile 28,29 si 30.

Oare noi n-am intalnit astfel de situatii (chiar la noi insine)?

28 Aug 2007, 20:30
Profil YIM WWW
Membru Senior

30 Aug 2007, 13:36
Membru Senior

03 Apr 2008, 21:03
Profil YIM WWW
Membru Senior

Mesaj Re: Tiranii marunti
Daca nu v-a placut inseamna ca v-ar folosi; daca v-a placut inseamna ca va foloseste.

06 Sep 2008, 23:34
Profil YIM WWW
Membru

Am citit eseul deoarece a fost recomandat aici, şi dorindu-mi intens să-mi placă, aşteptându-mă să-mi placă. Creţia era excedat de lipsa de amabilitate şi politeţe. Întotdeauna cu excedarea, cu indignarea se face sociologie proastă; pentru că autorul are o teorie socială de propus, dar nu e mai mult decât o presupunere şubredă. ‘Tiranii mărunţi’, răfuiala lui Creţia cu funcţionarii, secretarii şi şoferii, exprimă atât o anume mizantropie, un năduf, care răbufnesc în generalizări simpliste (‘până la ultimul tejghetar’, ‘toţi …’) şi în explicaţii absurde (‘am fost otrăviţi’), cât şi o eroare: pentru că deşi pretinde să corecteze , eseul confirmă victimizarea norodului, care a fost pervertit de către ‘sistem’, e o interpretare victimistă a racilelor civismului românesc. Dar dacă e invers, şi sistemul a corespuns predispoziţiilor etnice?
Corolarul generalizărilor absolute e acela că P. Creţia e unicul care e altfel decât ‘toţi’. Deoarece el scrie lămurit că se referă la ‘toţi’. Creţia a fost el însuşi ‘om instituţional’, ca toţi salariaţii. Dealtfel, exprimarea lui e confuză, sentimentul ‘tiranilor’ e de a fi ‘ai statului’, de a reprezenta statul, nu vreo instituţie. Nu cred că puterea deţinută de cineva e neapărat înţeleasă ca provenind de la stat; toane poate să aibă şi lucrătorul din domeniul privat, etc., chiar dacă nu ‘se simte împuternicit al statului’. Destui taximetrişti, etc., sunt mârlani fără a se simţi ca împuterniciţi ai statului (şi fără a defula oprimarea ierarhică).
‘Este oare om care …’, se întreabă, retoric, Creţia. Păi dacă nu e nimeni care să ‘nu fi simţit …’, cine mai sunt asupritorii, de ce mai asupresc, sau la ce foloseşte diatriba lui Creţia, din moment ce ‘fiecare ştie cum e’.
‘Ultimul tejghetar’ nu e un delegat al puterii (de stat). Lipsa de amabilitate nu are legătură cu regimul ca opresiune; ea există pe mai toate meridianele, şi în ‘democraţii consolidate’, şi provine din frustrare, invidie, etc., nu din ‘interiorizarea despotismului de stat’.
Creţia era şi el mai ceremonios, mai afectat, dar şi tonul general al vremii, al anilor ’90, avea acest idealism civic, principialitatea civică, un sentiment de îndreptăţire şi ceva care, azi, seamănă a naivitate; e şi autorul, dar şi timpul. Tonul e unul părintesc condescendent, didactic. Dar recunosc aici şi un anume civism idealist, un idealism civic mai propriu anilor ’90.

23 Sep 2015, 12:38
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Cristian Ciopron scrie:
Am citit eseul deoarece a fost recomandat aici, şi dorindu-mi intens să-mi placă, aşteptându-mă să-mi placă. Creţia era excedat de lipsa de amabilitate şi politeţe...
Păi dacă nu e nimeni care să ‘nu fi simţit …’, cine mai sunt asupritorii, de ce mai asupresc, sau la ce foloseşte diatriba lui Creţia, din moment ce ‘fiecare ştie cum e’.
Creţia era şi el mai ceremonios, mai afectat, dar şi tonul general al vremii, al anilor ’90, avea acest idealism civic, principialitatea civică, un sentiment de îndreptăţire şi ceva care, azi, seamănă a naivitate; e şi autorul, dar şi timpul. Tonul e unul părintesc condescendent, didactic. Dar recunosc aici şi un anume civism idealist, un idealism civic mai propriu anilor ’90.

si eu am aceasta impresie - dar nu as fi stiut sa o formulez atat de bine
e clar ceva propriu anilor ’90
si asa trebuie inteles/judecat

23 Sep 2015, 14:02
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ]