Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 95 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următorul
Ce cārţi creştine aţi mai citit şi care v-a impresionat? 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Ce cārţi creştine aţi mai citit şi care v-a impresionat?
multumesc Abell, vroiam demult sa o citesc.

27 Iun 2009, 19:38
Membru Senior

Locaţie: Suceava
andrees scrie:
multumesc Abell, vroiam demult sa o citesc.

Cu multa placere, eu am avut pe maini deschise un link spre acel site si de cand sa sters site am avut o gramada de cereri pentru ea.
Am reusit sa o gasesc din nou si am salvat-o de data asta pe spatiu propriu ca sa poata fi gasita

facebook: birsan.florin
ID Yahoo: florin.birsan
email: florin@birsan.ro

27 Iun 2009, 22:10
Profil YIM WWW
Preot

Locaţie: Ploiesti
Joseph Ratzinger,

Introducere in crestinism: prelegeri despre Crezul Apostolic.

Interesante remarci despre ispitele necredintei la omul credincios, si...ispitele credintei la omul necredincios!

12 Oct 2009, 18:30
Membru Junior

Pe mine m-au impresionat foarte mult 3 cărţi: Viaţa Fericitului Ieremia Valahul, Prinţul de Gonzaga şi Partizanul lui Dumnezeu.
Cea de-a doua este o biografie a Sfântului Alois de Gonzaga, patronul tineretului, iar a 3-a este o prezentare a catolicilor din timpul Revoluţiei franceze, în special a curajoşilor preoţi credincioşi.

14 Oct 2009, 20:23
Membru Junior

Va recomand cartile scrise de Valerio Albisetti sunt in numar de 7 si au aparut la editura Pauline:Drumul vietii;Iubire;Sa radem cu inima;Sa fim prieteni sau sa avem prieteni?;Devino ceea ce esti;Pentru a fi fericiti;Sa traim bine impreuna si de asemenea recomand si site-ul acestui scriitor(este tradus si in limba romana)www.valerioalbisetti.it

[-o< Am o rugaminte daca se poate acum cativa ani am avut o carte in biblioteca ,pe care am daruit-o si acum as vrea sa o recitesc dar nu-mi aduc aminte exact titlul si desi am cautat-o pe net nu reusesc sa o gasesc.Daca imi aduc aminte bine a aparut la editura Viata Crestina si titlul parca era cam asa:Pentru a suferi mai bine,pentru a suferi mai putin.Multumesc

25 Noi 2009, 15:04
Membru activ

Locaţie: Piatra Neamt
lya scrie:
Daca imi aduc aminte bine a aparut la editura Viata Crestina si titlul parca era cam asa:Pentru a suferi mai bine,pentru a suferi mai putin.

Este scrisa de don Novello Pederzini ? Dupa titlu cam el este autorul.
Putine sanse sa o mai gasiti pt ca este epuizata. Imi pare rau! Si eu sunt in situatia de a nu-mi recupera unele carti imprumutate. Le consider oferite si sa le fie de folos!

25 Noi 2009, 16:04
Membru Senior

Dumnezeu poate face imposibilul
Minunile se întâmplă cu adevărat
Briege McKenna
Henry Libersat
(aşa scrie pe copertă) Poate aţi auzit de Sora clarisă irlandeză Briege McKenna
Am găsit-o la Librăria Catedralei Sf Iosif
Ciudat, nu poartă numele nici unei edituri, dar fiind tradusă de Pr.Alexandru Cobzaru, s-ar putea să fie tipărită de Arhiepiscopie. (deci e vorba de o carte catolică)

14 Ian 2010, 20:39
Membru Senior

Dacă Sora Briege McKenna, spunând DA lui Dumnezeu în existenţa de zi cu zi, a primit de la El Harul de a ajuta şi pe alţi oameni să-I spună DA – cum am descoperit în cartea de mai sus,
iată un alt exemplu zguduitor, de astă dată în mediu ortodox, în condiţii de suferinţă inimaginabile:
SFÂNTUL ÎNCHISORILOR
mărturie despre DA-ul total spus lui Dumnezeu de tinerii români închişi între anii 1942-54 şi reînchişi în 1958, mărturie ce a contribuit la întoarcerea la Dumnezeu a multora dintre cei care i-au cunoscut şi care ar putea fi de folos şi tineretului din zilele noastre…
Poate fi găsită pe: synaxis

20 Ian 2010, 16:01
Membru Senior

Din această carte (Sfântul închisorilor) am înţeles de ce ortodocşii (şi nu numai) nu acceptă apariţiile Maicii Domnului: se tem să nu fie înşelaţi de cel rău care poate lua înfăţişarea „îngerului de lumină” – pag.155-156 –. Dar atunci când ţi-ai dăruit inima Domnului şi-L laşi să lucreze în ea, când Îl laşi să-ţi călăuzească paşii, nu ai de ce să te temi: ştii că cel rău, chiar dacă te va asalta, va fi demascat.
Mai bine să ne temem că am putea respinge Duhul Sfânt (păcat ce nu se iartă):
„Ci aceasta este ce s-a spus prin proorocul Ioil: . "Iar în zilele din urmă, zice Domnul, voi turna din Duhul Meu peste tot trupul şi fiii voştri şi fiicele voastre vor prooroci şi cei mai tineri ai voştri vor vedea vedenii…”
Faptele apostolilor cap 2, 17

21 Ian 2010, 10:51
Membru Senior

In Micul Jurnal ,Sfanta Faustina povesteste ca, atunci cand a vazut-o prima data pe Sf. Rita,a ramas uimita de frumusetea ei si de coroana de stele care ii imprejmuia capul.Ceea ce m-a uimit pe mine a fost afirmatia ei ca, daca nu o cunostea pe Sf. Fecioara, ar fi crezut ca este Aceeasta.Am concluzionat ca era, pentru Sf. Faustina un fapt obisnuit de a o cunoaste (vizual si nu numai spiritual)pe Maica Domnului.
Cata detasare de asazisa noastra obisnuinta in care ni se pare, aproape
absurd ca cineva sa sustina ca o vede pe Sf. Fecioara!

Cate inaltare sufleteasca ,la aceasta creatura si cata tacere dealungul atator ani!

21 Ian 2010, 17:02
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 95 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următorul