Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 95 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul
Ce cārţi creştine aţi mai citit şi care v-a impresionat? 
Autor Mesaj
Moderator

Locaţie: Iasi
Mesaj Ce cărţi creştine aţi mai citit şi care v-a impresionat?
Vă invit să încercăm o dezbatere despre cărţile creştine, ordonate în funcţie de editură (şi de confesiune, dacă se poate - catolice, ortodoxe, protestante ş.a.m.d.), ca astfel să redescoperim plăcerea lecturii unei cărţi "bune"...

14 Mar 2006, 15:27
Profil YIM WWW
Administrator

Locaţie: Cluj
Mesaj mai clar...
Citat:
care v-a impresionat?

Ne inviţi să facem o selecţie indicând 1 carte ce ne-a impresionat cel mai mult, sau n, o listă? Scopul este să ne împărtăşim cartea ce ne-a entuziasmat recent sau să dezbatem problema cărţilor creştine? Parcă topicul cere o clarificare şi o subţiere: pe ce doreşti deci domnule moderator să mergem? :lol:

15 Mar 2006, 10:04
Profil YIM WWW
Moderator

Mesaj Re: mai clar...
radukn scrie:
Citat:
care v-a impresionat?

Ne inviţi să facem o selecţie indicând 1 carte ce ne-a impresionat cel mai mult, sau n, o listă? Scopul este să ne împărtăşim cartea ce ne-a entuziasmat recent sau să dezbatem problema cărţilor creştine? Parcă topicul cere o clarificare şi o subţiere: pe ce doreşti deci domnule moderator să mergem? :lol:

Invitaţia a fost adresată cu titlu general, fără îngrădiri de număr, lăsând libertatea de exprimare pentru fiecare dintre cei care doresc să scrie o mică prezentare, sau recenzie, sau reclamă de carte.
Desigur, rolul moderatorului va fi de "moderare" :wink: , dar sper că cei pasionaţi de literatură nu vor ieşi din sfera livrească şi nu vor introduce comentarii... politice, de exemplu... sau comentarii literare şcolare :wink: Vorba ceea avocăţească: afirmaţii şi textele care contravin legilor în vigoare vor fi sancţionate conform Cod Penal, pct (ăla), litera (aia)
Aştept cât mai mulţi să scrie pe această secţiune a forumului.
Baftă!

16 Mar 2006, 12:03
Profil YIM WWW
Membru Junior

Am inceput sa citesc "Cartea nuntii" de Danion Vasile...frumos, daca am putea sa facem cumva sa ajunga in mainile cat mai multor fete !

Trateaza probleme tinerilor acestor zile tulburi cand este greu sa iti dai seama ce mai este bine cand aproape tot este rau...

21 Apr 2006, 00:22
Membru Junior

Mesaj o carte buna...desi...gusturile nu se discuta!
Salutari tuturor cititorilor!
Vreau sa aduc in atentia celor interesati o carte pe care o consider buna si care a aparut recent (reeditata) la Humanitas.
Este vorba despre "De ce sa traim si alte intrebari despre Dumnezeu", de Andre Frossard.
Este un "dialog" viu intre autor si liceeni, un dialog care atinge subiecte spirituale (si nu numai!) de interes general!
Lectura placuta!

27 Apr 2006, 13:03
Profil YIM
Administrator

Cartea este prezentată aici: http://www.humanitas.ro/carti/carte.php?id=1893 şi poate fi cumpărată de aici http://www.librariilehumanitas.ro/product.php/De_ce_sa_traim_si_alte_intrebari_despre_Dumnezeu/4677/. Preţul, că ştiu că interesează ;), 13,5RON.

Imagine

Citat:
De ce sa traim si alte intrebari despre Dumnezeu
in afara seriilor

Andre Frossard, „omul care 1-a vazut pe Dumnezeu“,dupa cum povesteste el insusi intr-o carte devenita celebra, Dumnezeu exista, eu l-am intalnit, raspunde in acest volum la mai bine de doua mii de intrebari, adresate lui de elevi din ultima clasa de liceu. Intrebarile lor sunt si intrebarile noastre, pe care fiecare si le pune, fie el credincios sau nu. Sunt intrebari eterne care privesc sensul vietii si al mortii, credinta in Dumnezeu, existenta lui Dumnezeu, dar si intrebari mai pragmatice, legate insa si ele de credinta si Biserica, ce incearca sa descifreze daca exista vreo compatibilitate intre stiinta si credinta, de ce Biserica intervine in viata omului, de ce Dumnezeu nu se arata, de ce exista suferinta.
La toate aceste intrebari si la multe altele, Andre Frossard nu da numai raspunsuri personale. El discuta mai intai argumentele traditionale, cele invocate de adversarii credintei si cele ale Bisericii. Raspunsul lui, incitant, neasteptat, adesea plin de umor, formulat in cuvinte simple, surprinde si indeamna la reflectie. Este raspunsul unui credincios – profund dar nonconformist – care, datorita revelatiei, a inteles ca numai iubirea generoasa, iubirea de Dumnezeu si intru Dumnezeu, ne poate salva de nelinistile si suferintele noastre.

Încă o dată, mulţumesc pentru recomandare! O voi cumpăra! Ovidiu, dacă mai arunci un ochi pe aici, poate o puneţi şi voi în librăria electronică Presa Bună! Eu cel puţin nu am văzut-o acum.

27 Apr 2006, 18:13
Profil YIM WWW
Membru Junior

Mesaj ...teologie pura... necesara lumii
Ma bucur mult sa vad ca aflati interasanta recomandarea mea... Este intr-adevar o carte buna!...Andre a scris-o intr-un mod cuceritor!...
Sa aveti spor la lectura!

Vreau sa adaug inca o carte...pe care o citesc acum si pe care o gasesc foarte interesanta pentru toti cei dornici de teologie pura prezentata intr-un mod viu.

Este vorba de o carte aparuta recent la editura Sapientia din Iasi: DUHUL SFANT, MARELE CRAINIC AL NOII EVANGHELIZARI, scrisa de pr. Eduard Ferent.

Pentru mai multe detalii... http://www.itrc.ro/itrcweb/catalog/default.asp?k=4&id=20&id_p=160

Este o carte pe care o recomand tuturor, dar mai ales celor care doresc sa redescopere, impreuna cu Sfintii Parinti, rolul Duhului Sfant in viata crestina. O recomand pentru ca sa nu se intample sa se mai auda prinre crestinii zilelor noastre trista expresie scripturistica..."Nici nu am auzit ca exista Duhul Sfant"...

NB... citirea si intelegerea acestei carti, precum si o punere in practica a celor ce ne sunt prezentate, presupune, in primul rand, credinta, dar si ceva cunostinte teologice!!!

29 Apr 2006, 09:15
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: NRW
As dori sa recomand Sarea Pamantului. Este o carte scrisa in urma unei discutii care a avut loc in anul 1998 intre jurnalistul german Peter Seewald si pe atunci Cardinalul Ratzinger. In aceasta carte se gasesc rasunsuri la foarte multe intrebari pe care si le pun atit crestinii cit si cei care critica Biserica Catolica. Nu este ocolita nici o intrebare dintre cele care sint la mare moda (avortul, accesul la sacramentul impartasaniei a celor recasatoriti, celibatul preotilor, homosexualitatea, viitorul bisericii, etc). Este o carte foarte informativa care asa cum am mai spus, atinge problemele centrale ale crestinismului. raspunsurile pe care le da actualul Sf.Parinte sint deschise, la subiect si neconventionale. Eu recomand cartea din toata inima, mai ales ca la inceputul dialogului, Seewald (ca dealtfel foarte multi nemti) avea o imagine destul de negativa fata de severul cardinal, considerat de ei 'marele inchizitor'.

Sper sa apara in limba romana cit mai multe lucrari ale Sf.Parinte, pentru ca toate sint extraordinare. Stilul simplu si concis, care il caracterizeaza, este fascinant.

Ultima oară modificat de GabiB pe 12 Mai 2006, 19:49, modificat 1 dată în total.

12 Mai 2006, 19:43
Administrator

Cei care vor să pre-guste cartea recomandată de tine, GabiB, o pot face dând click aici: http://www.catholica.ro/revista/index.asp?articol=18.

Cei care doresc să o cumpere, o pot face prin internet aici: http://www.catholica.ro/libraria/item.asp?id=2273

Imagine

12 Mai 2006, 19:47
Profil YIM WWW
Membru Senior

Locaţie: NRW
Multumesc pt link, eu am citit-o in limba germana. Mai sint si altele care au aparut in Lb.Romana? Din pacate eu locuiesc in Germania si nu sint la curent cu aparitiile din tara. Am incercat cu linkurille de la diversele edituri, insa cautarea necesita foarte mult timp. Iti multumesc in avans.
Gabriela

12 Mai 2006, 19:55
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 95 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul