Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
O librārie adevāratā 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: O librārie adevāratā
In ziua de astazi la Carturesti gasesti mai multe jucarii decat carti (in Bucuresti cel putin unde si-au marit spatiile de vanzare).

Sigur nu cred ca sunt afiliati la nicio grupare religioasa, au carti si accesorii despre orice si printre vanzatori am vazut si rastaman-i (da, cu cercei din aceia africani de lemn care se largesc in timp..:D... si codite din acelea haioase). Carturesti este printre primele locuri de "hipster". Iata o analiza a conceptului de business propus acolo:
http://adevarulfinanciar.ro/articol/ai- ... -conteaza/

Ce ma necajeste este ca in noile spatii deschise de ei cartile au fost cumva trase in biblioteci foarte inalte pe lateral si in mijloc la zonele accesibile gasesti tot felul de chestii dragute, brand-uite si foarte scumpe - o agenda 70 de lei fiind de la o marca de design de prestigiu spre exemplu - (nu mergeti cu copii pe acolo decat daca banii nu sunt o problema; au si jucarii, foarte originale si foarte scumpe, dar tare dragute).

Zona de carti in limbi straine insa a fost largita (spre bucuria mea, unul dintre putinele locuri in care poti gasi carti in limbi straine din diverse domenii si publicate relativ recent in cel putin cele 3 limbi invatate de noi in scoala - engleza, franceza, germana). A citi o carte in original daca se poate mi se pare minunat si unul din motivele principale pentru care am invatat limbile straine din scoala (engleza si franceza). Se pierde mult prin traducere.

Cine ii viziteaza in Bucuresti ii sfatuiesc sa prefere librariile care nu sunt in mall-uri, acolo fiind mare show de produse de birotica, diverse artefacte etnice si jucarii in zona accesibila, si mai intotdeauna destul de mare inghesuiala astfel incat e greu sa ii ghicesti pe asistentii de vanzari printre clienti.

Dar sunt un business de succes si e dreptul lor sa se dezvolte cum doresc. Daca vrei sa investesti este relativ usor sa compui un cadou simpatic de Craciun doar dintr-o librarie de-a lor. Mai lipseste sa isi faca zona de cosmetica si parfumuri, dar doar din cele mai bune si mai scumpe evident, si au acoperit mare parte din sectorul de piata al cadourilor. Probabil in curand...

Imi mult mai usor sa descopar carti in librarii mai mici (cele foste "comuniste") doar pentru ca poti accesa cartile mai usor decat la ei, fiind mai putine. Nu zic ca sunt mai bine dotate librariile mai mici, doar ca nu pot descoperi ce este la Carturesti decat daca imi dedic o zi intreaga acolo si oricat de simpatic e shopping-ul o zi e prea mult.
Mai ramane Carturesti de la Piata Romana care a mutat jucariile in zone separate de carti si muzica si cel de pe Bd. Elisabeta desi acela nu prea are multa muzica.

24 Mar 2015, 19:07
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2