Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 150 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Următorul
Merita sa te faci calugar in ziua de azi??? 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: in Ecclesia Dei
Mesaj Re: Merita sa te faci calugar in ziua de azi???
MariaB scrie:

iata cum stiu eu:
calugaria este a alegere a renuntarii de sine, in numele lui Isus, pentru a te darui celorlalti
casatoria este a alegere a renuntarii de sine, in numele lui Isus, pentru a te darui sotului/sotiei si copiilor

si casatoria (religioasa - evident) si calugaria sunt tot "renuntari de sine"

casatoria si calugaria sunt asa cum sunt preotia comuna si preotia sacramentala
la fel de placute in fata lui Dumnezeu (daca sunt intelese la nivel personal in sensul definitiilor de mai sus)

Eu ştiu un pic diferit:
călugăria este alegere a renunţării la sine pentru a te dărui în primul rând lui Dumnezeu.

Celorlalţi ne putem dărui foarte bine făcând parte din organizaţii ecologiste, sau fiind membri ai organizaţiei Semiluna Roşie, ai Forumului Civic şi Drepturilor Omului sau ai Partidului Comunist. Nu este necesar să ne călugărim pentru asta. În acest caz, răspunsul la întrebarea topicului ar fi un simplu "Nu". "Nu merită să te faci călugăr în ziua de azi". Or, adevărul e cu totul altul. Călugărul este acela care face o opţiune fundamentală pentru a trăi în stare îngerească încă din această viaţă şi numai astfel privind, ca dedicare totală Lui, merită să te faci călugăr în ziua de azi, precum în orice zi a zbuciumatei şi fugacei noastre istorii.

Călugăria (celibatul) este o stare superioară căsătoriei. Exact aşa cum preoţia sacramentală este o stare superioară preoţiei comune. De aia preotului îi spunem "părinte", iar el ne vorbeşte ca unor fii şi fiice. Că dacă eram pe acelaşi plan, prelatului îi ziceam "monşer" şi nu "monsenior". Ori dacă ar fi fost preoţia comună superioară preoţiei sacerdotale, ar fi alergat preoţii la noi ca să le arătăm îndreptările noastre şi diaconul ar fi deschis slujba cerându-ne binecuvântarea.

Celibatul (matrimonium sacerdoti) a fost dintotdeauna privit ca o comoară de către Biserică. Ca să ne arate acest lucru, Isus (probabil că) a trăit cea mai mare parte din viaţă departe de lume. Nici în cei trei ani şi ceva de activitate publică, Isus Fiul Omului nu a abandonat călugăria. A fost sărac, a fost celib, a ascultat de Superiorul Său.

Nu am fost vrednic, Doamne, să fiu în lume precum îngerii Tăi pe care Tu îi trimiţi ! Bineştiind nevrednicia şi slăbiciunea mea, socotesc că pentru aceasta nu m-ai chemat să îţi fiu ucenic ! Îngăduie-mi să mă mântuiesc pe calea căsătoriei, fiind, în lume, precum fermentul în aluat ! De prinţul acestei lumi fereşte-mă, Stăpâne, fă să fiu instrument al Tău ca peste ea numai Tu să domneşti !

http://www.catehism.ro
http://studentiecatolica.ro/

28 Noi 2009, 01:21
Profil WWW
Membru Senior

Duhul lui Fortunatus scrie:
MariaB scrie:

iata cum stiu eu:

Nu am fost vrednic, Doamne, să fiu în lume precum îngerii Tăi pe care Tu îi trimiţi ! Bineştiind nevrednicia şi slăbiciunea mea, socotesc că pentru aceasta nu m-ai chemat să îţi fiu ucenic ! Îngăduie-mi să mă mântuiesc pe calea căsătoriei, fiind, în lume, precum fermentul în aluat ! De prinţul acestei lumi fereşte-mă, Stăpâne, fă să fiu instrument al Tău ca peste ea numai Tu să domneşti !

Va rog ,sa-mi permiteti sa folosesc aceasta rugaciune ,ca moto pentru intentia rugaciunii de saptamana viitoare;pentru ca cele mai bune dorinte ale noastre ,sa le asezam in voia Tatalui Ceresc.Amin.

28 Noi 2009, 10:00
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Nicu scrie:
Niciodată nu s-au îndrăgostit oamenii în numele lui Isus, chiar dacă apoi se prezintă în faţa altarului.
Dumnezeu este iubire
cand intre doi oameni este iubire adevarata, acolo este si Dumnezeu, chiar fara ca ei sa isi dea seama

30 Noi 2009, 11:41
Membru Senior

Călugăria (celibatul) este o stare superioară căsătoriei. Exact aşa cum preoţia sacramentală este o stare superioară preoţiei comune.
da, daca privim din punctul de vedere omenesc

eu spuneam ca in fata lui Dumnezeu este la fal de placut atat cel casatorit, cat si cel calugarit,
daca isi implineste viata de casatorie, respectiv calugarie, conform cu vointa lui Dumnezeu

30 Noi 2009, 11:46
Membru Senior

MariaB scrie:
Călugăria (celibatul) este o stare superioară căsătoriei. Exact aşa cum preoţia sacramentală este o stare superioară preoţiei comune.

eu spuneam ca in fata lui Dumnezeu este la fal de placut

Recititi 1 Corinteni cap 7 si va veti lamuri daca cele doua stari sunt pe acelasi plan in ochii Lui sau una este deasupra alteia. Daca tot nu va lamuriti (desi putine texte din Cuvantul Domnului au asemenea claritate de cristal) am sa revin cu cateva exemple din magisteriul traditional al Bisericii. Parerea mea e sa nu deviem intelesul unor invataturi de asemenea autoritate ca cele pauline spre felul cum ne-ar placea noua sa fie sau cum ne-ar aranja pe noi sa fie, ci toata atentia sa o dam Invataturii asa cum este ea, fie ca ne convine, fie ca nu. Noi sa ne izvodim viata Doctrinei, si sa nu o contorsionam pe ea pana ce incape in izvoadele noastre.

30 Noi 2009, 21:58
Profil WWW
Membru Senior

MariaB scrie:

eu spuneam ca in fata lui Dumnezeu este la fal de placut
Recititi 1 Corinteni cap 7 si va veti lamuri daca cele doua stari sunt pe acelasi plan in ochii Lui sau una este deasupra alteia.
pe acest text imi bazez eu parerea ca in fata lui Dumnezeu este la fal de placut atat casatoritul cat si calugarul

toata atentia sa o dam Invataturii asa cum este ea, fie ca ne convine, fie ca nu
asa este
fie ca ne convine, fie ca nu, Dumnezeu asteapta de la noi sa fim buni crestini in casatorie ca si in calugarie, fiecare dupa chemarea sa

02 Dec 2009, 08:24
Membru Senior

Lăudat fie Isus!
MariaB scrie:
toata atentia sa o dam Invataturii asa cum este ea, fie ca ne convine, fie ca nu
asa este
fie ca ne convine, fie ca nu, Dumnezeu asteapta de la noi sa fim buni crestini in casatorie ca si in calugarie, fiecare dupa chemarea sa
Toţi sunt chemaţi, dar unu' şi-a luat boi, altu' şi-a luat nevastă(cum a vrut fiecare), deci nu pot răspunde chemării, chiar dacă ei au impresia. Prin urmare chemarea Sa nu putem noi stabili că am urmat-o după cum noi am ales, dar putem avea(aşa cum spuneţi) această impresie.
Nu e vorba despre ce aşteaptă Dumnezeu de la noi, ci de alegerea pe care o facem din ce ni se pune în faţă.

32...Cel necăsătorit se îngrijeşte de cele ale Domnului, cum să placă Domnului.
33. Cel ce s-a căsătorit se îngrijeşte de cele ale lumii, cum să placă femeii.(1Cor7,32-33)

02 Dec 2009, 16:09
Membru Senior

Dacă 1 Corinteni e aşa de confuz încât se pot înţelege lucruri diametral diferite, înseamnă că trebuie să mai lecturăm din Cuvântul Domnului. Aşaaaaaa, ia să vedem.

Din Epistola către evrei a Sf ap Paul:

Si cei dintre fiii lui Levi, care primesc preotia, au porunca dupa lege, ca sa ia zeciuiala de la popor, adica de la fratii lor, macar ca si acestia au iesit din coapsele lui Avraam;
Iar Melchisedec, care nu-si trage neamul din ei, a primit zeciuiala de la Avraam si pe Avraam, care avea fagaduintele, l-a binecuvântat.
Fara de nici o îndoiala, cel mai mic ia binecuvântare de la cel mai mare.

Deci, cine este mai mare ? Abraham laicul sau Melchisedec preotul ? Sau şi acest text e neclar ?

03 Dec 2009, 09:23
Profil WWW
Membru Senior

Nicu scrie:
Nu e vorba despre ce aşteaptă Dumnezeu de la noi, ci de alegerea pe care o facem din ce ni se pune în faţă.
alegerea este de a accepta sau nu ceea ce "ni se pune in fata"
unora li se arata viata de calugarie
altora li se pare ca li se arata viata de calugarie
unora li se arata viata de casatorie
altora li se pare ca li se arata viata de casatorie

cat despre textele in care Sfantul Paul vorbeste despre cum satul/sotia impiedica pe sotie/sot sa se ocupe de lucrurile Domnului
acestea sunt insotite de textul din acelasi loc in care Sfantul Paul spune ca sotul se sfinteste prin sotie si sotia prin sot (1 Cor. 7.14)

cine este mai mare ? Abraham laicul sau Melchisedec preotul ? Sau şi acest text e neclar ?
aici e clar
preotul este mai mare decat laicul in ceea ce priveste binecuvantarea
doar ca intre preot si laic nu este acelasi raport ca intre casatorit si calugarit

cel putin din punctul de vedere al textului biblic : preotii erau cam casatoriti...
la evrei, preotii erau un trib separat in care, pentru a se putea continua preotia, se casatoreau si aveau copii...

03 Dec 2009, 09:38
Membru Senior

Lăudat fie Isus!
MariaB scrie:
Nicu scrie:
alegerea este de a accepta sau nu ceea ce "ni se pune in fata"
unora li se arata viata de calugarie
altora li se pare ca li se arata viata de calugarie
unora li se arata viata de casatorie
altora li se pare ca li se arata viata de casatorie
Abia acum am sesizat "alibiul" pe care incercaţi să-l justificaţi în alegerea dvs, cum că vi s-a părut că viaţa de călugăriţă vi s-a pus în faţă.
Nu, nu vi s-a părut! Vreţi să credeţi că vi s-a părut. Dumnezeu nu joacă zaruri, El chiar v-a pus în faţă alegerea faţă de care n-aţi manifestat constanţă.

16. Cele semănate pe loc pietros sunt aceia care, când aud cuvântul, îl primesc îndată cu bucurie,
17. Dar n-au rădăcină în ei, ci ţin până la un timp; apoi când se întâmplă strâmtorare sau prigoană pentru cuvânt, îndată se smintesc.(Mc4,16-17)

MariaB scrie:
cat despre textele in care Sfantul Paul vorbeste despre cum satul/sotia impiedica pe sotie/sot sa se ocupe de lucrurile Domnului
acestea sunt insotite de textul din acelasi loc in care Sfantul Paul spune ca sotul se sfinteste prin sotie si sotia prin sot (1 Cor. 7.14)
Nici vorbă! Dacă soţul sau soţia s-ar sfinţi prin soţie, respectiv soţ, atunci căsătoria ar fi mai "tare" decât călugăria.
Se pare că pentru a da tărie sau ca să pară că aveţi dreptate, fără să vă daţi seama trunchiaţi din explicaţiile la versetul pe care totuşi îl amintiţi, (dar nu-l citaţi că v-ar tăia craca de sub picioare), ignorând cuvintele pe care le-am "boldat" în versetul pomenit:

14. Căci bărbatul necredincios se sfinţeşte prin femeia credincioasă şi femeia necredincioasă se sfinţeşte prin bărbatul credincios.(1Cor7,14)

04 Dec 2009, 18:29
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 150 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Următorul