Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 150 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Următorul
Merita sa te faci calugar in ziua de azi??? 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Merita sa te faci calugar in ziua de azi???
:roll: [/b]

21 Noi 2006, 13:21
Profil YIM WWW
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
"Merita", astazi ca si totdeauna, in masura in care te ajuta sa te mantuiesti. Nu cred ca vreodata a ajutat la altceva.

21 Noi 2006, 13:47
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
"Merita", astazi ca si totdeauna, in masura in care te ajuta sa te mantuiesti. Nu cred ca vreodata a ajutat la altceva.

In opinia mea problema este gresit pusa astfel. Pesemne ca sunt putine cazuri in care motivatia pentru consacrare sta in mantuire, iar calugaria este departe de a fi o garantie a vietii, pericolul smintelii fiind mare.
Mai degraba eu cred ca motivatia celor cale aleg calea monahismului (sau, in orice caz, a majoritatii lor) sta in iubirea de Dumnezeu. Desigur ca aici e nevoie si de un minimum de "constiinta metafizica", daca se poate spune asa. Cel care, avand aceast soi de constiinta, a ajuns la un anume grad de iubire fata de Izvorul Vietii pur si simplu devine neinteresat de orice altceva, iar trairea in lume i se pare fara rost, doar timp pierdut care il impiedica sa se apropie de Cel Preaiubit.

http://www.catehism.ro

21 Noi 2006, 21:58
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
As completa si iubirea fata de aproapele...
Parafrazand vorbele lui Isus : Unuia din aceastia mici daca i-ati facut, Mie mi-ati facut!!!

21 Noi 2006, 22:16
Profil YIM WWW
Membru Senior

Ultima oară modificat de Eusebio pe 19 Oct 2007, 18:58, modificat de 3 ori în total.

11 Dec 2006, 22:08
Administrator

Este drama crestinului romano-catolic care nu poate fi preot si in acelasi timp casatorit.
....
Este un subiect delicat care se vrea evitat de Biserica Catolica si daca este discutat se arata numai ceea ce se vrea de aratat.
De ce nu poate un romano-catolic sa se bucure in acelasi timp de bucuria familiei,a copiilor si de marea bucurie preoteasca.
Cum poate sa ma inteleaga pe mine familist un preot romano-catolic care nu traieste starea mea ?
Nu poate fi "in aceeasi lungime de unda " cu mine ,indiferent cat ar spune ca ma intelege.
...
Credeti ca un preot romano-catolic este mai presus in fata Lui Dumnezeu decat un preot casatorit greco-catolic sau ortodox ?

Eusebio, raspunsurile la aceste intrebari le gasesti in canoanele si regulile de functionare a bisericii din care (pretinzi ca) faci parte.
Ori le accepti, ori iti cauti locul in alta parte. Alegerea este a ta, nu te poate nimeni obliga sa stai acolo unde nu-ti convine.

11 Dec 2006, 22:58
Profil WWW
Membru Senior

Ultima oară modificat de Eusebio pe 19 Oct 2007, 19:00, modificat 1 dată în total.

12 Dec 2006, 20:40
Preot

Locaţie: Ploiesti
Ioan ,stiu ce spun canoanele Bisericii catolice,dar asta nu inseamna ca sunt de acord cu toate ce se spun acolo.
Daca as fi un calculator caruia i se pune un program dupa care functioneaza si face numai operatii pentru care a fost programat ,as fi de acord cu tot ceea ce spun canoanele Bisericii catolice,dar eu sunt

Eusebio, risti sa cazi il laxism si indiferentism...

Daca te intereseaza viata unor seminaristi greco-catolici, ajunsi la ortodocsi, iti cam pot spune ca...nu au ajuns bine nici in BO: cine isi leapada credinta [si ascultarea de episcopul sau], cam mereu e privit cu suspiciune; se cam zice: "daca a plecat de la ei, poate pleca si de la noi...asa ca mai bine sa nu-l primim".

[Din vreo zece seminaristi ex-greco catolici "invitati" in seminariile ortodoxe...vreo opt s-au pierdut pe drum, adica s-au "reorientat profesional"...]

12 Dec 2006, 20:58
Administrator

Eusebio, in torentul asta de vorbe se ascunde ceva mult mai simplu, chiar tu ai spus-o la un moment dat aici pe forum: ai suferit (pe drept sau pe nedrept) o mare deceptie din partea cuiva (e de inteles ca din BRC) si ai ales varianta cea mai comoda: fuga si aruncatu-l vinii. Te folosesti de o multime de vorbe frumoase, dar in spatele lor apare, pentru cine a urmarit ce ai scris aici in ultimele luni, o frustrare greu de acceptat pentru cine spui ca esti (sau ai fost) - profesor de religie catolica.

Cum poti tu sa inveti niste copilasi catehismul si invataturile bisericii catolice, cand tu insuti o contesti, pe ici pe colo. Sa nu-mi spui ca celibatul preotilor nu este dogma: face parte din regulile BC, si nu este noua a o pune in discutie.

Dar am banuiala ca nu mai esti profesor de religie catolica, asa-i? Si atunci vad ca iti poti permite sa critici public BC. Frumos... si tipic pentru un 'convertit'... :roll:
Toate vorbele tale frumoase ascund o razvratire impotriva BC! Bine iti sta...

12 Dec 2006, 21:02
Profil WWW
Membru Senior

Ultima oară modificat de Eusebio pe 19 Oct 2007, 19:02, modificat de 2 ori în total.

12 Dec 2006, 22:30
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 150 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Următorul